Απώλειες μέτρησαν Γερμανία και Ισπανία στην 4η αγωνιστική του Nations League.

Η ομάδα του Λεβ ήρθε ισόπαλη 3-3 με την Ελβετία σε ένα χορταστικό ματς, ενώ οι Ουκρανοί έκαναν την έκπληξη και νίκησαν 1-0 την πρωτοπόρο του ομίλου Ισπανία, πιάνοντας τη Γερμανία στους 6 βαθμούς.

Γερμανία-Ελβετία 3-3

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 5ο λεπτό με την κεφαλιά του Γκαβράνοβιτς από τη μικρή περιοχή.

Η ομάδα του Πέτκοβιτς βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα λίγο αργότερα.

Μετά από υποδειγματική αντεπίθεση, ο Σεφέροβιτς βρήκε τον Φρόιλερ στα δεξιά μέσα στην περιοχή, κι αυτός πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Νόιερ για το 0-2 στο 26ο λεπτό.

Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα οι Γερμανοί μείωσαν σε 1-2 χάρη σε ωραίο τελείωμα του Βέρνερ.

Τα «πάντσερ» ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και ισοφάρισαν γρήγορα. Ο Χάβερτζ έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και από τα δεξιά με δυνατό σουτ έκανε το 2-2 στο 55ο λεπτό.

Η Ελβετία, όμως, δεν το έβαλε κάτω, εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια της Γερμανίας, και πήρε ξανά το προβάδισμα.

Ο Νόιερ νίκησε δύο φορές από κοντά τον Σεφέροβιτς, αλλά με φοβερό σουτ ο Γκαβράνοβιτς έκανε το 2-3 στο 57ο λεπτό.

Δεν κράτησε πολύ η χαρά των Ελβετών, καθώς οι Γερμανοί έφεραν ξανά το ματς στα ίσα. Ο Βέρνερ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Γκνάμπρι με απίθανο τακουνάκι σημείωσε το 3-3 στο 60ο λεπτό.

Ουκρανία-Ισπανία 1-0

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Ουκρανία νίκησε εντός έδρας 1-0 την Ισπανία και έφτασε τους 6 βαθμούς.

Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Τσιγκάνκοφ στο 76ο λεπτό, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Ιβήρων από τον Νοέμβριο του 2018.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Μπούστσαν, Καραβάεβ, Ζαμπάρνι, Μικολένκο, Σομπόλ, Σίντορτσουκ (60’ Κοβαλένκο), Μακαρένκο, Σαπαρένκο, Γιαρμολένκο, Γιάρεμτσουκ, Ζουμπκόβ (65’ Τσιγκανκόβ)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ντε Χέα, Ρεγκιλόν, Νάβας, Πάου Τόρες, Ράμος, Ρόδρι, Μερίνο (46’ Θεμπάγιος), Κανάλες (73’ Όλμο), Τραορέ, Ροδρίγο (58’ Φεράν Τόρες), Φάτι (58’ Ογιαρθάμπαλ)