ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΑΠΟ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΧΑΚΗ

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Λία Νεσφυγέ   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 02/10/2009 07:00 |

ΕΠΙΘΕΣΗ από μέλη της Χρυσής Αυγής δέχτηκε χθες το μεσημέρι έξω από τον σταθμό του Μετρό στη Λεωφόρο Κατεχάκη η τραγουδίστρια Σοφία Παπάζογλου. Ήταν μεσημέριώρα αιχμής- και η φασιστική πρόκληση έγινε μπροστά στα μάτια έντρομων περαστικών.

Από νωρίς το πρωί τουλάχιστον δέκα νεαροί, φορώντας μαύρα ρούχα και καπέλα, είχαν στηθεί έξω από το Μετρό, μοιράζοντας φυλλάδια και υλικό της Χρυσής Αυγής. Η κ. Σοφία Παπάζογλου έβγαινε από το Μετρό, όταν την πλησίασε ένας νεαρός για να της δώσει φυλλάδιο. Εκείνη αρνήθηκε να το πάρει και τότε δέχθηκε την επίθεση. Ο δράστης τότε της έριξε σπρέι- κατά πάσα πιθανότητα πιπεριού- στο πρόσωπο.

Περαστικοί προσέτρεξαν σε βοήθεια, ενώ οι νεαροί έσπευσαν να εξαφανιστούν. Η κ. Σοφία Παπάζογλου μεταφέρθηκε στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο και μετά τις πρώτες βοήθειες και τις εξετάσεις που έκαναν οι γιατροί αποχώρησε.

«Δεν θέλω να μιλήσω για το περιστατικό, είμαι αρκετά κουρασμένη και ό,τι έχω να πω το είπα στην Αστυνομία», είπε ταραγμένη στα «ΝΕΑ» η κ. Παπάζογλου. Για την επίθεση διενεργεί έρευνα η Αστυνομία και με βάση τις καταθέσεις προσπαθεί να εντοπίσει τους δράστες.

Δεκάδες βίαιες επιθέσεις εις βάρος νεαρών και μεταναστών αποδίδονται τα τελευταία χρόνια σε μέλη της οργάνωσης Χρυσή Αυγή. Η πιο αιματηρή επίθεση ήταν εναντίον των φοιτητών Δημήτρη Κουσουρή και Ηλία Φωτιάδη, καθώς και του εκπαιδευτικού Γιάννη Καραμπατσόλη τον Ιούνιο του 1998 κοντά στα δικαστήρια. Με μαχαίρι μέλη της Χρυσής Αυγής, σύμφωνα με καταγγελίες, μαχαίρωσαν στα πόδια φοιτητή, όταν διαμαρτυρήθηκε για συνθήματα που έγραφαν μέλη της οργάνωσης σε χώρους της Πανεπιστημιούπολης. Το επεισόδιο έγινε τον Οκτώβιο του 2007. Τον Ιανουάριο του 1998, ένας 34χρονος μεταφραστής και μέλος μουσικού συγκροτήματος δέχτηκε επίθεση από τρεις νεαρούς που τον χτύπησαν με σιδερόβεργα στο πρόσωπο.

Στο νοσοκομείο βαριά τραυματισμένους από ξυλοδαρμό έστειλαν μέλη της οργάνωσης πέντε νεαρούς, επειδή μοίραζαν την εφημερίδα τους «Εργατική Αλληλεγγύη». Το επεισόδιο έγινε τον Απρίλιο του 1996 στην Κυψέλη, κοντά στα γραφεία της Χρυσής Αυγής.

ΔΕΚΑ ΝΕΑΡΟΙ
Μοίραζαν φυλλάδια και επιτέθηκαν με σπρέι στην τραγουδίστρια Σοφία Παπάζογλου

91
Κωνσταντινιδης Δημητριος
04/10/2009 07:02
Ας προσεχουν μερικοι και ας μην ξεχναμε ποιος ειναι τι και τι ειναι και τι πρεσβευει πριν πουνε πως θα πανε να τους δωσουν την ψηφο τους . Ατομα που ναι θαυμαστες του Αδολφου και συμμετεχουν βιαια σε διαφορες εκδηλωσεις μεσα σε μια δημοκρατικη χωρα δεν μπορουν να προσφερουν καλο στον τοπο παρα μονο ζημιες . Κανεις δεν διαφωνει πως το θεμα των λαθρομεταναστων ειναι τεραστιο στη πατριδα μας . Δεν λυνεται ομως με τετοιες μεθοδους παρα μονο με σωστη πολιτικη βουληση και συγκροτημενο σχεδιο σε βαθος απο την πολιτεια . Οι νοσταλγοι της επταετιας θα πρεπε να ντρεπονται για τα αισχη που διεπραξαν στον τοπο και τις χιλιαδες κοσμου που καταδικασαν σε αργο θανατο αδιακριτως και να ξερουν οτι αυτα δεν ξεχνιουνται . Ο τραμπουκισμος οπως εφραζεται απο αυτους και σημερα ή παλαιοτερα απο την παραδοσιακη δεξια δεν εχει θεση στην σημερινη ελληνικη κοινωνια ουτε σε κανενα ευνομουμενο κρατος .
Ν.Κ
03/10/2009 23:42
".... αλλοιώνοντάς μας δημογραφικά, μας ξεφτιλίζουν "
ΠωωωΠωωω!Τι βασανα ειναι τουτα μωρε!
Ρε, και το λεγα, εγω,ηρθε η ωρα να φτιαξω κανα φανταρο,αλλα τουτη η.. ετσι..η αγορα με την αφραγκια που μας δερνει.. δεν μ αφηνει..!
Μεγαλε,κοιτα, ασε να κανουν παιδια οι διαφοροι εξ ανατολης,μη σας κακοφαινετε,θα κολλανε κι ενσημα ΙΚΑ-καπου-καπου ετσι οχι συνεχεια..-και τα εχουμε αναγκη,-τα ενσημα..-,και καντε πως ειναι Ελληνες του μεγαλεξανδρου απο τοτε που πηγε εκστρατεια στην ανατολη..Ναι ντεεε! καποια μακρινα ξαδερφια μας,δικοι μας, που ασπαστηκαν το κορανιον του προφητου!Μονο που με το ανακατεμα εκει στην ανατολη, πηραν ετσι λιγο σκουρο χρωμα,καπως προς το μελαψο-κ.Πλευρη μου τι παθαινεις..!!!!
Στην αρχη δεν το καταπινεις,αλλα μετα,με τον καιρο τους συνηθιζεις..κι ας κραυγαζει..ο κ Αδωνις μας!
P
03/10/2009 21:51
Ellinarades... eimaste fasistes, krima re. Afisate na sas perasoun tin ksenofobia kai to ratsismo. Eimaste poly glywdeis laos telika.

To pezete kai xristianoi re atheofwboi? Etsi "timate" ta pistebw tou Theou? Diwxnwntas syn-antropous sas pou irthan gia ena kalytero mellon edw?

