Εξασφαλίζει έως 160 βουλευτές

Θρίαμβος ΠΑΣΟΚ με ισχυρή αυτοδυναμία
Πτώση ρεκόρ για τη Νέα Δημοκρατία

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 04/10/2009 20:29 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 05/10/2009 01:10 |
Θριαμβευτική νίκη του ΠΑΣΟΚ με ισχυρή κοινοβουλευτική πλειοψηφία και πτώση ρεκόρ της Νέας Δημοκρατίας δείχνουν τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα....
Γίνετε Συνδρομητής
ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
07/10/2009 19:21
Πάνος 6/10/2009 20:48.
Mια και μίλησες για κατάσχεση να ξεκινήσουμε από εσένα ,δεν θα χαλάσει ο κόσμος .
Για τη σύνταξη σου δεν φταίει η εκκλησία ,να την ζητήσει από εκείνους που παίρνουνε την ψήφο σου .
ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
07/10/2009 19:13
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ 6/10/2009 18:49.
Ποίος σου είπε ότι η εκκλησία της ΕΛΛΑΔΟΣ είναι συστατικό του έθνους ?
Ποτέ και από ποίον άκουσες κάτι τέτοιο ?
Το μόνο που κάνει η εκκλησία της ΕΛΛΑΔΟΣ είναι να έχει το ρόλο του συνδετικού κρίκου μετάξι μας , τον ΕΛΛΗΝΩΝ .
Είδες πουθενά ανάμιξη της εκκλησίας στην πολιτική ?
Δηλαδή έχουμε εμείς εσύ και εγώ το δικαίωμα να λέμε να κρίνουμε και δεν έχει το ίδιο δικαίωμα η εκκλησία η εκείνοι που την απαρτίζουνε ?
Δεν το παίζω πολύξερος ,αλλά πραγματιστής ,όταν υπερδύναμη ονόματι ΡΩΣΣΙΑ που δεν έχει την ανάγκη κανενός σκέφτεται σοβαρά την επαναφορά στα σχολεία την εκμάθηση θρησκευτικών τότε νομίζω τα λόγια περισσεύουν , μια μικρή χώρα σαν την ΕΛΛΑΔΑ αυτόν τον παράγοντα τον χρειάζεται ,και τον χρειάζεται γιατί βλέπουμε κάθε μέρα προς τα που βαδίζουμε , δεν είμαι θρησκόληπτος είμαι πραγματιστής , είναι λάθος να ταυτίζεις την ΕΛΛΑΔΑ με το ΙΡΑΝ εκεί όντως είναι θεοκρατικό κράτος ,εδώ που είδες ανάμιξη της εκκλησίας στην πολιτική , σε ενοχλεί που ορκίζονται η ΕΛΛΗΝΕΣ βουλευτές στο ευαγγέλιο αυτό είναι το πρόβλημα σου ? δηλαδή η ΗΠΑ που έχουνε στο νόμισμα τους αναγραφόμενο In god we trust είναι δογματικό , γιατί εκείνοι πρέπει να εκμεταλλεύονται κάθε ευκαιρία για δέσιμο του συνόλου τους και εμείς πρέπει να ήμαστε (ανεξίθρησκο) όπως γράφεις κράτος ,δηλαδή είναι κοροΐδα οι Αμερικανοί , δεν είναι σύγχρονο κράτος , ασχέτως εάν τους πάω η όχι μια είναι η πραγματικότητα ,κάθε τι που δένει το σύνολο είναι ευπρόσδεκτο , εκτός και εάν θέλετε όλοι εσείς μαζί σου και ο ΛΑΒΑΣ να κρεμάσουμε μέσα στα σπίτια μας της φωτογραφίες του ΚΑΡΛ ΜΑΡΞ και ΛΕΝΙΝ , για να ήμαστε προοδευτική η να κάνουμε πως ήμαστε .

Όσο για τον Λαβα καλά θα κάνει να έχει το θάρρος να απευθύνετε σε εμένα και όχι μέσο μεσαζόντων , όπως έκανε παλαιά το ΠΑΣΟΚ με τους εξοπλισμούς .
Ελληνας της Γερμανιας
06/10/2009 21:24
Εγω περιμενω απο ενα μοντερνο πρωθυπουργο τα κατωθι, που δεν στοιχιζουν χρηματα, αλλα ειναι μονο προιον καλης θελησης:

Διαχωρισμος της εκκλησιας απο το κρατος.
Καταργηση του μαθηματος των θρησκευτικων στα σχολεια.
Καταργηση του αγιασμου σε ολες τις κρατικες τελετες, φυσικα και στα σχολεία
Καταργηση του θρησκευτικου ορκου
Καθιερωση του πολιτικου γαμου, σαν μονου γαμου που αναγνωριζεται απο το κρατος.

Επιστολικη ψηφο για ολους τους Ελληνες ανεξαρτητα απο τον τοπο διαμονης τους με παραλληλη διατηρηση του σημερινου συστηματος των εκλογικων τμημάτων.

Ψηφο στις δημοτικες εκλογες για ολους τους ξενους, που μενουν νομιμα στην Ελλαδα. Τη στιγμη αυτη, αυτο ισχυει μονο για κοινοτικους πολιτες, κατι που αποτελει διακριση εναντια στους μη κοινοτικους.

Τα ανωτερω ειναι αυτονοητα, αν θελουμε να γινουμε Δανια. Και επειδη δεν στοιχιζουν χρηματα μπορουν να εφαρμοσθουν αμεσως, με εξαιρεση αυτα που χρειαζεται αλλαγη του συνταγματος.

Μετρα που θα εξοικονομησουν χρηματα:

Το πρωθυπουργικο και τα υπουργικα αυτοκινητα να αντιστοιχουν στο μεσο ορο των αυτοκινητων στην Ελλαδα.

Καταργηση των βουλευτικων αυτοκινητων.

Σε ταξιδια στο εξωτερικο να συνοδευουν τον πρωθυπουργο και τους υπουργους μονο τα απαραιτητα ατομα. Δηλαδη οχι γυναικες, παιδια και ολο το συγγενολόι. Αν θελει καποιος να τον συνοδευσουν οι συγγενεις του να πληρωσει και ολα τα εξοδά τους.

Σε ο,τι αφορα το θεμα του περιορισμου των εξοδων της κυβερνησης, δεν θα εχουμε μονο την εξοικονομηση χρηματων, αλλα θα δωσει η κυβερνηση και το καλο παραδειγμα στους πολιτες.

Αν δεν εφαρμοσθουν τα ανωτερω θα μου επιτρεψετε να σημειωσω, οτι τα περι Δανιας ειναι λογια του αερα, οπως και το οτι εχουν δικαιο ολοι αυτοι, που απαξιουν την πολιτικη εξ αιτιας των πολιτικων.
150 Bouleutes !
06/10/2009 21:07
Patriotes, egw den psifisa kanenan. Tha psifisw monon auton pou tha mou pei, oti apo tous 300 (xaramofaides) tha tous kanw 150 (Mhlaw gia bouleutes) TI TOUS THELOUME TOSOUS KAI TOUS TAIZOUME!
Πάνος
06/10/2009 20:48
@ ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
Η εκκλησία αυτή τη στιγμή μας κοστίζει πολλά. Διαχωρισμός εκκλησίας κράτους με παράλληλη κατάσχεση των περιουσιακών στοιχείων της εκκλησίας θα είχε πολλαπλά οφέλη. Θα πλήρωνε τις συντάξεις, θα ισοστάθμιζε τον κρατικό προϋπολογισμό και θα αναζωογονούσε την οικονομία. Ο Χριστός εξάλου δεν πέθανε με το πουγκί στον σταυρό. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα η εκκλησία να είναι φτωχή και στο περιθώριο.
Πάνος
06/10/2009 20:03
Αυτή θα ήταν η αναλογία αν οι έδρες στο κοινοβούλιο αντικατόπριζαν την πραγματική θέληση του εκλογικού σώματος. Το μπόνους των 40 εδρών στο α'' κόμμα (και 50 από τις επόμενες εκλογές) αποτελεί αλλοίωση του εκλογικού αποτελέσματος. Και αυτή είναι η κατάντια της "δημοκρατίας" μας...

Έδρες με βάση τα Έδρες με βάση τον
αποτελέσματα εκλογικό νόμο
ΠΑΣΟΚ: 131.7 ΠΑΣΟΚ: 160
ΝΔ: 100.5 ΝΔ: 91
ΚΚΕ: 22.5 ΚΚΕ: 21
ΣΥΡΙΖΑ: 13,8 ΣΥΡΙΖΑ: 13
ΛΑΟΣ: 16,8 ΛΑΟΣ: 15
ΟΙΚ. ΠΡΑ: 7,5 ΟΙΚ. ΠΡΑ: 0
ΛΟΙΠΑ: 7.2 ΛΟΙΠΑ: 0
nionios
06/10/2009 19:12
@Δημοσθενης Μπογδης 6/10/2009 17:20

Σύντροφε Δημοσθένη ξέχασες και τα αποτελέσματα στα ΚΑΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ:

ΝΔ 47,28% πρώτη δύναμη!!!!
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
06/10/2009 19:03
@ΡΕΝΟΣ ΚΑΖΑΜΙΑΣ
Ρένο μου, τι να σου πώ, θα σε γελάσω (για το πόσο θα πάει αυτή η κατάσταση). Βάλε μια 20ετία μέσα, καί μετά πάλι βλέπουμε. Είσαι τώρα 73, γερός νάσαι να πιάσεις την ηλικία του Μητσοτάκη καί κατά τα 93 σου, ίσως η Ν.Δημοκρατία να συνέλθει καί να μπορέσει να ξαναδιεκδικήσει την εξουσία. Θάναι τότε καί ο Αλεξανδρος 26 και θα μπορέσει να πάρει τα ηνία στά χέρια του.
Αντε Ρένο μου, καλά γεράματα νάχεις. Η Ελλάδα του ΠΑΣΟΚ, πάντα θα σε περιμένει για να σου τα παίρνει στήν Μύκονο. Κάτι φυγόδικοι να δούμε πώς θα ξαναπατήσουν Ελλάδα.
VIVA OBAMA RENO
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
06/10/2009 18:56
@Γ.Χ. 6/10 15.48
Ο Ρίζος φίλε μου, είναι η προσωποποίηση του φανατικού δεξιού, από τούς πλέον επικίνδυνους, που ποτέ δεν θα πρέπει να του δώσεις το χέρι, γιατί θα σου το δαγκώσει. Δυστυχώς, τέτοιοι δεξιοί, υπάρχουν πολλοί στήν χώρα, απο τούς οποίους, πρέπει να φυλαγόμαστε. Δεν κατανοώ τον Πρετεντέρη, ο οποίος οφείλει να γνωρίζει καλλίτερα απο εμάς τον Ρίζο, γιατί καλεί στις εκπομπές του τέτοιους ανθρώπους. Δεν έχουν να προσφέρουν τίποτε καί σέ κανένα.
ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
06/10/2009 18:54
Pavlos Xanthopoulos 6/10/2009 17:22.

ΤΙ έγινε κομμουνιστή ενοχλήθηκες ? σωστά ήμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ και έχουμε την θρησκεία μας την ορθοδοξία , εσείς σε ποίον θεό πιστεύετε ? στον Καρλ Μαρξ και Φριντριχ Ενγκελς μήπως ? η μήπως στον σύφιληαρη Λένιν η μήπως στον σφαγέα Στάλιν (Ιωσήφ Ντζουγκασφιλι Γεωργιανός Εβραίος ) η μήπως στον Τρότσκι η μήπως στον Μπουχαριν η μήπως μήπως μήπως , τι νομίζεις ότι έχεις να κανείς με αστοιχείωτο που του πουλάς μούρη , σε όλους αυτούς που εσύ και οι όμοιοι σου πιστευτέ ήτανε το μεδούλι της Ιουδαίας , οπότε μόκο .
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
06/10/2009 18:49
@ΣΤΑΘΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ
Πολύξερε Στάθη, πρόβλημά σου αν ζείς σε άλλο κόσμο, εγώ ζώ στον πραγματικό. Γι΄αυτό κάνε σε παρακαλώ τον κόπο καί πές μου, σε ποιό άλλο κράτος υπάρχει αυτή η σύζευξη κράτους-θρησκείας (πλήν θεοκρατικού Ιράν φυσικά). Σε ποιά άλλη χώρα, το θρήσκευμα αποτελεί συστατικό στοιχείο της εθνικής ταυτότητας των ανθρώπων. Είμαι Έλληνας, γιατί γεννήθηκα από Έλληνες γονείς καί έλαβα την Ελληνική παιδεία. Αυτό δέν αλλάζει. Πώς είναι δυνατόν, ένα μεταβλητό στοιχείο όπως είναι το θρήσκευμα, να επηρρεάζει την Εθνική μου ταυτότητα; Πώς είναι δυνατόν, ένα ανεξήθρησκο ως οφείλει
κράτος, να ταυτίζεται με ένα δόγμα; Στάθη μου, ξανασκέψου το παληκάρι μου. Εάν θέλουμε να γίνουμε ένα σύγχρονο κράτος, δέν μπορούμε να παραμείνουμε θεοκρατικό. Αν είσαι κανένας παπούλης,δέν βαριέσαι, αλλά αν είσαι νέος καί μορφωμένος άνθρωπος, είναι λυπηρό νά έχεις τέτοιες απόψεις.
ΛΑΒΑΣ
06/10/2009 18:42
@ Οι δέκα εντολές

Φίλε Μανωλίδη, παρακολουθώ σχεδόν ανελλιπώς τις προσπάθειες που καταβάλλεις για να φωτίσεις μερικά δεξιά κούτσουρα ώστε να κατανοήσουν όρους και ορολογίες.

Ο Θεός, στο όρος Θαβώρ, δεν έδωσε στον Μωυσή δέκα εντολές, αλλά ένδεκα.
Ο Μωυσής όμως έξυπνος άνθρωπος, δεν παρουσίασε την ενδέκατη εντολή διότι αν έπραττε αντιθέτως, ουδείς εχέφρων άνθρωπος θα κατέβαλε τις προσπάθειες που καταβάλλεις εσύ για να πελεκίσεις ροζιασμένα κούτσουρα ή να λαξεύσεις ακατέργαστους τσούρλους. Η ενδέκατη εντολή ήταν το (Ου μπλέξεις) και συ παράκουσες την Θεϊκή εντολή και έμπλεξες φίλε Μανωλίδη και άντε τώρα να ξεμπλέξεις.
Εδώ πάει γάντι το παρακάτω δίστιχο.

Η πρόθεσή σου ναι καλή μα άδικα τυραννιέσαι
όταν λαξεύεις κούτσουρα για αφελής περνιέσαι.

ροδανθος
06/10/2009 17:32
Το να προσφωνει καποιος τον εαυτο του ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ δειχνει απλα το επιπεδο του και την υπεροψια που τον διακατεχει που ειναι αλλωστε προφανης σε ολα σου τα μυνηματα. Η προβλεψη δεν ειναι απειλη. Βεβαια εσυ οποιοσδηποτε ειναι αντιθετος στις φασιστικες αντιληψεις σου τον απειλεις προφανως γιατι θεωρεις οτι ειναι ο ιδιος απειλη για εσενα. Θελεις δηλαδη να συμφωνησουμε ολοι οτι οι ΗΠΑ ανεβοκατεβαζουν κυβερνησεις με ενα τηλεφωνο στην Ελλαδα. Καλα παπουλη, οτι πεις....ο γιατρος ειπε να λεμε ναι.
Pavlos Xanthopoulos
06/10/2009 17:22
Pros k. ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ 6/10/2009 16:08
Ean ton mono kriko pros tin Ellinikotita pou eheis einai i Evraikis proelefsis monotheiki thriskia tote kita na ginis Ovreos kai asemas eisihous...
Emeis eimaste Ellines,kita ti thriskevma einai o Ellinas: www.olympier.eu
Δημοσθενης Μπογδης
06/10/2009 17:20
ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ 6/10/2009 15:40

Ουτε στην κηδεια της ΝΔουλας δεν πηγες λαληστατε ,λεγοντας τιποτ εκ. Παπαδοπουλε ;

Εγινε η κηδεια αυτη στην Εκαλη (ποσοστα υπερ 69,50% ) και ηρθαν ολοι απο Φιλοθεη (61,31 %) Ψυχικο ( 59,27% ) και Κηφισια ( 50,18 % ).

Οι τεθλημενοι συγγενεις :

Λ. Ζαγοριτης , Φ. Πετραλια ,Χρ. Φωλιας ,Γ . Αλογοσκουφης , Αν.Παπαληγουρας , Αχ. Καραμανλης ,Κ. Παπακωστα ,
Ε.Κουντουρα , Θ.Κασιμης ,Αν.Μπεζας, Αρης Σταθακης ,Γ.Καλος,Π.Μελας,,Γ.Ορφανος, Αντ.Μπεζας ,
Γ.Σαλαγκουδης , Α. Ρεγκουζας ,Γ Καλατζης Ν. Τσατσαρωνη ,Γ.Κωνσταντοπουλος Δ. Γαλαμανης , Α.Γεροντοπουλος ,Στ. Κελετσης ,Ι Τζαμτζης , Παρθεν Φουντουκιδου, ,Στ. Δαιλακης ...ΦΕΒΡΩΝΙΑ ΠΑΤΡΙΑΝΟΚΟΥ και Κ. ΑΓΟΡΑΣΤΟΣ ( οι αρχιτεκτονες της νοθειας στην ψηφοφορια της Βουλης ) Σοφια Καλατζακου , ΚΡΙΝΙΩ ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΥ και Π. ΑΔΡΑΧΤΑΣ ( που μοιραζαν τα τριχιλιαρα στην Ηλεια ....και αλλοι 30 ακομη που βαριεμαι να σου γραψω ... Τους Ξερεις αλωστε .
Τον Παπα εκανε ο Γ. ΣΟΥΦΛΙΑΣ .
Εδω παπας ,εκει ο παπας που πηγε αραγε ο Σουφλιας ;

Ζωη σε λογου σου !
nionios
06/10/2009 16:17
@ giann 6/10/2009 15:00

Εγώ μόνο την Ντόρα μπορώ να φανταστώ να ανοίγει σαμπάνιες! Όσο για τους Τούρκους, το πάρτυ τους στο Αιγαίο μόλις τελείωσε!
ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
06/10/2009 16:08
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ 6/10/2009 13:37.


