Απογραφή: Στους 768 χιλιάδες οι δημόσιοι υπάλληλοι

Επίθεση από χάκερ δέχθηκε το σύστημα του υπουργείου Εσωτερικών

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 30/07/2010 13:04 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 30/07/2010 13:10 |

Τους 768.009 έφτασαν οι δημόσιοι υπάλληλοι που συμμετείχαν στη διαδικασία απογραφής του υπουργείου Εσωτερικών.

Πρόκειται για τους μισθοδοτούμενους από τον δημόσιο τομέα υπαλλήλους και λειτουργούς που καταχώρισαν το ΑΦΜ τους στην ηλεκτρονική διεύθυνση του υπουργείου Εσωτερικών. Όπως ανακοινώθηκε, από τους εργαζομένους που συμμετείχαν στην απογραφή, το 54% είναι άνδρες και το 46% γυναίκες, ενώ δόθηκαν στη δημοσιότητα στοιχεία που αφορούν και στο επίπεδο της εκπαίδευσης τους.

Οι απογραφέντες κατά ηλικία


Ηλικία

Αριθμός Υπαλλήλων

>60

43743

50-60

168958

40-50

258280

30-40

205277

20-30

86246

<20

4174



Τα αποτελέσματα της απογραφής παρουσίασαν σήμερα σε κοινή συνέντευξη Τύπου ο υπουργός Εσωτερικών κ. Γ. Ραγκούσης και ο υπουργός Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου.

Το σύστημα έκανε 60.000-80.000 εγγραφές με μοναδικούς κωδικούς ΑΦΜ την ημέρα. Ενδιάμεσα δέχτηκε διαδικτυακή επίθεση με στόχο τη μείωση της απόδοσής του. Την υπόθεση ερευνά το Τμήμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Με βάση τα στοιχεία που είχαν συγκεντρωθεί έως τις 29 Ιουλίου, στις 11:37 π.μ., το σύνολο των μοναδικών απογραφέντων ήταν 768.009 άτομα.

Ηλικιακή διαβάθμιση

Μικρότεροι των 20 ετών είναι 4.174 δημόσιοι υπάλληλοι, από 20 ως 30 χρόνων είναι 86.246, από 30 ως 40 φτάνουν τους 205.277, από 40 ως 50 καταμετρήθηκαν 258.280 εργαζόμενοι, από 50 ως 60 καταχώρησαν το ΑΦΜ τους 168.958 ενώ άνω των 60 ετών εγγράφηκαν στο σύστημα του υπουργείου Εσωτερικών 43.743.

Είδος εργασιακής σχέσης

Ως μόνιμοι υπάλληλοι του δημοσίου, δικαστικοί λειτουργοί και δημόσιοι λειτουργοί εγγράφηκαν 625.738 άνθρωποι, δηλαδή ποσοστό 82% του συνολικού αριθμού.

Επίσης, 53.833 εργαζόμενοι (7%) καταχώρησαν το ΑΦΜ τους ως υπάλληλοι ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου, ενώ ως υπάλληλοι ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου δηλώθηκαν 44.811 (6%).

Ακόμη, ως συμβασιούχοι έργου εγγράφηκαν 14.345 (2%), αιρετοί δήλωσαν 12.609 (2%), επί θητεία 7.495 (1%) ενώ οι ωρομίσθιοι και ημερομίσθιοι έφτασαν τους 4.614 (1%).

Ως μετακλητοί καταχωρήθηκαν στην απογραφή 1.175, με έμμισθη εντολή 1.003, ως μέλη διοικητικών συμβουλίων 493 ενώ ως πρόεδροι, διευθύνοντες σύμβουλοι, διοικητές και υποδιοικητές οργανισμών 380.

49
Γιάννης Μανσόλας
01/08/2010 09:33
Εγώ καταλαβαίνω ότι μόνο ο ''άνθρωπος του μόχθου'' την πληρώνει πάντα και αποκλειστικά και δεν βλέπω ούτε και θα δω ποτέ να την πληρώνουν όσοι φάγαν τα λεφτά. Αλλά όταν ο μόχθος τα δώσει όλα και δεν του έχει μείνει σταγόνα , τότε εύκολα ξεσηκώνεται .....γιατί απλά δεν έχει τίποτα άλλο πια να χάσει - λέει η ιστορία . Κάποιοι δεν νοιάζονται καν να το καταλάβουν , αλλά ...πού θα πάει ...
Παναγιώτης Μ
31/07/2010 22:01
Ουδείς αμόλυντος και καθαρός. Αυτοκριτική, αυτογνωσία, η αποτελεσματική μέθοδος για σίγουρη θεραπεία, Γεώργιος Παπανδρέου, ο πρώτος που επιχειρεί την αναγέννηση της Ελλάδος, άνθρωπος με όραμα, με θέληση και αγάπη για τον τόπο. Γιώργο ο λαός είναι μαζί σου!!!! Προχώρα.
Έλληνας της Γερμανίας
31/07/2010 21:20
Η Γερμανία έχει πλυθησμό περίπου 81 εκατ. και συνολικά
1.645.000 δημοσίους υπαλλήλους.
ΜΑΝΟΣ 31/7/2010 16:11

Σύμφωνα με τη γερμανική στατιστική υπηρεσία η Γερμανία έχει 4,5 εκατομμύρια απασχολούμενους στον δημόσιο τομέα.

http://www.destatis.de/jetspeed/portal/cms/Sites/destatis/Internet/DE/Navigation/Statistiken/Arbeitsmarkt/PersonalOeffentlDienst/PersonalOeffentlDienst.psml

Σ΄ αυτούς δεν συμπεριλαμβάνονται άτομα που απασχολούνται σε εταιρείες που ανήκουν εν μέρει στο κράτος, όπως τράπεζες (Commerzbank κλπ), τηλεφωνία (Deutsche Telekom), αυτοκίνητα (Volkswagen και μέσω αυτής στις θυγατρικές της, Audi, Seat, Lamborghini, Bugatti, Skoda, αλλά και στην ιαπωνική Suzuki).

