Ξεκίνησαν οι αιτήσεις για το φοιτητικό επίδομα

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζουν οι 100.000 φοιτητές και οι οικογένειές τους που δικαιούνται το φοιτητικό επίδομα

Του Χρήστου Κάτσικα   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 21/01/2010 11:26 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 21/01/2010 11:41 |
Ξεκίνησε η υποβολή των αιτήσεων των φοιτητών στις κατά τόπους Εφορίες για την καταβολή του φοιτητικού επιδόματος. Πρόκειται για το ποσό των 1.000...
Γίνετε Συνδρομητής
Λαϊνά Δώρα
18/02/2011 08:52
Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: είμαι στο πρώτο έτος του Ανοιχτού Πανεπιστημίου στο προπυχιακό, είμαι ορφανή και απο τους δύο γονείς και άνεργη επίσης. Γνωρίζετε αν δικαιούμαι το επίδομα; Σας ευχαριστώ.
THOMAIDI ANNA
08/02/2011 14:53
ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 67% ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 41000,ΕΧΕΙ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΝΟΙΚΙΟΥ?
marta
10/06/2010 00:21
Έξοδα: γιατί να μην συγκατοικήσεις πολύ απλά για να μοιραστείς τα έξοδα?Σίγουρα δεν είναι και το καλύτερο βιοτικό επίπεδο, αλλά γιατί κανείς στην Ελλάδα δεν το σκέφτεται ενώ στο εξωτερικό όλοι οι φοιτητές συγκατοικούν?Εγώ συγκατοίκησα πάρα πολλά χρόνια, άλλοτε τα πέρασα καλά, άλλοτε λιγότερο, αλλά αφού με τη Σχολή στην ελλαδα δεν είχα χρόνο για full time job, αλλά για μερικ''ης απασχόλησης μόνο, τι να έκανα? Γιατί είναι ΤΟΟΟΣΟ ΚΑΛΟΜΑΘΗΜΕΝΟΙ οι Έλληνες?!
andriana grivopoulou
21/03/2010 22:59
ονομαζομαι Ανδριανα Θα ηθελα να σας ρωτησω. η κορη μου ειναι φοιτητρια στο Παντειο εγγραφηκε στο ακαδημαικο ετος 2005-2006 πηρα με το επιδομα του 1ου ετους το 2006. δεν υπαρχει οριο μαθηματων για την 1η χρονια και το παιρνουν ολοι εαν το δικαιουνται.Το επιδομα του 2006-2007 δηλαδη του 2ου ετους το οποιο κανονικα διδεται το πρωτο τριμηνο του 2008,δεν το πηρα λογω των συνεχων καταληψεων και της αναστατωσης θα θυμαστε δεν εγιναν η εξεταστικες και το χασαμε χωρις να φταιμε εμεις και δυστηχως κανενας υπευθυνος δεν ενδιαφερεθηκε τα ενοικια τα δωσαμε βεβαια,τελος παντων παμε στοΑκαδημαικο 2007-2008 στο 3ο ετος σπουδων της κορης μου Κων/νας το επιδομα το πηραμε βαση νομου το πρωτο τριμηνο του 2009 .Το 4ο ετος ακαδημαικο 2008-2009 το παιδι περασε τα μαθηματα οπως αποδεικνειεται απο την κατασταση των μαθηματων που πηραμε απο την γραματεια του τμηματος του Παντειου.Οπως καταλαβαινετε οταν η γραμματεια και εφετος αρχισε να δινει την βεβαιωση που οριζει ο νομος για να την παμε στην εφορια μας απαντησε οτι δεν μπορει να μας δωσει χαρτι στην ερωτηση εαν εχει περασει ταμαθηματα ειπαν ναι αλλα εμεις δεν προκειται να σας τυπωσουμε βεβαιωση και να πατε στο υπουργειο οικονομικων .Εμεις εχουμε κατασταση επισημη που το παιδι εχει περασει τα μαθηματα δεν το δεχετε ομως η εφορια θελει και βεβαιωση την οποια δεν μπορει λει να μας δωσει η γραματεια Συγνωμη εαν σας κουρασα αλλα περιμενω την βοηθεια σας.μετα τιμης Ανδριανα Κλαδη Γριβοπουλου. 6979687263
geo
07/03/2010 16:49
Παραπάνω διάβασα ότι αν έχεις εγγραφεί το 2005-2006 δεν δικαιούσαι το επίδομα το 2010 πως γίνεται αυτό αφού για το 2010 θα δουν τα μαθήματα που περάσαμε την περίοδο 2008-2009. Ξέρει κανείς?
athena ko.
04/03/2010 11:48
Εχω μια απορια.Με τα νεα μετρα που εξηγγειλε η κυβερνηση Παπανδρεου και τα οποια συμπεριελαβαν αν δεν κανω λαθος και καταργηση των επιδοματων,υπαρχει η περιπτωση να καταργηθει και η καταβολη του φοιτητικου επιδοματος απο δω και στο εξης???
