Συγκλονιστικός ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα υποχρέωσε τη Ρεάλ σε…ισπανική υποχώρηση στο ΣΕΦ νικώντας την κατά κράτος (73-60) στο μεγαλύτερο παιχνίδι της αγωνιστικής. Και  συνάμα ντέρμπι κορυφής καθώς την έπιασε στην πρώτη θέση και μάλιστα υπερτερεί και με διαφορά σε πιθανή ισοβαθμία έχοντας νικήσει δύο φορές τη βασίλισσα της Ευρώπης που χθες το βράδι υποκλίθηκε στους πρωταθλητές Ελλάδας.

Οι Ερυθρόλευκοι σε μια από τις καλύτερες εφετινές τους εμφανίσεις γνώρισαν την αποθέωση από 11.000 και πλέον θεατές που φώναζαν ρυθμικά «Φέρτε μας το ευρωπαϊκό» υποχρεώνοντας τη Ρεάλ μόλις στην 4η εφετινή ήττα της μακριά από τη Μαδρίτη δεδομένου ότι είναι από τις καλύτερες ομάδες εκτός έδρας όπου έχει 7 νίκες στην Ευρωλίγκα.

Παράλληλα ο Ολυμπιακός κράτησε στους 45 πόντους για 35 λεπτά και 60 συνολικά μια επιθετική μηχανή που έχει μέσο όρο 84.4 πόντους στην Ευρωλίγκα. Με πρώτο και καλύτερο παίκτη του γηπέδου τον «εξολοθρευτή» Τόμας Γουόκαπ (το πιο σπουδαίο…μηδενικό καθώς φοράει το νούμερο «0» στη φανέλα του) που εκτός της εκπληκτικής άμυνας είχε και 18 πόντους με 4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα. Βεζένκοβ (15π.) και Σλούκας (11π. 6 ασιστ) ακολούθησαν σε μια βραδιά όμως που όλη η ομάδα έβγαλε τρομερή ενέργεια.

Η άμυνα του ήταν αυτή που του έδωσε ένα σημαντικό προβάδισμα στο ημίχρονο 8 πόντων (36-28) έχοντας κρατήσει τη Ρεάλ πολύ χαμηλά στην επίθεση. Και με την εξαιρετική αμυντική λειτουργία ουσιαστικά κάλυπτε την εκνευριστική αστοχία από την περιφέρεια (5/18 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο).  Και μάλιστα σε σουτ που έβγαιναν – τα περισσότερα – άψογα μέσα από το σύστημα αλλά δεν έβρισκαν στόχο ίσως και από την ένταση του ματς, που ζούσαν εκατέρωθεν οι παίκτες (καθώς και η Ρεάλ τα είχε…σπάσει με 1/9 τρίποντα).

Εξαίρεση στον κανόνα ο Τόμας Γουόκαπ που με 3/5 τρίποντα, 13 πόντους στο σύνολο και φυσικά τρομερή άμυνα ήταν ο άνθρωπος- ορχήστρα για τους Ερυθρόλευκους σε αυτό το πρώτο 20λεπτο οι οποίοι είχαν συνολικά  10/19 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 1/1 βολή, 21 ριμπάουντ (15+6), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 5 λάθη.

Ο Φάλ έδινε ομηρικές με τον Ταβάρες (ο οποίος ήταν ο πιο αξιόπιστος παίκτης των Μαδριλένων με 5/6 δίποντα στην επίθεση και σκεπάζοντας τη ρακέτα της ομάδας του στα μετόπισθεν). Η Ρεάλ τελείωσε το ημίχρονο με 10/22 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 21 ριμπάουντ (15+6), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη.

Ο Γάλλος σέντερ πίεσε ακόμα περισσότερο τον ομόλογό του στη Ρεάλ στο 3ο δεκάλεπτο βγάζοντάς τον από το ρυθμό του (μόλις ένα καλάθι έβαλε στο δεύτερο ημίχρονο) την ώρα που οι Ερυθρόλευκοι έβρισκαν βοήθεια στην επίθεση και από τον Κάνααν που είχε επανέλθει μετά τα δύο γρήγορα φάουλ στην αρχή του αγώνα. Και με δικό του τρίποντο η διαφορά πήγε για  πρώτη φορά στο +12 (52-40 στο 28’). Μάλιστα αυτό ήταν το μοναδικό εύστοχο σούτ του Ολυμπιακού έξω από τα 6.75 στην 3η περίοδο την οποία έκλεισε με 6/23 με Βεζένκοβ (0/6), Παπανικολάου (1/4) και ΜακΚίσικ (0/3) να έχουν μαζί 1/13 !

Απλά με την άμυνά του ο Ολυμπιακός κρατούσε χαμηλά στο συγκεκριμένο τομέα και τους φιλοξενούμενους που είχαν 3/17 τρίποντα μέχρι το 30’ (1/4 ο Χεζόνια, 0/5 ο Γιούλ και 1/4 ο Μούσα).  Οι Ερυθρόλευκοι με εξαιρετικό ΜακΚίσικ σε άμυνα (τρομερή δουλειά πάνω στο Χεζόνια) και επίθεση διατηρούσαν διψήφιες διαφορές (60-48 στο 35’).

Οι Μαδριλένοι παίζοντας το τελευταίο τους χαρτί προσπάθησαν να πιέσουν ακόμα περισσότερο τον Σλούκα με πιο ψηλό παίκτη ενώ ο Τσους Ματέο επανέφερε για τα τελευταία λεπτα τον Ταβάρες που όμως είχε βρει τον μπελά του και με τον Μπλάκ που ήρθε ως τρίτος σέντερ και έδωσε λύσεις.

Στο 36’  η διαφορά έφτασε και στους 15 πόντους (65-50) την ώρα που πλέον η Ρεάλ έπαιζε αρκετό «ξύλο» μέσα στη ρακέτα για να σταματήσει τους πρωταθλητές Ελλάδας αλλά μάταια καθώς η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ με ηγέτη τον Γουόκαπ (μακράν κορυφαίος) αλλά και πολλούς μικρούς ήρωες με αποκορύφωμα τον Μπλάκ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-28, 54-44, 73-60.

Ολυμπιακός  (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 18 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Φαλ 4 (7 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 5 λάθη), Βεζένκοβ 15 (6/9 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1/4 τρίποντα), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς, Μπλακ 5 (9 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (0/3 τρίποντα).

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ 3 (1), Φερνάντεθ (0/5 τρίποντα), Χάνγκα 2 (1/5 σουτ), Χεζόνια 9 (1/4 τρίποντα), Ντεκ 4, Πουαριέ 4 (8 ριμπάουντ), Κορνελί 2, Ταβάρες 12 (6/8 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γιουλ 6 (0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιαμπουσέλε 6 (5 ριμπάουντ), Μούσα 12 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/42 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 7/11 βολές, 43 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 20/36 δίποντα, 3/25 τρίποντα, 11/13 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 4 μπλοκ.