Oust apo edw, fasistaria... palio probata.
Ψάχτης
03/10/2009 21:35
Αγαπητε Συντάκτη, σας ξέφυγε η ειδησούλα (και ειπα να την βάλω στο συγκενέστερο θεματάκι που παιζετε): "Απο ΣΚΑΙ, 3/10/2009 απόγευμα Κατηγορίες για ληστεία κατά του Αλφρέντο Μπονάνο Μαζί με τον Μπονάνο, συνελήφθη και ο Χρήστος Στρατηγόπουλος ο οποίος είχε πρωτοστατήσει στη συνεργασία αντιεξουσιαστικών κινημάτων σε Ελλάδα και Ιταλία Κατηγορίες για συμμετοχή σε ένοπλη ληστεία τράπεζας στα Τρίκαλα αντιμετωπίζει ένας από τους πλέον αναγνωρίσιμους Ευρωπαίους θεωρητικούς του αναρχισμού, ο Ιταλός Αλφρέντο Μπονάνο. Μαζί με τον Μπονάνο, συνελήφθη και ο Χρήστος Στρατηγόπουλος ο οποίος είχε πρωτοστατήσει στη συνεργασία αντιεξουσιαστικών κινημάτων σε Ελλάδα και Ιταλία. Ο 73χρονος Ιταλός θεωρητικός του αναρχισμού και ο 46χρονος Έλληνας θα απολογηθούν τη Δευτέρα στον ανακριτή Τρικάλων." Δεν πουλάει (δεν το πουλάτε) ή ο μεγαλύτερος δημοσιογραφικός οργανισμός έχει πάει για ξεκούραση;
Ο αδίστακτος
03/10/2009 19:57
ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ - για δημοσίευση στην έγκριτη ηλεκτρονική εφημερίδα σας (αλήθεια πως ξέφυγε από τα σαϊνια ρεπόρτερ σας;) Χρυσαυγίτες ντυμένοι με μαύρα δερμάτινα και ζωγραφισμένες νεκροκεφαλές στα εσώρουχά τους έσπασαν τουλάχιστον 15 αμπούλες βρώμας δίπλα σε αγωνίστρια του συριζα που μοίραζε φυλλάδια και την ανάγκασαν να κάνει βαθείες εισπνοές. Η τακτική αυτή της παρακρατικής οργάνωσης (αρχικά με σπρέι πιπεριού και μετα με αμπούλες βρώμας, - ποιός ξέρει τι ακολουθεί ...) απειλεί τη δημοκρατία και είναι απορίας άξιον πως τους επετράπη να κατέβουν στις εκλογές. Από την άλη έχω να καταγγείλω τις αστικές αρχές που κατατρομοκρατούν τα παιδιά με τα μπαρουτάκια και τις κατσαρολίτσες. ΑΠΟΛΚΑΛΥΠΤΩ πως τα μπαρουτάκια ήταν στρακαστρούκες του Πάσχα και τα παιδιά έφτιαχναν βαρελότα για να εορτάσουν την ανάσταση. Τις κατσαρόλες τις είχαν για τη μαγειρίτσα. ΑΥτά για την αποκτάσταση της αλήθειας και της σοβαρότητας, που τόσο θερμά και υπηρετείτε εκεί στον ΔΟΛ ....
Yosemiti
03/10/2009 18:54
ΝΑΙ ΡΕ! ΕΞΩ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ...και άμεση απέλαση ΟΛΩΝ των ομογενών απο τις ξένες χώρες! Να γυρίσουν στην πατρίδα τους να παλέψουν με τα χάλια που παλεύουμε!!!! Εμ τί!!!Πατριώτες απο το εξωτερικό δεν νοείτε έτσι????
Ελληνας της Γερμανιας
03/10/2009 18:22
Ξενιε Ζευ κατεβα να δεις τους απογονους σου.