xristos-kupros
02/03/2010 18:01
re paidia mia diefkrinisi an 3erei kaneis.. 3 paidia,mazi me emena,diladi pentamelis oikogeneia.. poso einai to orio? 36.000 h'' 39.000??
Kostas
30/01/2010 21:38
Παιρνω το θαρρος να απαντησω σε καποια σχολια που μου εκαναν εντυπωση... *kill bill 21/1/2010 19:09 Giati den anaferetai oti o foithths prepei na exei perasei ta 2/3 ma8hmatwn ???? Γιατι πολυ απλα,αυτα ειναι τα μικρα γραμματα και δεν συμφερει την καθε κυβερνηση να φανει ''''γυφτος''''.Τα μαθηματα που πρεπει να εχεισ περασει ειναι τα μισα και πανω.Ρωτα στην Γραμματεια της σχολης σου για πληροφοριες. *Dimitrios Tsatsas 22/1/2010 13:17 Re magkes, to na eisai foithths den einai douleia gia na zhtate kai mistho. Ependysh sto mellon sas kanete, balte to arxiko kefalaio apo thn tsepoula sas... Dhladh den mporeite na doulepsete kai ligo (akomh kai san mpetazhdes an xreiastei) gia na ta bgalete pera? H mh mou peite oti exete mega forto dialeksewn kai mathhmatwn (gia auto kanete poreies kai katalhpseis kai kopanes). Na pou ksekina h nootropia tou something for nothing...Tinos ta xrhmata nomizete oti briskontai pisw apo to foithtiko (kai kathe) epidoma? OUST apo dw! Οχι φιλε,δεν ειναι επαγγελμα,ειναι μελλοντικη ελπιδα για κατι καλυτερο...Τα 1000 ευρω ομως μπορει να ειναι σημαντικη βοηθεια.Εγω οταν μπηκα παν/μιο και τα πηρα,οι γονεις μου πληρωσανε το πετρελαιο θερμανσης και τα αγγλικα του αδερφου μου... Οσο για το αρχικο κεφαλαιο απο την τσεπουλα μας,δεν παει να πει οτι το βαζουν οι γονεις,ετσι?Εγω δουλευα επι 4 χρονια οικοδομη ενω πηγαινα νυχτερινο λυκειο για να μπορεσω να εχω χρηματα για την εγγυηση νοικι του σπιτιου και για καποια αξιοπρεπει επιπλα....Και πλεον εργαζωμε σε φυλλαδια και ως σουβλατζης για να τα βγαλω περα....(μην τουσ βαζεις ολους στο ιδιο τσουβαλι..) Οποιος εχει αναγκη δουλευει ενω ειναι φοιτητης,ολα μπορεις να τα κανεις.οποιος ομως ειναι βολεμενος ειναι αυτος που κοπαναρει,ξεκιναει καταληψεις και συντονιζει πορειες.Πουυυυ χρονος για δουλεια!Να νε καλα ο μπαμπας και η μαμα....(υπαρχουν και εξερεσεις παντα...δεν τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι οπως ειπαμε...) Ναι τα δικα μας τα λεφτα ειναι,αλλα προτιμω να πηγαινουν καπου,εστω και συμβολικα,παρα να πηγαινουν στο κερι γυαλισματος της mercedes του καθε πολιτικου.... *Dimi K 23/1/2010 01:43 Mpetatzis na doulepsis esi fule pou sou aksizi. Ego tha kano alli doulia. Opos kai poli alli fitites. Kai i kinonia esto kai me ena mikro simboliko boithima ofili na boithisi tin neolea stis spoudes tis opos kai stis alles europaikes xores simbeni me poli perisotera xrimata. Φιλαρακι,καμοια δουλεια δεν ειναι ντροπη... Μακαρι ολοι οι φοιτητες να κανουμε δουλεια αυτο που σπουδαζουμε,γιατι χλωμα τα πραγματα.... Αμα πεινασεις ομως,και βοθρατζης θα κανεις,θα ακους και τα μπινελικια σου,θα σκυβεις το κεφαλι και θα λες και ευχαριστω.... *αλεξανδρα μαντζουτσου 23/1/2010 14:38 μια φοιτητρια που με εισαγγελικη εντολη αφου τελειωσε το λυκειο φιλοξενουμενη σε ιδρυμα (διαζευγμενοι οι γονεισ -κακοποιηση απο τη μητερα -αδιαφοροσ ο πατερας -τωρα μενει σε φοιτητικη εστια -στηριξη απο κανεναν) δικαιουται φοιτητικο επιδομα ? Δεν μπορει να παρει το επιδομα διοτι μενει σε φοιτητικη εστια.Το γραφει στην παραγραφο 5. Διαμονή - Μισθωτήριο συμβόλαιο,στην τελευταια προταση. Αυτα....
