Αν και υπήρξαν σημεία που την κοίταξε στα μάτια, ο Παναθηναϊκός υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας η οποία πέρασε νικηφόρα από το ΟΑΚΑ (89-83) πιο εύκολα στο φινάλε από ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Οι Πράσινοι πλήρωσαν το γεγονός ότι δεν μπόρεσαν να σταματήσουν την περιφέρεια της αντιπάλου τους στο πρώτο ημίχρονο (9/13 τρίποντα) κάτι που έδωσε ρυθμό στους φιλοξενούμενους ενώ «πληγώθηκε» μέσα στη ρακέτα του από τα συνολικά 12 επιθετικά ριμπάουντ των παικτών του Δημήτρη Ιτούδη.

Παράλληλα η ομάδα της Μόσχας είχε την πολυτέλεια να έχει άποντο στο δεύτερο 20λεπτο – χωρίς να της στοιχίσει – τον πρώτο σκόρερ της από το ημίχρονο (Χίλιαρντ 14π. από το πρώτο μέρος) σε χαμηλά στάνταρ τον πρώην «πράσινο» Μάικ Τζέιμς αλλά και αθόρυβους mvp όπως ο (κορυφαίος της) Γουίλ Κλάιμπερν, όχι τόσο για τους πόντους που πέτυχε αλλά για το γεγονός ότι απενεργοποίησε πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο τον πιο επικίνδυνο παίκτη του Παναθηναϊκού, τον Νεμάνια Νέντοβιτς που πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο δεύτερο 20λεπτο τριάμιση λεπτά πριν το φινάλε όταν ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί.

Η συνεχιζόμενη αγωνιστική άνοδος του Παπαγιάννη αλλά και του Μποχωρίδη που δικαίως καθιερώνεται στο βασικό σχήμα ήταν τα θετικά της βραδιάς παρά την ήττα για την ομάδα του Γιώργου Βοβόρα.

O Παναθηναϊκός άρχισε πολύ νευρικά το παιχνίδι με 1/5 σουτ ενώ κλείνοντας μέσα στη ρακέτα για να περιορίσει όσο είναι εφικτό τον Μιλουτίνοφ και τον Σενγκέλια, ήταν ευάλωτος στην περιφέρεια με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να αρχίζει με 4/4 τρίποντα και να ξεφεύγει γρήγορα με 18-5 μόλις στο 4ο λεπτό.

Κάπου εκεί ο κόουτς Βόβορας άλλαξε άμεσα σχεδόν όλη την πεντάδα (κρατώντας μόνο τον Παπαπέτρου) και κυρίως με τον Μποχωρίδη αντί του Σάντ Ρός που έδωσε άλλη ενέργεια στην επίθεση καθώς ο δεύτερος –είναι ηλίου φαεινότερο – δεν μπορεί να εξυπηρετήσει το ρόλο του πλέι μέικερ.

Το κακό για τους γηπεδούχους όμως ήταν ότι δεν μπορούσαν να ελέγξουν την περιφερειακή τους άμυνα με τους φιλοξενούμενους να κάνουν…πάρτι και να προηγούνται με 18 πόντους (49-31) σχεδόν τρία λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου το οποίο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τελείωσε με 9/13 τρίποντα εκ των οποίων 4/4 ο Χίλιαρντ.

Απλά το παρήγορο για τους Πράσινους ήταν ότι μάζεψαν λίγο τη διαφορά με ένα γρήγορο 11-2 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (42-51) χάρις στον εξαιρετικό Νεμάνια Νέντοβιτς που τελείωσε το πρώτο 20λεπτο με 16 πόντους (2/3διπ., 3/4 τρ.).

Ο Σέρβος ήταν ασταμάτητος παρά το γεγονός ότι ο κόουτς της ΤΣΣΚΑ Μόσχας Δημητρης Ιτούδης είχε προσαρμόσει πάνω του την άμυνα της ομάδας του, όπως και ιδιαίτερη προσοχή είχε δώσει στον αρχηγό των Πράσινων, τον Ιωάννη Παπαπέτρου τον οποίο είχε αναλάβει με επιτυχία ένας πρώην συμπαίκτης του (όταν βρίσκονταν μαζί στον Ολυμπιακό) ο Ντάνιελ Χάκετ.

Με τον Σάντ Ρός να μπαίνει απόλυτα αφοσιωμένος στο μεγάλο του προσόν (άμυνα) και τον Μποχωρίδη να αναλαμβάνει την οργάνωση, ο Παναθηναϊκός συνέχισε την αντεπίθεσή του και με τα δύο τρίποντα του Παπαπέτρου και του Φόστερ έφτασε και πάλι την ΤΣΣΚΑ (52-53 στο 24’) διευρύνοντας το σερί που άρχισε στο τέλος του ημιχρόνου στο εντυπωσιακό 21-4  !

Όλα όμως ξεκινούσαν από τη βελτίωση στην άμυνα που έδειχναν οι γηπεδούχοι και ανάγκαζαν τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη σε πιο δύσκολα (και κατά συνέπεια) άστοχα σουτ αλλά και σε δύο λάθη μέσα σε λιγότερο από πέντε λεπτά όταν η ΤΣΣΚΑ είχε κάνει άλλα δύο σε όλο το πρώτο ημίχρονο !

Από την άλλη πλευρά ο Κλάιμπερν είχε «αφοπλίσει» τον Νέντοβιτς που έμεινε άποντος στο τρίτο δεκάλεπτο (ενώ είχε 16  στο πρώτο μέρος) και αυτό ήταν το «κλειδί» μαζί με τα 8 επιθετικά ριμπάουντ που η ΤΣΣΚΑ έκλεισε προηγούμενη και το τρίτο δεκάλεπτο (65-58).

Ο Παναθηναϊκός έχασε το μυαλό του στις αρχές της πιο κρίσιμης περιόδου όμως, με κακές επιλογές στην επίθεση με τη ρωσική ομάδα να διευρύνει το σερί της από 29’ και μετά σε 10-0 και να ξαναπαίρνει απόσταση ασφαλείας 15 πόντων (73-58 στο 33’) που πλέον έκρινε οριστικά το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-51, 58-65, 83-89.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 10 (5/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 10 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 13 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 7 (1), Νέντοβιτς 19 (2/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 11 (1), Μήτογλου 7 (1), Σαντ Ρος 4 (0/8 σουτ, 4/4 βολές).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι 6 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 10 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χίλιαρντ 14 (4/6 τρίποντα), Χάκετ 13 (3 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Στρέλνιεκς 9 (2), Φόιτμαν 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 15 (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Σενγκέλια 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μιλουτίνοβ 6 (6 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 20/43 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 10/12 βολές, 34 ριμπάουντ (25+9), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 16/32 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 21/28 βολές, 38 ριμπάουντ (25+13), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία βδομάδα, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Αναντολού Εφές (13/11), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μια μέρα νωρίτερα υποδέχεται τη Μπασκόνια (12/11).