Όπως βλέπετε το γερμανικό κράτος κατέχει σημαντικά ποσοστά σε εταιρείες εισηγμένες στο χρηματιστήριο, αλλά οι υπάλληλοι των εταιρειών αυτών δεν συμπεριλαμβάνονται στα 4,5 εκατομμύρια.

Δεν μπορώ να κρίνω αν είναι πολλοί ή λίγοι, αλλά πριν γράψουμε κάτι, ας πληροφορούμαστε πρώτα, αν αυτό που γράφουμε είναι σωστό.
@ ΓΙΩΡΓΟΣ 30/7/2010 15:39
31/07/2010 20:44
Δεν δουλεύουμε γιά τους δημοσίους υπαλλήλους. Αλλά γιά 50 οικογένειες που λυμαίνονται τη Χώρα.
nionios
31/07/2010 19:09
Το νούμερο αυτό αναφέρεται μόνο στον ΣΤΕΝΟ δημόσιο τομέα. Που να μπεί στο κόλπο και ο ευρύτερος δημόσιος τομέας.
kostas
31/07/2010 18:10
Δυστυχώς στη χώρα μας τα τελευταία 30 χρόνια επικράτησε η αντίληψη ότι για να πετύχει κάποιος στη ζωή του θα πρέπει να σπουδάσει και να γίνει στη συνέχεια είτε δημόσιος υπάλληλος είτε ελεύθερος επαγγελματίας (δηλ. γιατρός δικηγόρος, μηχανικός κτλ) για να ζει καλά. Έτσι λοιπόν απέμεινε στους υπόλοιπους, στον πάτο του βαρελιού, στους χειρότερους, σ’ αυτούς που δεν προσπάθησαν στη ζωή τους στους άχρηστους δηλαδή να ασχοληθούν με την επιχειρηματικότητα και τις επιχειρήσεις γενικότερα. Αυτό είχε ως συνέπεια πολλοί με ελάχιστο κόπο και σκέψη και εννοείται με επιδότηση από το άτιμο το κράτος να ανοίγουν μαγαζιά της κακιάς ώρας και να παριστάνουν τους επιχειρηματίες ή να δημιουργούν αεριτζίδικες εταιρείες που αναλαμβάνουν έργα κυρίως από το κράτος. Πως είναι δυνατόν να έχουμε ισχυρό και παραγωγικό επιχειρηματικό τομέα όταν μ’ αυτό ασχολείται το κακής ποιότητας ανθρώπινο δυναμικό; Θα πρέπει λοιπόν το κράτος να ενθαρρύνει τους ευφυείς νέους που σπουδάζουν και έχουν καινοτόμες ιδέες να ιδρύουν τις δικές τους επιχειρήσεις και όχι να επιδοτεί σωρηδόν αυτούς που δεν κάνανε τίποτα το ουσιαστικό στη ζωή τους και σώνει και καλά πρέπει να γίνουν επιχειρηματίες.
Εκόνομιστ
31/07/2010 17:23
Τα τελευταία δέκα χρόνια το δημόσιο παίρνει τους καλύτερους, από όσους παραμένουν στη χώρα. Οι πραγματικά καλύτεροι την έχουν κάνει για εξωτερικό. Ο ιδιωτικός τομέας έχει υποβαθμιστεί πάρα πολύ την τελευταία δεκαετία εξ''ού και αποτελεί το μεγάλο πρόβλημα της χώρας (διαβάστε και καμμιά σοβαρή οικονομική ανάλυση) με την έλλειψη ποιότητας και ανταγωνιστικότητας που τον διακρίνει. Ο αριθμός των ΔΥ αν λάβεις υπόψη σου ότι συμπεριλαμβάνει και το στρατό και τους ΟΤΑ είναι όσος πρέπει να είναι, να μη σου πώ ότι είναι και λίγοι. Τ
Κουντουμ
31/07/2010 17:17
Δε μας χε..τε ρε του ιδιωτικού τομέα? Πέρα από το να σας εκμεταλλεύονται τα αφεντικά σας γιατί είστε πολύ χέστηδες για να παλέψετε για τα δικαιώματά σας, για πείτε μας τί το τόσο σπουδαίο έχει πετύχει ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα όλα αυτά τα χρόνια? Το βασικότερο πρόβλημα της ελληνικής οικονομίας δεν είναι ο δημόσιος τομέας αλλά ο μη παραγωγικός, μη ανταγωνιστικός ιδιωτικός τομέας (που φορτώνεται στο δημόσιο κορβανά για να επιβιώσει) Αντε,μικρά φοβισμένα ατάλαντα ανθρωπάρια
ΜΑΝΟΣ
31/07/2010 16:11
Η Γερμανία έχει πλυθησμό περίπου 81 εκατ. και συνολικά
1.645.000 δημοσίους υπαλλήλους. (Συμπεριλαμβανομένων και αυτών στους ΟΤΑ - νόμιζω, ότι αυτή η απογραφή στην Ελλάδα δεν τους έχει συμπεριλάβει αυτούς ακόμα).
Η Ελλάδα με πλυθησμό περίπου 11 εκατ. έχει 768.000...
Αναλογικά δηλαδή με τη Γερμανία - η Ελλάδα δεν θα έπρεπε να έχει παραπάνω από 224.000 δημοσίους υπαλλήλους.
Με άλλα λόγια η Ελλάδα έχει τριπλάσιο αριθμό δημοσίων υπαλλήλων από τη Γερμανία.... Και μην μου πείτε πως το Ελληνικό κράτος λειτουργεί καλύτερα από το Γερμανικό....
Ιδιωτικος
31/07/2010 15:38
Ερμη,θα μπορουσε να ειναι και ετσι,αλλα δεν ειναι,γιατι απλως το κρατος,παιρνει τους χειροτερους.Η τουλαχιστον,επαιρνε. Εκεινοι που θελανε να προοδευσουν και να βγαλουν και λεφτα,συνηθως πηγαιναν στις ιδιωτικες επιχειρησεις,ή κανανε τη δικη τους επιχειρηση,ρισκαροντας και πολλες φορες,κερδιζανε. Στο κρατος,καταληγουν φοβισμενα ανθρωπακια,με ελαχιστες γνωσεις,που δεν τολμουν να τρεξουν στο στιβο του ανταγωνισμου,εφαμοζοντας το "πεσε πιτα να σε φαω",μετρωντας αντιστροφα το χρονο της συνταξεως τους,και αρα του θανατου τους. Ειναι δηλαδη,ζωντανοι-νεκροι.
Πειραιωτης Μαουνιερης
31/07/2010 15:32
Αγυριστο κεφαλι,δεν τα ξερεις ολα. Οι κορασιδες,και παντρεμενες ουσιαστικα να ειναι με συζυγο και παιδια,δεν παντρευονται και τυπκα,για να μη χασουν τη συνταξαρα. Εαν δε,ειναι παντρεμενες,τοτε,οταν πεθανει ο πατερας τους,παιρνουν διαζυγιο,και ΞΑΝΑπαιρνουν τη συνταξη. Και οι καραγκιοζηδες,το αφησαν οπως εχει το θεμα αυτο,χωρις να ψαξουν να δουν ποσες περιπτωσεις ειναι,με συνταξεις στρατηγων και δικαστων. Μιλαμε δε,για πολλααα λεφτα.