Προφανώς ζούμε σε διαφορετικούς κόσμους εμείς οι δυο Μανωλιδη , η δεν καταλαβαίνεις η δεν θες να καταλάβεις ότι η ΕΕ έχει κανόνες της οποίες η της εφαρμόζεις η πηγαίνεις σπίτι σου , δεν μπορεί τόσες αεροπορικές εταιρίες τόσα μεγαθήρια να πουληθήκανε σε ιδιώτες και μόνο η ΕΛΛΑΔΑ είναι εξαίρεση , εσύ πας να μας τρελάνεις , έχει η ΕΛΛΑΔΑ το δικαίωμα να εξαγοράζει ξένες δημόσιες εταιρίες στο εξωτερικό αλλά ταυτόχρονα δεν έχουνε εκείνη το δικαίωμα να αγοράσουνε κάτι δικό μας , αυτό πως λέγεται ? μήπως ΕΛΛΗΝΙΚΗ κουτοπονηριά , και ξαφνικά σου φταίει η εκκλησία ,σε ενοχλεί που είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το κράτος ? διάβασε Ιστορία μην είσαι προσκολλημένος στα αριστερά στερεότυπα , που τα πάντα τους ενοχλούνε με την εκκλησία , ΟΧΙ Μανωλιδη η εκκλησία πρέπει να είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το κράτος , άλλο το να φορολογηθεί η εκκλησιαστικοί περιούσια και άλλο διαχωρισμός , εάν χάσουμε και αυτόν τον κρίκο τότε χαιρέτα μας τον πλάτανο ,εξάλλου πρέπει με προσοχή ο νέος πρωθυπουργός να επιλέξει ποίον θα κάνει υπουργό παιδείας και θρησκευμάτων , από και πέρα είναι υποχρέωση του να κόψη τον ομφάλιο λώρο που οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ δημιουργήσανε μετάξι κράτους κόμματος ,είναι και αυτός υπόλογος για το πρόβλημα που δημιουργήθηκε επί τον ημερών του .
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
06/10/2009 15:52
@Jann 6/10 15.00
Tο 44% του Ελληνικού λαού με τήν ψήφο του σου απαντά τι ειναι ο Γ.Παπανδρέου
Το 33,4% των σκυθρωπών Νεοδημοκρατών σου απαντά τι τελικα ήταν ο Καραμανλής.
Δεν είδα τους Τούρκους να ανοίγουν σαμπάνιες. Μάλον το βυθίσατε το Χόρα θυμήθηκαν καί πετάχτηκαν τα κατουρλιά τους.
Εσένα πάντως δέν σε βλέπω να συνέρχεσαι. Σε βάρεσε πολύ.
Γ.Χ.
06/10/2009 15:48
Εβλεπα χθες στον Πρετεντερη εκεινον τον ανεκδιηγητο εκδότη το Ριζο. Ηταν και βουλευτες της ΝΔ που εκλαιγαν τη μοιρα τους για την συντριβη και οι περισσοτεροι ειχαν και την πικρα τους που εμειναν εκτος νυμφωνος της βουλης.
Οι περισσότεροι αν και αμετανόητοι για τα εργα και τις ημερες τους ειχαν και μια δόση αυτοκριτικης.
Αυτο το υποκειμενο, εντελως φανατικός, μισαλλοδοξος, αμετανοητος, αγραμματος.
Ελεγε γιατι πανηγυριζει το ΠΑΣΟΚ αφου πηρε τις ιδιες ψηφους με το 2004, θυμηθηκε το Χρηματιστηριο (10 χρονια πριν) και για την παραταξη που φανατικα υποστηριζει, κουβεντα. Ολα καλα. Το μονο που εκανε λαθος ειναι οτι εκανε εκλογες τωρα!!
Φταινε τα ΜΜΕ που δεν προβαλαν (ακουσον, ακουσον) αρκετα τον Κωστακη.
Δεν επρεπε λεει να παραδώσουμε τη εξουσια στο ΠΑΣΟΚ. Λες και η εξουσια δινεται οπου και οταν θελει ο κ. Ριζος και το κομμα του και οχι οπου αποφασιζει ο κυριαρχος λαος.
Αυτο δυστυχως ειναι το πραγματικο προσωπο της Δεξιας και γιαυτο ο λαος δεν πρεπει να ξεχναει.
Οποτε ηρθε μετα το ''81 η Δεξια στην εξουσια, ο λαος το πληρωσε ακριβα.
ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
06/10/2009 15:40
Κάποιοι στο φόρουμ έχουνε πρόβλημα όρασης , δεν μας βλέπουνε λένε ,σας πληροφορώ ότι εδώ ήμαστε πουθενά δεν πήγαμε .
ΡΕΝΟΣ ΚΑΖΑΜΙΑΣ
06/10/2009 15:26
@ Αγαπητε μου Φιλιππινεζε ελπιζω και ευχομαι να μην τραγουδουν σε λιγο καιρο οι ασπονδοι μας φιλοι του Πασοκ
την μεγαλη επιτυχια του φιλου σου του Μητσακη `Δεν ειμαι ο Γιωργος που αγαπουσες μια φορα και στο στομα με φιλουσες τοσο τρυφερα τα βασανα μας λεγαμε και καπου καπου κλαιγαμε..με τον Αθανατο φιλο του Πατερα μου Νικο Γουναρη.
Που θα παει αυτο το βιολι αγαπητε μου;Ως ποτε θα συνεχιστει αυτη η δυσαρεστη και βαρετη κατασταση; Ο Καραμανλης πηρε τα βρεμενα του εφυγε καταντροπιασμενος,ταπεινωμενος
την πηρε την Νεα Δημοκρατια με το β...κιι της ! αντε ρε Κουμπαρε αντε στην Ευχη της Παναγιας !που δεν ηξερες να μοιρασεις δυο γαιδαρων αχερα ...τρεχα γυρευε αγαπητε μου
Να εισαι γερος και παντα ο Φιλος σου Ρενος θα ειναι εις τας επαλξεις δια τον τιμιον αγωνα ,σημερα εχω αγωνα στο Γκολφ με κατι Αραβες καθε καρυδιας καρυδι και η κουτση Μαρια πια
βασταει και απο ενα μπαστουνι....
Με Τιμη Ρενος Καζαμιας
ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
06/10/2009 15:16
ευσταθιου γιαννης 5/10/2009 16:59.

Μη μιλάτε έτσι δεν αποκλείεται να χαρακτηρισθείτε Χουντικός ,βλέπετε η αλήθεια πολλές φορές πονά ,
επειδή δεν πουλά .
γιωργος
06/10/2009 15:10
Αγαπητε Φ.Π. τα γραπτα μου επιδεχονται κριτικη, απορριψη, αμφισβητηση προς γεννηση αξιοπρεπους διαλογου.
Το να δεις και να εξετασεις κατι με νηφαλιοτητα σημαινει οτι δεν εισαι εξαρχης φανατισμενος εναντια του και οτι απλα προσπαθεις να αναπτυξεις την κριτικη σου ικανοτητα μεσα απο συνεχη μελετη και αξιολογηση. Εσεις εχετε μια συγκεκριμενη αποψη και την ανακοινωνεται, εγω εχω επισης εχω την δικη μου αλλα δεν την ανακοινωνω οχι επειδη φοβαμαι αλλα διοτι δεν εχει σημασια ειλικρινα για κανεναν τι πιστευω εγω επι του συγκεκριμενου.
Επειδη μιλησατε για ρολο σκοτεινο που ισως να εχω στο φορουμ να ξεκαθαρισω τα εξης απλα πραγματα : οτι θελω το καλο της πατριδας μου μεσα απο υγιειη κυβερνητικη πολιτικη, σεβαστη και ουσιωδη εξωτερικη πολιτικη και ουσιωδη αντιπολιτευτικη σταση των υπολοιπων κομματων. Επισης να θυμισω οτι στις εκλογες του 2004 και 2007 ειχα ψηφισει Ν.Δ. εαν ειχατε δει σχετικη τοποθετηση μου σε απαντηση στον Κο Μανωλιδη και στον Κο Μπογδη.
Δεν εχω σκοπο να επηρεασω κανεναν και για αυτο δεν ασκησα προπαγανδα υπερ του ενος ή του αλλου.
Αν και δεν ενδιαφερει κανεναν στο φορουμ το παρακατω, στην οικογενεια μου με την ευρυτερη εννοια υπαρχουν οι εξης πολιτικες πεποιθησεις: αλλος ειναι αριστερος, αλλος δεξιος, αλλος βασιλικος, αλλος σοσιαλιστης. Στις εκλογες αυτες ψηφισε ο καθενας αυτο που πραγματικα πιστευε και ηθελε. Επομενως σημαινει οτι ενω μελετω δεν θελω ουτε την ιδια μου την οικογενεια να επηρεασω. Δεν κινδυνολογησα ποτε στο φορουμ και δεν τρομοκρατησα κανεναν με τις αποψεις μου οτι θα ερθει η συντελεια του Ελληνικου Εθνους τωρα που ηρθε το Πα.Σο.Κ. στην εξουσια. Αλλωστε ενα Εθνος με χιλιαδες χρονια ιστοριας δεν μπορει να εξαφανιστει ετσι απλα.
Με τιμη,

ΥΓ Και επειδη απο οτι φαινεται δεν εχω συνομιλητη στο φορουμ αποχωρω, κρατωντας τις ωραιες αναλυσεις που κατα καιρους αναρτηθηκαν στο φορουμ.
ΥΓ 2 Επειδη μιλατε για εκκλησια απλα προς ακαδημαικη σας γνωση σας λεω μονο οτι εχω υπαρξει μελος κεντρου νεοτητος μεγαλης ενοριας στην Αθηνα για πολλα χρονια συμμετεχοντας σε ολες τις νεανικες και μη εκδηλωσεις τις.
giann
06/10/2009 15:00
Θα μου εξηγησει επιτελους καποιος γιατι οι Τουρκοι ανοιγουν σαμπανιες με την εκλογη Γιωργου;;;;;;;; Θα μου εξηγησει καποιος γιατι ο Γιωργος το 2000 σαν υπουργος παιδειας ηθελε να βγαλει δια παντος την ιστορια απο τα Α.Π των σχολειων;;;;;;;;;;;; Θα μου εξηγησει καποιος γιατι ενω λιγο καιρο πριν ο Γιωργος δεν εκανε ουτε για προεδρος του...σοσιαλιστικου κινηματος τωρα ειναι ο πλεον-εδω πεφτουμε στα πατωματα-καταλληλος πρωθυπουργος;;;;
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
06/10/2009 14:08
Επανεμφανιση του αυτοδιορισθεντος Ακαδημαικου, που απειλησε την κυβερνηση οτι θα εμπλακει σε πολεμο αν τολμησει να διωξει τους λαθρομεταναστες !... Βρε μεχρι που φτανει το θρασος .
LAKIS GALIOURIS.
06/10/2009 13:43
GIA THN OIKONOMIA DEN EXO AFTAPATES...
AMA H OIKONOMIA HTANE TOSO SK....A 8A EIXE EPEMBH H
E.E EDO KAI KAIRO..

TORA, EAN O JEFFREY AKOLOU8HSH DYNAMIKH POLITHKH
APENANTI STOUS TOURKOMOGOLOUS KAI STOUS SLAVOBOULGAROUS TOU FYROM, KA8OS KAI STHN ANEKSELEXTH METANASTEVSH...... TOTE 8A EXH THN DIKH MOU SYMPARASTASH..

AMA DEN ASFALISTOUNE TA KYRIARXHKA MAS DIKAIOMATA, AKOMA KAI ME TA OPLA, KAI DEN LHTOURGHSH H DIKAIOSYNH AMEROLYPTA SE OLES TIS KATEF8HNSEIS KAI DEN KATARGH8OUNE TA ASYLA....
TOTE GA....TO.

