Ανάρτηση στο Facebook για το συλλαλητήριο

Δυσαρεστήθηκε στο άκουσμα της Ρωμιοσύνης η κόρη του Ρίτσου

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 04/02/2018 20:32 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 04/02/2018 20:37 |
Δυσαρεστήθηκε στο άκουσμα της Ρωμιοσύνης η κόρη του Ρίτσου

Εναντίον των διοργανωτών του  συλλαλητηρίου εκφράστηκε η Έρη Ρίτσου μέσα από τον λογαριασμό της στο Facebook.


Η κόρη του ποιητή ανέφερε μεταξύ άλλων: «Ο Ρίτσος όταν έγραφε τους στίχους αυτούς δεν είχε υπ’ όψιν του τη συγκεκριμένη σημερινή χρήση από τα πάσης φύσεως παλληκάρια που γίνανε μαλλιά κουβάρια…» έγραψε χαρακτηριστικά για να συνεχίσει: «Εκτός και αν η χρήση από πλευράς διοργανωτών είναι μια συμβολική χειρονομία συμφιλίωσης με τη γείτονα χώρα. Επί μακεδονικού εδάφους όλοι μαζί, το χώμα της Μακεδονίας είναι δικό τους και δικό μας! Οπότε, πάσο!».

Η Έρη Ρίτσου στη συνέχεια επανήλθε με ένα αναλυτικό κείμενο για τον χρόνο και τις συνθήκες που γράφτηκε το συγκεκριμένο ποιήμα. Η ανάρτηση ολοκληρώθηκε με στίχους του ποιήματος.