Λευτέρης
31/07/2010 13:35
Ρε κορόιδα Έλληνες μας κατακλέψαν οι Σημίτες, οι Καραμανλήδες, Τσοχατζοπουλοι, Ρουσόπουλοι, Λαλιώτες κτλπ οι άνθρωποι αυτοί ζουν μέσα στη χλίδα και στις βιλάρες τους και εσείς κοπανιέστε αν τα 30 τελευταία χρόνια τη χώρα τη βούλιαξαν οι δημόσιοι υπάλληλοι. Ρε κοιμισμένοι μας δουλεύουν ψιλό γαζί. Μπήκε κανένας φυλακή; Γύρισε κανένας πίσω στο κράτος τα δις των κλεμμένων; Έχει βγει τίποτα από τις εξεταστικές. Ρε καλύπτουν ο ένας τον άλλο τα λαμόγια γιατί έχουν όλοι λερωμένη τη φωλιά τους και γι'' αυτό δεν μιλάει κανένας. Αντί να πάει ο λαός να πάρει μερικά μαδέρια και να τους αρχίσει στο ξύλο, καθόμαστε και συζητάμε για τον αριθμό των ΔΥ. Δεν διαφωνώ με τις απόψεις. Όλοι σας έχετε ένα δίκιο και όλοι μαζί συνθέτετε μια αλήθεια. Παρ'' όλα αυτά σφάλουμε τρομέρα όταν πιστεύουμε ότι τα ίδια τα λαμόγια (ή αλλιώς πολιτικοί) που επί δεκαετίες κατέκλεβαν τον κόσμο και έκανα τα στραβά μτάια ήρθαν τώρα για να μας σώσουν. Α ρε κούνια που μας κούναγε. Πάλι στο λαιμό μας πατάνε το ''χετε πάρει χαμπάρι;
Αγύριγο κεφάλι
31/07/2010 13:31
Aντε να ...εκατομμυριάσουμε.(Από απόψεως αριθμού δημοσίων υπαλλήλων εννοώ). Ρε παιδιά τιι μούχλα και τι σαπίλα καταδυνάστευε αυτήν εδώ την χώρα επί δεκαετίες ολόκληρες.Ουδεν κακόν αμιγές καλού ,που έλεγαν και οι αρχαίοι.Επρεπε να φθάσει η κρίση γιά να δούμε ότι η φωτιά ήτο έξω από την πόρτα μας.Διαφθορά πολιτικών και πολιτών,κλειστά επαγγέλματα -κάστες οικογενειοκρατίας,άγαμοι τεμπελογεροντοκορασίδες που λέιει αυτές πέρνανε σύνταξη διά βίου επειδή δεν είχαν ποτέ δουλέψει.Θου Κύριε φυλακή τω στόματι μου ,μην πω καμμιά βαρειά κουβέντα με αυτά που βλέπω και φοβούμαι ότι θα δω ακόμη. Και δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που σου λένε, όχι μη θίγεις τα έως τώρα (κακώς )κείμενα .Τι να πω ; Είναι να απορεί κανείς.
Εμμανουήλ Χρύσης
31/07/2010 12:49
Αλήθεια,οι παπάδες πόσοι είναι; Συγκαταλέγονται νομίζω στο Υπ. Παιδείας που είναι πρώτο σε αριθμό υπαλλήλων (πάνω από 130.000). Γιατι δεν γίνεται κουβέντα για αυτούς τους "δ.υ" ; Ως πότε θα συνεχίζεται αυτό το αίσχος να μισθοδοτούνται επιλεκτικά οι ιερείς μιας συγκεκριμένης θρησκείας από το κράτος τη στιγμή που αυτό δε γίνεται πουθενά αλλού;
Μητσάρας
31/07/2010 12:09
Ενδιαφέρουσες οι απόψεις που γράφονται εδώ. Έχω να προσθέσω και εγώ μια. Σύμφωνα με την απογραφή 2010 είμαστε πάνω από 11 εκατομμύρια σ'' αυτή τη χώρα. Άρα υπάρχει πρόβλημα να χωρέσουν όλοι αυτοί ... λέω να αρχίσουμε να διώχνουμε τους υπεράριθμους !!!! (μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και τον Καιάδα).
Βάσω Χ.
31/07/2010 10:21
Αλήθεια,οι παπάδες πόσοι είναι; Συγκαταλέγονται νομίζω στο Υπ. Παιδείας που είναι πρώτο σε αριθμό υπαλλήλων (πάνω από 130.000). Γιατι δεν γίνεται κουβέντα για αυτούς τους "δ.υ" ;
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
31/07/2010 10:08
Κάποιοι αμφισβητούσαν τα νούμερα που προβάλλαμε κατα καιρούς ως υπερβολικά! Είναι όντως, τρελό του Νούμερο, τόσο του συνόλου των υπαλλήλων του στενού Δημόσιου Τομέα, όσο και των μονίμων! Εάν αναλογιστείτε ότι μέχρι σήμερα δεν έχουν ανανεωθεί αρκετές χιλιάδες συμβασιούχων και stagers που η σύμβασή τους έχει λήξει, μπορείτε να φανταστείτε το έγκλημα του Καραμανλή και της παρέας του με τις αθρόες προσλήψεις, ιδίως το 2009! Νομίζω ότι, θα εξαναγκαστούμε, είτε από την Τρόϊκα, είτε από τις καταστάσεις, ν''απολύσουμε αρκετές χιλιάδες Δ.Υ., οι οποίοι, μαζί με τους υπαλλήλους του ευρύτερου Δ.Τομέα, υπερβαίνουν κατά πολύ το 1.000.000.- Ειδάλως, σωτηρία δέν υπάρχει!
Κ.Β.
31/07/2010 02:43
Oι 350.000 ειναι μονιμοι στρατιωτικοι και αστυνομικοι.
Ανάποδος Ερμής
31/07/2010 01:08
@manavis (30/7/2010) Αν προεκετείνεις τη λογική σου αυτοί που είναι κάτω των 40 είναι το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό, άρα προσλήφθηκαν μετά το 2000 ...! Και τι να πω για τους κάτω των 20 !!! Συμφωνώ όμως με τον Γιάννη Κωνσταντή (30/7/2010). Το θέμα δεν είναι πόσοι είναι αλλά πως τους αξιοποιεί το Κράτος. Μπορεί να είναι μόνο 1000 και το Κράτος να τους έχει παραγκωνισμένους για να αναθέτει τις δουλειές στους ιδιώτες. Η ΕΥΘΥΝΗ βρίσκεται λοιπόν στη διοίκηση, δηλαδή στις εκάστοτε ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ !
Ελληνας της Γερμανίας
31/07/2010 00:18
κλοτσια στον κ...ο θελουν ολοι τους.δεν ανεχομαι η Αυστρια να εχει 120.000 και εμεις 770.000 σε ιδια αναλογια πλυθησμου.διωχτε τους τωρα.
μκ 30/7/2010 14:53