LAKIS GALIOURIS.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
06/10/2009 13:37
@ΣΤΑΘΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ
Το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας, δέν λέγεται μεταρρυθμίσεις Στάθη. Απλά ιδιωτικοποιήσεις. Μεταρρυθμίσεις που χρειάζεται η χώρα, είναι ο διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας,
η απεξάρτηση του κρατικού μηχανισμού από τον κοματικό μηχανισμό του Κυβερνώντος κόμματος, η θεσμοθέτηση της αξιοκρατίας, η θεσμοθέτηση ουσιαστικού κοινοβουλευτικού έργου, με την ίδρυση κοινοβουλευτικών επιτροπών που θα έχουν ουσιαστικές αρμοδιότητες άσκησης ελέγχου στις πράξεις της Κυβέρνησης, αναβάθμιση του Ε.Σ.Υ., αναβάθμιση της παιδείας κ.λ.π.
Είναι μίζερο να λέμε μεταρρύθμιση την πώληση της Ολυμπιακής.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
06/10/2009 13:29
@Φιλιππινέζο Παρατηρητή
Ποτέ δέν κατάλαβα την ύπαρξη υπουργείων ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ-ΘΡΑΚΗΣ καί Αιγαίου. Τί αρμοδιότητες είχαν; Τί ακριβώς προσέφεραν; Πέρα από κατασπατάληση δημόσιων πόρων καί πρόσθετα ρουσφέτια, δέν συνέβαλαν σε τίποτε. Ο Ελληνικός χώρος είναι ενιαίος. Είναι σφάλμα να διαχωρίζεται. Αυτό σημαίνει ότι, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΘΡΑΚΗ είναι κάτι άλλο, μια προσθήκη στον Εθνικό κορμό. Δίνεις δικαίωμα σε άλλους να σου τα διεκδικήσουν. Το υπουργείον Αιγαίου, νομίζω ότι είχε ήδη καταργηθεί από τον Καραμανλή. Την κατάργηση του υπουργείου ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΘΡΑΚΗΣ (αν τελικά γίνει), τη βρίσκω θετική. Αλλοιώς θά έπρεπε να έχουμε καί υπουργεία άλλων γεωγραφικών περιοχών μας. Δεν προσέφεραν τίποτε περα απο γραφειοκρατία. Εάν είναι ανάγκη, στήν συμπρωτεύουσα Θεσσαλονίκη να υπάρχει κάποιο υπουργείο,
ας μεταφέρουν το Γεωργικής ανάπτυξης. Δεν έχει καμιά δουλεια στήν Αθήνα. Είναι αφέλεια νομίζω να πιστεύουμε ότι τους Σκοπιανούς καί τούς Τούρκους θα τούς σταματούσε το Υπουργείο Μακεδονίας-Θράκης. Σκοπιανοί καί Τούρκοι θα σταματήσουν τις προκλήσεις τους μόνο μπροστά σε μια στιβαρή εξωτερική πολιτική. Κάθε προσπάθεια που θα περιόριζε τις άσκοπες σπατάλες ευχάριστη. Μόνο με ισχυρή οικονομία θ''αντιμετωπίσουμε τούς εχθρούς μας.
Dimitris
06/10/2009 13:04
DEXIA=VROMIA.ante geia apomeinaria ths xountas.ki oti sas emeine sas to fage o karatzafyrer
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
06/10/2009 13:00
Τι γίνανε κάποιοι λαλίστατοι ψευτοθρακιώτες που κόπτωνταν για τη Βόρεια Ελλάδα . Κατάπιαν τη γλώσσα τους ? Δεν θα μας εξηγήσουν γιατί είναι αχρείαστα τα υπουργεία Βορείου Ελλάδας και Αιγαίου , ή μήπως θα πρέπει να ζητήσουμε πληροφορίες από τους κ.κ. Γκρούεβσκι και Ερντογάν ; Αλάνθαστος ο Φ.Π.
Vasilis Spartiatis
06/10/2009 12:51
Οι χώρες που θα επενδύσουν στην καινοτομία, την εκπαίδευση και την ανάπτυξη δεξιοτήτων για τους πολίτες τους θα έχουν ανταγωνιστικό πλεονέκτημα στην παγκόσμια αγορά, δήλωσε ο διευθύνων σύμβουλος της Microsoft, Στιβ Μπάλμερ. Σε αυτή την κρίσιμη οικονομική περίοδο, οι καινοτόμες τεχνολογίες θα παίξουν σημαντικό ρόλο στην αύξηση της παραγωγικότητας και την τροφοδοσία της οικονομίας ώστε να υποστηριχθεί η ανάπτυξη. Afiste tous frapedes ke kitakste na orthopodisi i xora. Iparxun arketa miala ke anthropi pu den fovude tin dulia. Afiste mas na prokopsume ke afiste tis polles filosofies .....
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
06/10/2009 12:45
@ γιωργος 6-10-2009/12:13 Αρχικα μου κανεις υποδειξη να δω με νηφαλιοτητα αυτη τη λεσχη των διεθνων δολιοφθορεων. Κατοπιν αναφερεις οτι δεν θα μας πεις την τοποθετηση σου γιατι θα σε θεωρησουμε αιρετικο. Αν λοιπον θελεις καποια σοβαρωτερη αποψη απο τη δικη μου, εχει εκφρασθει επ''αυτου και ο Σεβασμιωτατος Μητροπολιτης Πειραιως κ. Σεραφειμ. Μπορεις μαζι με την ευχη του να του ζητησεις και σχετικη αναλυση με νηφαλιοτητα παντως !... Μπορεις επισης να ψαξεις και το εξης : {http:// www.imp.gr/ Nea.htm}. Μηπως αυτη η σκαιη συμπεριφορα σου προκυπτει απο τη διορθωση σε μια τερατολογια που ανεφερες οπου με ευγενικο τροπο σου εξηγησα τη διαφορα του κρατους απο το εθνος ? Αυτο ειναι της πρωτης μικρης και εσυ γραφεις κατεβατα φιλοσοφιας !...
Μαριάννα
06/10/2009 12:27
Καλά στη ΝΔ έγιναν ΣΑΝ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ! ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΤΕΡΛΩ δεν το φαντάζονταν ! Τους μαύρισε ο λαός, αμ τι νόμιζαν;
Φ. Καγιος
06/10/2009 12:24
Ακομα γελαω με τον θριαμβο.... το 44% του 70% του Λαου οχι αυτοδυναμια δεν πρεπει να βγαζει ουτε το 1/3 των Ελληνων δεν ειναι. Διαβαζα και για καινουριο εκλογικο νομο του Πασοκ.... Χαρα στην δημοκρατια μας. Μακαρι ο καφε Γεωργακης - Κωστακης να φτιαξει εναν δικαιο εκλογικο νομο γιατι για γελια και για κλαματα ειμαστε........
ροδανθος
06/10/2009 12:19
Ο μεγας συνομοσιολογος του φορουμ ειπε. "Ο Καραμανλης παραιτηθηκε γιατι τον πιεσαν οι ΗΠΑ." Δηλαδη ο Καραμανλης και η ΝΔ ειναι υποχειρια των ΗΠΑ μιας και δεχονται να χασουν την εξουσια απλα με μια υποδειξη. Επισης ειναι οσο υποχειρια οσο και αυτος που λαμβανει την εξουσια. Το θεμα ομως ειναι οτι τελικα ο συνομοσιολογος του φορουμ δεν καταλαβαινει οτι οι εποχες εχουν αλλαξει. Η Ελλαδα δεν ειναι πια σε στρατηγικο σημειο για τις ΗΠΑ και η αγορα Αμερικανικων προιοντων και η υποστιριξη των Αμερικανικων θεσεων ειναι δεδομενη. Ισως να υπαρχει ενα θεμα με τους αγωγους αλλα μπορουμε να δεχτουμε και τον Αμερικανικο αγωγο παραλληλα με τον Ρωσικο, κατι που ελπιζω να κανει η νεα κυβερνηση. Ολοι ξερουν οτι εχει περασει πια η εποχη που οι Αμερικανοι ανβοκατεβαζαν κυβερνησεις στην χωρα μας. Ομως τελικα σιγουρα και οι διεθνεις εξελιξεις επηρρεαζουν αμεσα το ποιος θα ειναι πρωθυπουργος. Σιγουρα η αδρανεια και η απουσια του Καραμανλη απο καθε διεθνη συναντηση ειχε σοβαρες επιπτωσεις στην λυση προβληματων της Ελλαδας. Αν αυτο το θεωρει καποιος οτι οι ξενοι ανεβοκατεβαζουν κυβερνησεις τοτε ειναι λαθος. Το οτι η Αλβανια δεν ειχε καμια επαφη με καμια χωρα και αυτο οδηγησε στην πληρη καταρρευση της συνεπαγεται οτι οι ξενες χωρες εδωσαν εντολη για να γινει αυτο η οτι το καθεστως κατερρευσε απο δικα του λαθη; Ο εν λογω κυριος βεβαια διαδιδει ολα αυτα τα αισχρα σεναρια οτι δηλαδη τα κομματα που αντιπροσωπευουν πανω απο 70% του Ελληνικου λαου τον προδωσαν και η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΙΡΙΞΕΤΕ ΤΟ ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΚΡΟΔΕΞΙΑ ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΜΕ ΚΑΛΟ ΜΑΤΙ. Κανενας δεν προδωσε κανεναν. Ο Καραμανλης προς τιμη του καταλαβε οτι δεν μπορουσε να ανταπεξελθει μιας και το σχημα του αλλα και ο ιδιος δεν τραβουσε και παραιτηθηκε για το καλο του τοπου και ειχε δικιο. Αν τραβηξει το ΠΑΣΟΚ θα ειναι καλο για τον τοπο και αν δεν τραβηξει σε 6 μηνες η ΝΔ θα παρει μεγαλα ποσοστα λογω απογοητευσης του κοσμου. Και τα δυο σεναρια ειναι πολυ καλα για τον τοπο. Συγχαρητηρια στον Καραμανλη για την ειλικρινεια του. Δυστυχως περα απο την ειλικρινεια περιμεναμε σκληρη δουλεια και οχι playstation και χαβαλε. Περιμεναμε εναν αρχηγο που θα εδινε τα παντα για την χωρα αλλα βρηκαμε εναν σκληρο στα λογια αλλα μαλακο στις πραξεις ανθρωπο που ηταν ερμαιο ενος κυκλου δεινοσαυρων της πολιτικης που δεν ηξεραν να κανουν τιποτα αλλο απο αυτο που εκαναν παντα... να εξισωνουν το καλο του κρατους με το καλο του κομματος... οπως παλια που ηταν νεοι το 1960. Ας ελπισουμε οτι ο νεος πρωθυπουργος θα ειναι μαλακος στα λογια και στην εμφανιση αλλα σκληρος στις αποφασεις.
γιωργος
06/10/2009 12:12
Αγαπητε Φ.Π. δεν νομιζω να εννοησα οτι κατι με εμπνεει οπως ισχυριζεσαι. Σεβομαι παντα τις αποψεις σου και οπως εχεις παρατηρησει δεν τις εχω πολεμησει ποτε ουτε καν τις εχω σχολιασει σε ολη τη μικρη διαδρομη μου στο φορουμ.
Εχω τις δικες αποψεις μου διαβαζοντας οτι μπορω να βρω ειτε απο την μια μερια ειτε απο την αλλη. Εχω πει σε παλιοτερη τοποθετηση μου οτι η αληθεια ειναι μια υποκειμενικη εννοια και επιφερει την παραθεση μιας αλλης αληθειας.
Σημασια εχει τι συμπερασματα βγαζει ο καθενας απο αυτα που εχει μελετησει. Οπως παρατηρησες δεν εγραψα τα δικα μου επι του θεματος, που σημαινει οτι τα κρατω για τον εαυτο μου, γιατι δεν θελω αθελα μου να επηρεασω κανεναν.
Ειμαι της αποψης ομως οτι η Ελλαδα καλειται να διαλεξει πορεια στο διεθνες σκηνικο. Ποια θα ειναι αυτη ο χρονος θα το δειξει.
Με τιμη,
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
06/10/2009 12:08
@ Παναγιώτης Βενιέρης Β. S. 6-10-2009/10:14 Αγαπητό ξενιτεμένο χελιδόνι , εφ’όσον αναπνέουμε ελπίζουμε . Για να μη μου καταχωρήσουν οι καλοθελητές ότι πριν αναλάβει την εξουσία ο νέος πρωθυπουργός, που του εύχομαι να με διαψεύσει και αν το πράξει θα γίνω ο καλύτερος διαφημιστής του έργου του, παραθέτω κατωτέρω την υφισταμένη σήμερα πραγματικότητα αναφορικώς ως προς την πατρίδα μας : Η ΥΠΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΑ ΚΡΑΤΗ {Failed States} Η νέα κυβέρνηση της Ελλάδας θα κληθεί να αντιμετωπίσει δύσκολες καταστάσεις και πιέσεις, από ξένα κέντρα αποφάσεων τα οποία την έχουν χαρακτηρίσει ως failed state ! Θα κληθεί να πληρώσει το κόστος της αλόγιστης αποδόμησης της εθνικής της ταυτότη- τας και της δημογραφικής ανατροπής , που πραγματοποιήθηκε με το όραμα μιάς δήθεν πιό δημοκρατικής κοινωνίας πέφτοντας στη λούμπα του φασιστικού νέο-οθωμανισμού, που επιδιώκει η Αμερική από κοινού με την Τουρκία , που είναι ένα από τα όνειρα που μας σερβίριζε χωρίς να μας αναφέρει ποία ήσαν αυτά , προεκλογικώς ο νυν Πλανητάρχης Αφροαμερικανός κ. Ομπάμα . Περίπου τα ίδια μας ανέφερε και ο νικητής των εκλογών κ. Γ. Παπανδρέου που μας υποσχέθηκε ότι έχει τη όλων λύση των προβλημάτων στην τσέπη του και θα μας την ανακοινώσει αν του δώσουμε την εντολή να μας κυβερνήσει . Στην περίπτωση που κάποιοι αναρωτήθησαν γι’αυτές τις μαγικές λύσεις , πήραν την απάντηση ότι δεν μας τις ανακοινώνει για να μην τις εκμεταλλευθεί η Ν.Δ.. Ετσι τώρα εκτός από τις λύσεις περιμένουμε και τον αποχαρακτηρισμό της Ελλάδας ως αποτυχημένου κράτους . Το αποτυχημένο κράτος έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά . Δηλαδή την απώλεια του φυσικού ελέγχου της επικράτειάς του, ή του μονοπωλείου στη νόμιμη χρήση βίας , τη διάβρωση της νόμιμης εξουσίας και την ανικανότητα παροχής των δημοσίων υπηρεσιών. Αναφέρω πιό κάτω τους δέκα λόγους που η Ελλάδα είναι failed state σύμφωνα με τον ιστοχώρο : {greecefailingstate.wordpress.com} 1} Τα μεγάλα κόμματα δεν έχουν ούτε όραμα ούτε διοικητική ικανότητα . 2} Είναι κοινωνικώς συντηρητικά με τη μεγαλύτερη δυνατή υποκρισία . 3} Ενθαρρύνεται η φυγή των πιό προικισμένων επιστημόνων και επαγγελματιών στο εξωτερικό. 4} Η ποιότητα της εκπαίδευσης βρίσκεται συνεχώς σε χαμηλό επίπεδο . 5} Η εγκληματικότητα είναι υψηλή . 6} Δεν λειτουργεί αποτελεσματικά ακόμα και στους τομείς όπου έχει σχετικά πλεονεκτήματα {πολιτισμός , τουρισμός}. 7} Διαφθορά , νεποτισμός και γραφειοκρατία απογοητεύουν τους επενδυτές . 8} Η καινοτομία αποθαρρύνεται , οι άνθρωποι δεν κατασκευάζουν πλέον τίποτα . 9} Η επιρροή της διεθνών έχει συρρικνωθεί . 10} Οι πολίτες της αδιαφορούν. Σ’ ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη σου. 6-10-2009 Φ.Π.
Δημοσθενης Μπογδης
06/10/2009 11:42
Αγαπητά στελέχη της συντριπτικά ηττημένης Νέας Δημοκρατίας ,ύστερα από την απέλπιδα ,σχεδόν κωμική βερμπαλιστική προσπάθεια σας να επανιδρύσετε το Ελληνικό Κράτος την περίοδο Μάρτιος 2004 με 4 Οκτωβρη ,2009 σας απομένει να προσπαθήσετε τώρα να επανιδρύσετε το σοβαρά άρρωστο κόμμα σας .

Κυρίες και κύριοι της Συντηρητικής παράταξης της Δεξιάς καλείστε να περισώσετε ότι υλικά μπορείτε να περισώσετε από από το βυθισμένο ήδη σκάφος σας .Τους ναυαγούς ψηφοφόρους σας …
Με υπομονή ,ειλικρίνεια και εργατικότητα να φτιάξτε ένα πλεύσιμο σκαρί για να αρθρώσετε στα χρόνια που έρχονται μια αντιπολίτευση που θα γίνει χρήσιμη για τον τόπο και την διατήρηση των θεσμών και λειτουργικότητα της Δημοκρατίας μας .

Τα καλά νέα για σας είναι ότι τα τρωκτικά που είχαν κατακλύσει τα αμπάρια του σκάφους το οποίο έριξε στις ξέρες ο πρώην αρχηγός-ναυτηλος σας ,εγκατέλειψαν όπως γίνεται πάντα το πλοίο πριν την τελική βύθιση του .
Στο μέλλον μη ξεχάσετε σε καίριες τοποθεσίες του σκάφους να βάλετε το αναγκαίο ποντικοφάρμακο


