Γλυκό φινάλε σε μία πολύ κακή σεζόν για τον Παναθηναϊκό στην Euroleague! Χάρη σε buzzer beater του Ντάριλ Μέικον στο ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε του ματς στην Πόλη, οι «πράσινοι» έφυγαν με το διπλό (59-62) κόντρα στη Φενέρμπαχτσε και γλίτωσαν από το ιστορικό κάζο της τελευταίας θέσης στην κανονική περίοδο.

Στη 13η θέση οριστικά η ομάδα του Πρίφτη που αγωνιά για τον Σαντ Ρος ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα από το ματς κι ενώ τη Δευτέρα (11/4) έρχεται το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα. Στο 10-17 οι Τούρκοι που έχουν ακόμη ένα παιχνίδι, κόντρα στη Μακάμπι, χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον αφού είναι εκτός οκτάδας.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Παπαπέτρου με 21 πόντους και 6 ασίστ, 14 πόντους είχε ο Παπαγιάννης και 12 ο Μέικον με το καθοριστικό τρίποντο (1/5) στο τέλος. Όσο για τη Φενέρ, 20 πόντους είχε ο Βέσελι, 16 ο Χένρι, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Με τους Παπαπέτρου και Παπαγιάννη σε πρώτο ρόλο, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και στο πεντάλεπτο είχε double score με 7-14. Χάρη στον Χένρι η Φενέρ μείωσε σε 20-22 στο φινάλε της περιόδου, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους (27-34, 15′) και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +6 (32-38) έχοντας χάσει τον Σαντ Ρος που αγωνίστηκε μόνο για τέσσερα λεπτά λόγω ενοχλήσεων.

Έχοντας όπλο την άμυνά του ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει το προβάδισμα (34-42 στο 25′), αλλά ένα 12-0 της Φενέρ στο τέλος της τρίτης περιόδου, έφερε την ομάδα του Τζόρτζεβιτς στο +5 με 49-44. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν και με +8 (56-48 στο 34′), αλλά ο Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω, πέρασε ξανά μπροστά (58-59) χάρη σε σουτ του Παπαπέτρου ένα λεπτό πριν το τέλος και πήρε τη νίκη με 62-59 χάρη στο τρίποντο του Μέικον στο ένα δευτερόλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 32-38, 49-44, 59-62

Φενέρμπαχτσε (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν 2 (6 ριμπάουντ), Χάζερ, Μαχμούτογλου 2 (1/9 σουτ), Σταρκς, Χένρι 16 (4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Πιερ 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάρτελ, Βέσελι 20 (8/12 δίποντα, 4/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Φλόιντ 4, Πολονάρα 6 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ)

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 12 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 14 (6/8 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ), Μποχωρίδης 2 (1/8 σουτ), Παπαπέτρου 21 (6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κασελάκης, Γουάιτ 2 (1/6 σουτ), Χουγκάζ, Έβανς 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 3 (1)