Έχετε την καλωσύνη να μου γράψετε που είναι δημοσιευμένος ο αριθμός 120000; Γιατί σύμφωνα με το κατωτέρω άρθρο η Αυστρία έχει 612000 απασχολούμενους στον δημόσιο τομέα. Επίσης ο πληθυσμός της Αυστρίας ανέρχεται σε 8.383.784 άτομα και υπολείπεται αρκετά αυτού της Ελλάδας.

http://www.oeffentlicherdienst.at/oedaktiv/berichte/beamte/beamte_mandarine.php?subnav=berichte-beamte
Σοσιαλιστής
31/07/2010 00:11
Οτι και να κάνεις Πρόεδρε του ΠΑΣΟΚ δεν πρέπει να ξεχνάς ότι το Κίνημα που υποτειθεται εκπροσωπείς έχει Αριστερές και Κεντρώες καταβολές και στηρίζεται παραδοσιακά στην δημόσια πρωτοβουλία.
Δεν θα τα καταφέρετε εσύ και τα golden boys που σε κάνουν κουμάντο να μας αλλάξετε. Εσείς είστε η παραφωνία στο Κίνημα.
Ηπροπαγάνδα που πήγατε να κάνετε δεν σας βγήκε, δεν είναι τα νουμερα αυτά που μας παρουσιάζατε για τους Δ.Υ .
Αν δεν σας αρέσει ο τρόπος που σκέφτεται ο κόσμος του ΠΑΣΟΚ έχετε χώρο να ενταχτείτε ,να πατε μαζί με τον συμμαθητή σας τον Σαμαρά που μάθατε και τα ίδια γράμματα.
Κωστας Β
30/07/2010 22:50
Mια προφανης ερωτηση που απουσιαζε απο το ερωτηματολογιο της απογραφης ηταν ποια χρονια ξεκινησε την εργασια τους στο δημοσιο ο καθε δημοσιος υπαλληλος.

Γιατι αραγε?

