Οι Μάβερικς υποδέχθηκαν στο American Airlines Center του Ντάλας τους Χιούστον Ρόκετς σε ένα απολαυστικό ντέρμπι του Τέξας. Μετά από μια πολύ αμφίρροπη πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να παίρνουν εναλλάξ το προβάδισμα, οι Ρουκέτες κατάφεραν με ένα μικρό σερί να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με +4 (58-54).

Η κατάσταση δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο με την ομάδα του Μαικ Ντ’Αντόνι όχι μόνο να διατηρεί αλλά και να αυξάνει το προβάδισμα. Μάλιστα στις αρχές του τέταρτου δωδεκάλεπτου η διαφορά πήγε στο +12 (84-72).Από εκεί και πέρα όμως οι Μάβερικς έκαναν μια σπουδαία προσπάθεια για ανατροπή, κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο και είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, αλλά ο Κρις Πολ έκοψε σωτήρια τον Τζέιλεν Μπράνσον στην προσπάθειά του για το νικητήριο καλάθι.

Οι Ρόκετς τελικά επικράτησαν με 94-93, που είναι η 8η σερί νίκη τους και τους φέρνει στην 3η θέση της Δύσης με ρεκόρ 41-25, έχοντας ως κορυφαίους στην αναμέτρηση τους Γκόρντον (26π), Χάρντεν (20π με 7/25 σουτ) και Καπέλα (17π/12 ριμπ).

Από την άλλη το Ντάλας έπεσε στο 27-39 και την 14η θέση στη Δύση, μιας και οι προσπάθειες του Ντόντσιτς που άγγιξε το triple double (19π/15 ριμπ/9 ασίστ) αλλά και των Μπράνσον (18π/7 ριμπ) και Κλέμπερ (10π/11 ριμπ) δεν είχαν αποτέλεσμα.