tASOS
28/01/2010 21:31
μπορεί κάποιος να μου πεί πόσο καιρό μετά την αίτηση παίρνεις τα 1000ευρώ?
kamelo
26/01/2010 03:44
ρε παιδια με τα μαθηματα τι γινεται???/ εχω ακουσει παρα πολλα...οσα για τα φασιστικα στοιχεια που στελνουν μηνυματα να ξερουν οτι οι φοιτητες ειναι αυτοι που εργαζονται κ πολλες ωρες μαλιστα ειδικα σε ιατρικες και πολυτεχνεια κ οχι μονο δεν πληρωνονται αλλα πληρωνουν κ απο πανω για ποσα χρονια αφου αναγκαζονται να νοικιασουν... τουλαχιστον οσοι δε σπουδαζουν καο δουλευουν πληρωνονται για τον κοπο τους.. οσο για τισ πορειες και τις καταληψεις εχουν σχεση με κατι που λεγεται διεκδικηση δικαιωματων.. και δεν εχει σχεση με το θεμα μας... ουστ σε σενα φασιστα
αλεξανδρα μαντζουτσου
23/01/2010 14:38
μια φοιτητρια που με εισαγγελικη εντολη αφου τελειωσε το λυκειο φιλοξενουμενη σε ιδρυμα (διαζευγμενοι οι γονεισ -κακοποιηση απο τη μητερα -αδιαφοροσ ο πατερας -τωρα μενει σε φοιτητικη εστια -στηριξη απο κανεναν) δικαιουται φοιτητικο επιδομα ?
Dimi K
23/01/2010 01:43
Mpetatzis na doulepsis esi fule pou sou aksizi. Ego tha kano alli doulia. Opos kai poli alli fitites. Kai i kinonia esto kai me ena mikro simboliko boithima ofili na boithisi tin neolea stis spoudes tis opos kai stis alles europaikes xores simbeni me poli perisotera xrimata.
ΘΚ
22/01/2010 20:51
Πάλι με ημίμετρα και ασπιρίνες προσπαθεί η κυβέρνηση να λύσει ένα διαχρονικό πρόβλημα. Ένα πρέπει να είναι το αίτημα κάθε λογικού φοιτητή: αμέσως μετά τη γέννησή του κάθε παιδί να παίρνει τον τίτλο του αδιόριστου, ενώ μετά το πέρας των σπουδών να απονέμεται απευθείας σύνταξη. Έτσι μόνο θα σταματήσει η διαρροή εγκεφάλων προς τις άλλες χώρες. Εάν με τη συμπλήρωση των 18ου έτους δεν γίνει διορισμός, κατά προτίμηση στο δημόσιο, να παραχωρείται δωρεάν τρακτέρ και οδηγίες για μπλόκα. Προκειμένου δε να περάσει από τη Βουλή ο σχετικός νόμος και να μη σκοντάψει στο (από)κομμα του Καρατζαφέρη να υπάρξει μέριμνα για τα παιδιά των μεταναστών, στα οποία αντί για την ιδιότητα του αδιόριστου να απονέμεται η ιδιότητα του συμβασιούχου. Πάντως επειδή τα χρήματα του επιδόματος είναι ελάχιστα, θα συνεισφέρω στο γενικό προβληματισμό των φοιτητών με μια επαναστατική ιδέα: πως τους φαίνεται πχ να εργαστούν;
Dimi K
22/01/2010 20:37
Den ine ta 2 /3 , prepei na exeis perasei toulaxiston ta misa mathimata tou teleuteou etous. Antikimenika ta 1000 euro de ftanoun oute gia to niki 3 minon. Distixos prokite gia ena simboliko boithima.
GOLDEN BOY
22/01/2010 18:47
STHN AGGLIA POY ZW DEN YPARXOYN EPIDOMATA GIA FOITHTES EKTOS APO KAPOIES YPOTROFIES. OI PERISSOTEROI ZOYN ME XAMHLOTOKA FOITHTIKA DANEIA (POY SHMAINEI OTI MPOROYN NA SPOYDASOYN KAI OI PIO FTWXOI) KAI KAPOIOI DOYLEYOYN GIA NA SYMPLHRWSOYN EISODHMA. JEXASA, YPARXOYN KAI DIDAKTRA 3,500 EYRW TO XRONO GIA PROPTYXIAKA KAI POLY PERISSOTERA GIA METAPTYXIAKA. NA THYMHSW OTI H BRETANIA EINAI XWRA POY BRISKETAI AYTH TH STIGMH SE POLY DYSKOLH OIKONOMIKH KATASTASH. GIATI ARAGE STHN ELLADA EXOYME FTASEI ENA BHMA PRIN TH XREWKOPIA;
DIMITRIS
22/01/2010 17:22
Afou thelatai PASOK kala na pathetai !Karamanli girna pisw...
Maxmara
22/01/2010 16:45
Το "κλού" είναι στο οικογενειακό εισόδημα.
Οι γονείς σου είναι πλούσιοι και παίρνουν μαζί 30.000 ? Δεν έχει επίδομα.
Οι γονείς σου είναι μεγαλο-γιατροί, δικηγόροι, επιχειρηματίες, μεγαλο-αγρότες, κτλ? Παίρνεις επίδομα!
LOL
Dimitrios Tsatsas
22/01/2010 13:17
@ Olous sas