Κοροιδάρα του ιδιωτικού τομέα
30/07/2010 21:21
Αν δεί κανείς την κατανομή των ηλικιών καταλαβαίνει και πότε χώθηκε στο δημόσιο η μεγάλη μάζα των κηφήνων. 99% υπεύθυνο το ΠαΣοκ και οι συνδικαλιστάδες του. Ας βγάλει τώρα το φίδι από την τρύπα γιατί θα πέσει πολυυυυύ ξύλο συντόμως.
Φόν Φούφουτος
30/07/2010 20:37
Τί έγινε ρε παιδιά? Μάθαμε στα σίγουρα πόσους Δ.Υ. έχουμε? Ποτέ δεν είναι αργά. Το πόσους χρειαζόμαστε πότε θα το μάθουμε?
john fistikis
30/07/2010 20:22
Είναι υπεράριθμοι, τελεία και παύλα.
Το γνωρίζουν και οι ίδιοι αυτό.
Υπεράριθμοι, μη αποδοτικοί, κοπανατζήδες και κάνουν τα ίδια 1-2 πράγματα για χρόνια. Αυτό είναι άγνωστο στον ιδιωτικό τομέα!
Παράγκας
30/07/2010 18:50
Αντιπαραβολή και....ραντεβού στην επόμενη απογραφή, για....τους Πρωινούς ή Απογευματινούς ή Νυχτερινούς, άπιστους "Θωμάδες" και...ανεπίδεκτους μαθήσεως........"""Από τα στοιχεία της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής που επεξεργάστηκε η ....Τάδε Bank. Σχετικά άρθρα προκύπτει ότι στο τέλος του 2009 ο συνολικός αριθμός των υπαλλήλων στο δημόσιο και ευρύτερο δημόσιο τομέα έφτασε σε 1.114.000 άτομα. Ειδικότερα: * Ο στενός δημόσιος τομέας (υπουργεία) απασχολεί: 518.031 άτομα. * Στα ΝΠΔΔ και ΝΠΙΔ ή άλλους δημόσιους οργανισμούς απασχολούνται 217.659 άτομα. * Στους ΟΤΑ και δημοτικές επιχειρήσεις απασχολούνται 136.263 άτομα. * Στις ΔΕΚΟ απασχολούνται 64.223 άτομα. * Στις κρατικές τράπεζες απασχολούνται 32.493 άτομα. * Σε επιχειρήσεις ελεγχόμενες από το Δημόσιο απασχολούνται 36.756 άτομα. * Οι κληρικοί ανέρχονται σε 8.622 άτομα."""" Πιο Λιανά;;; Δηλαδή, Ό σ ο ι Π λ η ρ ώ ν ο ν τ α ι Από Το Κράτος, Από την "Κράτος Α.Ε.", δηλαδή, φτάνουν το 1.114.000(!!!!!!!!!!!!!!!)........Ο Ιθαγενής Γηγενής Ημεδαπός Έλληνας Ιδιωτικός Υπάλληλος...φταίει και του κουτσουρεύουν τα μισθοδοτικά και εργασιακά δικαιώματα!!!!!!!!!!!!!!
ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ
30/07/2010 18:44
Και φυσικά δεν βάλαμε τις τράπεζες, τις ΔΕΚΟ και ένα σωρό άλλα. Μόνο οι καθηγητές και δάσκαλοι αν ήταν όσοι στη Σουηδία (που λέει και κάποιος πονηρούλης ψευταράκος εδώ μέσα) θα είχαμε 150.000 λιγότερους. Αν βάλουμε και τους ασυνομικούς θα κερδίζαμε άλλες 30000 και να μη συνεχίσω. Το βέβαιο είναι πως είναι πολλοί λίγοι σε εφορίες και πολεοδομίες, εκεί που τους χρειαζόμαστε δηλαδή. Το πρωί πήγα σε μια υγειονομική υπηρεσία της νομαρχίας και από τους 12 υπαλλήλους που είδα σε 2 γραφείο δεν δούλευε (γιατί δεν είχε αντικείμενο) κανείς! Στα βόρεια κράτη δε δεν υπάρχει δημόσιος υπάλληλος! Όλοι έχουν συνήθως ετήσιες συμβάσεις.
@ manavis
30/07/2010 18:43
Οι εξυπνάκηδες δεν κάνετε πίσω που να σας πάρουν με τις μπουλντόζες. Μόνο με λοβοτομή μπορείτε να συνέλθετε. Μα σε όλες τις υπηρεσίες, σε όλες τις εταιρείες, σε όλα τα κόμματα, στα πάντα, αυτές οι ηλικίες είναι οι παραγωγικές κι οι δεσπόζουσες. Λυσσάξατε πιά. Οι άνθρωποι δεν πηδάνε από τα 20 στα 60, παραλείποντας το ενδιάμεσο. Δεν γίνεται. Που μου θες και σλόγκαν "τυχαίο, δε νομίζω". Ασφαλώς και δεν είναι τυχαίο. Είναι ο Νόμος της Ζωής και της Παραγωγικότητας. Αμάν πιά.
Η Γαλανόλευκη Σημαία παρατηρεί..........................by Παράγκας
30/07/2010 18:29