Τελικα το ανθρωπινο ειδος δεν εξελισσεται παντα. Μερικοι πανε κατα πισω.
ΝΤΑΡΙΟ ΦΟ
03/10/2009 16:36
Πολυ μου αρεσουν οι ενηλικες οι οποιοι θα πανε να ψηφισουν Χρυση Αυγη αλλα και οποιοδηποτε μικρο και ακραιο κομμα για να τιμωρησουν τα μεγαλα. Μπραβο βρε! Λογικα αν σας απατησει το εταιρον σας ημισι θα βγειτε εξω και θα βουτηξετε οποιον η οποια βρειτε για να τιμωρησετε τον ατιμο τον αντρα η την ατιμη γυναικα! Περαστικα!
Αλέξανδρος
03/10/2009 15:13
Απέλαση!!!! Δεν αντέχουμε άλλο ακροδεξιά και αριστερά στην Ελλάδα.... θέλουμε να είμαστε ήσυχοι χωρίς να φοβόμαστε τα παιδιά των ρουφιάνων Χιτλερικών και τα παιδιά των προδοτών Κομμουνιστών να αλητεύουν......8έλουμε να συνεχίσουμε να πιστευουμε στην Ειρήνη στην Πατρίδα , την Θρησκεία και την οικογένεια... 8έλουμε την ηρεμία μας...φυγετε λοιπόν φασίστες και κομμουνιστές από την χώρα και πάρτε και καμμια 200000 πακιστανούς και σε άλλη παραλία.... Αντε γιατί και η δημοκρατία έχει τα όρια της.... Απελα8είτε οικοιω8ελώς και από τα Νέα γιατί βαρέ8ηκα να σας διαβάζω κομμουνιστοφασιστόμουτρα... Εχει και φυσιολογικούς αν8ρώπους η χώρα!!!!
"Ζήκο θα προβώ σε ωμότητες!"
03/10/2009 14:02
@τάκης 3/10/2009 11:53 Σωστός συλλογισμός, δομημένη σκέψη, λόγος και ακράδαντα επιχειρήματα..Μπράβο Τάκη, σου αξίζει μια Lowenbrau!!!Υ.Γ: πριν ξεκινήσετε την "εθνοκάθαρση", έχε για καλό και για κακό και κανά Rexona απάνω σου, μην γίνει και κανά μπέρδεμα..
ροδανθος
03/10/2009 12:47
Αγαπητη Μαρια, υπαρχει διαφορα μεταξυ ξεκαθαρων θεσεων και απλων θεσεων που οριζονται απο αδυναμια σκεψης οτιδηποτε περιπλοκου. Με την ιδια λογικη μπορεις να ψηφισεις και ενα ζωο γιατι κατα την λογικη την δικη σου και τα ζωα εχουν πολυ ξεκαθαρες θεσεις. Του τεστιν, λιονταρι τρωει γαζελα, γαζελα τελος. Ξεκαθαρη θεση. Ελληνας τρωει αλλοδαπους, αλλοδαποι τελος. Ξεκαθαρη θεση επισης. Ουτε σκεφτηκες ποσοι αλλοδαποι περνουν τα συνορα καθε χρονο, μηπως ακομα και αυτα που λεει η Χρυση Αυγη ειναι ανεφικτο να γινουν λογω των εξαιρετικα μεγαλων αριθμων των αλλοδαπων που περνουν τα συνορα καθε μερα. Ειναι αδυνατο να περιφρουρησουμε τα συνορα απλα ολοι οι πολιτικοι συμπεριλαμβανομενου και της Χρυσης Αυγης λενε ψεματα στον Ελληνικο λαο για τους αριθμους των μεταναστων που περνουν τα συνορα για να μην παραδεχθουν οτι ειναι αδυνατη η περιφρουρηση των συνορων. Ειναι πολλαπλασιοι των επισημων αριθμων και αδυνατον να συγκρατηθουν. Απο την αλλη ποιος θα παραγει τα τροφιμα που τρωμε και τα σπιτια που χτιζουμε μιας και ολα γινονται απο αλλοδαπους και οι Ελληνες ασχολουνται με αλλα. Θα δεχοσουν να πληρωνεις τριπλασια τιμη για να αγορασεις ενα σπιτι η μια τοματα η μια πατατα μιας και αν θα δουλευαν Ελληνες τα εργατικα για το χτισιμο σπιτιου η για την παραγωγη αγροτικων προιοντων θα εκτινασσε τα εξοδα σε πολλαπλασια επιπεδα. Ποιος θα πληρωνε τα ταμεια συνταξεων μιας και η πλειονοτητα των Ελληνων ειναι συνταξιουχοι... για αυτο αλλωστε οι μισθοι ειναι τοσο χαμηλοι γιατι οι κρατησεις ειναι απο τις πιο ηψηλες στην Ευρωπη κοντα στο 30 - 40%. Ο μισθος των 700 δεν ειναι 700 Ευρω ειναι πολυ μεγαλυτερος. Αλλωστε για αυτον τον λογο στην Ελλαδα δεν λεμε ποτε τον μισθο που παιρνει καποιος οπως σε ολο τον κοσμο αλλα μονο τον καθαρο μισθο χωρις τις κρατησεις. Αν φυγουν βεβαια η αλλοδαποι θα παρουν και τα χρηματα των καταθεσεων που εχουν μαζεψει ολα αυτα τα χρονια. Δεν θα το πιστεψεις Μαρια, αλλα σε αντιθεση με τους Ελληνες, οι μεταναστες αποταμιευουν ακομη και το ενα Ευρω που μενει και εχουν στα χερια τους ενα μεγαλο ποσοστο των καταθεσεων στην Ελλαδα. Καλη νυχτα και μαθε να ξεχωριζεις μεταξυ ξεκαθαρων λογικων αποψεων που εχουν οι ανθρωποι και ενστικωδων σπασμωδικων κινησεων που κανουν τα ζωα γιατι απλα εχουν μειωμενη ικανοτητα να κανουν πολυπλοκες σκεψεις.
Mario Savio
03/10/2009 12:26
Η συγκριση της χρυσης αυγης με ομαδες ακροαριστερων ειναι τουλαχιστον γελοια. Παρολα αυτα δεν μπαινω στον κοπο να εξηγησω το γιατι. Αυτο για οσους το καταλαβαινουν ηδη δεν χρειαζεται εξηγηση κ για οσους αδυνατουν να το καταλαβουν ενα σχολιο δεν θα κανει την διαφορα...χρειαζονται βιβλια ολοκληρα και πολιτικη ωριμανση την οποια προφανως δεν διαθετουν. Ειναι ομως οξυμωρο το οτι οι κουκουλοφοροι της αριστερας ειναι παρανομοι ενω οι χρυσαυγιτες κατεβαινουν και στις εκλογες. Δεν θα υποπεσουμε σε ατοπα αντιβαινοντας στα στοιχειωδη κεκτημενα της προοδευτικης και ανθρωπιστικης αποψης που απαιτησε και κερδισε την δημοκρατια και την ελευθερια της εκφρασης, ομως η χρυση αυγη οφειλει να κηρυχθει παρανομη ως εγκληματικη οργανωση και οργανωση που προωθει το ρατσισμο και την βια.
κωστας
03/10/2009 12:20
θα ψηφισω χρυση αυγη γιατι πλεον η αθηνα θυμιζει ισλαμαμπαντ κατι πρεπει να γινει με αυτο το προβλημα στην χωρα μας..... η ελλαδα ανηκει στους ελληνες εξω ολοι οι μεταναστες τωρα απο την χωρα το κακο εχει παραγινει δεν αντεχουμε αλλο........
τάκης
03/10/2009 11:53
μάλλον φασιστικό είναι να φαινόμαστε υποχωρητικοί και απόλυτα ενδοτικοί στα εθνικά μας θέματα και να αποδεχόμαστε με την ψήφο μας την πολιτική υιοθέτησης των προκλήσεων των γειτόνων μας.οι τούρκοι διοχετεύουν συνεχώς εξαθλιωμένους αλλοδαπούς στο τόπο μας αλλοιώνοντάς μας δημογραφικά, μας ξεφτιλίζουν διαρκώς και αναμένουν την συρρίκνωσή μας η οποία επίκειται. Ας πιστέψουμε οτι ο αιματοβαμμένος ηρωικός ελληνισμός έχει συνέχεια. Ας πιστέψουμε στην ανάσταση του τόπου μας. Οι χρυσαυγίτες τουλάχιστον έχουν θέσεις και δεν λοξοδρομουν όπως άλλοι. Θα τους ψηφίσω.
S. Zanglos
03/10/2009 11:04
Αυτό με την κοπέλα και το σπρέι πιστεύω ότι είναι ψέμα. Αλλα γιατί απαγορεύεται να είναι κανεις φασίστας και εθνικιστής και να επιτρέπεται να είναι κομμουνιστής και ανθέλληνας?
ΒΜ
03/10/2009 10:05
ΩΡΑΙΑ ΙΔΕΑ, ΔΙΑΔΟΘΗΚΕ ΑΡΚΕΤΑ, ΙΣΩΣ ΕΤΣΙ ΣΥΓΚΡΑΤΗΘΕΙ ΣΤΟ ΜΑΝΤΡΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΨΗΦΙΖΕ.
XYPNISTE
03/10/2009 01:55
DEN YPARXOUN MEGALUTEROI FASISTES APO TOUS ARISTEROUS.MHN KITATE POU EINE PROTOI STHN PROPAGANDA.DIAVASTE LIGO ISTORIA GIA TOUS ARISTEROUS
fotini
03/10/2009 01:53
ego an ke den tous goustaro tha tous psifiso gia na timoriso ta megala komata
Κωνσταντινος Μ.
02/10/2009 23:55
Για γελια και για κλαμματα....
sk
02/10/2009 23:42
i alitheia einai pos oso to kratos kai i geniki nootropia einai sta xalia pou vriskontai simera stin ellada, akraio politikoi xoroi tha vriskoun prosforo edafos.
to provlima me tin xrysi augi einai pos den vlepoun to provlima, alla protimoun to megaleio kai tin anoterotita tis ellinikis fylis...
xypniste reeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!
θεοδοσης καποδιστριας
02/10/2009 23:40
λυπαμαι ολους αυτους που δινουν δικιο σε μια φασιστικη οργανωση υπανθρωπων που δυστυχως δεν ειναι φυλακη ακομα...ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΧΘΡΟΙ.Ο ΜΟΝΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ.....
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
02/10/2009 23:37
Όσο τα δύο μεγάλα κόμματα έχουν ανίκανες και άχρηστες ηγεσίες και η λαθρομετανάστευση συνεχίζεται ανεξέλεγκτη θα ψηφίζω χρυσή αυγή και δεκάρα δεν δίνω αν με θεωρήσουν φασίστα μερικοί προοδευτικάριοι. Η Ελλάδα δεν θα γίνει αφγανοπακιστάν.
Μαρία
02/10/2009 19:42
Εμείς δεν είμαστε οργανωμένοι στη Χρυσή Αυγή αλλά τους ψηφίσαμε στις Ευρωεκλογές και θα τους ξαναψηφίσουμε οικογενειακώς. Είναι οι μοναδικοί με ξεκάθαρες θέσεις και σε τελική ανάλυση πήξαμε πια με τους ξένους και με αυτούς που ρημάζουν κάθε τόσο την Αθήνα. Και όσο για το πανεπιστημιακό άσυλο να καταργηθεί αν γίνεται αιτία να επιβαρύνονται οι Έλληνες φορολογούμενοι. Η Ελλάδα στους Έλληνες.
jkl
02/10/2009 18:59
Κανείς δεν δικαιολογείται να χρησιμοποιεί πολιτική βία στην Δημοκρατία. Αυτό ισχύει και για την άκρα δεξιά και για την άκρα αριστερά. Μακάρι ΟΛΟΙ οσοι βιαιοπραγούν και ασκούν κάθε είδους πολιτική βία να πάνε φυλακή.

