Για 36 λεπτά αδικούσε τον εαυτό του. Ο Παναθηναϊκός έβλεπε τη Μακάμπι να κάνει πάρτι στο παρκέ της «Menora Arena», με τη διαφορά να φτάνει στους 20 πόντους (64-44). Ωστόσο, οι πράσινοι μεταμορφώθηκαν στο υπόλοιπο του αγώνα και έκανε το παιχνίδι ντέρμπι, μειώνοντας στο καλάθι (75-73) με 7¨ δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Γουίλμπεκιν όμως ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών και με 2/2 διαμόρφωσε το τελικό 77-73, στέλνοντας την ομάδα του Σφαιρόπουλου στο 3-2, με το τριφύλλι να γνωρίζει τρίτη διαδοχική ήττα στην Euroleague και να πέφτει στο 1-4.

Ο Μέικον με προσωπικές ενέργειες ανέτρεψε την πολύ κακή κατάσταση που είχε διαμορφωθεί για μεγάλο κομμάτι του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να τελειώνει το πρώτο ημίχρονο με μόλις 23 πόντους, ενώ μόνο στην τελευταία περίοδο πέτυχε 33.

Ο Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ τελείωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους (5/9 εντός παιδιάς, 4/5 βολές), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με τον Παπαπέτρου να έχει 15 (6/11 σουτ), τον Ουάιτ 14 με 4/6 τρίποντα και τον Νέντοβιτς 13 (5/13 σουτ). Ο Γιόγκι Φέρελ ολοκλήρωσε τον πρώτο αγώνα με τη νέα του ομάδα, αγωνιζόμενος για 10:26΄. πετυχαίνοντας 3 πόντους (1/4 σουτ) και μοιράζοντας 3 ασίστ.

Για τη Μακάμπι, πρώτος σκόρερ ήταν ο ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο Τζέιμς Νάναλι, ο οποίος τελείωσε με 18 πόντους (5/10 εντός παιδιάς, 7/7 βολές), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 25΄, ενώ ο ψύχραιμος στο τέλος Γουίλμπεκιν είχε 16 (5/14 εντός παιδιάς), με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε άστοχα και για τις δύο ομάδες, με το σκορ στο 5΄ να είναι μόλις 3-7 για τον Παναθηναϊκό, με τη Μακάμπι να έχει 1/7 σουτ και τους πράσινους 3/9.

Ο Γιόγκι Φέρελ πέρασε για πρώτη φορά στο παρκέ με τρία λεπτά να απομένουν για το τέλος της περιόδου και μέχρι να κάτσει και πάλι στο πάγκο είχε μοιράσει 2 ασίστ και είχε κάνει ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον παίκτη για να στηριχθούν στον Τζέιμς Νάναλι, ο οποίος τους πήρε από το χέρι και με 8 πόντους, τους έστειλε στο +6 (19-13, 10΄).

Το κρεσέντο του Αμερικανού συνεχίστηκε και στις αρχές της 2ης περιόδου, με τη Μακάμπι να τρέχει ένα σερί 14-3 και να πάει τη διαφορά στους εννιά (25-16). Με τρίποντο του Νάναλι η απόσταση έπιασε διψήφιο αριθμό (28-18, 6:35΄ για το ημίχρονο).

Ο Πρίφτης δοκίμασε και άμυνα ζώνης για να περιορίσει την δράση της Μακάμπι, αλλά την άφησε μετά από λίγο. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε ποτέ να βρει ρυθμό στην επίθεση, έχοντας συνεχώς κακές επιλογές. Οι γηπεδούχοι με τη δύναμη της έδρας, προηγήθηκαν με δώδεκα (33-21) με κάρφωμα του Ζίζιτς, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-23.

Ο Νάναλι ήταν ασταμάτητος, πετυχαίνοντας 16 πόντους (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές) σε 14΄, ενώ ο Παναθηναϊκός τα «έσπασε», σουτάροντας με 10/34 εντός παιδιάς.

Η Μακάμπι συνέχισε να κυριαρχεί και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με το επί μέρους στο 25΄ να είναι 10-2 υπέρ της και το σκορ στο 43-25. Ο Φέρελ με τρίποντο μείωσε στους 15 (43-28) πετυχαίνοντας παράλληλα το πρώτο του καλάθι με τον Παναθηναϊκό, αλλά αυτό δεν πτόησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 19 (53-34), ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου.

Οι πράσινοι κατάφεραν στο τέλος να την μαζέψουν (55-40, 30΄), ενώ είναι χαρακτηριστικό πως οι 15 από τους 17 πόντους του δεκαλέπτου ήρθαν από το τρίποντο, με τον Ουάιτ να πετυχαίνει τρία.

Η διαφορά για τη Μακάμπι έφτασε στους 20 με καλάθι του Σόρκιν (64-44), με το ρολόι να δείχνει 7:36΄ για το τέλος του αγώνα.

Κάπου εκεί όμως ο Παναθηναϊκός έκανε την εμφάνισή του στο παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Μέικον, Νέντοβιτς και Ουάιτ έτρεξε σερί 15-2 για να μειώσει στους εφτά (66-59) στο 36΄.

Ωστόσο η «πράσινη» αντεπίθεση δεν σταμάτησε εκεί, αλλά είχε και συνέχεια. Ο Παπαπέτρου με δύο σερί τρίποντα μείωσε στους τρεις (74-71), με ένα λεπτό για το φινάλε.

Κάπου εκεί άρχισε η διαδικασία των φάουλ, με τον Γουίλμπεκιν όμως να είναι ψύχραιμος και παρά το καλάθι του Μέικον που πήγε τη διαφορά στους δύο (75-73), ο Αμερικανός της Μακάμπι πέτυχε άλλες δύο βολές και διαμόρφωσε το τελικό 77-73.