Η Τσέλσι νίκησε έστω και δύσκολα την Κρισταλ Πάλας (2-1) στην 16η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Αυτό που έχει σημασία όμως για τον Ζοζέ Μουρίνιο, είναι ότι η ομάδα του εκμεταλεύτηκε την ήττα της πρωτοπόρου Αρσεναλ από τη Μάντσεστερ Σίτι (6-3) και μείωσε τη μεταξύ τους διαφορά στους δύο βαθμούς (Αρσεναλ 35, Τσέλσι 33).

Ο Τόρες άνοιξε το σκορ για την Τσέλσι στο 16′. Ομως, η Κρίσταλ Πάλας ισοφάρισε με τον Σαμάκ στο 29′. Εξι λεπτά αργότερα, ο Ραμίρες σημείωσε το 2-1.

Εντυπωσιακή εμφάνιση για την Εβερτον, η οποία νίκησε 4-1 την Φούλαμ του Γιώργου Καραγκούνη. Η Εβερτον προηγήθηκε με τον Οσμαν στο 18′. Η Φούλαμ ισοφάρισε με πέναλτι του Μπερμπάτοφ στο 67′. Ο Κόουλμαν στο 73′ πέτυχε το δεύτερο γκολ της Εβερτον. Ο Μπάρι στο 84′ σημείωσε το 3-1 και ο Μιραλάς σκόραρε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για το τελικό 4-1.

Αλλα αποτελέσματα: Κάρντιφ-Γουεστ Μπρομ 1-0, Νιούκαστλ-Σάουθαμπτον 1-1, Γουεστ Χαμ-Σάντερλαντ 0-0.