Γελάω όμως με τους αριστερούς που διαμαρτύρονται για την βία της χρυσης αυγής, ενώ δικαιολογούν ή και επικροτούν τρομοκράτες, κουκουλοφόρους κλπ. Αυτή είναι λέει καλή βία,μην την συγκρίνετε. Η βία είναι δίκοπο μαχαίρι φιλαράκια.....

Μου θυμίζει άλλους αριστερούς πού είναι κατά του πολέμου αλλά πετούν την σκούφια τους για εμφύλιο πόλεμο. Αυτός πρέπει να είναι καλός πόλεμος...

Νικόλας ο διάσημος
02/10/2009 17:49
Το κακόμοιρο το κορίτσι έφαγε σπρέι πιπεριού. Πράγματοι δημοσιογραφική επιτυχία του συγκκροτήματός σας. Αποκάλυψε τους φοβερούς τρομοκράτες που ρίχνουν σπρέι πιπεριού και φοβερίζουν τους πολίτες να εκφραστούν. Τις προάλλες αν θυμάμαι μιλούσατε για τους τρομοκράτες της κατσαρόλας - που βέβαια αν έσκαγαν και αν ήσουν δίπλα θα έψαχνες τα μάτια σου - τουλάχιστον. Μιλάμε για διεισδυτική δημοσιογραφία. Ετυχώς η δημοκρατία στηρίζεται στον πυλώνα που υπηρετείτε ....
angela
02/10/2009 17:43
1on to gegonos oti i epithesi tis xrusis augis se kapoia kopela ginetai proti eidisi se ola ta mme einai proeklogika i kaliteri diafimisi gia autous
2on den einai suntagmatiko tous dikaioma i uparxi tous os komma afou toulaxiston 3 xrisaugites einai stin filaki me tin katigoria tis apopeiras anthropoktonias
3on en pasi periptosi einai adianoito nea paidia alla kai megaliteri se ilikia anthropoi na ensternizontai akrodexies apopseis kai malista na droun kata tis anthropinis voulisis
einai anthropino dikaioma tou kathenos na zei opou thelei kai opos thelei einai upoxreosei kathe xoras me metanasteutiko koino na upodexetai ton kathe anthropo me axioprepeia kai na timorei pali me axioprepeia tous egklimaties
kai gia na min ksexniomaste autoi pou evlapsan tin xoras mas itan ellines kai mono ellines....gia na min anafero politka gegonota ...to megalitero kako stin ellada to kanoun oi idioi oi ellines kai oxi oi xenoi i oi aristeroi .....
ΑΝΤΩΝΗΣ Π.
02/10/2009 17:08
ΕΜΠΑΙΝΕ GOLDEN BOY!!!!!

Ε-Μ-Π-Α-Ι-Ν-Ε!!!!


ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!
Ελληνας της Γερμανιας
02/10/2009 16:12
Εγω δεν εκπλησσομαι τοσο για το επεισοδιο. Καθε λαος εχει το δικαιωμα να εχει ενα ποσοστο ηλιθιων.

Εγω εκπλησσομαι περισσοτερο για τα σχολια στο φορουμ. Γιατι δεν μπορω να καταταξω ενα ατομο, που κανει κατι τετοιο, στους ανθρωπους.

Και σαν τελευταιο, εγω θελω να ειμαι πρωτα ανθρωπος και μετα Ελληνας.
Thanassi
02/10/2009 16:06
Kanenas anthropos me ligh nohmosinh den tha psifize pote akrodexia. Oloi auth pou grafoun ratsistika sxolia prepei na einai eite anohth h polu mikrhs hlikias. Paidia pou den zhsane ta xeirotera me ton Hitler kai argotera thn Xounta. Paidia pou xeshkonontai san ta zwa, h san sto ghpedo.
Entaxei, psifiste oti thelete alla mhn mas ta spate edo pera pou hrthame na poume kamia sovarh suzhthsh me exupnous anthropous, eite aristerous eite dexious. Paidia phgainete na paixete tora me ta maxairia k ta stratiotita sas apokriatika, parakalw.
george
02/10/2009 16:01
ωραία ιστορική αναδρομή έκαναν τα νεα. για πειτε μας λοιπον για όλα όσα έχουν κάνει οι κουκουλοφόροι και αντιεξουσιασιτές όλα αυτά τα χρόνια,πειτε για τις καταστροφές, για τους ξυλοδαρμούς, για τον φόβο που έχουν δημιουργήσει στον έλληνα και όταν μαζεύονται όλοι κρύβονται στα σπίτια τους. αν ξεκινήσετε να γράφετε καταγεγραμένα γεγονότα θα γεμίσετε ολόκληρη εγκυκλοπαίδεια. είτε αριστερός είτε δεξιός όποιος προκαλεί καταστροφες στις περιουσίες του λαού και ξυλοκοπεί είναι κατακριτέος και πρέπει να τιμωρηθεί. αλλά έλεος να κάνετε ολόκληρη ιστορια απο αυτό το πράγμα, που ούτε καν είναι διαπιστωμένη η αλήθεια
αλεξ
02/10/2009 15:45
Ειρωνια: Βγηκαν νοι κουκουλοφοροι του ΑΝΤΑΡΣΥΑ να καταγγειλουν την Χρυση Αυγη ως εγκληματικη Οργανωση. Βγηκε και ο Χρυσογελος ( αυτος που ειναι μονο για γελια- των ψευτοοικολογων) και ζητησε την απαγορευση της. Πιθανος γιατι ενοχλει τους φιλους του τους σκοπιανους! Γελαμε εδω, η κλαιμε; Παντως ο φασισμος αυτων των κομματων ειναι πρωτοφανης. Καποτε και ο Κορακας(ΚΚΕ) με τον Στρατουλη (ΣΥΝ), ειχαν ζητησει την απαγορευση της Χρυσης Αυγης. Για να τους απαντησει η Κυβερνηση του Αντρεα Παπανδρεου ( 1993, Παπαθεμελης) οτι:Στην Ελλαδα απαγορευονται μονο οι πραξεις βιας, οχι οι ιδεες, οποιες κια αν ειναι.
Σ.Μ.
02/10/2009 15:44
ΟΤΑΝ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΑΣΥΔΟΣΙΑ Η ΤΥΡΑΝΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ.
loukas
02/10/2009 15:43
αληθεια Μαρια πωπω χιλιαδες να κανουμε καμια εισαγωγη τοτε για μαχαιρια - σιδερογροθιες - σπρει γιατι θα ξεμεινουμε...

