«Αν μπορούσα θα διάλεγα όλα τα παιχνίδια με τον Πανιώνιο να είναι σαν το αποψινό. Είναι ότι καλύτερο εν’ όψει τελικών».

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Γιώργος Μπαρτζώκας είδε την ομάδα του να «αποδρά» από τη Νέα Σμύρνη δύο φορές. Αρχικά με καλάθι του Μάντζαρη στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα (όπου έστειλε το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας 79-79) και στη συνέχεια στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης όταν με τρίποντο του Σπανούλη έφτασε στη νίκη (93-90) και στην πρόκριση στον τελικό της Α1, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 3-0 στις νίκες, αλλά ουσιαστικά νίκησε έναν καλύτερο αντίπαλο σε αυτό το παιχνίδι που όχι μόνο τον κοίταξε στα μάτια, αλλά του έβαλε δύσκολα.

Με ηγέτη τον Ερικ Μακ Κόλουμ (ο οποίος μάλιστα παρέλαβε από τον πρόεδρο του Πανιωνίου Ηλία Λιανό το βραβείο του για τον τίτλο του mvp του δευτέρου γύρου του πρωταθλήματος), ο Πανιώνιος ήταν σταθερά μπροστά και έφτασε να προηγηθεί μέχρι και 66-55 στο 32’ αλλά και 74-66 στο 36’ με όπλο και τα 14 επιθετικά ριμπάουντ που επέτρεπαν στους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να ανανεώνουν τις επιθέσεις τους.

Όμως τα 3/3 τρίποντα του Ολυμπιακού στο τελευταίο τετράλεπτο (δύο ο Σπανούλης, ένα ο Σλούκας) έφεραν τον Ολυμπιακό και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Σλούκας υπέπεσε σε 5ο φάουλ στον Μακ Κόλουμ ο οποίος με βολές έκανε το 78-75 (στο 38’) αλλά ο Ολυμπιακός παρά τις χαμένες βολές του Ντάνστον μείωσε με τον Σπανούλη σε 78-77 (25’’). Αμέσως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν φάουλ στον Κέβιν Λάνγκφορντ που ευστόχησε στη μια από τις δύο βολές (79-77 στα 23΄΄). Ο Πανιώνιος επέλεξε να μην κάνει φάουλ , έβγαλε καλή άμυνα στον Σπανούλη, κόβοντας του πιθανό τρίποντο, αλλά ο αρχηγός του Ολυμπιακού πρόλαβε να πασάρει στον Μάντζαρη που έστειλε το ματς στην παράταση (79-79).

«Είναι επιλογή μου να μην κάνουμε φάουλ, αφού πάντα έχεις να κερδίσεις περισσότερα από μια καλή άμυνα. Απλά και ο Ολυμπιακός έχει μεγάλους παίκτες που πήραν τα μεγάλα σουτ» παραδέχτηκε ο κόουτς του Πανιωνίου Γιάννης Σφαιρόπουλος, που δεν έκρυψε και την ικανοποίησή του για τη μεγάλη εμφάνιση της ομάδας του:

«Συγχαρητήρια στα παιδιά που ήταν εξαιρετικά και ελπίζω με τέτοιες εμφανίσεις να αναθεωρήσει την απόφασή του και ο πρόεδρος ο κ.Λιανός και να παραμείνει στην ομάδα. Μας έχει προσσφέρει τόσα πολλά όλα αυτά τα χρόνια, που δεν αξίζει να φύγει έτσι» τόνισε ο Έλληνας τεχνικός που είδε στην παράταση τον Γιώργο Πρίντεζη να του χαλάει κάθε αμυντικό πλάνο και με 8 συνεχόμενους πόντους να δίνει προβάδισμα στον Ολυμπιακό 89-86 στα 50’’ πριν το τέλος του έξτρα πεντάλεπτου. Η μια χαμένη βολή του όμως, και το άμεσο φάουλ που ζήτησε ο Μπαρτζώκας να κάνουν οι παίκτες του έφεραν το ματς στην ισοπαλία (90-90) με βολές του Μακ Κόλουμ, ο οποίο με δύο άλλες νωρίτερα είχε μειώσει στον πόντο (88-89).