Φιλιππινεζος Παρατηρητης
06/10/2009 11:39
@ γιωργος 6-10-2009/19:12 Αγαπητε γιωργο, αν και δεν ασχολουμαι με τα γραπτα σου, λογω διαφορετικου ενδιαφεροντος και οχι γιατι τα υποτιμω, επειδη απευθυνεσαι αμεσα σε μενα θα σου απαντησω. α} Αν η εν λογω λεσχη εναι υπερ της καλυτερευσης των ανθρωπων γιατι δε παρεστησαν στο Συνεδριο της, που εγινε απο 14-16 Μαιου 2009 στον Αστερα της Βουλιαγμενης οπου ληφθηκε και η αποφαση της αλλαγης της κυβερνησης στην Ελλαδα, οι κ.κ. Κ. Καραμανλης και Γ. Παπανδρεου που ειναι μελη της ? } Αυτη η Λεσχη εχει σαν σκοπο την Παγκοσμιοποηση και την Υπερκυβερνηση που θα διαφεντευει ολη την ανθρωποτητα. Αν αυτο σε εμπνεει δικαιωμα σου . Για να ντρεπονται παντως να εμφανιστουν οι ηγετες μας στο Συνεδριο της που εγινε στη γειτονια μας, οπως και το 1993, που ειχαμε τα ιδια, καποιο λακκο εχει η φαβα. 6-10-2009 Φ.Π.
giogud
06/10/2009 11:35
@ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ 6/10/2009 09:18 Το οτι πούλησε ο Καραμανλής δημόσια περιουσία εσύ το θεωρείς μεταρρύθμιση. Και εις ανώτερα. Μεταρρύθμιση ήταν τα ΚΕΠ, μεταρρύθμιση ήταν το ΕΣΥ. Μεταρρύθμιση είναι η είσοδος στο Ευρώ. Όχι η κρατικοποίηση της Γερμανός και το ξεπούλημα της στους Γερμανούς.
Pecos apo Banana land
06/10/2009 11:18
Προς Φιλιππινεζος Παρατηρητης 6/10/2009 07:58 και το σχόλιο σου Απλώς ο κ. Κ. Καραμανλής σκοπίμως απογοήτευσε τους ψηφοφόρους της Ν.Δ.,κατόπιν εντολής του Πλανητάρχη , μέσω της Λέσχης Μπίλντερμπεγκ ότι πρέπει να αναλάβει την εξουσία ο κ. Γ. Παπανδρέου. Θέλω να προσθέσω, και ότι μετα ήρθανε οι εξωγήιοι (ναι αυτοί από τον Αρη) και είπανε του πλανητάρχη να βγάλει τον ΓΑΠ προθυπουργο. Ακόμη δώσανε εντολή στον ΚΚ να ξεφτυλίσει την ΝΔ με τα χαμηλότερα ποσοστά που είχε απο μεταπολιτεύσεως. Ακόμη η λέσχη Μπίλντεμπεργκ είναι σοσιαλιστικό σωματείο που ελέγχεται από τα συνδικάτα των εργατών και σκοπός είναι να πολεμήσει το κεφάλαιο. Τέλος, τώρα ο ΓΑΠ θα ξεπουλήσει την χώρα στους Τούρκους, εβραίους, Σκοπιανούς, Αλβανούς , Βούλγαρους, γιατί του το είπανε οι εξωγήνιοι να το κάνει και εμείς όλλοι οι Ελληνες (αλλα μόνο οι καθαροί γαρ, αυτοί με το ελληνικό ΔΝΑ και την ορθόδοξη ψυχή) θα μας πάρουνε οι εξωγήινοι σε άλλο πλανήτη τον πλανήτη της Ελλάδος. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΗΣΑ αλλά εσυ ΦΠ κοιμασαι ακόμη...
Βρασίδας
06/10/2009 11:04
Όλοι σας μιλάτε για ένα θρίαμβο της Δημοκρατίας, αυτής όπου επικρατούν διατηρώντας τα Μοναρχικά καθεστώτα Οικογενειοκρατειών τα οποία πλαισιόνονται πάντοτε από Καιροσκόπους, οι οποίοι θα είναι αυτοί όπου τελικά θα θριαμβεύσουν και πάλι εις βάρος όλων αυτών που τους επέλεξαν και μη.
Αν δεν ευλογήσουν αυτή την χώρα πρώτα, ο Αγιος Θείος Σαμ, και η Αγία των Βρυξελλών, δεν υπάρχει θετική εξέλιξη σε αυτόν τον τόπο.
Αν δεν καλέσουν αυτοί για να βραβεύσουν ακόμα και προδότες, και αποστάτες, και να σου τους τρίψουν μετά στην μούρη, σαν επιλογή, εσύ δεν θα τολμήσεις καν ποτέ σου να μπεις στην διαδικασία μιας άλλης δικής σου επιλογής. Γιατί ξέρεις καλά ότι δεν δίστασαν και τα Βαλκάνια να βομβαρδίσουν... έμεσα ή άμεσα...
DK
06/10/2009 11:01
να πω κάτι και για τους μεν και για τους δε. Νομίζω ότι οριμάζοιυμε σιγά σιγά ως κοινωνία. Αυτό φαίνεται από το γεγονός οτι ίσως και ένα 30% του εκλογικού σώματος μετακινήται ανάμεσα στα κόμματα εν μία νυκτή. Είναι πολύ θετικό αυτό. Γιατί όπως είπε ο Τσιβιλήκας σε ένα κανάλι, "άνοιξε το κουτί με τις σφαλιάρες"! Δεύτερον, πρέπει οι υπόλοιποι "οπαδοί" να πάψουν οι μεν να θεωρούν ότι χαθηκε η εξουσία και τελείωσε η ζωή πάνω στην γη, και οι δε να θεωρούν ότι κετέκτησαν την εξουσία και τώρα θα την έχουν για πάντα. Η δημοκρατία λειτουργεί με εναλλαγή κυβερνήσεων. Αυτό είναι από τα πιο βασικά χαρακτηριστηκά της. Κάνει καλό γιατί διακόπτει την διαφθωρά κάπως (παίρνει καποιο χρόνο μέχρι οι καινούργοι να στήσουν την τσουκάλα με την κουτάλα) και δεύτερον βοηθάει το κόμμα που χάνει να πάει στη γωνία να κλάψει και να βελτειωθεί (ή να διαλυθεί). Όπως και να χει η πολιτiκή εξελήσεται προς τα μπρος. Περαστικά Aduan!
Allos
06/10/2009 10:23
Το είδαμε και αυτό, ο Γιωργάκης πρωθυπουργός. ΔΥΣΤΥΧΩΣ στο μέλλον θα δούμε και άλλα τέτοια "όμορφα" πράγματα.
Παναγιωτης Βενιερης Bern Schweiz
06/10/2009 10:14
Αγαπητε μου Φιλιππινεζε,Η απουσια κοινωνικου διαλογου ειναι μια παλια και παρεξηγημενη ιστορια στην Πατριδα του `ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω..`
Στην Ελλαδα ο κοινωνικος διαλογος αντι να ειναι μια Οδυσσεια(για την αναπτυξη με αναβαθμιση των εργασιακων προτυπων και την πληρη απασχοληση κτλκτλ ),μοιαζει περισσοτερο με Σισυφιο Αγος.Ο Μανωλιδης, Συγνωμη! Σισυφος ειναι ταυτοχρονα ενα απο τα πιο Θρυλικα αλλα και τα πιο παραγνωρισμενα προσωπα της Ελληνικης μυθολογιας.
Η λογοτεχνια της αρχαιοτητας ελαχιστα αναφερεται σε αυτον εκεινο που κυριως εχουμε συγκρατησει ειναι οτι μετα το θανατο του καταδικαστηκε να ανεβαζει αιωνια ενα βραχο ως την κορυφη ενος βουνου,και λιγο πριν απο το τερμα ο βραχος κατρακυλουσε αμειλικτα προς τα πισω.
Φιλε Φ.Παρατηρητη ειναι η πρωτη φορα που ομολογω οτι εισαι ο λογος που γραφω εδω και λιγο καιρο στην φιλοξενη εφημεριδα ΤΑ ΝΕΑ.Να περιμενω ενδιαφερον για εμας τα ξενιτεμενα χελιδονια απο τον σημερινο Πρωθυπουργο ;
Με εκτιμηση Παναγιωτης
ένας αναγνώστης(χρήστοσ κ)
06/10/2009 10:10
Αφήστε τις μικροψυχίες ώ κυρίαρχε λαέ εσύ που με την ψήφο σου εν είδη ρομφαίας αποφασίζεις για τους επιβήτορές σου για τα επόμενα χρόνια.Δεν πρέπει να δείξουμε μικροπρέπεια για τον γιώργο -άλλως τε ξένος άνθρωπος είναι το παιδί-και να το βοηθήσουμε όλοι να ξεχρεώσει George own us... γκαρίζουν από την πατρίδα και φυσικά ετοιμάζουν πλάνα εξόφλησης οφειλής.Η αρχή έγινε με την κατάργηση υπουργείων μακεδονίαςθράκης και αιγαίου.Τσ.τσ.τσ.....άκου ρατσισμος μακεδονίας θράκης και αιγαίου.....λές και ανήκουν στην ελλάδα.Ησυνέχεια του μενού περιλαμβάνει δικαίωμα ψήφου στους δοσίλογους συνεργάτες των αμερικανών που τους διώχνουν οι πατριώτες από τις πατρίδες τους και κάνουν καρριέρα στην πολιπολιπολιτισμική ελλάδα σαν έμποροι ναρκωτικών και όπλων,(είναι αυτοί που ξεφορτώνουν τα τούρκικα πολεμικά πλοία) και φυσικά για να μην ξεχνιόμαστε επίθεση από διάφορες υποτιθέμενες μειονότητες που χρηματοδοτούνται από τα δικάμας λεφτά και προσπαθούν να μας πείσουν ότι είμαστε ρατσιστές και παλαιών αρχώνκαι ότι δεν έχουμε δικαίωμα να αποφασίσουμε άν θέλουμε λαθρομετανάστες και ότι έχουν δικαίωμα να αποφασίζουν αυτοί για μας. .Στο τέλος αφου συνηθίσουμε και άλλο στον εξεφτελισμό και την εθνική υποτέλεια ολοκληρα κομμάτια της χώρας θα αποκτήσουν ημιαυτονομία και πολιπολιπολιπολιτισμική ταυτότητα.Τότε θα είναι ο καιρός και για τις ευρωπαικές χώρες να ξεφορτώσουν τους γύφτους τους σε μακεδονία και θράκη ίσως και ήπειρο στα πλαίσια της συναίνεσης και της αμοιβαίας κατανόησης και φυσικά δίνοντας κάποια αμοιβή ανά κεφάλι στους αγάδες(συγγν.στους εκπροσώπους του κυρίαρχου λαού.)Αν διαφωνήσουν γραικοί πολιτικοί θάναι μόνο για την μοιρασιά.Ελπίζω να διαψευστώ Για μένα η πουλημένη ελληνική ηγεσία αποτελεί αντικείμενο μελέτης από τον εφιάλτη,τον καλλικράτη και τις συμπολιτείες του και πάει μεχρι τώρα.Μακάρι να διαψευστώ αλλά γιατί μου φαίνεται ότι οι άλλοι λαοί έχουν ηγέτες υπερήφανους που δίνουν να καταλάβουν εχθροί και φίλοι ότι με τα εθνικά θέματα δεν παίζουν -ειδικά όταν σε δύο παγκόσμιους πολέμους πολεμήσαμε γενναία στο πλευρό τους και αφήσαμε μισό εκατομμύριο νεκρούς(και μόνο ο ναυτικός αποκλεισμό των αγγλων που τον επέβαλλαν μόνο στους έλληνες στοίχισε 250,000 νεκρούςκαι κανείς πουλημένος έλληνας πολιτικός δεν τον αναφέρε)Και όσο για την οικονομία που μας έχουν ζαλίσει τον έρωτα λίγο πολύ θα ανταπεξέλθουμε.Τα εθνικά θέματα είναι η βασική προτεραιότητά μας να υπερασπίσουμε από ύαινες που αποσκοπούν στον τεμαχισμό της ελλάδας.
SKOPJE - TURKIYE
06/10/2009 10:09
YORGO, KALA EKANES KAI TO KATARGHSES, YOU DON''T NEED MACEDONIA-THRACE MINISTRY, GOOD BOY, WE LOVE YOU, THANKS
SKOPJE - TURKIYE
06/10/2009 09:52
WE LOVE YORGO
Νικος Νικολαιδης
06/10/2009 09:49
Μιλαμε για κομματα και πολιτικους αλλα μας λειπει η κουλτουρα του βιβλιου κι η παιδεια, εχουμε προβληματικη εκπαιδευση, δεν εχουμε ταυτοτητα ως λαος, ενω ειμαστε πατερναλιστες, νεποτιστες, ειμαστε αρνητικοι σε καθε πρωτοβουλια εξω απ τους εαυτους μας, δεν εχουμε καμια επαφη με τα μηντια, θεατρο δε πηγαινουμε, βιβλιοθηκες δεν υπαρχουν, δε ξερουμε τα μουσεια μας, την ιστορια μας, μονο τα μπαρακια, τις ντισκοτεκ, τις ταβερνες, τα ρουχαδικα, τα σκυλαδικα και την εξεδρα, δε νοικοκυρευουμε τις γειτονιες μας, η μιση Ελλαδα ζει εδω και δεκαετιες σε μια πολη χημικο-πειραμα, η δε αλλη μιση την βλεπει απλως ως μια πολη να αντιπαθει διχως να θελει να παρει χαμπαρι οτι βριζει τη μιση Ελλαδα ! ειμαστε ο πιο διεφθαρμενος λαος στην Ευρωπη ( συμφωνα με ολα τα στατιστικα αλλα δε μας ενδιαφερει, αρκει να κανουμε τη δουλιτσα μας κι οι πολιτικοι σκανδαλα για να τους κατηγορουμε ! ) δε μας νοιαζει το μελλον και η νεα γενια, παρα μονο οι αδικιες του παρελθοντος και του προσωπικου μας παροντος, κεντρικοποιησαμε την Ακαδημια και τη Δημοσιογραφια κι η επαρχια μας δεν ειχε ποτε μια φωνη ενω καναμε και ταμπου να μιλαει κανεις για την μεγαλυτερη μεταναστευση Ελληνων στην ιστορια μας ( 1950-80 στην Αθηνα η μιση Ελλαδα ) με αποτελεσμα να αδυνατουμε να κατανοησουμε την μεταπολεμικη μας ιστορια ( πχ οτι ο εμφυλιος εφτιαξε τη βιομηχανικη ζωνη στην Αθηνα), δε ξερουμε να επικοινωνουμε ουτε να εκφραζομαστε, περαν του Διαπροσωπικου Επιπεδου, δε παραδεχομαστε οτι υπαρχει συμφωνια σε επιπεδο αλλο απο αυτο που οι προσωπικες μας εμπειριες και βιογραφικα παθη οριζουνε, σ αυτο του μελετητη ''''η ενος συγγραφεα ( γιατι δε διαβαζουμε ) ετσι αδυνατουμε να συμπορευτουμε σε μια τροχια λυσεων, μιας κοινης, αποδεκτης απο ολους, προοδου. Τα σχολεια μας δε μας νοιαζουνε, μονο τα παιδια μας, η γειτονια μας ποτε, μονο το σπιτι μας, 30.000 αυθαιρετα στην Αττικη ( πολλα απ αυτα εξοχικα για '' Αθηναιους") αλλα κανεις δε μιλαει για πολιτικες ευθυνες πολιτων, οι 300 φταινε παλι. Η εξωτερικη πολιτικη μας πασχει αλλα η Ακαδημια μας ( η οποια υποτιθεται μαζευει τους πιο μορφωμενους απο μας ) μεχρι προσφατος ηταν κλειστη σε καθηγητες -επισκεπτες ενω στη Διασπορα οι καθηγητες μας ειναι τα απολυτα δειλα καθαρματα, πραγματικοι δολοφονοι της Ελλαδος : καριερα, οικογενεια και προσωπικο βιβλιο για να χουν να κοκορευονται στους ανυποψιαστους παροτι ειναι τελειως αμορφωτα πλασματα σ ολα τα υπολοιπα και δε ξερουν να σταθουνε ουτε σε δειπνο, ποσο μαλλον στην ευρητερη κοινωνια, στα μηντια τα διεθνη που θα πρεπε να ειναι και ο ρολος τους. Μπροστα σε μια τετοια Πολιτικη εικονα αυτο που φυσικα ειναι παντα διαθεσιμο και σε τετοιες περιοδους ειναι τα πολιτικα σχηματα, οι μοναδες-συμβολα : τα κομματα, οι ηγετες-αρχηγοι-λεβεντες και τα υπολοιπα 299 μελη της Βουλης, οι εκλογες ως ενα καθαρτικο θεαμα, μια μανιχειστικη διαδικασια υπο την μορφη ενος ποδοσφαιρικου τελικου οπου ο νικητης τα παιρνει ολα κι ο ηττημενος παυει να υπαρχει εως οτου φτιαξει παλι μια καλη ομαδα επειδη νομιζουμε οτι αυτο ειναι η Ελληνικη Δημοκρατια κι οτι αυτα τα κομματα ( και οι ηγετες τους ) ειναι υπευθυνα - σαν αλλοι κηδεμονες του προσφατος παρελθοντος - να μας φτιαξουν την κοινωνια, τις ζωες μας, τον πολιτισμο μας. Ας ειναι. Χαιρομαι για τους Ελληνες που χαιρονται σημερα. Η χαρα δεν ειναι κακο πραγμα και μας λειπει, γι αυτο κυνηγαμε με μανια την διασκεδαση. Και αυτοι που δε χαιρονται ας μη στεναχωριουνται. Αλλου παιζεται το παιχνιδι παιδια, αλλιως πρεπει να επαναπροσδιοριστει η καθημερινοτητα. Ευχαριστω που με διαβασατε. Με αγαπη , Νικος Νικολαιδης - Σαν Φρανσισκο.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
06/10/2009 09:46
@Ελληνα της Γερμανίας
Σε λίγο κανένας τουρίστας δέν θα επισκέπτεται την Αθήνα λόγω του φόβου και της ανασφάλειας που προκαλούν οι περιφερόμενοι στο κέντρο βάρβαροι ασιάτες. Δεν ξέρω τι είναι επιτρεπτό καί τί είναι ανεπίτρεπτο. Θέλω για μένα και τα παιδιά μου, ένα χώρο δικό μου, να ζήσω με ανθρώπους που ενστερνίζονται τις ίδιες πολιτισμικές αξίες καί έχουν την ίδια κουλτούρα. Δεν θέλω δίπλα μου ανθρώπους έτοιμους να πεθάνουν καί να σκοτώσουν για την θρησκεία τους. Δεν θέλω δίπλα μου ανθρώπους που δέν υπολογίζουν την ανθρώπινη ζωή. Πήγες στην Γερμανία ως νόμιμος μετανάστης
και σου έδωσαν δουλειά, σε πλήρωσαν δίκαια, σε ασφάλισαν.
Αν ήσουν παράνομος δεν θα σε κρατούσαν ούτε ώρα. Δεν έχω πρόβλημα, να έχουμε νόμιμους μετανάστες που θα προσφέρουν την εργασία τους καί θα σέβονται την χώρα που τούς φιλοξενεί. Έχω πρόβλημα όμως μ''όλα αυτά τα μιλιούνια που μπαίνου παράνομα στήν χώρα καί δέν έχουμε ούτε να τούς ταϊσουμε, ούτε να τους κοιμίσουμε. Είναι επικίνδυνο.
SKOPJE - TURKIYE
06/10/2009 09:44
KALIMERA YORGO - KALINIXTA ELLADA
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
06/10/2009 09:32
Aξιότιμο Πρωθυπουργό κ. Γ.Παπανδρέου
κ. Πρωθυπουργέ, ακόμη δέν ορκίστηκες καί κάποιοι άρχισαν να πετούν μπανανόφλουδες για να ολισθήσεις. Ο κ. Χ"Νικολάου του ALTER, υιός πρώην στελέχους της ΕΡΕ καί της Ν.Δ., έβγαλε στην τηλεόραση νεαρούς των stage που ζητούσαν μονιμοποίηση. Γιώργο, μήν πέσης στήν φάκα. Μήν μονιμοποιήσεις τις παράνομες προσλήψεις της Ν.Δ. Άσε όλες τις συμβάσεις να λήξουν. Εάν καί εφ''όσον υπάρχουν κενές θέσεις στο Δημόσιο, προκήρυξέ τες νόμιμα καί κάνε αξιοκρατικές προσλήψεις. Το πολύ πολύ δώσε κάποια μόρια στούς μακρόχρονους συμβασιούχους. Ούτε μια μονιμοποίηση. Αλλοιώς θ''αρχίσει να ξηλώνει το πουλόβερ καί χαθήκαμε. Καλλίτερα να πάει σε πρώτη φάση η ανεργία στο 25%, παρά, το δημόσιο να δανείζετε για να πληρώνει υπαλλήλους που δέν χρειάζεται. Δεν θάχεις άλλη ευκαιρία να εξυγιάνεις τον Δημόσιο τομέα. Αν νομιμοποιήσεις ρουσφέτια των Νεοδημοκρατών, τότε πώς θ''αντισταθείς σε απαιτήσεις δικών σου να κάνουν και αυτοί ρουσφέτια; Σήμερα έχεις την ανοχή όλου του λαού, καί την στήριξη των έντιμων αγωνιστών, να κάνεις αυτό που πρέπει. Αύριο ίσως να μήν την έχεις.
γιωργος
06/10/2009 09:20
Καλημερα σε ολους σας να με συγχωρητε που επεμβαινω αλλα θα ηθελα να απευθυνθω στον αγαπητο Κο Φ.Π..
Κατα καιρους σε αρθρα σας εχετε αναφερει μια συγκεκριμενη λεσχη. Ειναι γνωστο οτι εχουν γραφτει βιβλια σχετικα με το ποτε ιδρυθηκε και αλλα θεματα γυρω απο αυτην. Αυτο που μου προκαλει απορια ειναι εαν εχετε κατανοησει την υπαρξη της και το σκοπο της.
Οταν αγαπητε Φ.Π. θα ειστε σε θεση να κατανοησετε την υπαρξη της με νηφαλιο τροπο τοτε θα μπορειτε να παρετε θεση επι του θεματος.
Επειδη η αποψη μου μπορει να χαρακτηριστει αιρετικη επι του θεματος θα ηθελα να μην την αναφερω. Σας προτρεπω παντος και με ολο τον σεβασμο προς το προσωπο σας να την κατανοησετε καλυτερα.
Με τιμη,
ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
06/10/2009 09:18
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ 5/10/2009 19:12.