giann
02/10/2009 15:39
Απιστευτο να γραφονται σχολια υπερ αυτων των οντων.Αν και πιστευω οτι ειναι τα ιδια ατομα με αλλα ονοματα
Μαρία
02/10/2009 15:24
Χιλιάδες νέα παιδιά γίνονται μέλη της Χρυσής Αυγής. Τα παιδιά βαρέθηκαν τα ψέματα των αριστερών που θέλουν να ξεπουλήσουν την χώρα.
ΑπλυτοςΠακιστανος
02/10/2009 15:19
Σας παρακαλούμε πολυ μην ψηφίσετε Χρυση Αυγη. Μας χαλάνε τα σχέδια. Οι μουσουλμάνοι της γειτονιάς σας.
nik
02/10/2009 15:08
Οι ακροδεξιοι ειναι φασιστες, οι αναρχικοι που οι επιθεσεις τους ειναι συχνοτερες & σοβαροτερες τι ειναι? Φασιστες & αυτοι με αλλο χρωμα!
Μάκης
02/10/2009 14:52
ότι και να λέτε η Χρυσή Αυτή δυναμώνει. Η ίδια τάση επικρατεί σε όλη την Ευρώπη. Η Ελλάδα δεν θα γίνει Πακιστάν όπως θέλει ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ. Ξυπνάει ο κόσμος σιγά σιγά και καταλαβαίνει τί γίνετε γύρω του.
giann
02/10/2009 14:50
Χρυση αυγη.χαχαχαχαχαχαχαχαχχχχχχχχχχχχχ.Ρε ουστ  ακροδεξιοι
GOLDEN BOY
02/10/2009 14:13
@Νίκος

DE THA PSHFISW XRYSH AYGH ALLA AYTA POY GRAFONTAI STO REPORTAZ KAI TA SXOLIA APO MERIKOYS OYTE PAIDI TOY DHMOTIKOY DE THA TA THEWROYSE SOBARA!! EIMAI SIGOYROS OTI H KOPELA ARNHTHIKE EYGENIKA KAI AYTOI THS ERIJAN SPREY GIA NA THN TIMWROYSAN! TI LETE RE!!!
loukas podolski
02/10/2009 14:10
@loukas 2/10/2009 13:44 ...... XA XA XA, KSANADIABASE AUTO POU EGRAPSES....! XA XA XA
Vrachmanovic
02/10/2009 14:01
Basika den exei noima na milas me akrode3ious.  O allos grafei xrusi avgi = ellada. Ti les ???? Apofaseiste prwta poia einai i ideologia sas k meta miliste. Agapate upoti9etai tin arxaia ellada alla eiste k xristianoi pou o xristianismos katastrepse tin arxaioelliniki koultoura. Eiste xristianoi alla miseite olous tous mi ellines otan o xristos dida3e tin agapi. Telos pantwn 9a mporousa na grafw gia wres gia tin mi ideologia sas alla den exei noima i suzitisi .
AQUILLA
02/10/2009 14:00
FAINETAI OTI OI ARISTEROI  DE BAZOUN MYALO...8ELOUN PALI SKHNIKO OPWS TOTE STH PALIA BOULH...ENTYPWSIASTHKAME EKEINO T APOGEYMA...SPASATE KA8E REKOR STO TREXIMO...TYFLA NA XEI O BOLT...NA DW8EI TO XRYSO METALLIO STOUS ANARXIKOUS..
Στέφανος Πετρουμπέρης
02/10/2009 13:56
Τα φασιστοειδή της χρυσής αυγής και τα φασιστοειδή του αντιεξουσιαστικού χώρου είναι το ίδιο πράγμα σε άλλο χρώμα!!!

Όποιος βλέπει διαφορές περιβάλλοντας τους μεν ή τους δε με ιδεολογικό μανδύα και βαφτίζοντας αυτές τις πράξεις "πολιτικές" και όχι κοινές εγκληματικές, είναι επικίνδυνος αφού στηρίζει έμμεσα το ένα από τα δύο είδη φασισμού...(κόκκινου ή μαύρου) ή ίσως και τα δύο...
loukas
02/10/2009 13:44
λοιπον για να αποκατασταθει η αληθεια και το τιμημενο ονομα της χρυσης αυγης των νοσταλγων του αδολφου και του πατατακου....

η συγκεκριμενη καλλιτεχνης ειναι γνωστη εδω και χρονια οτι επιτιθετε σε ανυμπορους νεαρους που μοιραζουν φυλλαδια σε σταθμους του μετρο αυτη τη φορα ετυχε να ειναι τα  παιδια της χρυσης αυγης, το περιεργο ειναι οτι ουτε ο εισαγγελεας αυταπαγγελτα ερευνα τiς επιθεσεις ουτε η αστυνομια ζηταει το υλικο απο της καμερες που υπαρχουν στους σταθμους του μετρο.