”Την ώρα που η κυβέρνηση "διώχνει" τους συμβασιούχους από όλους του φορείς του Δημοσίου και η δικαιοσύνη σε ευθεία αντίθεση προχωρεί σε μερικές αλλά ουσιαστικές ανατροπές αυτών των αποφάσεων, διατάσσοντας την επαναπρόσληψη συμβασιούχων, οι εργαζόμενοι "ελαστικής απασχόλησης" οργανώνονται σε ενιαίο σωματείο και οργανώνουν τη δικαστική αντεπίθεσή τους. Όπως πρώτο αποκάλυψε το Capital.gr πραγματοποιήθηκε σχετική συνάντηση στην οποία συμμετείχαν εκπρόσωποι από πολλούς χώρους εργαζομένων υπό καθεστώς "ελαστικής απασχόλησης" (συμβασιούχοι έργου, stage, ορισμένου χρόνου, μερικής απασχόλησης, ενοικιαζόμενοι κλπ). Είναι μάλιστα η πρώτη φορά που αποφασίζεται η συσπείρωση και οργάνωση τέτοιας μορφής εργαζομένων, ανεξάρτητα από τον φορέα που απασχολήθηκαν, με στόχο τη δικαστική δικαίωσή τους έναντι της πολιτικής βούλησης για απεμπλοκή του δημοσίου από τους συμβασιούχους. Χαρακτηριστικό είναι ότι σε αυτού του είδους τη συσπείρωση -σύμφωνα με τα στοιχεία του δικηγορικού γραφείου- συμμετέχουν: Πυροσβέστες (5.500 ορισμένου χρόνου), Δήμου Αθηναίων (2.500 συμβασιούχοι έργου), ΟΑΕΔ (1.000 συμβασιούχοι stage), ΟΑΕΕ (250 συμβασιούχοι έργου), ΥΠΠΟ (5.000 συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου, stage), Δήμος Αιγάλεω (200 συμβασιούχοι έργου), ΟΠΑΔ (150 συμβασιούχοι stage), Δήμος Περιστερίου (150 συμβασιούχοι έργου), ΙΚΑ (2.500 συμβασιούχοι stage), ΟΓΑ (200 συμβασιούχοι stage), KEΠYO, Δήμος Κηφισιάς, Δήμος Ψυχικού, ΕΤΑ ΑΕ, κ. ά. Η οριακή ημερομηνία Μπορεί μάλιστα να εκδίδονται διαρκώς επιμέρους δικαστικές αποφάσεις (διαφόρων δικαστηρίων) που δικαιώνουν συμβασιούχους, μετά και την απόφαση του Ευρωδικαστηρίου τον Απρίλιο του 2009, το οποίο έκρινε ότι οι δικαστές μπορούν να αξιολογούν κατά περίπτωση τη φύση και το είδος της εργασίας του απασχολούμενου, όμως η οριακή ημερομηνία για το μέλλον τους είναι στις 23 Σεπτεμβρίου 2010, όταν η Ολομέλεια του Αρείου Πάγου θα ασχοληθεί και πάλι με το θέμα: "Αποφασίστηκε η δημιουργία συντονιστικού οργάνου και μετώπου όλων των εργαζομένων που απασχολούνται υπό το απαράδεκτο καθεστώς των λεγομένων ΄ευέλικτων μορφών εργασίας΄. Ο στόχος είναι η αποτελεσματική οργάνωση και κινητοποίηση των χιλιάδων συμβασιούχων που όλες οι κυβερνήσεις εκμεταλλεύθηκαν με το χειρότερο τρόπο", αναφέρει. Είναι ξεκάθαρο λοιπόν πώς ο βασικός σταθμός θα είναι η μεγάλη κινητοποίηση που προετοιμάζεται έξω από τον Άρειο Πάγο στις 23 Σεπτέμβρη 2010 όπου θα συζητηθεί στην πλήρη ολομέλεια το θέμα των συμβασιούχων, δεδομένου ότι η απόφαση που θα προκύψει θα καθορίσει την τύχη του δικαστικού τους αγώνα. Και ο στόχος του συντονιστικού οργάνου είναι εκείνη την ημέρα να υπάρχουν στο πεζοδρόμιο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας πάνω από 10.000 συμβασιούχοι, stage κλπ. Ποιος είπε λοιπόν ότι και ο Σεπτέμβρης δε θα είναι θερμός;”"” .......................Λοιπόν, να ορίσουν 100 € μισθό το δεκαπενθήμερο για τον γηγενή έλληνα ημεδαπό ιθαγενή Ιδιωτικό υπάλληλο, που (και) με κονδύλια του έγιναν τα Σταζ Δημοσίου(!!!!!!!!!!) και να τους προσλάβουν όλους!!!!
Η Γαλανόλευκη Σημαία απορεί.................................by Παράγκας
30/07/2010 18:14
("Μετρό" Πειραιάς- "Στάση" Πληρωμών)......Τόσοι Δήμοι ανά την (γ)ελλάδα μας έχουν χρέη μικρών κρατιδίων!!!!!!!!!!!. Γιατί και πως έφτασαν σε τέτοιο σημείο;;;. Πως διόριζαν και μονιμοποιούσαν (διορίζουν και μονιμοποιούν) τόσο κόσμο;;;;
768.009.................by Παράγκας(έλινα ιντιοτικό ιπάλιλο,ατινανιστάν)
30/07/2010 18:07
Τον Σεπτέμβριο (τα σπουδαία) συνεχίζεται η απογραφή...(Για...κάποιον που έλεγε ότι είναι 500.000 οι Κρατικοί Υπάλληλοι που πληρώνονται από την "Κράτος Α.Ε.").
σ.κ
30/07/2010 18:02
παιδια δεν ειναι πολλοι.το προβλημα ειναι οτι εκει που πασχει ο δημοσιος τομεας παραδειγμα στα δασαρχεια και στο κτηματολογιο ειναι αδειες οι υπηρεσιες απο προσωπικο και αντιθετα εκει που δε χρειαζονται εχει πολλους παραπανω και παιζουν πιασιεντζα ολη μερα οπως πχ στους μεγαλους δημους.!!ενα καλο του καλλικρατη ειναι να γινει σωστη κατανομη των δημοσιων υπαλληλων.