12
.......
05/02/2018 09:20
Από τη μία μας μιλά τούτη η κοπελιά για την πανεθνική αξία του ποιήματος (και προφανώς έτσι είναι) και από την άλλη φέρεται δυσαρεστημένη που τραγουδήθηκε.... η ρωμιοσύνη όμως μία είναι και δε μπορεί να χρησιμοποιείται "α λα καρτ" ή όπως ο καθένας γουστάρει .... Για το συγκεκριμένο θέμα υπάρχει και η νεότερη ιστορία μας.... η οποία δυστυχώς από εμάς τους ίδιους αναιρείται, με θράσος απύθμενο και με "φόρτσα" την αριστεροσύνη μας .... Δεν υπάρχει η απόφαση των πολιτικών αρχηγών του 1992 ; δεν υπάρχουν οι πολιτικές επόμενων δεκαετιών ; δεν υπάρχει η προχθεσινή απόφαση που εκφράζει σύσσωμη την ομογένεια (μιλάνε για 1,5 εκατομμύριο κόσμο....) στις ΗΠΑ; τι άλλαξε μέχρι σήμερα και θέλουμε να γίνουμε τόσο γαλαντόμοι "εκποιώντας" όλα αυτά ; θα μπορούσε να λέγονται και οι Σκοπιανοί Ρωμιοί ; Ως Σλάβοι μας μετακόμισαν μετά τους Ρωμαίους .... ΓΙΑΤΙ λοιπόν οι Σλάβοι και οι Κοσσοβάροι και όσοι μιλούν την όποια ντοπιολαλιά ΧΩΡΙΣ ΓΡΑΦΗ να αναφέρονται απ' ευθείας στο Φίλιππο και το Μεγαλέξανδρο ; θα μπορούσε και θα έπρεπε να ενεχόμαστε ως χώρα να χρηματοδοτεί αυτή τη γελοία και τουλάχιστον ανιστόρητη προσπάθεια (λες να υπάρχει από πάνω και όφελος ; απαπα !!) ο όποιος Ούγγρος πρώην Κομμουνιστής και σε κάθε επίπεδο διεθνιστής σημερινός κεφαλαιοκράτης ; Λένε (εγώ δεν ξέρω) και τοκογλύφος σαν αυτούς τους διεθνείς που κάποιοι πολιτικοί κατήγγειλαν ότι το 2010 μας έκαναν τη μεγάλη επίθεση …. Για Ρωμιοσύνη μίλησε ο Ρίτσος και όχι για Αριστεροσύνη αφού αυτή μας προέκυψε αργότερα …..
Σωτηρης
05/02/2018 08:26
Γιαιτι; Τα συλλαλητηρια ειναι για να κανεις χαβαλε, Κυριακη ηταν ασε τον οχλο να ξεδωσει. Κι αν δεν κανει οτι θελει ο ηλιθιος οχλος σε βγαζουν και φασιστα, αντιδημοκρατη κλπ. Σοβαροι πολιτες σοβαρου κρατους;
Σοφία
05/02/2018 01:57
Έχει δίκηο. Πολλά δικαιώματα δώσαμε σ'αυτό το συλλαλητήριο, και στο άλλο βέβαια γιατί υπακούσαμε πάλι στις εντολές περί οργανωτών και τα σχετικά, και μετά περί ομιλητών και μετά περί τραγουδιών .... Και όλα τ'άλλα,εκτός από αυτό που έπρεπε να ακουστεί και δεν ακούστηκε,,εκτός από αυτό που έπρεπε να γίνει και δεν έγινε και εκτός αυτού,,, που έπρεπε να αποφασιστεί και δεν αποφασίστηκε.. Πως η Μακεδονία θα μείνει Ελληνική γιατί έτσι το θέλουμε, γιατί έτσι είναι, και γιατί έτσι πρέπει..
Δημος
04/02/2018 22:44
Aνεξάρτητα αν κάποιος συμφωνεί η οχι με το συλλαλητήριο η με την χρήση της Ρωμιοσύνης στο συλλαλητήριο ενα ειναι το σίγουρο. Είναι αδιάφορο αν συμφωνει η διαφωνει η κόρη του Ρίτσου και τι λέει για το τι τάχατε ο ποιητης σκεφτόταν οταν το έγραφε. Και επειδή αυτές ειναι οι αποψεις της δεν σημαίναι οτι θα ηταν και του ποιητή. Επομένως είναι και προσβλητικό να μιλά εκ μέρους του επειδή είναι κόρη του. Αλοιμονο αν....
Νομίζω;;;
04/02/2018 21:17
Κύριε Ζαφείρη άλλο τίποτις δεν έχουτε να ειπείτε; Τοποθετηθήκατε νωρίτερις.
Ζαφείρης αγορεύων
04/02/2018 22:15
Δεν έχω τίποτις άλλο να προσθέσω κύριε Πρόεδρα. Το λόγο έχει η υπεράσπισις.
Κι από ρόδο βγαίνει αγκάθι... Διαφωνείς κύριε Ελεγκτά;;;
04/02/2018 21:04
Κι από ρόδο βγαίνει αγκάθι... Διαφωνείς κύριε Ελεγκτά;
Η φοράδα εις το αλώνι
04/02/2018 20:58
Μάγκες, δώστε βάσις, τυγχάνει πολύ σημαντικό να 'ούμ. Η Έρη Ρίτσου, "διεθνίστρια" διεθνών προδιαγραφών και βάλε, ανήρτησε ανάρτησις εις το αμέρικλαν φέησμπουκ.
Νομίζω;;;
04/02/2018 20:54
Ο Ρίτσος όμως, κερία "αριστερή" Έρη μας, πέρα του ότι έφαγε την αλητεία του ΝΑΤΟ στη μούρη ενώ εσείς "αφελώς" δείχνετε να το ασπάζεστε με τον τάχαμου "διεθνισμό" σας, δεν θα χρησιμοποιούσε κανένα αμέρικλαν φέησμπουκ δια να κοινωνήσει με τον κόσμο. Κι από αηδία κι επειδή δεν θα το είχε καμία ανάγκη. Εσείς διατί το κάμουτε; Επειδή δεν σας ξέρει κανείς. Κι επειδή νομίζουτε ότι κληρονομικώ δικαιώματι ο Ρίτσος σας ανήκει. Τυγχάνουτε πολύ εμετική!
ΣΝΟΦ
04/02/2018 20:50
Ευτυχώς που δεν ξεσάλωσαν όλοι και υπάρχουν νοήμονες σε αυτή την χωρα. Ο Μίκης τα θαλάσσώσε στο τελος, ίσως μην αντιλαμβανομενος ποιοι εκμεταλλευονται το όνομα του...
"διεθνιστής"