δε παει αλλο με αυτη τη κατασταση
Νίκος
02/10/2009 13:42
Χρυσή Αυγή = Ελλάδα Αριστεροί @ Αναρχικοί = ?
Vrachmanovic
02/10/2009 13:38
Re ti sxesi exei i aristera me ti xrusi avgi??? Eiste sobaroi? I xrusi avgi exei 3 stin fulaki gia apopeires an9rwpoktonias k parola afta sunexizei na einai nomimi me tin kalupsi twn mpatswn bebaiws bebaiws. Xwris tin kalupsi tous oute miso bima de kanoun. . To oti epite9ikan se kopela deixnei ti einai. Alla ok 9a paroun ena 0,01% stis ekloges k 9a gurisoun ekei pou tous armozei. Stin anupar3ia.
ΧΧΧ
02/10/2009 13:26
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑΖΕΙ ΤΗ ΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΠΟΥ ΕΠΙΤΙΘΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΚΡΑΤΙΚΗ ΒΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΧΑΙΡΟΒΓΑΛΤΕΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΙΘΟΝΤΑΙ ΥΠΟΥΛΑ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΣΧΕΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ......ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ:ΤΟ ΣΠΡΕΙ ΠΙΠΕΡΙΟΥ ΕΓΩ ΗΞΕΡΑ ΠΩΣ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΟΧΙ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΔΗΘΕΝ ΣΚΛΗΡΩΝ ΤΥΠΩΝ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.....
AA
02/10/2009 13:10
Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι παραμονές εκλογών κάποιοι μοιράζουν φυλλάδια και σ’ όποιον δεν παίρνει του ρίχνουν σπρέι.
Μάλλον έγινε κάτι ακόμα που δεν μεταφέρθηκε.
Lol
02/10/2009 13:04
Ειλικρινα θέλετε να πιστέψουμε ότι 2 μέρες πριν τις εκλογές έκαναν κάτι τέτοιο ? Lol
Αντιναζί
02/10/2009 12:57
Τα φασιστοειδή της Χρυσής Αυγής θα ακολουθήσουν την μοίρα των ινδαλμάτων τους των SS.Η είδηση μόνο παράξενη δεν είναι.Άνθρωποι που υμνούν τον Χίτλερ και τον Μουσολίνι πολύ πάει να εγκληματούν ι στο όνομα της..Ελλάδας
Κωνσταντινος Μ.
02/10/2009 12:55
Και μονο η συγκριση της οργανωμενης παρακρατικης δρασης της χρυσης αυγης με τα,οποια,μπαχαλα και τους,οποιους,αναρχικους για να δικαιολογησετε τους φασιστες ειναι εκτος τοπου και χρονου....Για να μην πω τιποτα χειροτερο...
Κάτια
02/10/2009 12:54
Δεν υπάρχει καλύτερη διαφήμιση για την Χρυσή Αυγή από το πρωτοσέλιδο των ΝΕΩΝ και μάλιστα εν όψη εκλογών. Ευχαριστούμε πολύ.
Εδω τα καλα ΠΑΤΗΣΙΑ
02/10/2009 12:49
Στην ιστοσελίδα της Χρυσης Αυγής αναφέρουν ότι ουδεμία σχέση έχουν με το επεισόδιο.
Και γιατί να μην τους πιστέψουμε?
Το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο είναι, να στήσεις ένα επεισόδιο για να κατηγορήσεις καποιον ή κάποιους.
Αντι να τους κρίνεται χωρις να τους δώσετε μια ευκαιρία γιατι δεν ρίχνετε μια ματιά στην ιστοσελίδα τους, να ακούσετε τι έχουν να πουν.
ΑΚΟΥΣΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΦΑΣΊΣΤΕ.
Και για σας που βιάζεστε να τους καταδικάσετε, για τις ακραίες αποψεις τους, ειδικα για το θέμα της λαθρομετανάστευσης σας προτείνω να ρίξετε μια ματια στην εξης "συλλογη" καποιου
http://forum.tanea.gr/viewtopic.php?p=157&sid=2fa5d6b3956aa9e0eb5340c02c83a531
Και αφου ριξετε μια ματια στην "συλογη" που σας προτείνω, σκεφτείτε μηπως ειναι η τελευταια γραμμη αμυνα μας μιας και οι μεγάλοι σκέφτονται μονο τις Οφσορ και το πως να φανε καλυτερα τα λεφτα του κρατους
Δήμος
02/10/2009 12:43
Ευτυχώς οι Έλληνες αρχίζουν να ξυπνάνε και βλέπουν την παραπληροφόρηση των Αριστερών που έχουν κατακλήσει όλα τα ΜΜΕ. Τα επόμενα χρόνια η Χρυσή Αυγή θα μεγαλώσει και θα τους λιώσει.
Κλινοσοφιστής
02/10/2009 12:41
Αλίμονο αν παίρναμε όλα τα φυλλάδια που μάς μοιράζουν στον δρόμο - και δη τα προεκλογικά, λες και δεν ξέρουμε τί θα πει ψέμματα και κούφιες υποσχέσεις, απ'' όλα ανεξαιρέτως τα κόμματα, με κάποια πιο τίμια στάση του ΚΚΕ. Ο αφελληνισμός και η λαθρομεταναστολαγνεία (και οικονομικώς και σεξουαλικώς) πάει σύννεφο, η πρωτοφανής χρεοκοπία των κυβερνήσεων ξεπερνάει κάθε φαντασία, ωστόσο αυτά ΔΕΝ δικαιολογούν τους Χρυσαυγίτες με τέτοιες επιθέσεις. ?λλοι φταίνε. Ούτε η τραγουδίστρια ούτε κανένας από όλους εμάς τα θύματα των κομμάτων. Περαστικά στην γυναίκα και περαστικά όλων μας (αυτό δεν το πιστεύω αλλά...άντε, το είπα τώρα!). (Διορθωμένο)
πακιστν
02/10/2009 12:31
Ζήτω οι Πακιστανοί ! Καψτε τις Ελληνικες σημαίες ! Σπάστε τα όλα και μετα κρυφτείτε στην Ασοε. Τελειώστε το Αρσάκειο και Κολλέγιο, αγοράστε μηχανή με τα λεφτά του daddy και μετά δείτε την επαναστάτες ! Ζητω το Αφγανιστάν ! Μην ψηφίσετε Χρυση Αυγή !
Δημητρης Μ
02/10/2009 12:28
"Ma kala den diavazete to arthro prin grapsete "pos einai sigouroi oti htan Xrush Augh" ???!!! " Απο τα φυλλαδια ΙΣΩΣ??
Κλινοσοφιστής
02/10/2009 12:27
Αλίμονο αν παίρναμε ?λα τα φυλλάδια που μάς μοιράζουν στον δρόμο - και δη τα προεκλογικά, λες και δεν ξέρουμε τί θα πει ψέμματα και κούφιες υποσχέσεις, απ'' όλα ανεξαιρέτως τα κόμματα, με κάποια πιο τίμια στάση του ΚΚΕ. Ο αφελληνισμός και η λαθρομεταναστολαγνεία (και οικονομικώς και σεξουαλικώς) πάει σύννεφο, η πρωτοφανής χρεοκοπία των κυβερνήσεων ξεπερνάει κάθε φαντασία, ωστόσο αυτά ΔΕΝ δικαιολογούν τους Χρυσαυγίτες με τέτοιες επιθέσεις. ?λλοι φταίνε. Ούτε η τραγουδίστρια ούτε κανένας από όλους εμάς τα θύματα των κομμάτων. Περαστικά στην γυναίκα και περαστικά όλων μας (αυτό δεν το πιστεύω αλλά...άντε, το είπα τώρα!).
πετρος
