Με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς σε… ημιάγρια κατάσταση, οι Λος Άντζελες Λέικερς νίκησαν 112-102 τους Χιούστον Ρόκετς και πήραν το προβάδισμα (2-1) για την πρόκριση στους τελικούς της Δυτικής Περιφέρειας.

Το ματς ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι και τα τελευταία λεπτά.

Στην τέταρτη περίοδο η άμυνα των «Λιμνανθρώπων» έσφιξε, με το… Χιούστον να εγκλωβίζεται.

ΛεΜπρόν Τζέιμς, Άντονι Ντέιβις και Ραζόν Ρόντο είχαν μαζί 83 πόντους, οδηγώντας την ομάδα του Βόγκελ στο 2-1.

Ο Βασιλιάς είχε 36 πόντους, με τον… φρύδια να προσθέτει 26 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Από την άλλη, για τους χαμένους ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 33 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ 30 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-32, 64-61, 82-82, 102-112

ΡΟΚΕΤΣ (Ντ’ Αντόνι): Τάκερ 3 (1), Κόβινγκτον 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 30 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκόρντον 10 (2/9 σουτ, 2 τρίποντα), Χάρντεν 33 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γκριν 16 (1), ΜάΚλεμορ, Ρίβερς

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βόγκελ): Ντέιβις 26 (15 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζέιμς 36 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜακΓκί, Γκριν 2, Κάλντγουελ-Πόουπ 6 (2), Μόρις 2 (1/6 σουτ), Κούζμα 14, Ρόντο 21 (3 τρίποντα, 9 ασίστ), Σμιθ, Καρούζο 5 (1)