Καλοί η προσπάθεια σου Μανωλιδη αλλά ατελέσφορη , υπάρχουν ψηφοφόροι ΣΑΣ και ψηφοφόροι ΜΑΣ , εξάλλου έχω γραπτά δικά σου και άλλον που το επισημάνετε , καταλαβαίνω την δύσκολη θέση σας ,καταλαβαίνω ότι δεν μπορείτε πλέον να ΛΑΪΚΙΖΕΤΕ ούτε εσείς ούτε οι τάχα μου μεγάλο δημοσιογράφοι , δυστυχώς όλα εδώ πληρώνονται ,εξάλλου όπως είπες και εσύ Φυσικά και θα λειτουργήσει μέσα στα πλαίσια της Ε.Ε. , μόνο που είναι μικρόψυχο και ψέμα να λες ότι δεν έκανε μεταρρυθμίσεις ο κυρ .Κ. Καραμανλής , έκανε και μάλιστα πολλές και σημαντικές , διαφορετικά δεν θα έβγαινε ο ΓΑΠ να δηλώνει ότι θα ξανά διαπραγματευτή την επιστροφή τους στο δημόσιο , οπότε είναι καλό να θυμόμαστε τι γράψαμε εχθές , ένα ακόμη που ήθελα να επισημάνω είναι ότι οι μεταρρυθμίσεις που έκανε ο Κ.Καραμνλης ήτανε προς όφελος τον πολλών και όχι τον ολίγον , διαφορετικά αυτοί οι ολίγοι δεν θα τον πολεμούσανε τόσο λυσσαλέα , ευτυχώς που ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ λαός γνωρίζει ποίοι είναι ,σχετικά με τους βάρβαρους όπως λες δεν είδα κανένα να βγαίνει να το αποδοκιμάζει δημόσια ,στο κάτω κάτω της γράφεις είναι θέμα εσωτερικό τον ΕΛΛΗΝΩΝ και όχι τον διάφορων λαθραίων , εξάλλου ουκ ολίγες φορές τους αποκάλεσε δημόσια αδέλφια μας ο ΓΑΠ .
Pavlos Xanthopoulos
06/10/2009 09:17
Simfono apolita me ton Filipinezo paratiriti...
To na afini ta opla kai na to vazi sta podia katopin entolis einai istorikos haraktirismos tis deksias...
To ekanan eksalou kai tote stin Smirni...
Katopin entolis ton Anglon !
Poulisan ton Ellinismo kai afisan tous Tourkous na tous sfaksoun...
Ean eisan patrites tha dinane mahi mesa steis polois oste na empodisoun tous Tourkous...
To eidio eksalou kai stin Kypro !
Pavlos Xanthopoulos
06/10/2009 09:16
Pros k.nionios 6/10/2009 08:37
As efhomaste pos olla tha einai rodina...
Gia to KKE kai emas tous opadoustou min asholiste dioti akomi kai sto podosfero opou oi omades pou simetashoun sto protathlima einai perisoteres apo teis omades pou katehoun sinehos ta diafora kipela ......
Emeis fenete pos prepi na perimenoume na dinamosi akomi perisotero i Kina kai oi hores teis Latinikis amerikis....
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
06/10/2009 09:15
@ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΖΟΓΚΑΤΟΣ
Συμφωνώ καί υπογράφω σχεδόν όλα όσα αναφέρεις για τους λαθρομετανάστες. Στην ουσία κατέλαβαν το κέντρο της Αθήνας καί επέβαλαν τους βάρβαρους νόμους τους καί τα βάρβαρα ήθη τους.Είναι άμεση ανάγκη να ελεγχθεί το πρόβλημα. Δεν ταιριάζει στήν Ελλάδα καί τον πολιτισμό της το Ισλάμ καί η κουλτούρα του. Ας κάνουν κάτι πρίν προκληθούν ακραίες αντιδράσεις.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
06/10/2009 09:10
@ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΖΟΓΚΑΤΟΣ
Μήν πέφτεις θύμα της προπαγάνδας του Φ.Π. Μπορεί ο Καραμανλής όντως να μήν άντεχε άλλο να Κυβερνήσει καί νάθελε να παραδώσει, αλλά αυτό οφείλονταν στην ανικανότητά του καί όχι γιατί έδωσαν εντολή οι Αμερικανοί. Τα διόδια είναι εκχωρημένα στις κατασκευαστικές της Ιονίας οδού εδώ καί πολλά χρόνια. Η αναπροσαρμογή των διοδίων προβλέπεται από συμβάσεις που έχουν υπογραφεί εδώ καί χρόνια καί οι ημερομηνίες είναι προκαθορισμένες. Οι εκλογές απλά συνέπεσαν με αυτές. Για την αύξησή τους δέν χρειαζόταν καμιά κυβερνητική απόφαση. Ούτε είχαν ιδέα αυτοί,
ούτε καί μπορούσαν να το σταματήσουν.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
06/10/2009 08:54
@Φιλιππινέζος Παρατηρητής
Φιλιππινέζε είσαι άπεχτος. Αν ο Καραμανλής παράτησε την εξουσία κατόπιν εντολής των Αμερικανών, τότε πρέπει να είναι Εθνικός προδότης. Ότι θέλεις λές. Η λαϊκή ετυμηγορία σ''εκάνε παράφρονα. Τα πράγματα είναι πιό απλά. Ενας ανίκανος καί τεμπέλης Πρωθυπουργός, επικοινωνιακό κατασκεύασμα, απλά δέν μπορούσε να κυβερνήσει, σήκωσε λευκή πετσέτα καί παρέδωσε την εξουσία σ''αυτούς που ξέρουν. Τίποτε απλούστερο.
Περαστικά σου Φιλιππινέζε.
Λ.Ρ.
06/10/2009 08:52
ΕΙΧΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΣΠΡΟ ΜΑΥΡΟ . ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΙΚΗΣΕ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΑΠΟΝΤΙΣΕ ΤΗΝ ΝΔ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΥΤΗ Η ΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ Γ.Α.Π. Η ΔΕΞΙΑ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΔΙΕΣΥΡΘΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟΣΥΝΤΗΘΕΤΑΙ .ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ,ΟΣΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ, ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΩΣ ΕΜΕΙΝΕ ΚΟΝΤΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΑ ΤΟΣΟ ΚΡΑΤΟΥΝ ΓΥΡΩ ΣΤΗΝ ΕΠΤΑΕΤΙΑ.ΤΩΡΑ ΣΑΝ ΤΑ ΠΟΝΤΙΚΙΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΠΟΥ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΚΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΑΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ? ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΡΡΟΗ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ,ΕΙΤΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ ΕΙΤΕ ΖΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΕ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΟΠΩΣ Ο ''''ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΣ'''' ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΙΔΙΩΤΕΥΕΙ.Ο ΛΑΟΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΟΝ Γ.Α.Π. ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΕΙ.ΑΣ ΕΥΧΗΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΔΟΘΕΙ.
nionios
06/10/2009 08:37
@ Pavlos Xanthopoulos 6/10/2009 08:30

Φίλε Παύλο θα σε στενοχωρήσω!

Η αριστερή πτέρυγα του ΠΑΣΟΚ κατάφερε αυτά που προανέφερες.

Μην ξεχνάς, άλλωστε ότι το ΚΚΕ κάνει "επίθεση φιλίας" στους αγωνιστες του ΠΑΣΟΚ που παραμένουν """εγλωβισμένοι""".....
Pavlos Xanthopoulos
06/10/2009 08:30
Pros k nionios 6/10/2009 07:42
To KKE ehei anangasi ton "Georgaki" na iposhethi enishisi tou Esy(sistima igias) ton ekane na kani piso gia tis idiotikopioisis tis paidias...
To ekane na mila gia parohes stous adinatous kai alla...
Ean den ekane teties dilosis den tha evgene o "Georgakis"...
Na efharistite kai ton Zagoriti....
(Mipos eidate to tiri alla ohei tin faka)?
Pavlos Xanthopoulos
06/10/2009 08:25
Pros Laki giaouri...
Giati epimenis fasistika?
Mas les pos to kratos den hrostage epi hountas....!
Ma pos na hrostage tin stigmi pou ta mona eksoda pou eihe eitan oi filakes....!
Edine sintaksis stous afrotes ergates?
Edine perithlapsi?
Edine kanena epidoma?
Kathe hrono ediohne logo eikonomikon katastaseon ekatontades hiliades Ellines apo tin Ellada....
To Kypriako meta?
Kalle...,den ntrepese katholou?
lakis galiouris.
06/10/2009 08:09
Ειμαι της γεννιας του Πολυτεχνειου.Ημουν φοιτητης τοτε στην Ασσοε και μεχρι τελους ημουν μεσα στο Πολυτεχνειο.Αγωνιστηκαμε για εθνικη ανεξαρτησια[πού ειναι σημερα?Μεχρι και ευχαριστω ειπανε οι Δημοκρατικες μας Κυβερνησεις στούς Αμερικανους ,για ψωμι {2500000 Ελληνες κατω του οριου φτωχιας} δηλαδη τα Ελληνοπουλα θα χρωστανε για 10 γεννεες. Αγωνιστηκαμε ακομη για παιδεια.Μαλλον για Παραπαιδεια αγωνιστηκαμε.Και για να μαθαινουν σημερα στα παιδια μας οτι οι Ελληνες απο <συμφορηση πνιγονταν στην Σμυρνη> Που ειναι αυτα τα Ιδανικα που συνοδευαν τοτε τους Ελληνες,καταφεραν οι πολιτικοι μας να αποπρωσανατολησουν τον λαο μας και διερωτωμαι γιατι αγωνιστηκαμε τοτε? Γιατι γιατι γιατι.... Επι χουντας το κρατος δεν χρωσταγε μια, το κρατος και ο κοσμος ειχαν χρημα για να κινουνται. Μονο λογοκρισια που υπηρχε και στερηση απολυτης ελευθεριας. Μηπως ομως υπαρχουν σημερα? Ποιος μπορει να κοιμηθη με ανοιχτη πορτα.Σιδερα παντου,πορτες παραθυρα τουαλλετες και γενικα οπου μπορει για να μπουν κακοποια στειχεια. Και το ωραιο ειναι οτι αυτοι οι πολιτικοι Ηγετες, ειχαν την <αρχηγια> ας πουμε τοτε.Και ολοι σπουδασαν και σπουδαζουν στο εξωτερικο και γνωριζουν ολοι πως ειναι σωστη διοικηση κρατους,τι χρειαζεται για να παει μπροστα. Λυπαμαι ειλικρινα οταν τους βλεπω στις τηλεορασεις και ζητουν την ψηφο μας, για ποιο λογο? Προς τι καλυτερο πηγε Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ? Αυτες οι σκεψεις με παιδευουν ακομη σημερα μετα απο τοσα χρονια......... ευσταθιου γιαννης 5/10/2009 16:59

==================================================

ALLH MIA FASISTHKH PROPAGANTA 8A POUNE MERIKOI APO ESAS.....!!! EINAI OMOS ??????? ESEIS TI LETE ???

LAKIS GALIOURIS.

ps.EGO PSHFHSA LA.O.S GIATI EIMAI ENANTION THS
KLHRONOMIKHS DHMOKRATIAS...
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
06/10/2009 07:58
Η ΑΜΕΙΛΙΚΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ Σχετικώς με τη ... μεγαλειώδη νίκη του ΠΑΣΟΚ στις πρόσφατες εκλογές διαπιστώνουμε τα εξής : α} Δεν κατήγαγε καμία περιφανή νίκη του ΠΑΣΟΚ . Απλώς η Ν.Δ. προφανώς κατόπιν εντολής των Η.Π.Α. εγκατέλειψε την εξουσία υπέρ του ΠΑΣΟΚ. Δεν είναι δυνατόν κόμμα που κατέχει την εξοουσία , να την εγκαταλείπει και να κατέρχεται σε εκλογές , που δήθεν επιθυμεί να τις κερδίσει και αντί να γίνεται ευχάριστο στους πολίτες να διακηρύττει χαράτσια !... Επίσης οι αριθμοί αποδεικνύουν ότι το ΠΑΣΟΚ δεν σημείωσε άνοδο σε φηφοφόρους ! Επί συνολικού αριθμού Ελλήνων {?} ψηφοφόρων , {9.930.717} έλαβεν { 3.011.521} ψήφους δηλαδή λίγο πιό κάτω από το {30%} επί του εκλογικού σώματος . Αυτή είναι τελικώς η τεράστια πλειοψηφία του ελληνικού λαού που ψήφισε το ΠΑΣΟΚ, που κατήγαγε περιφανή νίκη ! β} Στις εκλογές του 2000 έλαβε {3.007.596} φήφους και το 2004 έλαβε {3.003.275}ψήφους . Δηλαδή το ίδιο ποσοστό ! Οποιος διαπιστώνει ότι το ΠΑΣΟΚ αύξησε τη δύναμή του είναι εθελοτυφλίτης . Απλώς ο κ. Κ. Καραμανλής σκοπίμως απογοήτευσε τους ψηφοφόρους της Ν.Δ.,κατόπιν εντολής του Πλανητάρχη , μέσω της Λέσχης Μπίλντερμπεγκ ότι πρέπει να αναλάβει την εξουσία ο κ. Γ. Παπανδρέου. Ετσι κάποιοι Νεοδημοκράτες έριξαν ψήφο διαμαρτυρίας υπέρ του ΠΑΣΟΚ και ένα μεγάλο ποσοστό απείχεν από την εκλογική αναμέτρηση. Αυτή είναι η εκλογική πραγματικότητα στην Ελλάδα , που την κυβερνούν τα δύο εναλλασσόμενα κόμματα της εξουσίας με ποσοστό {30%} περίπου έκαστο, λόγω των απατεωνίστικων εκλογικών νόμων που μαγειρεύουν οι εκλογομάγειροι και των δύο κληρονομικών κομμάτων, που διαφεντεύουν την Ελλάδα και που την οδηγούν από το κακό στο χειρότερο. Σε λίγο που θα κληθούν να πληρώσουν το λογαριασμό αυτής της επιλογής τους οι Ελληνες , προς τέρψη των Αλβανών, των Σκοπιανών κ.λ.π. φιλελλήνων ψηφοφόρων, θα τα ξαναπούμε . Οι πανηγυρίζοντες ονειρεύονται κουτάλες , αλλά δεν πρόκειται ούτε κουταλάκι να πάρουν, γιατί είναι τόσα πολλά τα χρέη του ΠΑΣΟΚ και των ηγετών του, που βρίσκονται μακριά από την κουτάλα έξι χρόνια που δεν περισεύει τίποτα. 6-10-2009 Φ.Π.
LAKIS GALIOURIS.
06/10/2009 07:44
ZHTO H KLHRONOMIKH DHMOKRATIA ( ALLHN MIA ELLHNIKH EFEVRESH ), hhahahaha

KAI META PERIMENETE NA PATE MPROSTA.....!

OLE H KLEPSIES KAI OI PRODOSIES EXOUNE GINH APO AFTARXHKES MONOKOMATIKES KYVERNHSEIS..

KI AFTH 8A EINAI ME MA8HMATIKH AKRHVIA , MIA DOSH APO TA IDIA.

LAKIS GALIOURIS.
nionios
06/10/2009 07:42
Εκλογικός Θρίαμβος του Πα.Σο.Κ !!!

1) Το ΠΑΣΟΚ σάρωσε σε πείσμα των παπαγάλων που αναπαρήγαγαν στημένες δημοσκοπήσεις.

2,7 και κατεβαίνει λέγανε στις Ευρωεκλογές, ο λαός όμως είπε 4,4.
4 και 5 και οριακά τα πράγματα λέγανε για την Κυριακή και τελικά 10.4!

Το Πα.Σο.Κ πρέπει να διακαιώσει τις προσδοκίες του κοσμάκη γιατί η κατάσταση είναι στο μη παρέκει. Δεν υπάρχουν περιθώρια για λάθη και η δεξιά, μην γελιέστε, επιδιώκει την αποτυχία του ΓΑΠ και θα κάνει τα πάντα για να το πετύχει.

2) Η ΝΔ έχασε και τα κάστρα της. Τόσο μεγάλο ήταν το έργο του μπούλη που ούτε οι δικοί του δεν τον ψήφισαν.

3) Το ΚΚΕ μπορεί να έπεσε, αλλά όπως είπε και η Αλέκα, στην κοινωνία η επιρροή του ΚΚΕ ανέβηκε. Τώρα πως γίνεται να ανεβαίνει η επιρροή σου στο λαό και αυτός να σε φτύνει στην κάλπη......

4) Μεγάλη προσωπική επιτυχία του Αλέξη Τσίπρα!!!

Ο ΣΥΡΙΖΑ ξεπέρασε το 4,5 % και έστειλε στον αγύριστο τους παππούδες του δηλαδή Αλαβάνο, Κύρκο κλπ κλπ. Πολύ ελπιδοφόρο ότι ένας νέος έφερε καπάκι τον παππού Αλαβάνο και τα υπόλοιπα συνιστωμένα πτώματα. Όμως, η πολιτική διαχείρηση είναι ένα ζητούμενο. Ο κόσμος έχει βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια τόσο από τα 2 μεγάλα κόμματα όσο και από τα μικρά!

5) Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Πρωινού Καφέ, της Χριστίνας Βαμπίρη και της άλλης της ξανθιάς με το πλουσιο μπούστο το ποσοστό ήταν πολύ πεσμένο σε σχέση με αυτό των Ευρωεκλογών. Θα πεί όμως κάποιος ότι ήταν αναμενόμενο στις Εθνικές Εκλογές να είναι χαμηλότερο. Σωστό μεν αλλά όταν με τόση προβολή από τα ΜΜΕ και με τέτοια ιστορική εκλογική κατάρρευση της παραδοσιακής δεξιάς το λάος πιάνει λίγο πάνω από 5%, είναι μεγάλη ήττα.

Σε περιόδους κρίσεως άλλωστε σε όλη την Ευρώπη ενισχύονται τα ακροδεξιά λύματα. Στην Ελλάδα έγινε το αντίθετο!!!!!! Η (άκρο)δεξιά αποδοκιμάστηκε!

Το μήνυμα του λαού σοφό και σαφές προς όλους!!!!

Αλλάξτε μυαλά γιατί θα σας πάρει και θα σας σηκώσει.
Μάκης Π.
06/10/2009 07:36
Άντε ...για να δούμε τι θα δούμε με το Γιώργο. Πάντα σεμνός και ανθρώπινος ο Γιώργος. Ανεξάρτητα της πολιτικής μας συνείδησης πρέπει όλοι να είμαστε μαζί του. Διότι, ο άνθρωπος αυτός θα περπατήσει πάνω σε τεντωμένο σχοινί κι από κάτω το χάος - χωρίς δίχτυ ασφαλείας - χωρίς τίποτε. Ας τον αφήσουμε ήρεμο να κρατήσει τις λεπτές και εύθραυστες ισορροπίες και όχι μόνο εμείς . Πρέπει το ίδιο να κάνουν κι οι συνεργάτες του. Διότι το έργο το έχουμε ξαναδεί τόσες φορές όσες το Κωνταντίνου και Ελένης. Πάντα έρχεται η ώρα που κάποιοι καλοί συνεργάτες πριονίζουν την καρέκλα του αρχηγού τους. Ξέσκισέ τους Γιώργο , μην αφήσεις κανέναν να σου κουνηθεί. Δεν είναι άξιοι αυτοί - άχρηστα καθίκια που αφοδεύουν στην πλάτη του κάθε αρχηγού είναι, ενασχολούμενοι μόνον με την προσωπική τους άνοδο. Δεν τους ενδιαφέρει η Ελλάδα ή το κόμμα τους , μόνον η πάρτη τους τους ενδιαφέρει. Κάτι τέτοιοι έφαγαν και τον άλλον.....
Γιάννης Δ.
06/10/2009 06:41
Τελικά η ζωή εκδικείται, δόξα τω Θεώ.
Όταν δει κανείς σήμερα τον εκλογικό χάρτη της Ελλάδας, μιας Ελλάδας που την είχαν μαυρίσει οι φωτιές, νιώθει ότι έγινε καταπράσινη, ως εκ θαύματος, από το χρώμα του ΠΑΣΟΚ,. Λες και θέλησε να διεκδικήσει αυτό που της αξίζει, δηλαδή μια πράσσινη φύση, την οποία κάποιοι ηλίθιοι προσπάθησαν να της στερήσουν και, παρόλα αυτά, εδειχναν αμετανόητοι για το έγκλημά τους!!!
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
06/10/2009 06:17
@ Aduan 5-10-2009/17:11 Αγαπητε Aduan . Σου ευχομαι ολοψυχα να ξεπερασεις το προβλημα της υγειας σου και να επιστρεψεις δριμυτερος . Χρειαζομαστε εντιμα ατομα απο ολους τους πολιτικους χωρους . Μας αρκει να ειναι Ελληνες !... Με αγαπη 6-10-2009 Φ.Π.
ΓΚΙΑΟΥΡΗΣ ΡΑΓΙΑΣ
06/10/2009 06:15
@ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΖΟΓΚΑΤΟΣ 5/10/2009 23:25, "ΜΟΥ ΜΥΡΙΖΕΙ ΣΤΗΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ..." | Όλα είναι πιθανά. Κι εγώ πολλές φορές αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν να σκοτώνονται οι οπαδοί μεταξύ τους, να βρίζονται τα κόμματα και οι αρχηγοί και στο τέλος, κάθε φορά που αλλάζει χέρια η εξουσία, να μην στέλνουν κανέναν στην Δικαιοσύνη να αποφασίσει για τα όποια σκάνδαλα και να μην καταργούν κανέναν από τους φανερά προηγούμενους αντιλαϊκούς νόμους! Πείτε μου εσείς πόσοι πήγανε φυλακή και πόσοι νόμοι καταργήθηκαν; Έχουν τακτοποιήσει και το εκλογικό σύστημα στα μέτρα τους, οπότε σου λένε, "η πίτα στα δύο! Μια ο ένας, μια ο άλλος!"
TI;PES:
06/10/2009 04:32
OPOSDIPOTE SYNXARITIRIA!!!! LES KAI EINE H PROTH FORA .TO DIS EKSAMARTEIN OUK ANDROS SOFOU!!! KAPEIOI TO EXOUN KRIFO KAMARI!!!! OI PERISOTEROI AYRIO THA TREXOUN GIA GLIPSIMO MPAS KAI MPOUN STO DIMOSIO!!!OPOIOS KOIMATAI ME SKYLOUS SHKONETAI ME PSYLOUS!!!!
Ελληνας της Γερμανιας
06/10/2009 03:04
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΖΟΓΚΑΤΟΣ 5/10/2009 23:18

Φιλε μου γι΄ αυτα που εγραψες εχεις δικιο. Ειναι ακριβως οι ιδιοι, οπως και στην Ελλαδα οι χρυσαυγιτες. Ειναι ομως μεμονωμενα ατομα και φαινομενα, οπως και οι χρυσαυγιτες που κυνηγαν και δερνουν στην Ελλαδα αλλοδαπους ή και Ελληνες, χωρις οι ανθρωποι αυτοι να τους εχουν κανει κατι. Μερικοι χρυσαυγιτες δεν μπορουν να βλαψουν μια χωρα. Οταν ομως η πλειοψηφια ενος λαου σκεφτεται οπως οι Χρυσαυγιτες ακομα και αν δεν εχει αναλογη συμπεριφορα, τοτε θα δημιουργηθει μακροπροθεσμα προβλημα.

