Κυριαρχώντας κάτω από τα δύο καλάθια με ηγέτες τους Πλάις και Ντάνστον, η Εφές πέρασε εύκολα από το Μαυροβούνιο επικρατώντας της Μπουντούτσνοστ με 91-84 για την 28η αγωνιστική.

Ετσι η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ουσιαστικά «καπάρωσε» την 4η θέση, δηλαδή το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Το τουρκικό συγκρότημα πήγε στο 18-10, την ώρα που η Μπαρτσελόνα μετά την ήττα της στο Μόναχο από τη Μπάγερν (73-71) έχει πλέον δύο νίκες λιγότερη (16-12), με τους Καταλανούς να υστερούν και σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Για την ιστορία στις δύο τελευταίες αγωνιστικές η Εφές φιλοξενείται από τη Μπασκόνια και φιλοξενεί την Αρμάνι Μιλάνο.

Οσον αφορά το ματς με τους Μαυροβούνιους, από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Τούρκοι έχτισαν μια σημαντική διαφορά (9-19, 31-49), η οποία στην Τρίτη περίοδο εκτοξεύθηκε ακόμη και στο +22 (40-62 στο 24’).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαιρετική ευστοχία σε βολές και δίποντα, με το ματς να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Για τους νικητές καλός ήταν και ο Μπομπουά, ενώ από πλευράς γηπεδούχων ο Γκόγκα Μπιντάτζε πάλευε μόνος του με 16 πόντους.