02/10/2009 12:20
τι να περιμενει κανεις απο φασιστακια...ολοι τους ειναι αμορφωτοι και βαρβαροι...ασε που τωρα τελευταια νομιζουν οτι ειναι και αρχαιοι ελληνες...θα τριζουν τα κοκκαλα του περικλη
Χμμμ...
02/10/2009 12:17
Καλά μιλάμε τώρα για 10 ηλίθιους ρε παιδιά. Κολλημένοι στο 1940! Πρέπει να τους συνέβαινε κάτι αντίστοιχο για να καταλάβαιναν την βλακεία που κουβαλούν μέσα στο κεφάλι τους, αλλά τότε θα χαρακτηριζόμουν κακός! Αυτά τα καθυστερημένα να μην υπήρχαν. Και αυτοί που λένε αν ήταν ή όχι της χρυσής αυγής, δε πειράζει, και να μην ήταν αυτοί, πάλι είναι καλά να θυμόμαστε τη χρυσή αυγή έτσι κι αλλιώς, που στήνεται καμιά φορά έξω από τα σχολεία και μοιράζουν φυλλάδια με τις μπούρδες τους στα παιδιά. Ναι μεν έχουμε δημοκρατία, αλλά κάτι τέτοια παράσιτα πρέπει να μαζεύονται γιατί μόνο κακό κάνουν στη κοινωνία.
MARY
02/10/2009 12:13
H ELEY8ERIA TOY LOGOY EINAI ENA MIA APO TIS PROYPO8ESEIS MIAS DHMOKRATIAS. TO OTI XRHSIMOPOIEITAI APO OMADES FANATIKWN EINAI ENA PROBLHMA 8A YAPRXEI OSO YPARXOYN AN8RWPOI...BELEPETE H AN8RWPINH ANOHSIA DEN 8ERAPEYETAI. DEN EXEI SHAMASIA AN O FANATIKOS EINAI DE3IOS ARISTEROS XRYSAYGITHS H KOMMOYNISTHS. SHMSAI EXEI NA 3EREI PWS O APENATI TOY EXEI AKRIBWS TO IDIO DIAKAIWMA THS APOSPSHS KAI THS DIAFWNIASI. H BIA ,TO PEISMA TA KOMPLE3 EINAI AKATANOHTA. AKOMA KI AN H KOPELA TOYS EBRIZE KAI PETAGE PROKLITIKA OPWS LETE EDW KAPOIOI TO FYLLADIO TIPOTA DEN 8A EPREPE NA THS KANOUN. 8A H8ELAN NA TO KANEI AYTO ENAS FANATIKOS ARISTEROS STHN ADELFH TOYS? O,TI DEN 8ELEIS NA KANOYN SE ESENA KAI SE AYTOYS POY AGAPAS MHN TO KANEIS STOYS ALLOYS. APLH LOGIKH. AN EINAI DYNATON NA YPARXOYN AN8RWPOI (???) POU 8EWROYN MAGKIA NA DERNOYN OPOION DEN TOYS APODEXETAI- EYEGENIKA H OXI.
ΤΗΟΜΑΣ
02/10/2009 12:12
Η πρακτικη της ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ ειναι γνωστη και καταδικαστεα. Πλην ,ομως, η δραση της ευνοειται απο την αναρχια,που υπαρχει σε αυτον τον τοπο και την ελλειψη, η πλημμελη λειτουργια των κατασταλτικων μηχανισμων. Τι κριμα , ομως,που ταρμπουκικη και φασιστικη συμπεριφορα εχουν και οι αυτοαποκαλουμενοι προοδευτικοι. Να θυμισω το περιστατικο των στελεχων του ΣΥΡΙΖΑ, που μπηκαν στα καταστηματα της Ερμου και της Αιολου και δεν επετρεπαν τη λειτουργια τους, τσαλαπατωντας τα δικαιωματα των ιδιοκτητων τους. Σε ποσες αλλες περιπτωσεις προοδευτικοι τραμπουκοι δεν καταστρατηγουν καθε εννοια δικαιωματος για πολλους συμπολιττες μας, εν ονοματι , μαλιστα, του προοδευτισμου. Ο φασισμος δεν εχει χρωμα. Ειναι θεμα κουλτουρας και ποιοτητας του καθε ανθρωπου.
Thanassi
02/10/2009 12:00
Re paidia, "τουλάχιστον δέκα νεαροί, φορώντας μαύρα ρούχα και καπέλα, είχαν στηθεί έξω από το Μετρό, μοιράζοντας φυλλάδια και υλικό της Χρυσής Αυγής"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
Ma kala den diavazete to arthro prin grapsete "pos einai sigouroi oti htan Xrush Augh" ???!!!
S. Zanglos
02/10/2009 12:00
Παλαιότερα περιστατικά του 1996 δεν έχετε στο αρχείο τις εφημερίδα σας για να αναφέρεται? Θάπρεπε να ντρέπεστε!
fuser
02/10/2009 11:27
Η Σοφια ειναι φωναρα και κοπελαρα....http://www.youtube.com/watch?v=r9T01jSExg0&feature=related Οποιος πανιβλακας το εκανε να του κοπει το χερι και να του καει το PC , να του χαλασει το αυτοκινητο κλπ κλπ
george
02/10/2009 11:22
@Κωστας τι σόι δημοκρατία είναι αυτή που αφήνει όλους τους κουκουλοφόρους να σπάνε και να καταστρέφουν περιουσίες , να τραυματίζουν ανθρώπους και να κάνουν όποτε γουστάρουν πορείες και να κλείνουν δρόμους και πανεπιστήμια. Κι αυτό φασισμός είναι στην χειρότερη του μορφή κιόλας γιατί όλοι τους ξέρουνε ποιοί είναι αλλά κανείς δεν τολμάει να τους πειράξει. και ναι μαζί με αυτούς να τιμωρηθούν όλες οι οργανώσεις οι οποίες προακλούν φθορές και κάνουν επιθέσεις. Ας λέγεται χρυσή αυγή, κόκκινα αυγά, πράσινα άλογα κ.τ.λ
loukas
02/10/2009 11:21
μα καλα ειναι σιγουρο οτι η χρυση αυγη εκανε επιθεση με σπρει??? τι ειναι αυτο επιχειρησιακή υποβαθμιση της νεοναζιστικης οργανωσης μουφα μου φαινετε η υποθεση και καλοστημενη παραλληλα, η χρυση αυγη συνηθως μαχαιρωνει ΑΝΤΡΕΣ δεν ριχνει σπρει σε ΓΥΝΑΙΚΕΣ..... εκτος αν ηταν η γυναικεια πτερυγα της οργανωσης, αυτοι με το σημα της ελλ.ας στην "πλατη"....
Κωνσταντινος Μ.
02/10/2009 11:07
Τα σχολια υπερ της χρυσης αυγης ειναι τουλαχιστον θλιβερα....Οπως και τα ουδετερα,τα οποια εκφραζουν ανοχη στα <<εργα>> της συμμοριας αυτης,που ουτε το 1/100 δεν εχει δημοσιευτει....
ΔΗΜΟΣ
02/10/2009 10:50
ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΝΕΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΡΙΞΑΝ ΤΟ ΣΠΡΕΥ ΗΤΑΝ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ? ΛΙΓΟ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΥΠΟΘΕΣΗ.
Κώστας
02/10/2009 10:48
Αυτή η φαισιστική οργάνωση πρέπει επιτέλους να τεθει υπό απαγόρευση. Τι σόϊ δημοκρατία είναι αυτή που ανέχεται μία φασιστική οργάνωση που πράττει εγκληματικές ενέργειες και δολοφονικές επιθέσεις;
Μιχάλης
02/10/2009 10:42
Ρε πάτε καλά; Από πότε γίναμε Φασιστική Γερμανία; Και για αυτούς που θεωρούν κατευθυνόμενη την είδηση αυτή ας την τσεκάρουν και σε μέσα που θεωρούν πιο αντικειμενικά. Το ποιο ανατριχιαστικό από όλα είναι η ίδια η ανακοίνωση της Χρυσής Αυγής. Ντροπή!
....
02/10/2009 10:41
Νίκο,