Στη Γερμανια ηταν τετοια φαινομενα πριν περιπου 15 χρονια περισσοτερο διαδεδομενα απο σημερα. Και τοτε βγηκαν μερικοι να λενε, εμεις ζουμε απο τις εξαγωγες, δεν μπορουμε να επιτρεψουμε τετοια φαινομενα ξενοφοβιας. Γιατι φοβηθηκαν μηπως τετοια συμπεριφορα εχει επιπτωση στις γερμανικες εξαγωγες.

Τον καιρο αυτο υπηρξαν επισης μαζικες διαδηλωσεις κατα της ξενοφοβιας.

Εγω εχω μεγαλωσει και σπουδασει στην Ελλαδα, γνωριζοντας τους πρωτους ξενους στην Ελλαδα. Και τωρα μενω καταπληκτος να διαβαζω ρατσιστικα σχολια στο φορουμ μιας εφημεριδας που θελει να υποστηριζει ενα σοσιαλιστικο κομμα.

Δεν μπορουμε να χαρακτηριζουμε μαζικα εναν λαο σαν απολιτιστο, εγκληματιες κλπ. Αυτο εκαναν καποτε οι Ναζι και σε διαβεβαιω, οτι στη Γερμανια θα απεφευγε καποιος να εκφραστει κατ΄αυτον τον τροπο, ακομα και αν το πιστευε, για να μην τον χαρακτηρισουν ναζιστη.

Και επειδη ανεφερα τους Γερμανους τουριστες. Οι Γερμανοι Χρυσαυγιτες δεν ειναι οι τουριστες, που ερχονται στην Ελλαδα. Αυτοι οι ταλαιπωροι δεν εχουν βγει απο τη χωρα τους.

Το μεγαλο πλεονεκτημα της Ελλαδας σε συγκριση με αλλους τουριστικους προορισμους ειναι ο αρχαιος της πολιτισμος. Οι τουριστες, που επισκεπτονται την Ελλαδα γι΄ αυτο το λογο ειναι μια μειοψηφια, αλλα αυτοι που αφηνουν τα περισσοτερα χρηματα. Μια ρατσιστικη αντιμετωπιση των ξενων αμαυρωνει την πολιτιστικη μας κληρονομια. Στα Γερμανικα μεσα ενημερωσης γινεται ηδη λογος για την ασχημη αντιμετωπιση των προσφυγων στην Ελλαδα. Πιστευετε, οτι καποιος θα σκεφτει, εγω δεν ειμαι πακιστανός, δεν με αφορα το θεμα;

Το αν εχει ανεβει η εγκληματικοτητα στην Ελλαδα δεν φταινε οι αλλοδαποι. Σε ενα κρατος, που ο υπουργος απασχολησης απασχολει λαθραια μεταναστες, που ο υπουργος Περιβαλλοντος χτιζει αυθαιρετο, που η οικογενειοκρατια ζει και βασιλευει, που πρεπει μαλλον να ψαξουμε οχι ποσοι λαδωθηκαν, αλλα ποσοι δεν λαδωθηκαν, ειναι επομενο να ανεβει και η εγκληματικοτητα.

Και ειναι και αναμενομενο, αλλοδαποι να κατακλυσουν μια χωρα, οταν ακουν, οτι και το επισημο κρατος απασχολει λαθραιους, οπως εγινε στα ολυμπιακα εργα.

Και επειδη αναφερθηκε και η πορνεια. Πορνες υπαρχουν επειδη υπαρχουν πελατες. Οπως και ναρκωτικα μπορουν να πουληθουν, γιατι ενα κρατος εκανε καποιο λαθος στην προληψη.

Μη τα ριχνουμε ολα στους ξενους.
Petra
06/10/2009 03:01
ELEOS! ESEIS eiste i ellada. Stamatiste na rixnete tis eu8ines allou. Aggloi, Galloi, Portogaloi, Asiatoi Metanastes kai Germanoi touristes!!! Autoi psifizoun??? Autoi plironoun forous??? 3upnate kai parte xamparoi oti EMEIS plironoume tous politikous mas. Den kanoun kala tin doulea? Dromo. Allos! Sto magazaki sou tha kratages tempelides kai pseftes? Autoi prepei na mas prosexoun kai oxi emeis! Ante loipon oloi mazi me tharos gia oti mas aneikh! Na ste kala xxx
ΝίκοςΒ
05/10/2009 23:55
Η Ελλάς, που σύσσωμη πανηγύρισε την καταστροφή των δίδυμων πύργων και την ήττα που υπέστησαν οι Αμερικανοί από τους μουσουλμάνους μαχητές της ελευθερίας, ψήφισε για πρωθυπουργό Αμερικανό πολίτη. Αυτό για μένα είναι αλλαγή και πρόοδος ταυτόχρονα - έστω και αν ο Γιωργάκης αποδειχτεί άχρηστος (που το απεύχομαι για το καλό όλων μας).
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΖΟΓΚΑΤΟΣ
05/10/2009 23:25
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΞΗΓΗΣΤΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΗΜΕΝΟ...ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΠΑΣΙΦΑΝΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ, ΒΓΗΚΕ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΑΝΕΒΑΣΕ ΑΝΤΙ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΤΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΗ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΦΟΡΟΥΣ! ΕΣΤΩ ΓΙΑΤΙ ΦΑΓΩΘΗΚΕ ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΛΙΙΙΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΝΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΟΡΓΗ; ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕ; ΜΟΥ ΜΥΡΙΖΕΙ ΣΤΗΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ...
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΖΟΓΚΑΤΟΣ
05/10/2009 23:18
@ Ελληνας της Γερμανιας

Α,ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΜΗ ΜΑΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΟΥΤΕ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟΠΟ! ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ, ΟΙ ΝΕΟΝΑΖΟΙ, ΟΙ ΣΚΙΝΧΕΝΤΣ, ΟΙ ΑΡΕΙΟΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝΕ ΤΑ ΥΨΗΛΟΤΕΡΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ! ΚΑΙΝΕ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥΡΚΩΝ ΚΑΙ ΚΟΥΡΔΩΝ, ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΩΝ! ΑΣΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ! ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΚΑΙ ΖΕΙ ΑΚΟΜΑ Ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ! ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1.000.000 ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΑΓΓΛΟΙ!
ΦΙΛΙΚΑ
StavrA
05/10/2009 23:18
Συγχαρητήρια στο Γιώργο Παπανδρέου. Δεν τον γνωρίζω προσωπικά αλλά ως Ελλην πολίτης θεωρώ ότι για τα επόμενα 4 χρόνια πρέπει να είναι ο Γιώργος όλων των Ελλήνων και όχι μόνο των πράσινων. Αν αυτές οι νοοτροπίες δεν ξεριζωθούν η χώρα δεν θα πάει μπροστά. Ο λαός για αυτό σε ψήφισε. Για να γίνεις πρωθυπουργός όλης της χώρας όχι μόνο της παράταξης. Μεχρι τώρα έδειξες ότι μπορούμε να σε εμπιστευθούμε για να κάνεις βαθιές τομές που τις έχει ανάγκη η χώρα. Μη μας διαψευσιες γιατί θα μας βρείς απέναντι σου.
Και να μου επιτραπεί να ρωτήσω τις εταιρείες δημοσκοπήσεων αφού το ήξεραν από την αρχή το ποσοστό γιατί έλεγαν άλλοι 5% αλλοι 7%? Για να μην προκαταβάλλουν το λαό? Μας δουλεύουν? Μήπως στις άλλες εκλογές να κάνουν κάποια άλλη δουλειά? Μήπως?
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΖΟΓΚΑΤΟΣ
05/10/2009 23:13
@ Ελληνας της Γερμανιας

ΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΖΕΙΣ ΑΛΛΟΥ...
ΑΚΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ, ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ! ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ!
ΜΕΤΡΗΣΕ ΜΟΥ ΠΟΣΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ-ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ( ΠΡΟΣΟΧΗ, ΟΧΙ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ!), ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΔΕΥΕΣΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ, ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ, 9 ΣΤΟΥΣ 10 ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟΙ! ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΑΝΤΑΛΑΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΧΑΡΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙΑ (!) ΕΝΩ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΙΣΟΙ ΣΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΣΑΝ ΞΕΡΟΛΟΥΚΟΥΜΟ!
ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΣΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΡΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ, ΣΤΗ ΨΥΧΡΑ, ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ! ΚΟΙΤΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ, ΟΛΕΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 10Μ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ ΟΙ 8 ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ!
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΔΕΝ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ!!!!!!!!!!
ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΑ ΠΙΟ ΑΚΡΑΙΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ, ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ, ΒΙΑΖΟΥΝ ΓΡΙΕΣ (ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΧΟΥΝ ΛΗΣΤΕΨΕΙ!), ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΝ ΕΝ ΨΥΧΡΩ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ, ΜΑΧΑΙΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ 5 ΕΥΡΩ! ΗΜΑΡΤΟΝ!
ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΖ. ΕΝΗΜ. ΟΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΘΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ! ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ, ΚΟΙΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ, ΨΑΧΤΩ! ΜΗ ΛΕΣ ΑΕΡΟΛΟΓΑ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ! ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙΣ!
ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΑΘΛΙΑ ΗΘΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΘΛΙΟ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ, ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΑΝΕΧΤΩ ΤΙΣ ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΟΡΕΞΕΙΣ; ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΘΩ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΛΕΒΟΥΝ; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ! ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ!
ΚΑΙ, ΝΑΙ, ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΟΙ ΣΩΣΤΟΙ ΠΟΥ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ! ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΟΥΣ, ΝΤΟΠΙΟΙ, ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩ-ΚΑΤΩ ΤΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΤΟΤΕ ΑΣ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ! ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΕΤΣΙ ΖΟΥΣΑΝ ΣΤΙΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΥΛ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΔΩ! ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΑΛΛΟ! ΑΛΛΟ ΦΙΛΟΞΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Μ........ΕΣ!
StavrA
05/10/2009 23:01
Εσεις που μιλάτε για βάρβαρους ασιάτες (πλήν των Τούρκων που είναι πολύ νέοι) ξεχνάτε ή δεν ξέρετε μάλλον ότι οι προερχόμενοι από την Ανατ.Ασια έχουν ιστορία ίσως και πιο παλιά άπό μας. βλ.Ιράν, Ινδία, Κίνα ακόμη και Ινδονησία. Είναι αγριοι γιατί δεν γνωρίζουν την δική τους ιστορία, και δεν έχουν αξιοπρεπή διαβιώση οπως τους κατάντησαν τα <δίκαια> καθεστώτα των <πολιτισμένων> Δυτικών που μετά το περας των αποικιών τους έφεραν απολυταρχικά καθεστώτα και οικονομική δουλεία για να τους ελέγχουν καλύτερα.
Μήπως είναι άγριοι γιατί τους εκμεταλλεύονται για μια καλύτερη ζωή? Μήπως είναι άγριοι γιατί όταν τους πιάνουμε τους στοιβάζουμε σε κέντρα υποδοχής χειρότερα απο γουρόύνια? (βλ. Παγανή Μυτιλήνης). Μάλλον είναι άγριοι γιατί δεν διακδικούν αξιοπρεπείς συνθήκες δουλειάς, ασφάλειας και υγιεινης και γιατί σκοτώθηκαν κατά δεκάδες στα Ολυμπιακά έργα και στις οικοδομές για 10 και 20 ευρώ και χωρίς ποτέ να ειδοποιηθούν οι δικοί τους.

Οσο για τους πολιτισμένους και δημοκρατικούς Ελληνες, αν δεν κάνω λάθος δεν είχε περάσει καλά-καλά μια 20ετία από τις σφαγές των Γερμανών του Β΄ Παγκοσ. πολεμου όταν το1/5 σχεδόν της χώρας έτρεξε να βοηθήσει στην ανασυγκρότηση της Γερμανίας. Βέβαια οι Γερμανοί ακόμα και τώρα είναι φασίστες και ψυχροί γιατί τηρούν σύστημα στρατολόγησης στη δουλειά, γιατί σέβονται το κάθε λεπτό που έχεις δώσει για ασφάλιση και την κάθε μέρα που δούλεψες και παίρνεις ακριβώς τη σύνταξη που σου αναλογεί. Είναι βάρβαροι γιατί σέβονται τις μειονότητες και τους επιτρέπουν να έχουν δικούς τους τόπους λατριειας γιατί όλοι έχουν αξιοπρεπή διαβίωση και περίθαλψη.
Ω Ελληνες δωστε τα φώτα του πολιτισμού στους λοιπούς βάρβαρους αυτής της οικουμένης.
ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
05/10/2009 23:00
ΠΡΟΣ Κ. ΜΑΝΩΛΙΔΗ: ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΝ ΗΤΑΝ ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ. ΣΤΟ ΛΕΩ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΜΕΛΕΤΗΣΑ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΘΑ ΤΗΡΟΥΣΑΝ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥΣ? ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΕΔΩ ΚΑΙ 200 ΧΡΟΝΙΑ? ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΤΩΡΑ Η ΚΥΠΡΟΣ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗΝ Ε.Ε. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.
ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
05/10/2009 22:54
ΕΛΛΗΝΑ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΜΗΠΩΣ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ? ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΓΚΕΤΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΑΘΗΝΑ. ΠΟΡΝΕΙΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ. ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ? Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΛΛΟΥΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ.
Βασίλης
05/10/2009 22:47
Γέλια για πολλά ντεσιμπέλ... και με μηδέν επιτόκιο να μας δάνειζαν, όπως κάνει η ΕΕ εδώ και χρόνια πάλι χρεωμένοι θα είμασταν...ά, ρε αθάνατη τάξη μακροοικονομίας της Ελλάδος που χάσατε τη δραχμή και τα παιχνίδια με την ισοτιμία και χάσατε το μπούσουλα... όταν οι Γερμανοί φτιάχνουν αυτοκίνητα εμείς φτιάχνουμε θεωρίες πως να φτιάξεις πλούτο απο το τιποτα.... προβλέπω επίσης ο Χολαργός να μην προλαβαίνει να κόβει δίευρω- και το καλύτερο προβλέπω τι θα γίνει αν επανέλθουν κρίσης μεσούσης οι φορολογικοί έλεγχοι... φάγαμε φάγαμε και τρώμε το αύριο των παιδιών μας και κοροιδευουμε τους εαυτούς μας με παραμυθάκια που θα τα πιστεψουμε στο τέλος και εμείς...

Η ουσία.

Εάν βγεί αύριο ένας Γερμανός χαμηλόβαθμος οικονομολόγος και δηλώση ότι ''πιθανόν'' να πρέπει να εξεταστούν οι μηχανισμοί για αποβολή χωρών απο το Ευρώ που δομικά δεν ανταποκρίνονται στα κριτηρια της Ευρωζώνης θα πέσει το γέλιο της αρκούδας,

και μια λεπτομέρεια που δεν θα έχει και πολύ σημασία τότε... το σπρέντ θα γίνει σαν κοιλιά εγκύου 9 μηνών και θα μας μείνουν τα ευχολόγια και οι θεωρίες της πλάκας...

για αυτό λέω ότι όλα θα πάνε καλά και η δήλωση δεν θα γίνει αρκεί να κάνουμε ότι μας πούν- όχι όπως στο σχέδιο Α(υ)νάν λ.χ. που η Ελλ. κυβέρνηση παρά τη συμφωνία κυρίων ήταν χλιαρή στη ουσιαστικά ανύπαρκτη στήριξη...