NM
30/07/2010 17:38
Αντε τωρα να τους πενταπλασιασουμε !! Α ρε Ελλαδα και Ελληνα.
Ggal
30/07/2010 17:36
Ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων είναι απόλυτα λογικός ειναι 768000 μαζί με του στρατιωτικούς και του αστυνομικούς επομένως ο αριθμός των πραγματικών υαπλλήλων (μονίμων) είναι γύρω στις 450000 αριθμός όχι μεγάλος με μία χώρα με νησιά με ορεινούς δήμους με τουρισμό, αν συγκρίνουμε την ελλάδα με άλλες χώρες ο αριθμός είναι πιο κάτω από τον μέσο όρο, οσο για τις δεκο ο οτε έιναι πιά ιδιωτικός , η ολυμπιακή ιδιωτικοποίηθηκε, μόνο η δεη έιναι μεγάλη δεκο πλέον, και ο οσε, επιπλέον οι 168000 υπάλληλοι είναι σε ηλικία από 50-60 που σημαίνει ότι πολύ σύντομα θα συναξιοδοτηθούν ως εδω κάποιοι μίλαγαν για 2000000 υπαλλήλους πράγμα ψευδές απόλυτα. Εχουμε μία σύγχρονη ευρωπαική χώρα με σχολεία πανεπιστημία πολιτισμο ευρωπαικό κράτος ας μη μιλάμε απαξιωτικά λοιπον το προβλημα δεν είναι ο αριθμός των υαπλλήλων αλλά η παραγωγικοτητά τους οι μάσκες έπεσαν τα δύο εκατομμυρια έγιναν καπνός αυτόι που τα λέγανε που είναι τωρα κρύβονται. Οι Οτα είναι μέσα στη απογραφή οπότε τελειώνει ένας μύθος κάποιων που ξέρουν μόνο να λενε λόγια του αέρα.....
Γιάννης Πολίτης
30/07/2010 17:04
Για τον φίλο Δ.Υ που ρωτά για τους δημοσίους υπαλλήλους που δεν έχουν φθάσει το 1.500.000 Δεν έχουν μπει ακόμη οι ΔΕΚΟ, ΝΠΙΔ και οι δημοτικές επιχειρήσεις, όπως και κάποιοι που δεν θα απογραφούν και έπαιρναν μισθούς ενώ ήταν συνταξιούχοι κλπ Στα 10000000 Έλληνες και το συζητάμε .......... τι να πω
Παύλος Ξανθόπουλος
30/07/2010 16:16
ΠΡΟΣΕΞΤΕ: >60 43.743 ....... 50-60 168.958 ........ Όταν οι Έλληνες "διμοσιοι περνουν" την σύνταξη στα 55 ετών.....! Βάζουν και τους συνταξιούχους ώστε να φάνη πως έχουμε πόλους δημοσιους ! Σίγουρα υπάρχουν οι ημέτεροι που περνούν τριπλούς μισθούς,αλλα ακόμη και αυτοί δεν το φτάνουν στα 800 000 έως και 1 000 000 δημοσιους που μας έλεγαν! Τα στοιχεια αποδεικνύουν πως τα χρήματα κλάπηκαν !
Ρία Μ
30/07/2010 16:12
Επιτέλους δημοσιοποιήθηκαν τα στοιχεία τα οποία γνώριζε μέχρι πρότινος ούτως ή άλλως το Υπουργείο Εσωτερικών και το Υπουργείο Οικονομικών. Το εντυπωσιακό είναι ότι το 75% είναι ηλικίας 40-65 στοιχείο που αποδεικνύει ότι ηπλειοψηφία προσελήφθηκε τη δεκαετία 1980-1990(αφού μέχρι το 2002 το ανώτατο όριο ηλικίας ήταν το 35ο), όταν δεν υπήρχε το ΑΣΕΠ και όλοι διορίζονταν με βάση τις γνωριμίες τους. Ας μιλήσετε τώρα για τους λοιπούς υπαλλήλους του ευρύτερου δημόσιου τομέα, που διορίζονται εκτός οποιασδήποτε δημόσιας και αντικειμενικής διαδικασίας και δεν πληρώνονται με το μισθολόγιο του δημόσιου τομέα αλλά με ανεξέλεγκτα επιδόματα και φυσικά με λεφτά που προέρχονται από τον κρατικό προϋπολογισμό.
Μίλων Φυρίκης
30/07/2010 15:53
@μκ Η Αυστρία έχει 120.000 ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚΟΥΣ ΔΥ. Αν δεις τα στοιχεία του ΟΑΣΕ η Ελλάδα έχει 140.000 ΔΥ στην κεντρική διοίκηση. Στην Αυστρία έχει άλλους 200.000 στα κρατίδια και 100.000 σε δήμους, χώρια ΔΕΚΟ κτλ. Δ.Υ.: ΟΙ υπάλληλοι του ΟΤΕ που απολαμβάνουν προνόμια ΔΥ είναι ΔΥ. Τουλάστιχον για μένα που τους πληρώνω.
as
30/07/2010 15:43
Καταρέει ο μύθος του 1.500.000 Δ.Υ. 550.000 στους οποίους συμπεριλαμβάνονται Ένοπλες Δυνάμεις,Σώματα Ασφαλείας,ΕΣΥ,Δάσκαλοι-Καθηγητές. Μήπως τελικά δεν φταίνε οι Δ.Υ για το χρέος της Ελλάδας όπως ωραία μας το πλασάρουν τόσο καιρό?
ΓΙΩΡΓΟΣ
30/07/2010 15:39
Δουλεουμε 9.232.000 Μ@*@*ΕΣ για 768.000 δημοσιους υπαλληλους γι''αυτο επεσε πεινα...
Schwartze Sonne
30/07/2010 15:32
Χωρίς τις ΔΕΚΟ !!!!!

