Θερινή ώρα

Γιατί γυρίζουμε μία ώρα μπροστά τα ρολόγια

Το μέτρο καθιερώθηκε επί Α’ Παγκοσμίου Πολέμου, ώστε να εξοικονομήσουν λιγνίτη οι Γερμανοί

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 29/03/2014 08:00 |
Γιατί γυρίζουμε μία ώρα μπροστά τα ρολόγια

Από την Κυριακή για μία ακόμη χρονιά από το 1975, θα ισχύσει η θερινή ώρα στη χώρα μας. Στις τρεις τα ξημερώματα οι δείκτες των ρολογιών θα μετακινηθούν...

ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
18
anna sunodinou
03/04/2014 00:59
giati oti mas lene kanoume
ιψ
01/04/2014 13:42
Θυμάστε τις διαδηλώσεις στο κέντρο της Αθήνας στο τέλος της δεκαετίας του 90 κατά της πρόθεσης Σημίτη να καταργήσει τη θερινή ώρα? Το σύνθημα ήταν "δεν θα μας χαλάσουν το καλοκαίρι μας". Αλλες εποχές....
Maria-D M
31/03/2014 17:31
Iparhi arketi sinhisi sto kata poso I alagi tis oras voitha stin exikonomisi tis energias apo tous idious tous perivadologous epistimones. Par ola afta efarmozete, an ke opos I perisoteri lete, then alazi ke toso tin zoi tou kathimerinou anthropou. Ena poli endiaferon arthro distihos sta aglika: http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=981688
Κρητικός Κ.
01/04/2014 16:23
Η σύγχυση (sinhisi) προέρχεται επειδή γράφεις greeklish. Πως να σε διαβάσουμε αγαπητή Μαρία-Δ Μ μου; Να στραβωθούμε οπτικώς και νευρικώς, για να ξεστραβωθούμε επιστημονικώς και νοητικώς;
ΠΛ
02/04/2014 11:06
Δεν υπάρχει τίποτα πιο ενοχλητικό από το να σε κριτικάρουν όχι για το περιεχόμενο άλλα για το πως έχεις εκφράσει την γνώμη σου.
Μ ΠΟΛ
02/04/2014 17:33
Ε τότε ας τα γράφει και με κινέζικους χαρακτήρες ή καλύτερα με ιερογλυφικά....
popi
31/03/2014 16:18
mia aporeia exw giati h evrwph kai h amerikh den alazun mazi thn wra h amerikh alazei wra 1 mhna poio brosta
Α. ΣΤΑΜΑΤΙΑΔΗΣ
30/03/2014 17:41
Η συχνότητα των εμφραγμάτων αυξάνει την πρώτη εβδομάδα μετά την αλλαγή της ώρας. http://www.uofmhealth.org/news/archive/201403/daylight-saving-impacts-timing-heart-attacks
Νικήτας
30/03/2014 15:59
Βιαστικά διαβάσατε αγαπητέ "Ανάποδα όλα" το άρθρο και έσπευσες να σχολιάσεις. Το ίδιο και οι 97 ακόλουθοί σου. Η λέξη "τόσο" δεν υπάρχει στο άρθρο και αυτό κάνει μεγάλη διαφορά. Επίσης "βόρειο πλάτος" και "νότιο πλάτος" ναι μεν δεν είναι ακριβείς όροι, αλλά είναι συνοπτικοί και εύχρηστοι κατάλληλοι για μιά εφημερίδα.
Όλα ανάποδα
30/03/2014 23:11
Ίδια απάντηση με το ''θαλασσινό'' : Όταν έγραψα εγώ το σχόλιό μου,το άρθρο έλεγε αυτό που μεταφέρω σε εισαγωγικά.Διορθώθηκε μετά τη δημοσιεύση μου.Γι'αυτό και 100 άτομα συμφώνησαν μαζί μου,δεν παραφρονήσαμε ομαδικά.
θαλασσινος
30/03/2014 09:18
στον " Αναποδα Ολα" ειναι η απαντηση του Θαλασσινου
θαλασσινος
30/03/2014 09:12
Λεμε Βορειο και Νοτιο Γεωγραφικο πλατος και καλως το αρθρο εχει γραφει και απορω γιατι τοσοι συμφωηνησαν μαζυ σου χωρις καθολου να σκεπτωνται..