Άντε παιδιά το κεφάλι πάλι στην άμμο και κοιτάζεται που και που ψηλά τους δανειστές μας που δεν δανείζουν χωρίς αντίκρυσμα, ούτε δίνουν γιατί μας χρωστάν αλλά για να τους ΧΡΩΣΤΑΜΕ- τώρα ονειρευτέιτε ότι έχουμε νοικοκυριό και ότι κυβέρνηση που δήλωνε πριν λίγο ότι θα ενισχύση την αγορά θα αναδιαμορφώση το φορολογικό μεσούσης κρίσης, ή το καλύτερο γέλιο ότι θα παραβγεί/ανταγωνιστή στην ''πράσινη'' ανάπτυξη τις χώρες που επενδύουν χρόνια ολάκερα στην Ε&Τ και θα τους ανταγωνιστούμε με τα δανεικά τους...(Γερμανία, Δανία, Ολλανδία, Γαλλία κλπ, κλπ)...η πυρηνική ενέργεια κάνει θραύση με τεχνολογίες αιχμής απο Γαλλία πρωταρχικά και το ρεύμα στοιχίζει τίποτα...άντε και να έχουμε φτηνή ''πράσινη'' ενέργεια- λοιπόν? η ΔΕΗ χρόνια κράταγε τα τιμολόγια χαμηλά διογκώνοντας τα ελλείμματα- υπήρξε ανάπτυξη?

Όταν αυτοί έκαναν βιομηχανική πολιτική και θυσίες για να μας δανείζουν να τρώμε τα έτοιμα, εμείς ''τζογάραμε'' με το νόμισμα μας και κάναμε οικονομική πολιτική σερβιτόρων της Ευρώπης (εξ ου και το γελοίον της ''βαριάς βιομηχανίας'' του τουρισμού). Αν δεν είχαμε τον εφοπλιστικό κλάδο ούτε για φτύσιμο δεν θα μας είχαν- στείλτε τώρα τα παιδιά σας να δουλέψουν εξω εαν θέλουν να γίνουν επιστήμονες ...
Θ.Δ.
05/10/2009 22:43
@ RENOS KAZAMIAS Αγαπητέ κ. Ρένο Καζαμία . Παρ'' ότι μερικές φορές ήλθα σε αντιπα ράθεση μαζί σας, ή καλύτερα με κάποιες από τις απόψεις σας, οφείλω να παραδεχτώ ότι σήμερα με εκπλήξατε.... Πιστεύω ότι αυτοί που έχουν '' ψυχή '' φαίνονται στο τρόπο που δέχονται την ήττα....Και εσείς δείξατε ότι όντως έχετε '' ψυχή ''.... Να είστε καλά. Με εκτίμηση. Θ. Δ.
Giorgos Kavala
05/10/2009 22:40
Και τωρα πλεον εχουμε μια σαφη εικονα της γαλαζιας μαφιας.............Ο Σουφλιας ειπε στον Καραμανλη να παει σε εκλογες για να μην το πει η Ντορα....και τωρα φευγει για να αφηση την Ντορα να κανει την δουλεια της εντεχνως ( ετσι και αλλιως θα εχανε η Ν Δ δεν μπορουσανε να περιμενουνε ? )...Απο την αλλη και Καραμανλης ηθελε εκλογες για να τις χασει ....Ως ποτε θα οργιαζανε ολοι και ο Καραμανλης θα αναλαμβανε την ευθυνη αμαυριζοντας το ονομα του ? Τους αφησε στην μοιρα τους και εφυγε...με το κεφαλι ψηλα (αν μπορειτε κερδιστε 2 εκλογικες αναμετρησεις τωρα ).......Εμεις στο ΠΑΣΟΚ λυπομαστε τον ανθρωπο Καραμανλη οχι τα ρεμαλια που ειχε κοντα του.....Πριν 2 χρονια η δεξια παρακαλουσε να γινει χιλια κοματια το ΠΑΣΟΚ......Σημερα οτι παθανε το παθανε απο το κακο τους το κεφαλι....
ΡΕΝΟΣ ΚΑΖΑΜΙΑΣ
05/10/2009 21:56
@ ΑDUAN Χρυσε μου aduan ,Να εισαι γερος Πασα μου να σε ευχαριστησω για τα γλυκα σου λογια.να σου ευχηθω να ξεπερασεις το προβλημα με την υγεια σου ομολογω οτι με τρομαξες .Θελω να επιστρεψεις δυνατος ,ακμαιος,αγνοω τον καιρο που θα χρειαστει ,η υγεια σου ειναι το σημαντικοτερο!
Ο Φιλος και συμπαραστατης σου Ρενος.
Με Τιμη Ρενος Καζαμιας Tampa Florida U.S.A.
Νικος Νικολαιδης
05/10/2009 21:53
Μας λειπει η κουλτουρα του βιβλιου, η παιδεια, εχουμε κακη εκπαιδευση, δεν εχουμε αποφασισει ποιοι ειμαστε ως λαος και κουλτουρα, ειμαστε πατερναλιστες, νεποτιστες, αρνητικοι σε καθε πρωτοβουλια εξω απ τους εαυτους μας, δεν εχουμε καμια επαφη με τα μηντια, νομιζουμε ( ακομη ) οτι ειμαστε το κεντρο του κοσμου, δεν πηγαινουμε 8εατρο, δεν ξερουμε τα μουσεια μας μονο τα μπαρακια και τις ντισκοτεκ , τις ταβερνες , τα σκυλαδικα , και την εξεδρα , δε νοικοκυρευουμε τις γειτονιες μας, η μιση Ελλαδα ζει εδω και δεκαετιες σε μια πολη χημικο-πειραμα , η δε αλλη μιση την βλεπει απλως ως μια πολη να αντιπαθει διχως να θελει να παρει χαμπαρι οτι βριζει τη μιση Ελλαδα ! ειμαστε ο πιο διεφθαρμενος λαος στην Ευρωπη ( συμφωνα με ολα τα στατιστικα και δε μας ενδιαφερει, αρκει να κανουμε τη δουλεια μας ),δε μας νοιαζει το μελλον και η νεα γενια παρα η αδικιες του παρελθοντος, του προσωπικου μας παροντος, κεντρικοποιησαμε την Ακαδημια και τη Δημοσιογραφια κι η επαρχια μας δεν ειχε ποτε μια φωνη ενω καναμε ταμπου να μιλαει κανεις για την μεγαλυτερη μεταναστευση Ελληνων στην ιστορια μας ( 1950-80 στην Αθηνα ) ετσι αδυνατουμε να κατανοησουμε την μεταπολεμικη ιστορια μας ( πχ ο εμφυλιος εφτιαξε τη βιομηχανικη ζωνη στην Αθηνα), δε ξερουμε να επικοινωνουμε ουτε καν να εκφραζομαστε περαν του Διαπροσωπικου Επιπεδου γιατι δε μπορουμε να πιστεψουμε οτι υπαρχει συμφωνια σε ενα επιπεδο αλλο απο αυτο που οι προσωπικες μας εμπειριες και βιογραφικα παθη οριζουνε, σ αυτο του μελετητη, του συγγραφεα πχ ( γιατι δε διαβαζουμε ) να συμπορευτουμε δηλαδη σε μια τροχια λυσεων και κοινης, αποδεκτης απο ολους προοδου. Τα σχολεια μας δε μας νοιαζουνε μονο τα παιδια μας, η γειτονια μας ποτε, μονο το σπιτι μας, 30.000 αυθαιρετα στην Αττικη ( πολλα απ αυτα εξωχικα ) αλλα κανεις δε μιλαει για πολιτικες ευθυνες πολιτων. Ποτε δεν ειχαμε εξωτερικη πολιτικη κι η Ακαδημια μας ( η οποια υποτιθεται μαζευει τους πιο μορφωμενους απο μας ) μεχρι προσφατος ηταν κλειστη σε καθηγητες -επισκεπτες ενω στη Διασπορα οι καθηγητες μας ειναι τα απολυτα δειλα καθαρματα, πραγματικοι προδοτες της Ελλαδος : καριερα, σπιτακι και κανα προσωπικο βιβλιο για να χουν να κοκορευονται στους ανυποψιαστους παροτι ειναι τελειως αμορφωτα πλασματα σε ολα τα υπολοιπα . Ετσι λοιπον αυτο που παντα ειναι διαθεσιμο σε τετοιες καταστασεις ειναι τα σχηματα και οι μοναδες-συμβολα : μιλαμε για κομματα, ηγετες-αρχηγους και τους λοιπους 299 της Βουλης, νομιζοντας οτι αυτα ειναι η Ελληνικη Δημοκρατια κι οτι αυτα ειναι υπευθυνα , σαν αλλοι κηδεμονες, να μας φτιαξουν την κοινωνια μας, τις ζωες μας, τον ιδιο μας τον πολιτισμο. Χαιρομαι για τους Ελληνες που χαιρονται σημερα, και αυτοι που δε χαιρονται ας μη στεναχωριουνται. Αλλου ειναι το παιχνιδι, παιδια. Ευχαριστω που με διαβασατε. Με αγαπη , Νικος Νικολαιδης - Σαν Φρανσισκο.
CHRISTOS M
05/10/2009 21:49
Σ αυτη τη χωρα ας κανουμε επιτελους τα απλα τα αυτονοητα αυτα που δεν στοιχειζουν πολλα αλλα προσφερουν τα μεγιστα στο δεσιμο της κοινωνιας και στη ευρυθμη λειτουργεια της και φυσικα προσθετουν αξιοπρεπεια και κυρως στους πολιτες της.πολλες θεωριες διαβασα για συνομωσιες και οργανωσης που εκπαιδευσαν πολιτικους για να καταστρεψουν την Ελλαδα πολυ απλα θα θυμισω πως οτι κανουμε το κανουμε μονοι μας για οτι εγινε στην εξαετια της ΝΔ ο Καραμανλης ηταν και γνωστης και συνυπευθηνος επελεξε να κανει αυτα που εκανε .
Ευχομε ο νεος πρωθηπουργος να κανει αλλα τα αυτονοητα τα απλα ειναι θεμα επιλογης δεν θελουμε να εκτοξευτουμε θελουμε να προχωρισουμε σε καμια ομως περιπτωση να οπισθωδρομισουμε.
ΟΛΟΣ Ο ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΕΞΙΟΙ ΕΥΧΟΝΤΕ ΣΤΟ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ Η ΜΑΧΗ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΛΙΓΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΝ
θρασσος
05/10/2009 21:49
Αντι να βαλετε την ουρα στα σκελια για την καταστροφη που προξενησατε, ζητατε και τα ρεστα ρεμαλια.
Θ.Δ.
05/10/2009 21:48
@ fuser. 4/10/2009. Αγαπητέ fuser. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.... Πρέπει πράγματι ,να δουλέψουμε σοβαρά και να συμβάλλουμε κα ιεμείς γιά να έλθουν καλύτερες μέρες... Διότι δυστυχώς, το '' γενικό καλό '' το θέλουμε όλοι, αλλά μόνο όταν δεν θίγει την τσέπη μας ή τα συμφέροντά μας .... Ταυτόχρονα η πολιτική ηγεσία πρέπει να μείνει σταθερή στο όραμα και και τις αξίες που επαγγέλθηκε, να δουλέψει σκληρά για να υλοποιήσει το πρόγραμμά της, να μην υπολογίσει το πολιτικό κόστος και κυρίως, να επιδείξει ήθος ... Πιστεύω ότι ο Λαός μας μπορεί να συγχωρήσει λάθη, παραλείψεις και αναποτελεσματικότητα... Αυτό όμως που δεν συγχωρεί ,είναι το ψέμα ,την υποκρισία την αναλγησία και την έλλειψη ήθους... Με εκτίμηση. Θόδωρος Δ.
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
05/10/2009 21:28
ΠΟΣΟ ΕΜΠΑΘΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΩΡΑ; ΠΟΣΟ ΛΙΓΟΙ, ΜΙΖΕΡΟΙ, ΜΙΚΡΟΨΥΧΟΙ ΚΑΙ ΚΑΚΕΝΤΡΕΧΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ;; ΑΝΤΕ ΒΓΑΛΤΕ ΑΚΡΗ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΕΛΦΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΑ, ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ, ΤΟΝ ΑΛΛΟΤΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΣΑΣ, ΝΑ ΕΚΛΕΞΕΤΕ!!
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
05/10/2009 21:24
Ο Κώστας Καραμανλής είχε κατά τη διάρκεια της θητείας του πολλές ευκαιρίες. Ο Γιώργος Παπανδρέου έχει μία. Να μην μοιάσει στον Κώστα Καραμανλή. Η συμπίεση των ποσοστών της ΝΔ σε αυτό που πολλοί ονομάζουν κατώτερη οριακή πολιτική της έκφραση, δεν είναι τυχαία. Ο απερχόμενος αρχηγός της ΝΔ είχε την ευκαιρία να εκσυγχρονίσει το κόμμα του και το κράτος. Δεν έκανε ούτε το ένα , ούτε το άλλο. Η μετακαραμανλική ΝΔ (εννοώ τον θείο Καραμανλή γιατί για τον ανιψιό θα ταιριάζει το μεταμοντέρνα) δεν κατάφερε να αποτελέσει έναν σύγχρονο πόλο, κάτι σαν ευρωπαϊκή δεξιά. Επί μικρού Καραμανλή, το κόμμα πέρασε από τις εμφυλιοπολεμικές αγκυλώσεις τις οποίες ατυχώς είχαν μελοποιήσει Μπέσυ Αργυράκη και Ρόμπερτ Ουίλιαμς, σε μια πολιτική μπουζουγκλερί και ψευτομαγκιάς. Όπου θεσμοθετείται η ευχέρεια με την οποία το τίποτα γίνεται διοίκηση του κράτους και το κακό πεζοδρόμιο πολιτική κουλτούρα . Τα σκάνδαλα (από το Βατοπέδι ως τα ομόλογα) δεν ήταν η εξαπάτηση του Καραμανλή. Ήταν η άποψή του για το πολιτεύεσται. Με παπάδες, γυρολόγους, σαΐνια από το παρελθόν και ισορροπίες με την οικονομική διαπλοκή. Δεν ήξερε άλλο τρόπο για να κυβερνά, από το να δημιουργεί συχετισμούς και να απολυτοποιεί τις ικανότητές του. Κακά τα ψέματα, ο Καραμανλής έγινε αρχηγός της ΝΔ και της χώρας από το πουθενά. Και πίστεψε πως αυτό το πουθενά και το τίποτα ήταν η μαγική συνταγή. Και καλλιέργησε στον νεοδημοκράτη πως τίποτα δεν χρειάζεται η χώρα, εκτός από τις σωστές γνωριμίες για να γίνει κάτι σε προσωπικό επίπεδο. Βολεμένος ο ίδιος από τη λογική Ρουσόπουλου πως όλα είναι θέμα επικοινωνίας και ο ίδιος ο μάγος της, κράτησε από την πολιτική, μόνο την εξουσία που του παρείχε. Ακόμη και την προηγούμενη βδομάδα που ως κονφερανσιέ, μπροστά σε ένα στημένο ακροατήριο έκανε διάλογο τηλεοπτικό (το δικό του debate), πιστεύοντας πως ξεδιπλώνει το ρητορικό του χάρισμα, ενώ κατέρρεε, έλεγε υπερφίαλα στους συνεργάτες του τώρα έριξα τα αναμμένα κάρβουνα στον Παπανδρέου. Θλίψη για έναν πολιτικό άντρα η έλλειψη αυτογνωσίας. Θλίψη να πιστεύει, πως απέναντι σε ό,τι έκανε ή δεν έκανε, λύση είναι να γίνει Αντρέας Μικρούτσικος. Πρόσφερε κακή υπηρεσία στη χώρα μα κυρίως στη ΝΔ η οποία κυλά στις εποχές Ράλλη. Χωρίς κανέναν εκσυγχρονισμό, χωρίς τις ιδεολογικές αναζητήσεις που θα έπρεπε να έχει. Την καταδίκασε (ενώ μπορούσε αλλιώς) να παραμείνει ένα κόμμα που συνδιαλέγεται με οικονομικούς παράγοντες, λαμόγια, κουμπάρους με ζητούμενο την εξουσία. Όχι το καλό της χώρας. Την καταδίκασε να είναι η κουτοπόνηρη Δεξιά των Stage και του βολέματος την εποχή που την γερμανική δεξιά κυβερνά η Μέρκελ και την Γαλλική ο Σαρκοζί. Δυο φορές θλίψη. Το ζητούμενο σήμερα για τον κόσμο είναι ποια πολιτική τώρα; Τι θα κάνει ο Γιώργος Παπανδρέου; Νομίζω πως η ιστορία του Καραμανλή του δείχνει το δρόμο. Ο Παπανδρέου αναλαμβάνει πρωθυπουργός 1,5 χρόνο αφ ότου τα ΜΜΕ ζητούσαν την παραίτησή του. Άρα πρέπει να ξέρει πως η λύση δεν είναι η ούτε η ευθυγράμμιση με τα οικονομικά συμφέροντα, ούτε με τα ΜΜΕ , ούτε με τους δημοσκόπους. Είναι με τον κόσμο που τον ανέδειξε. Θα βάλει φραγμό στην ασυδοσία των τραπεζών για να μπορέσει να κινηθεί η αγορά; Δεν χρειάζεται χρήματα. Θα απαιτήσει να υπάρξει ένα εκπαιδευτικό σύστημα που δεν θα θεωρεί γνώση την παπαγαλία; Θα απαιτήσει οι προσλήψεις στο Δημόσιο να γίνονται με εξετάσεις και μόνο με εξετάσεις για να απαλλαγεί ο Έλληνας και κυρίως ο πολιτικός από την ομηρία του ρουσφετιού ; Θα χτυπήσει τη διαφθορά ακόμη και αν θύματα αποδειχθούν στελέχη του ίδιου του κομματικού μηχανισμού του; Η εποχή που ο Έλληνας ταύτιζε την πολιτική επιλογή με τις βαθύτερες ιδεολογικές αναζητήσεις έχει μάλλον περάσει. Όχι μόνο γιατί οι ιδεολογίες επαναπροσδιορίζονται αγωνιωδώς, αλλά γιατί το βάρος από ένα άδικο, διεφθαρμένο κράτος είναι τεράστιο. Και δεν είναι θέμα ιδεολογίας η αντιμετώπιση αυτής της κατάστασης, αλλά εντιμότητας. Δεν είμαι απολιτίκ ούτε πιστεύω πως οι αλλαγές δεν εμπεριέχουν πολιτικές πεποιθήσεις. Αλλά θεωρώ πως στην Ελλάδα λείπει η ηθική βάση που κινεί την πολιτική όποια και αν είναι. Πριν διυλίσουμε τον κώνωπα, ας μην καταπιούμε την χοντρή κάμηλο. Δεν περιμένω από τον Παπανδρέου, όπως δεν περίμενα από τον Καραμανλή, να κάνει επανάσταση. Έχω όμως την απαίτηση να κάνει τα αυτονόητα. Μια νοικοκυρεμένη Ελλάδα, πολιτισμένη για να μπορεί ναι, όποιος θέλει να κονταροχτυπηθεί ιδεολογικά, πολιτικά ή με τη ζωή. Όλα είναι θέμα πολιτικής. Αυτό που ζούμε επί δεκαετίες δεν είναι πολιτική. Είναι το ψαλίδισμα της στο μέγεθος μέτριων, τεμπέληδων και αρπαχτικών Καλή νύχτα και καλή τύχη κύριε Καραμανλή. Καλημέρα κύριε Παπανδρέου αλλά μην αφήσετε τίποτα στην τύχη...
dimitris korinthios
05/10/2009 21:15
AGAPHTE ADUAN 5.10. 2009 17,11
SE EYXARISTO GIA TA KALA SOY LOGIA
KATHOS KAI EK MEROYS TOY KALOY MAS FILOY 666
POY OPOS GNORIZEIS BRISKETAI STHN PATRIDA AYTHN THN STIGMH . EYXOMAI OLLA NA ERTHOYN
DEKSIA ,PERASTIKA KAI SE PERIMENOYME KAI PALI.
FILIKA O KORINTHIOS KAI OI YPOLOIPOI THS PAREAS MAS
ΓΙΩΡΓΟΣ Σ,
05/10/2009 21:15
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑΣΑΝ ΤΟ ΠΑΣΟΚ
ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ. Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΖΥΓΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΕΧΕΤΑΙ!
giann
05/10/2009 20:27
Mια ερωτηση.Γιατι οι Τουρκοι πανηγυρισαν περισσοτερο απο τους οπαδους του ΠΑΣΟΚ στο ακουσμα της νικης του Γιωργακη;;;
γιωργος
05/10/2009 20:15
Σας αφηνω με την εξης προτροπη : Οταν θεωρειτε οτι ειστε αδυναμοι να θυμαστε ποτε εισασταν δυνατοι. Με τιμη,
ΓΙΑΝΝΗΣ
05/10/2009 20:11
ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ
(ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΝΥΧΤΑ)...
Ελληνας της Γερμανιας
05/10/2009 20:06
Διαβαζοντας τις αναρτησεις στο φορουμ μου εκανε εντυπωση το κατωθι κειμενο:

