Το περιμέναμε ως ντέρμπι και μεγάλο ματς. Τον Φακούντο Καμπάτσο δεν τον ρώτησε όμως κανείς.

Η Ρεάλ Μαδρίτης παρουσιάστηκε εξαιρετική απέναντι στην Μάλαγα στον τελικό του Copa Del Rey, νίκησε με 95-68 και κατέκτησε την κούπα για την 28η φορά στην ιστορία της.

Οι Μαδριλένοι ήταν απολαυστικοί, στο πρώτο 11λεπτο προσπέρασαν με 19 πόντους έχοντας 7 τρίποντα σε 11 προσπάθειες.

Δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 28-43.

Στην τρίτη περίοδο παρέμειναν σε αυτό το επίπεδο, η Μάλαγα  δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό τους παρότι έπαιζε στο γήπεδό της. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό με την Ρεάλ να κλείνει το παιχνίδι έχοντας 17/30 τρίποντα σε μία παράσταση για έναν ρόλο.

Για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, ο Φακούντο Καμπάτσο είχε 13 πόντους, 13 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος, με τον Τζέι Σι Κάρολ να σταματάει στους 20 και τους Ταβάρες και Τόμπκινς να προσθέτουν από 12.