Την ήττα γνώρισε η εθνική ομάδα μπάσκετ Νέων από την αντίστοιχη της Ισλανδίας με 70-67, στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας που διεξάγεται στη Χαλκίδα. Έτσι, η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό της Κυριακής, απέναντι στο Μαυροβούνιο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρουσίασε σημάδια κόπωσης. Στο «μικρό τελικό» η «γαλανόλευκη» θα αντιμετωπίσει την Κυριακή την Κροατία (18:45).

Οι Ισλανδοί επέβαλαν από την αρχή το ρυθμό τους και με σερί 9-0 προηγήθηκαν 11-7. Με τα τρίποντα των Λούντζη και Δίπλαρου η Εθνική έμεινε κοντά στο σκορ (16-15), αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Ισλανδούς να έχουν τον έλεγχο και διαφορά έξι πόντων (21-15).

Οι διεθνείς μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση στο δεύτερο 10λεπτο και με καλή άμυνα κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο μέρος στο +5 (37-32), ενώ σε κάποια στιγμή ξέφυγαν και με 8 (35-27).

Με κορυφαίο τον Κάρι Γιόνσον η Ισλανδία βρήκε πάλι ρυθμό και «έχτισε» προβάδισμα επτά πόντων (48-41, στο 27′), για να κλείσει η τρίτη περίοδος με τους αντιπάλους μας στο 51-49.

Το τρίποντο του Δίπλαρου έβαλε μπροστά την Εθνική στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (52-51), αλλά ο Κάρι Γιόνσον ήταν σε μεγάλη βραδιά. Ο Χαραλαμπόπουλος είχε την ευκαιρία να βάλει μπροστά την Ελλάδα, αλλά αστόχησε 6″ πριν από το τέλος, ο Πάλσον ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε και μετά το λάθος των διεθνών στην επίθεση των 4 δευτερολέπτων οι Ισλανδοί πήραν τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 37-32, 49-51, 67-70

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Στέφανσον): Χέρμανσον, Γένσον, Γκούντμουντσον 11 (1), Μπίργκισον 10, Πάλσον 10 (3), Στέφανσον, Γιόνσον 29 (5), Βίγκνισον, Άγκουστσον, Φρίντρικσον, Γκίλφασον, Χλίνασον 10.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 11 (3), Κώττας 9, Κόνιαρης, Τσαλμπούρης 2, Σκουλίδας, Μπιλλής, Σταμάτης 8 (2), Χαραλαμπόπουλος 14, Δίπλαρος 10 (2), Μουράτος 2, Λούντζης 11 (3), Αντετοκούνμπο.