Βγάζοντας το αποκριάτικο κοστούμι του στο ημίχρονο και φορώντας το κανονικό του πρωτοπόρου της Ευρωλίγκας (με το οποίο κερδίζει εδώ και αρκετές εβδομάδες το χειροκρότημα σε όλη την Ευρώπη) ο Ολυμπιακός πέτυχε σπουδαία νίκη στη Βαλένθια  (92-85) κρατώντας την πρωτιά στη βαθμολογία.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σε μια δύσκολη έδρα σημείωσαν 57 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει ένα μοναδικό καρέ νικών εφέτος στην Ισπανία καθώς ήδη είχε νικήσει σε Μαδρίτη (τη Ρεάλ), Βαρκελώνη (τη Μπαρτσελόνα) και Βιτόρια (την Μπασκόνια) !

Με έναν αρχηγό (Παπαπανικολάου) βγαλμένο από τα καλύτερά του όνειρα (22 πόντοι, 4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Σλούκα και Γουόκαπ να μοιράζονται τα ημίχρονα σε οργάνωση και εκτέλεση και Βεζένκοβ και ΜακΚίσικ να δίνουν όποτε χρειαζόταν σημαντικές λύσεις σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός δεν γινόταν να ηττηθεί φτάνοντας τις 18 νίκες στην Ευρωλίγκα (και μάλιστα συμπλήρωσε 7/7 νίκες στην έδρα της Βαλένθια από την οποία βέβαια έχει χάσει τρεις φορές στο ΣΕΦ).

Και όμως όλα είχαν ξεκινησει στραβά για τον Ολυμπιακό σε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο και ακόμα χειρότερο πρώτο δεκάλεπτο όπου τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21-9 (8’) έχοντας 3/6 δίποντα και 5/7 τρίποντα και αργότερα με 25-10 (9’) με τον Ολυμπιακό να παίζει άμυνα με τα μάτια και να έχει πρόβλημα στην οργάνωση.

Η είσοδος του Κώστα Σλούκα άλλαξε άρδην το σκηνικό με τον Κώστα Παπανικολάου (13 πόντοι με 3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/3 βολές σε 11 λεπτά) να ντύνεται…Βεζένκοβ και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει (25-25 στο 13’) μέσα σε 4 λεπτά με τρομερό επι μέρους σκορ 15-0 !

Και όμως κάπου εκεί σαν να έσβησε πάλι ο διακόπτης με τους Ερυθρόλευκους να δέχονται με τη σειρά τους 15-0 και να βρίσκονται πίσω με 45-30 απόρροια κυρίως των 11 λαθών που έκαναν οι παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκα στο πρώτο ημίχρονο (αν και μάζεψαν τη διαφορά στους 10, μένοντας πίσω τελικά με 45-35).

Η Βαλένθια έκλεισε το πρώτο μέρος με 7/15 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 4/4 βολές, 16 ριμπάουντ (11-5), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 λάθη, 13 φάουλ. Ο Ολυμπιακός είχε 8/10 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 7/11 βολές, 15 ριμπάουντ (13-2), 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, αλλά και 11 λάθη !

Οι πόντοι από αιφνιδιασμό ήταν 13-0 για τους γηπεδούχους και 12-5 αυτοί από λάθη αντιπάλων και κάπως έτσι εξηγείτο οι σχεδόν 50 πόντοι που έφαγαν οι πρωταθλητές Ελλάδος στο ημίχρονο.

Με τον Τόμας Γουόκαπ που ήταν άποντος στο πρώτο μέρος να σκοράρει κατά ριπάς στο 3ο δεκάλεπτο επέστρεψε από το 50-37 του 22’ και έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 65-58 και επιμέρους σερί 28-8 μέσα σε 8 λεπτά με Γουόκαπ και ΜακΚίσικ να βομβαρδίζουν το καλάθι των γηπεδούχων και τον Βεζένκοβ να συνδράμει επιθετικά.

Μάλιστα μόνο σε αυτό το δεκάλεπτο ο Γουόκαπ είχε 13 πόντους σχεδόν χωρίς να χάσει σούτ.

Ο Παπανικολάου πήρε τη σκυτάλη στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου και έδωσε το έναυσμα για να συνεχίσει ο Σλούκας και ο Ολυμπιακός χωρίς να προλάβουν οι γηπεδούχοι να καταλάβουν τι έγινε, να βρίσκεται μπροστά με 15 πόντους στο 32’ (73-58).  Με την ελληνική ομάδα να έχει δεχτεί μόλις 8 πόντους σε 10 λεπτά αγώνα.

Κάπου εκεί ο Πρέπελιτς αν και με 4 φάουλ άρχισε να σκοράρει τρίποντα από το…σπίτι του ξαναβάζοντας τη Βαλένθια στο παιχνίδι (69-75 στο 36’).

Όμως ο Βεζένκοβ με πέντε πόντους και ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε πάλι αέρα 11 πόντων (80-69) στον Ολυμπιακό που απλά χρειαζόταν να διαχειριστεί το προβάδισμα του και το έκανε με επαγγελματικό τρόπο.

Το φινάλε βρήκε τους παίκτες του Ολυμπιακού να δέχονται θερμό χειροκρότημα από τους φίλους των γηπεδούχων και ακόμα πιο ζεστό από τους δικούς τους φιλάθλους που τους είχαν ακολουθήσει ως τη Βαλένθια με τους παίκτες να τους το ανταποδίδουν.

Ο Ολυμπιακός που γύρισε 2 φορές από το -15, έκανε και ρεκόρ με 7 συνεχόμενες νίκες με τον Παπανικολάου (που ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 22 πόντους) να παραδέχεται: «Μεγάλη νίκη σε μια δύσκολη έδρα και πάντα μας κάνει χαρούμενους μια τέτοια εμφάνιση όπως αυτή στο δεύτερο ημίχρονο».

Και τον κόουτς Γιώργο Μπαρτζώκα να συμπληρώνει: «Τη θεωρώ ως μια από τις σημαντικότερες νίκες στη σεζόν, ηταν σημαντικό το πώς αντιδράσαμε στο δεύτερο ημίχρονο».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 11 (1), Κλαβέρ 8 (2), Πρέπελιτς 21 95/7 τρίποντα), Πραντίγια, Γουέμπ 14 (4/8 τρίποντα), Λόπεθ-Αροστέγι 2, Τζόουνς 5 (2/7 σουτ, 6 ασίστ), Ράντεμπο 7 (1), Έβανς, Ντούμπλιεβιτς 9 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αλεξάντερ 2, Ριβέρο 6

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (3/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 7 (1), Λαρεντζάκης, Φαλ 5 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλούκας 10 (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Βεζένκοβ 20 (7/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 22 (4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόλομποϊ, Πίτερς, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 11 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 12/25 δίποντα, 16/38 τρίποντα, 13/14 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 13 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/26 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 13/20 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 6 επιθετικά), 25 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 20 λάθη, 20 φάουλ