Μπάγερν όνειρο και στον τελικό Κυπέλλου, διέλυσε με 4-2 τη Λεβερκούζεν και σήκωσε το τρόπαιο για 20η φορά στην ιστορία της φτάνοντας παράλληλα σε ακόμη ένα νταμπλ. Η ομάδα του Χάνσι Φλικ είχε καθαρίσει από το ημίχρονο ουσιαστικά το ματς, αφού προηγήθηκε με 2-0 και κάθε φορά που ανέβαζε ρυθμό, πετύχαινε και γκολ.

Ο Κομάν απείλησε για την Μπάγερν με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου και έξι λεπτά μετά ήρθε το γκολ για τους Βαυαρούς. Ο Αλάμπα με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 για την ομάδα του που στο 25′ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Γκνάμπρι ύστερα από ασίστ του Κίμιχ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε με την Μπάγερν να κυριαρχεί και να κάνει το 3-0 στο 59′ με τον Λεβαντόφσκι να σουτάρει και τον Χραντέτσκι να κάνει τραγικό λάθος. Στο 64′ η Λεβερκούζεν μείωσε με κεφαλιά του Σβεν Μπέντερ ύστερα από κόρνερ και στη συνέχεια πίεσε μπας και καταφέρει να μπει ξανά στο ματς, με τον Χάβερτς να χάνει σπουδαία ευκαιρία,

Αφού δεν κατάφερε η Λεβερκούζεν να μπει στο ματς, η Μπάγερν την τελείωσε με τον Λέβα να χτυπά ξανά. Στο 89′ ο Πολωνός έκανε το 4-1 με όμορφο τσίμπημα από γύρισμα του Πέρισιτς και στις καθυστερήσεις ο Χάβερτς μείωσε με πέναλτι στο τελικό 4-2.

Λεβερκούζεν: Χραντέτσκι, Σ.Μπέντερ, Ταπσόμπα, Βέντελ, Λ.Μπέντερ (82’ Βάιζερ), Μπαουμγκάρτλινγκερ (46’ Ντεμιρμπάι), Αρανγίς, Αμίρι (46’ Φόλαντ), Μπέιλι (76’ Μπελαράμπι), Χάβερτς, Ντιαμπί

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Παβάρ, Ντέιβις, Αλάμπα, Μπόατενγκ (70’ Ερναντές), Γκορέτσκα, Κίμιχ, Γκνάμπρι (87’ Κοουτίνιο), Μίλερ (87’ Τιάγκο), Κομάν (68’ Πέρισιτς), Λεβαντόφσκι