Απίστευτη ανατροπή της Μπάγερν στη Λειψία στην 33η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι παρότι έχανε 4-2 στο 84′ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 5-4! Μάχη για Ντόρτμουντ και Χόφενχαϊμ για την τρίτη θέση που οδηγεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ ζωντανό στην υπόθεση παραμονής έμεινε το Αμβούργο που ισοφάρισε στις καθυστερήσεις τη Σάλκε.

Στη Λειψία λοιπόν, η τοπική ομάδα προηγήθηκε 3-1 και 4-2 της Μπάγερν. Στο 84′ ο Λεβαντόφσκι μείωσε σε 4-3, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλάμπα ισοφάρισε και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρόμπεν έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Βαυαρίας.

Στο Αουγκσμπουργκ, η τοπική ομάδα προηγήθηκε με τον Φινμπόγκασον στο 28′, αλλά η Ντόρτμουντ ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Ομπαμεγιάνγκ. Η Χόφενχαϊμ νίκησε 5-3 τη Βέρντερ στη Βρέμη και ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με την Ντόρτμουντ, η οποία πάντως υπερτερεί στον συντελεστή τερμάτων.

Με γκολ του Λασόγκα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, το Αμβούργο πήρε ισοπαλία (1-1) στο Γκενζελκίρχεν από τη Σάλκε και έμεινε «ζωντανό» στη μάχη της παραμονής.