καλό!!
30/03/2014 01:28
"Σε χώρες με μεγάλα βόρεια ή νότια πλάτη, η διαφορά στη διάρκεια της ημέρας μεταξύ χειμώνα και καλοκαιριού είναι μεγάλη" αυτό γραφεί ο δημοσιογράφος στο άρθρο του ενώ εσύ μεταφέροντας λανθασμένα την πρόταση του κάθεσαι και γράφεις έκθεση...και παίρνεις και 48 λάικ!!!
2λάμδα
30/03/2014 00:40
Συνεχίζουμε να μην γνωρίζουμε γιατί αλλάζει η ώρα, παρότι ο αρθρογράφος δηλώνει πως έχει την απάντηση, γνωρίζουμε όσα και πρίν. Ας είναι η καλά η γραφειοκρατία. Κάτι έγραψε και ο αρθρογράφος.
ναι μεν αλλά
29/03/2014 17:04
Ωραίο και ενδιαφέρον άρθρο και συγχαρητήρια, δεν μπόρεσα όμως να συγκεντρωθώ και να το διαβάσω άνετα με το διαφημιστικό να παίζει δίπλα. Κινούμενες εικόνες λαογραφίας δίπλα σε επιστημονικό άρθρο. Μετά μας κάνει εντύπωση που η Google είναι μπροστά! Ο χρήστης είναι αναγνώστης εδώ όχι τηλεθεατής. Το μάτι δίνει σημασία στην κίνηση. Εκτός και αν κάνουμε κοινωνικά πειράματα
weeerruy
01/04/2014 15:59
Αν είστε με pc ή mac βαλτε adblock plus ή τοσα άλλα.. για tablets πάλι κάτι θα υπάρχει.
Ανάποδα όλα
29/03/2014 14:01
''Σε χώρες με μεγάλα βόρεια ή νότια πλάτη, η διαφορά στη διάρκεια της ημέρας μεταξύ χειμώνα και καλοκαιριού δεν είναι και τόσο μεγάλη.''(αρχή άρθρου).Το αντίθετο.Ή ο καθηγητής έχει μεσάνυχτα (πράγμα ελάχιστα πιθανό) ή ο δημοσιογράφος κατάλαβε ανάποδα (πιθανότερο).Κατ'αρχάς δε λέμε ''βόρειο (ούτε νότιο) πλάτος''.Λέμε ''γεωγραφικό πλάτος'',που σημαίνει την απόσταση ενός σημείου από τον ισημερινό.Δεύτερον,όπως είπα και πιο πριν,όσο πλησιάζουμε στους πόλους (όσο δηλ το γεωγραφικό πλάτος αυξάνεται),τόσο η διαφορά στη διάρκεια μιας θερινής και μιας χειμερινής μέρας,στο ίδιο πάντα σημείο (και με αντίστροφο τρόπο της νύχτας) αυξάνεται,δε μειώνεται όπως λέει το άρθρο.Για σύγκριση,όταν πχ στην Ελλάδα φτάνουμε στην καρδιά του χειμώνα,όπου η διάρκεια της μέρας ελαχιστοποιείται (λίγο πριν τα χριστούγεννα),ξημερώνει κατά τις 7:30 και νυχτώνει κατα τις 5:00 το απόγευμα,τις ίδιες μέρες ελαχιστοποιείται και στις σκανδιναβικές χώρες,μόνο που εκεί νυχτώνει από τις 2:00 το μεσημέρι (και ξημερώνει κατά τις 10:00).Στο τέλος ιουνίου,όταν η διάρκεια της μέρας μεγιστοποιείται,συμβαίνει πάλι αντίστοιχο φαινόμενο : Στην Ελλάδα ξημερώνει από τις 5:30 και φέγγει μέχρι τις 9:00 το βράδυ,ενώ στις σκανδιναβικές χώρες ξημερώνει από τις 3:00 και φέγγει μέχρι τα μεσάνυχτα.Με λίγα λόγια,οι διακυμάνσεις στη δειάρκεια μέρας - νύχτας μεγαλώνουν όσο πλησιάζουμε βόρεια (ή/και νότια),ενώ μειώνονται όσο πλησιάζουμε τον ισημερίνο.
Ιωάννης Κ.
30/03/2014 06:30
χαχαχαχα...τα τρία αρνητικά ειναι του δημοσιογραφου, του αρχισυντάκτη του και του εκδότη!!!! Κούνια που σας κούναγε σε περίοδο κρίσης οπου αξιόλογοι ανθρωποι απολύονται για ψιλου πήδημα!