Με 400.000 δ.υ. μια χαρά γίνεται η δουλειά μας !!!!

Ο ένας στους τρεις δουλεύει έτσι και αλλιώς !!!! Όποιος έχει πάει σε δημόσια υπηρεσία γνωρίζει..................

μκ
30/07/2010 14:53
κλοτσια στον κ...ο θελουν ολοι τους.δεν ανεχομαι η Αυστρια να εχει 120.000 και εμεις 770.000 σε ιδια αναλογια πλυθησμου.διωχτε τους τωρα.
AA
30/07/2010 14:48
ημαρτον....
Δ.Υ.
30/07/2010 14:44
Ως μόνιμοι υπάλληλοι του δημοσίου, δικαστικοί λειτουργοί και δημόσιοι λειτουργοί εγγράφηκαν 625.738 άνθρωποι...

Πάρτα Παράγκα. Που είναι το 1.000.000 ;;;;

Εκτός κι αν θεωρείς Δ.Υ. τους υπαλλήλους του ΟΤΕ , Τραπεζών ΚΛΠ.
Δημήτρης
30/07/2010 14:22
Πού είναι το 1.500.000 δημόσιοι υπάλληλοι?
EPIDOMATA
30/07/2010 14:10
1) επίδομα "ξένοιαστη ζωή"
2) επίδομα "ευχάριστη διαμονή"
manavis
30/07/2010 13:58
το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι 40-50 που σημαινει τους προσελαβαν 20-30 χρονια πριν, ητοι 1980-1990 ...

τυχαιο ? δε νομιζω
σ.κ
30/07/2010 13:54
αν βγαλεις τους στρατιωτικους δηλαδη-σωματα ασφαλειας και εκπαιδευτικους, ο δημοσιος τομεας στην ουσια ειναι 400.000 ατομα.απο αυτους αν βγαλεις τους 10.000 στη βουλη 390.000 και παει λεγοντας....
Γιάννης Κωνστάντης
30/07/2010 13:16
Δεν είναι καθόλου πολλοί! Στη Σουηδία ήταν στο τέλος του 2009 932.000 Η Σουηδία έχει 9,3 εκατομμύρια κατοίκους, δηλαδή λιγότερους από την Ελλάδα. Μην μου πείτε ότι δεν κάνουν δουλειά στη Σουηδία. Δεν είναι ζήτημα ότι είναι πολλοί αλλά το τι κάνουν. Επίσης είναι τα ίδια κόμματα που τους έβαλαν (με ρουσφέτια κλπ) που τους κατηγορούν τώρα! Προσπαθούν να διαιρέσουν τους δημόσιους από τους ιδιωτικούς υπαλλήλους, μην τους αφήσετε!