Re magkes, to na eisai foithths den einai douleia gia na zhtate kai mistho. Ependysh sto mellon sas kanete, balte to arxiko kefalaio apo thn tsepoula sas...

Dhladh den mporeite na doulepsete kai ligo (akomh kai san mpetazhdes an xreiastei) gia na ta bgalete pera? H mh mou peite oti exete mega forto dialeksewn kai mathhmatwn (gia auto kanete poreies kai katalhpseis kai kopanes).

Na pou ksekina h nootropia tou something for nothing...Tinos ta xrhmata nomizete oti briskontai pisw apo to foithtiko (kai kathe) epidoma?

OUST apo dw!
ΓΙΩΡΓΟΣ
21/01/2010 20:27
2/3 των μαθημάτων?!?!?!?!?!?!?!?(ισχύει;)
kill bill
21/01/2010 19:09
Giati den anaferetai oti o foithths prepei na exei perasei ta 2/3 ma8hmatwn ????
Φωτόπουλος Γιώργος
21/01/2010 14:53
Από τότε που έγινε για πρώτη φορά αυτό το μέτρο εδώ και περίπου 8 χρόνια νομίζω δεν έχει υπάρξει καμιά αύξηση. 1000 ευρώ του 2002 είναι τα ίδια με τα 1000 ευρώ του 2010;
Αλίκη
21/01/2010 14:51
Αλήθεια όταν θέλουμε 5.000 το χρόνο μόνο για ενοίκιο και κοινόχρηστα και άλλα τόσα για τα υπόλοιπα στοιχειώδη έξοδα τι να μας κάνουν τα 1000 ευρώ. Σαν δεν ντρεπόμαστε
titos
21/01/2010 14:49
κ. Κάτσικα γιατί δεν υπάρχει ανάλογη ενημέρωση από τους επίσημους φορείς; Αν δεν διαβάζαμε ΤΑ ΝΕΑ δεν θα είχαμε πάρει χαμπάρι
christos roumanlis
21/01/2010 14:12
eyxaristo ta nea on line gia tis tosso xrisimes plirofories.
Γ.Κ.
21/01/2010 13:08
ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ 1000 ΕΥΡΩ;;;ΣΕ ΤΡΩΓΛΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΟΥΝ....ΓΙΑ ΠΕΣΕ ΜΑΣ "ΚΥΡΙΟΙ" ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟ ΠΟΛΥΤΕΛΕΣ "ΣΠΙΤΑΚΙ" ΠΟΥ ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΕ ΜΕ 1000 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΤΟ;ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΧΥΛΟΤΑΤΟ ΜΙΣΘΟ.ΓΙΑ ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ,ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΕΡΑ;ΑΛΗΤΕΣ....!
COSTAS
21/01/2010 12:55
OI KOUKOULOFOROI FOITHTERS TI EPIDOMA THA PAROUN?
ΝΙΚΟΣ
21/01/2010 12:27
ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ. ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑΓΙΑ ΤΩΡΑ !!!
Άννα
21/01/2010 11:33
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

όλες οι τελευταίες ειδήσεις