Λάθη και αστοχία τιμώρησαν σκληρά τη Βόρεια Ιρλανδία απέναντι στη Βοσνία για την πρώτη αγωνιστική του Nations League. Οι Βόσνιοι επικράτησαν 2-1 στο Γουίντσον Παρκ του Μπέλφαστ, αρχίζοντας με επιτυχία τη νέα διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι αν και ξεκίνησαν την αναμέτρηση διατηρώντας την κατοχή της μπάλας, δέχτηκαν πρώτοι γκολ.

Στο 36′ ο Τζέκο έκανε το γύρισμα στην περιοχή και από κοντά ο Ντούλιεβιτς άνοιξε το σκορ.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και έχασαν μοναδικές ευκαιρίες στο 48′ με τον Ντάλας αλλά και με τον Λάφερτι έξι λεπτά αργότερα.

Εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους οι Βόσνιοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 64′ μετά την πολύ κακή συνεννόηση του Κάθκαρτ με τον Φέρελ.

Το μόνο που κατάφεραν οι Βορειοϊρλανδοί ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις με τον Γουίλ Γκριγκ.

Βόρεια Ιρλανδία (Μάικλ Ο’Νιλ): Φάρελ, ΜακΛάφλιν (69′ Μπόις), Έβανς, Κάθκαρτ, Λιούις, Νόργουντ, Ντέιβις, Σάβιλ, ΜακΓκίν (76′ Ουόρντ), Λάφερτι (69′ Γκριγκ), Ντάλας

Βοσνία Ερζεγοβίνη (Ρόμπερτ Προσινέτσκι): Σέχιτς, Μπέσιτς, Σούνιτς, Ζουκάνοβιτς, Τσίβιτς (76′ Ζάκαριτς), Σάριτς (67′ Κρούνιτς), Τσίμιροτ, Πιάνιτς (83′ Μπάγιτς), Βίσκα, Τζέκο, Ντούλιεβιτς