30oC
News Now
«Διπλό» της ΑΕΚ στην Σύρο
Αλλα αθλήματα

Την τρίτη της νίκη στην Volley League πανηγύρισε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 3-2 του Φοίνικα στην Σύρο.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΑΕΚ καθώς επικράτησε με 3-2 σε του Φοίνικα Σύρου για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League. Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου σημείωσε την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα και αυτή στο τάι μπρέικ.

Ο Φοίνικας Σύρου έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο παιχνίδι και με αιχμή του δόρατος τον Παπαδόπουλο, ο οποίος πέτυχε δυο άσους, πήρε το πρώτο σημαντικό προβάδισμα στο πρώτο σετ με 7-2. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο καλό ρυθμό και με επίθεση του Ντόκιτς έκανε το 15-9. Στην συνέχεια η Ένωση έδειξε σημάδια ανάκαμψης και με μπλοκ του Σαλάφσουν μείωσε σε 17-14. Ωστόσο, ο Φοίνικας κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με πόντο του Παπαδόπουλου με 25-20.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο σετ μπήκε καλύτερα και έχοντας τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του δεν κατάφερε να το πάρει με 25-15 φέρνοντας στα ίσια το παιχνίδι. Εξίσου εύκολα πήρε το τρίτο σετ ο Φοίνικας Σύρου, ο οποίος μπήκε δυναμικά καθώς προηγήθηκε με 9-3 και 18-12, με τον Μότα να προσπαθεί μόνος του να κρατήσει την ΑΕΚ κοντά στο σκορ. Ωστόσο, με δυο σερί άσους του Ντόκιτς η ομάδα του Ράτκο Παβλίσεβτς έφτασε στο σετ μπολ (24-17) και πήρε τελικά το σετ με 25-18 με επίθεση του Σέρβου διαγωνίου.

Η ΑΕΚ με Στοΐλοβιτς και Τζιουμάκα πήρε από την αρχή προβάδισμα στο τέταρτο σετ και κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς σε 2-2 σετ, οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, εκεί όπου οι δυο ομάδες έμεινε κοντά (7-7, 10-10), αλλά η ΑΕΚ στο τέλος να προηγείται με 11-14 και να κατακτά το σετ με 12-15 και τη νίκη με 2-3 σετ.

Τα σετ 2-3 (25-20, 15-25, 25-18, 21-25, 12-15)