Φάουλ δεν έγινε από τους γηπεδούχους και ο Σπανούλης έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο και έστειλε τον Ολυμπιακό στους τελικούς.

«Αν και είχαμε κάνει προετοιμασία και γι’ αυτό το ματς με τον Πανιώνιο ανάλογη με αυτή που κάνουμε στην Ευρωλίγκα, το πίσω μέρος του μυαλού των παικτών μου φάνηκε ότι ήταν οι τελικοί, ίσως παρασυρόμενοι από τον τρόπο που νικήσαμε εύκολα στα δύο πρώτα ματς» παραδέχτηκε ο κόουτς του Ολυμπιακού.

Οι Πειραιώτες στο πρώτο ημίχρονο ξέφυγαν κάποια στιγμή με 29-21 (15’) αλλά ο Πανιώνιος με δυνατή άμυνα σε εκείνο το σημείο όχι μόνο δεν τους επέτρεψε να επιβάλλουν το ρυθμό τους, αλλά με σερί 9-0 και 11-1 αργότερα προηγήθηκε 32-30 για να κλείσει το ημίχρονο με 37-35.

Στο δεύτερο μέρος οι Νεοσμυρνιώτες ξέφυγαν ακόμα και με 13 πόντους (58-45 στο 26’) αλλά δεν άντεξαν στην αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο οποίος στην παράταση έπαιξε χωρίς Σλούκα και Ντάνστον (είχαν αποβληθεί με πέντε φάουλ).

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 39-37, 60-55, 79-79, 90-93 παράταση.

Πανιώνιος (21/42δίπ., 6/27τρίπ., 30/38βολ., 21-14ριμπ., 15ασ., 8κλ., 2κοψ., 6 λαθ.): ΜακΚόλουμ 25 (5/11δίπ., 1/4τρίπ., 12/12βολ., 3ασίστ), Σταμάτης, Ντούβνιακ 8 (1/4δίπ., 2/5τρίπ., 2ασίστ), Κάρτερ 8 (2/3δίπ., 0/5τρίπ., 6ριμπ.), Μίλμπορν 17 (6/10δίπ., 0/3τρίπ., 5/6βολ., 6ριμπ., 3κλ.), Αθανασούλας 3 (1), Μπατής 4, Σπυρόπουλος, Λάνγκφορντ 17 (1/6δίπ., 1/1τριπ. 12/16βολ., 6ριμπ., 5ασ.), Μισέλ 1, Σίμτσακ 6, Σαλούστρος 5 (1)

Oλυμπιακός (23/35δίπ., 7/19τρίπ., 26/34βολ., 31-6ριμπ., 15ασ., 2κλ., 4κοψ., 16 λαθ.): Πέτγουεϊ , Σερμαντίνι 1 , Ντάνστον 5, Σπανούλης 22 (3/5δίπ., 3/8τρίπ., 7/7βολ., 5ριμπ., 5ασ., 6λάθ.), Περπέρογλου 10 (4/5δίπ., 0/1τρίπ., 1/2βολ., 2ριμπ., 3ασ., 1κλ.), Παπαπέτρου 1 (0/1δίπ., 0/1τρίπ., 1/2βολ., 3ριμπ.), Σλούκας 8 (1/1διπ., 1/1τρίπ., 3/3βολ., 1ριμπ., 3ασ., 1λάθ.), Κόλινς 3, Σίμονς 11 (4/4δίπ., 3/4βολ., 4ριμπ., 1ασ., 2κοψ.), Λοτζέσκι 7 (1), Πρίντεζης 17 (7/8βολ., 5/9δίπ., 0/1τρίπ., 3ριμπ., 1ασ., 1κλ.), Μάντζαρης 8 (1/2διπ., 2/3τρίπ., 4ριμπ., 1ασ., 2λάθ.).