Πλάκα κάνεις έτσι ? Δεν μπορεί να τα πιστεύεις αυτά που γράφεις. Αν ναι, ντρέπομαι που είμαι Έλληνας
Νίκος
02/10/2009 10:35
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ = ΕΛΛΑΔΑ

ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ = ?
toka
02/10/2009 10:31
Έπρεπε να ήμουν εγώ στη θέση της κοπέλας και θα τα λέγαμε καλά όπως παλιά με αυτούς...σε αντίστοιχη περίπτωση όταν είχα αρνηθεί κι εγώ εφημερίδα που μοίραζαν με προπηλάκισαν αλλά τους περιποιήθηκα όπως έπρεπε...βέβαια στη συνέχεια διαπίστωσα τις τεράστιες διασυνδέσεις που έχουν τα μέλη της με τους μπάτσους...κανονικό παρακράτος!
Σ
02/10/2009 10:28
ΟΙ ΝΕΟΝΑΖΙ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ αποθρασυμένοι από την ανοχή και την προστασία της ΕΛ.ΑΣ. έχουν προχωρήσει σε δεκάδες επιθέσεις με μαχαίρια τα τελευταία χρόνια.Απλώς τα θύματα δεν ήταν διάσημοι και τα περιστατικά δεν έπαιρναν δημοσιότητα.Και τώρα που πήρε βέβαια δημοσιότητα το περιστατικό κανένας από τους παρακρατικούς δεν θα διωχθεί και καμμία έρευνα στα γραφεία της συμμορίας των νεοναζί δεν πρόκειται να γίνει.Ούτε εντάλματα,ούτε ονόματα στην δημοσιότητα.Οι τράπεζες και τα πολιτικά γραφεία,έχουν μεγαλύτερη αξία από τις ζωές και την σωματική ακαιρεότητα απλών ανθρώπων..
AQUILLA
02/10/2009 10:21
OLH AYTH H AHDIA POU EPIKRATEI STOUS XWROUS TWN PANEPISTHMIWN OFEILETAI STOUS AKROARISTEROUS POY TO XOUN DEI TSIFLIKI TOUS KAI RXONTAI TA NEA K LENE OTI XRYSAYGITES EGRAFAN SYN8HMATA SE PANEPISTHMIA..RE TI MOUFES EINAI AYTA POU GRAFETE?EYTYXWS POU YPARXOUN KAI AYTA TA PAIDIA POU LATREYOUN THN ELLADA KAI AGWNIZONTAI ME KA8E TROPO GIA NA TH PROSTATEYSOUN.PREPEI KAPOTE NA TELEIWNEI H ARISTERH MPOURDOLOGIA POU XEI KATAKLYSEI OLOUS TOUS XWROUS.TELOS. S OTIDHPOTE MH ELLHNIKO MONO KLWTSIES.ANOXH TELOS.LAZIO ATHENS CLUB..
Όλγα
02/10/2009 10:11
θρασύδειλοι...
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
02/10/2009 10:11
Άντε να μοιράσουν κανένα φυλλάδιο τα τσιράκια του Μιχαλολιάκου.. Άντε οι κήτυκες του μίσους και της αλητείας να συνεχίσουν το θεάρεστο έργο τους..
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
02/10/2009 10:09
Οι αλητήριοι της Χρυσής Αυγής θα πάρουν την απάντηση που τους αρμόζει στις Εκλογές! Είδα χθες το βράδυ στην Κρατική Τηλεόραση το δεκάλεπτο του κόμματός τους.. Οι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι τραμπούκοι, σιχαμεροί, αηδιαστικοί μα πάνω απ''όλα ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ για την χώρα!! Ευτυχώς θα ξαναλάβουν ένα ανύπαρκτο ποσοστό και θα πάνε στα σπίτια τους.. Εύχομαι η Αστυνομία να συλλάβει αυτούς τους αλήτες!! Οι φασίστες και οι τραμπούκοι της ακρδεξιάς θα λάβουν την απάντησή τους.
χαζός
02/10/2009 10:04
Μας περνάτε για αφελείς? Της επιτέθηκαν επειδή "αρνήθηκε να το πάρει". Δηλαδή να υποθέσουμε ότι ΟΛΟΙ όσοι εξέρχονταν από τον σταθμό έπαιρναν στα χέρια τους το φυλλάδιο της Χρυσής Αυγής υπό την απειλή επίθεσης? Μήπως, (δεν ξέρω) όπως έχει γραφτεί και αλλού το πήρε και το πέταξε αμέσως στα σκουπίδια ? Δικαίωμά της να το κάνει βεβαίως και καταδικαστέα η επίθεση αλλά οι λεπτομέρειες έχουν σημασία. Και εγώ έχω δεχθεί ύβρεις από κάποιον νεολαίο επειδή πήρα την ανακοίνωση του κόμματός του και την πέταξα προκλητικά αμέσως στον κάδο. Δεν μου επιτέθηκε με σπρέυ, πράγματι, αλλά το "αρνούμαι να πάρω" από το "παίρνω και πετάω προκλητικά στον κάδο" έχει διαφορά. Ξαναλέω, δεν ξέρω τα περιστατικά αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι της επιτέθηκαν μόνο και μόνο επειδή "αρνήθηκε να το πάρει".
ΤΟΥ ΚΙΤΣΟΥ Η ΜΑΝΑ
02/10/2009 10:04
....σε λιγο καιρό θα είναι μαζική και μοναδική απάντηση σε όσους με τη δράση τους (πράκτορες και πρακτορίσκοι) ή αδράνεια τους (χρήσιμοι ηλιθιοι) μετέτρεψαν την Ελλάδα σε "Αγορά του Αλ-καλίλ" και θέλουν να την περιορίσουν για "κατω από το αυλάκι" ..... Του κίτσου η μάνα ξέρει ακόμα να σφάζει τα κοκόρια.....!!!!
GOLDEN BOY
02/10/2009 09:48
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΣΤΑ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ (ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΚΚΕ ΜΛ, ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ) ΠΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΟΝΤΑ 10%. Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΞΕ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΨΙΧΟΥΛΑ;
Νίκος
02/10/2009 09:42
Η Χρυσή Αυγή είναι η μόνη λύση στους Αριστερούς που έχουν καταστρέψει την χώρα και μας έχουν κάνει Αφγανιστάν με τις ιδέες τους.
krifofasistas
02/10/2009 09:40
NIKOLAKI ANTE NA MOIRASEIS KANENA FILLADIO
Μαρία Γ. Λάσκοθ
02/10/2009 09:09
Τέτοια ή και παρόμοια περισταστικά που θεωρούνται έξαρση βίας θα αυξάνονται τρομακτικά. Είναι απαράδεκτο να δρουν έτσι αυτοί οι κύριοι με την ανοχή της πολιτείας. Ντροπή σε όλους. Δώστε σημασία στον άνθρωπο και φτιάξτε μια πολιτεία με ανθρώπινο πρόσωπο που να μπορεί να αγκαλιάσει όλα τα κοινωνικά στρώματα. Ρατσιστικές πρακτικές δεν έχουν θέση σε μια κοινωνία με κέντρο τον άνθρωπο. Παιδεία χρειαζόμασε για όλα αυτά, αυτό είναι που λείπει.
Γιώργος
02/10/2009 09:03
Έλα Νικολάκη, κήρυκα του μίσους...για κάψιμο μην πεις ούτε κουβέντα, τι να πείτε εσείς και οι ομοϊδεάτες σου που έχετε κάψει κάθε κακομοίρικο εγκεφαλικό σας κύτταρο;
Άντε στα τσκίδια!
ST
02/10/2009 08:54
APISTEUTO PASOKOPAPATZILIKI SE SUNEXEIES...

DEN EFTASE H XTESINH ANAFORA STON "FASISMO" POU ERXETAI...GIA NA ENERGOPOIHTHOUN TA XAXOLIA KAI TO PAPATZILIKI SUNEXIZETAI APTOHTO...

EINAI ALHTHEIA O "FASISMOS" ERXETAI... EUTUXOS OI PASOLOI AGRUPNOUN... MAZI ME GIORGAKH KAI KURKO...
Γιώργος
02/10/2009 08:50
Γράφτηκε:
"Με μαχαίρι μέλη της Χρυσής Αυγής, σύμφωνα με καταγγελίες, μαχαίρωσαν στα πόδια φοιτητή, όταν διαμαρτυρήθηκε για συνθήματα που έγραφαν μέλη της οργάνωσης σε χώρους της Πανεπιστημιούπολης. Το επεισόδιο έγινε τον Οκτώβιο του 2007. "

Έξι χρόνια φοιτητής, πρώτη φορά ακούω για ακροδεξιά συνθήματα στους τοίχους πανεπιστημιακών κτιρίων. Οι τοίχοι είναι γεμάτοι αναρχικά και ακροαριστερά συνθήματα, για τα οποία κανείς δεν μπορεί να διαμαρτυρηθεί.

Γράψετε και γιαυτά. Μην τα λαμβάνετε όλα μονόπαντα. Τα ΜΜΕ υποδαυλίζουν το μίσος μεταξύ των νέων

Ελευθερία στα μυαλά μας.
Νίκος
02/10/2009 08:19
Πάντα σύμφωνα με ΤΑ ΝΕΑ φταίει η Χρυσή Αυγή. Οι Αριστεροί που χρόνια τώρα καίνε, βανδαλίζουν, ρυπαίνουν, είναι αθώες περιστερές. Ε ρε κατάντια των ΝΕΩΝ.
Ντινα
02/10/2009 08:18
Χωρίς να έχω προσωπική γνώση, σε άλλα μέσα δεν αναγράφεται ότι το πήρε, το πέταξε στον κάδο και μετα της επιτέθηκαν? Τέλος πάντων, να πω ότι και γω έχω κατά καιρούς έλθει σε αντιπαράθεση γι''αυτό το λόγο, όχι μόνο με ακροδεξιούς, αλλά και ακροαριστερούς, ακόμη και διαφημιστές φροντιστηρίων κλπ... Απαράδεκτο που κάποιοι θέλουν σώνει και καλά να μας επιβάλουν τις απόψεις τους.