Δεν ξέρω γιατί πανηγύριζαν οι βάρβαροι Ασιάτες, αλλά εγώ δέν θέλω να γεμίσουμε άγριους Πακιστανούς, Αφγανούς, Ιρακινούς, φανατικούς Ισλαμιστές καί η Αθήνα μιναρέδες. Πρέπει όλοι ν''''αγωνιστούμε καί να δημιουργήσουμε τις συνθήκες σιγά σιγά να αραιώνουν. Δεν έχουμε χώρο γι''''αυτούς. Δεν μας ταιριάζει ούτε ο πολιτισμός τους, ούτε η θρησκεία τους.

Επ΄αυτου μερικα λογια:
Οι κατοικοι μιας χωρας που ζει απο τον τουρισμο ειναι ανεπιτρεπτο να χαρακτηριζουν ετσι τους ξενους. Μπορω να σας διαβεβαιωσω, οτι ουτε ο τελευταιος Γερμανος θα επισκεπτοταν μια χωρα, που οι κατοικοι της σκεφτονται μ΄ αυτον τον τροπο.

Ιδίως τους τουριστες αυτους, που ερχονται στην Ελλαδα λογω του αρχαιου πολιτισμου και αφηνουν τα περισσοτερα χρηματα, μπορειτε να τους ξεγραψετε.

Εκτος ομως της ζημιας για τον τουρισμο, ειναι ανεπιτρεπτο να χαρακτηριζονται ολοκληροι λαοι ως αγριοι και φανατικοι.

Σε καθε περιπτωση, εγω ελπιζω να μη βρεθει ελληνικη κυβερνηση να ασπασθει τετοιες αποψεις. Και πολυ λιγοτερο το περιμενω αυτο απο τον ΓΑΠ, εναν ανθρωπο, που εχει ζησει σε διαφορες χωρες.
anton3
05/10/2009 20:04
ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΩΝ ΜΑΣΟΝΩΝ, ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ. Εδω, και 20 χρονια τα λεγανε για την ανοδο του Παπανδρ στην εξουσια. τοσα χρονια τον κρατουσαν και τον "φτιαχνανε". Απορω τι περιμενουν οι πολιτες απο τα "λαμογια" του παρελθοντος αφου εχουν δειξει την πολιτικη τους,... 20 χρονια! Η ΝΔ δεν μπορεσε (δεν ηθελαν, ετσι βολευε!) να σταθει στις προδοκιες. Αφου, δεν "εφαγαν" τους μασονους απο το δημοσιο τομεα, τους ξηλωσαν αυτοι! Απλο! Σημερα, ξαναηρθαν στην διαχειρηση, οι εκπροσωποι του υποκοσμου! εχει πολλες "λερες" η χωρα,...παρα πολλους βρωμικους ανθρωπους η ελληνικη κοινωνια! σιγουρα, θα χαιρονται, αφου θα ξεχαρβαλωθουν για τα καλα, οι ελεγχτηκοι μηχανισμοι της χωρας!οι εκποσωποι του υποκοσμου, βγαλαν τους δικους τους την εξξουσια,...για να ικανοποιηθουν τα συμφεροντα τους,...βεβαιως,βεβαιως! οι 100 μερες δεν ηταν τυχαια αναφορα! εχουν σχεδια ετοιμα,... οι μασονικες στοες! Πως γινεται στο ποιο διεφθαρμενο κρατος (δημοσιο τομεα) της Ευρωπης, και ενα απο τα ποιο διεφθαρμενα του κοσμου, να βγαινουν τοσο γρηγορα "εγκυρα" αποτελεσματα?! (το αλλο με τον Τοτο το ξερετε?) Τα εχουν μαγειρεψει, ομορφα! μια χαρα! σκετη γλυκα! ευτυχια1 θα γεμισουν με πακετα οι τσεπες και των φτωχων! ερχονται καλυτερες μερες...παντα καθε φορα, μετα τις εκλογες, στην Ελλαδα,... εδω και 100 χρονια!!!
αντωνης
05/10/2009 20:03
@Aduan 5/10/2009 17:11 Περαστικα, Aduan ..
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
05/10/2009 19:59
@Μήτσος
Να σου θυμίσω ότι και ο Καραμανλής ήταν υπέρ του σχεδίου Ανάν. Πλήν όμως, ως ευθυνόφοβος δέν πήρε ανοιχτά θέση. Ήθελε να είναι και με τον αστυφύλαξ καί με τον χωροφύλαξ.
Δεν ξέρω αν ήταν καλό ή κακό το σχέδιο Ανάν. Αλλά, από το σχέδιο Άτσεσον καί μετά, κάθε σχέδιο που μας προτείνεται, είναι χειρότερο του προηγούμενου. Ελπίζω το νέο σχέδιο ή οποιαδήποτε λύση συμφωνηθεί, να μήν είναι χειρότερη του σχεδίου Ανάν. Δυστυχώς θα το μάθουμε μόνο όταν καί αν επιλυθεί το Κυπριακό. Τό βέβαιο είναι πάντως, ότι επί ΠΑΣΟΚ,
ως χώρα είχαμε μεγαλύτερο κύρος στο εξωτερικό. Επί καταλληλότερου πατώσαμε τελείως.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
05/10/2009 19:53
Mην υποτιμάς την διασκέδαση ΣΤΕΛΙΟ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΕ, μας χρειάζεται, είναι πηγή δύναμης ν''αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες. Χαίρομαι που σου την προσφέρω απλόχερα. Σού έγινε μάλον αναγκαία για να την περιμένεις με λαχτάρα.
Ευχομαι να πετύχει ο Γιώργος. Ολοι κερδισμένοι θα βγούμε. Και δέν θα χρειαστεί να το ρίχνουμε στην φιλοσοφία για να ξεχνιόμαστε.
λαλασ
05/10/2009 19:51
τα πειρες ολλα και εφυγες συχαρητηρια γιωργαρα
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
05/10/2009 19:12
@ΣΤΑΘΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ
"...κάποιο ψηφοφόροι σας....". Δεν υπάρχουν ψηφοφόροι σας καί ψηφοφόροι μας Στάθη. Ελεύθεροι άνθρωποι υπάρχουν που κρίνουν καί ψηφίζουν. Χθές ψήφισαν Γ.Παπανδρέου γιατί ήταν η μόνη ελπίδα, για να κάνει αυτά που εξήγγειλε στο πρόγραμμά του. Κανείς δέν μπορεί να τούς θεωρεί δεδομένους. Ο κ. Γ.Παπανδρέου οφείλει να κάνει αυτά που εξήγγειλε. Φυσικά καί θα λειτουργήσει μέσα στα πλαίσια της Ε.Ε. καί φυσικά θα γίνουν οι μεταρρυθμίσεις που πρέπει. Οι μεταρρυθμίσεις που δέν τόλμησε ο Καραμανλής. Μεταρρυθμίσεις όμως πρός όφελος του συνόλου καί όχι των ολίγων.
Όσο για τους λαθρομετανάστες, δέν αλλάζω άποψη. Δεν ξέρω
γιατί πανηγύριζαν οι βάρβαροι Ασιάτες, αλλά εγώ δέν θέλω να γεμίσουμε άγριους Πακιστανούς, Αφγανούς, Ιρακινούς, φανατικούς Ισλαμιστές καί η Αθήνα μιναρέδες. Πρέπει όλοι ν''αγωνιστούμε καί να δημιουργήσουμε τις συνθήκες σιγά σιγά να αραιώνουν. Δεν έχουμε χώρο γι''αυτούς. Δεν μας ταιριάζει ούτε ο πολιτισμός τους, ούτε η θρησκεία τους.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
05/10/2009 19:01
George , 5/10 14.59
Υπό την ένοια που το λές, λεφτά ποτέ δεν υπήρχαν. Υπάρχουν προσδοκώμενα έσοδα καί πιστοληπτική ικανότητα
για να καλύψουν τις προϋπολογισθείσες δαπάνες. Φυσικά, ο Έλληνας δέν απέκτησε ποτέ φορολογική συνείδηση. Δεν του το ζήτησε ποτέ κανείς. Η φορολογική συνείδηση όμως, καλλιεργείται με δύο τρόπους. Πρώτον, διαχειρίζεσαι με φειδώ καί χωρίς άσκοπες σπατάλες τά έσοδα. Όταν σπαταλάς το χρήμα, όταν κλέβεις, όταν διορίζεις υπεράριθμους υπαλλήλους
τότε, αυτός που πληρώνει αντιδρά αρνητικά. Κανείς δέν θέλει τα χρήματα που καταβάλει να δαπανώνται άσκοπα. Όταν αυτός που βγάζει με μόχθο τά πολλά ή λίγα χρήματα δέν έχει σημασία, πληρώνει τούς φόρους του καί εσύ σπαταλάς το χρήμα αυτό σε πολυτελή διαβίωση, τότε τον κάνεις ν''αποφύγει να σε πληρώσει. Συνετή λοιπόν διαχείρηση δημιουργεί καλή διάθεση σ''αυτούς που πληρώνουν.
Δεύτερον, ενισχύεις τους ελεγκτικούς μηχανισμούς και χτυπάς την φοροδιαφυγή. Ο φοροφυγάς είναι η μάστιγα του έντιμου φορολογούμενου. Τον ανταγωνίζεται αθέμιτα. Όταν τον αφήνεις να φοροδιαφεύγει ατιμώρητα, κάνεις τόν έντιμο να νοιώθει μαλ....;ς. Χτύπημα λοιπόν της φοροδιαφυγής για εμπέδωση της δικαιοσύνης που ενισχύει την φορολογική συνείδηση.
Οι σπατάλες του Καραμανλή, κοστολογήθηκαν περί τα 30 δίς ευρώ ετησίως. Καί το 100% της σπατάλης να μήν περιστείλεις, υπάρχει έδαφος να εξοικονομήσεις χρήματα που χρειάζονται.
Επί πλέον, όταν οι αγορές δούν ότι αντιμετωπίζεις με σοβαρότητα τα οικονομικά σου σε διευκολύνουν. Πέφτουν τα spreads των επιτοκίων δανεισμού καί μειώνονται αυτόματα οι υποχρεώσεις σου σε τόκους. Ήδη άν άκουσες, οι αγορές, στό άκουσμα καί μόνο ότι θάχουμε αυτοδύναμη Κυβέρνηση έριξαν σημαντικά τα spreads. Aν αύριο δούν καί αλλαγή πορείας πρός τήν σωστή κατεύθυνση, θα τα ρίξουν καί άλλο καί θα εξοικονομηθεί καί άλλο χρήμα. Αν προσανατολιστούμε σε τομείς που έχουμε συγκριτικά πλεονεκτήματα (Τουρισμός, πράσινη ενέργεια καί ανάπτυξη), τότε θάχουμε καί βιώσιμη ανάπτυξη που θα μας βγάλει από τήν ύφεση, θα δώσει ώθηση στό ΑΕΠ καί ελάφρυνση στο χρέος. Τίποτα δέν είναι εύκολο Γιώργο. Ελπίδες όμως υπάρχουν. 40 θέσεις έριξε την ανταγωνιστικότητα της οικονομίας μας ο Καραμανλής. Σκέψου να τις ξανανεβούμε πόσο θα βελτιωθούν τά πράγματα.
γιωργος
05/10/2009 19:00
Παρακολουθωντας ολο αυτο τον καιρο την προεκλογικη περιοδο μου γεννηθηκαν πολλα ερωτηματα, μερικα τα διατυπωσα δημοσια αλλα τα κρατησα μεσα μου και πιστευω οτι ενα τουλαχιστον απο αυτα ειναι τιμη μου που θα τα μοιραστω με εσας. Ειναι γεγονος οτι το διεθνες σκηνικο εχει αλλαξει πολυ απο αυτο που ηταν την δεκαετια του ΄80 και 90''. Οι διεθνεις στρατηγικες αλλαζουν , οπως εγω τουλαχιστον το αντιλαμβανομαι, ανα πασα στιγμη και λεπτο κρατωντας μια περιεργη ιδια πορεια παντα. Στο διεθνες σκηνικο επομενως η Ν.Δ. δεν καταφερε να ανταποκριθει επαξια. Η Χωρα μας στον 21ο αιωνα πρεπει να καταλαβει οτι για να διαδραματισει ενα αξιοπρεπη πανω απο ολα ρολο πρεπει να μαθει να λεει και ορισμενα ναι. Πριν βιαστουν ορισμενοι να επιτεθουν, θα ηθελα να επισημανω μια διαφορα στο σημειο αυτο. Στο ναι που καλεισαι ορισμενες φορες να πεις πρεπει να ειναι εξαρχης δεδομενο οτι θα συνοδευτει και απο ανταλλαγματα. Και αυτο διοτι εαν δεν ζητησεις ανταλλαγματα δεν εχεις αξιοπιστια και αξιοπρεπεια σαν χωρα, σαν εθνος, σαν πολιτισμος. Ελπιζω και ευχομαι να ζητηθουν ανταλλαγματα οπως σε επιπεδο τεχνολογιας, σε τεχνοκρατικη γνωση - διοτι λογω επαγγελματος ειμαι και εγω τεχνοκρατης- καθως και σε αλλα επιπεδα. Επομενως εαν το Ελληνικο Εθνος θελει να επιβιωσει μεσα απο τις τεραστιες αλλαγες που συντελουνται, πρεπει να μαθει να προσαρμοζεται και να προσαρμοζει. Δεν ειναι η ωρα? Σας ευχαριστω ολους σας για την ελαχιστη προσοχη και τον χωρο που μου δωσατε να αναπτυξω τις σκεψεις μου και να μου επιτρεψετε να αποσυρθω για λιγο καιρο, διοτι εχω αμελησει την εργασια μου και την οικογενεια μου. Με τιμη,
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
05/10/2009 18:40
Aισχροί δεξιοί (BABIS, giann) χωρίς ανάσα, συνεχίζουν απτόητοι το βρώμικο παιχνίδι τους κατά της χώρας μας, κάποιοι
επιδεικνύουν σχετική σεμνότητα κάτω από το βάρος της ήττας,
η γνωστή παρέα (666,Φ.Π.Κορίνθιος,Ρένος) δήθεν συγχαίρουν
καί ευχονται επιτυχία σ''ένα εργο που ήδη σκέφτονται πως θα υπονομεύσουν, κάποιοι δέν μπορούν ν''αποβάλλουν την φασιστική τους νοοτροπία, απαιτώντας να σιωπήσων (john). Kαι ύστερα σου λένε εμπιστέψου τους δεξιούς. Ούτε θα σας εμπιστευτώ, ούτε θα σας απαλλάξω απο την παρουσία μου.
Ήδη αρχίζετε να βαράτε διάλυση. Τα βρόντηξε και ο Σουφλιάς. Ας πρόσεχε. Ποιός έχει σειρά;
giorgos p.
05/10/2009 17:56
Το σκιώδες υπουργείο μέγκα αναβαθμίζεται τώρα σε υπερυπουργείο και φυσικά το κρατάνε οι Πρετεντέρηδες, ε;
BABHS
05/10/2009 17:56
O GIWRGOS SAN DIE8NISTHS 8A MAS EISAGEI PERISOTERUS PAKISTANUS GIA FTHNWTERA ERGATIKA XERIA XA XA TO PASOK EMBASE TUS ALVANUS MESA TOTE
giann
05/10/2009 17:38
O Γιωργακης πρωθυπουργος..........Σα να λεμε ο Ταμτακος δημαρχος.Ε ρε γλεντια.Εφυγε ο ενας ανικανος και ηρθε ο δυο φορες ανικανος.Μ'' αυτον θα γελασει και ο καθε πικραμενος.Ουτε περιπτερο δεν ειναι ικανος να διοικησει.Και οταν εχει αγχος;;;;;;;;;; Ε θα μπερδευει λιγο τα λογια του και θα μαστε ολοι καλα.Αληθεια η λαμπαδα του επιταφιου στο μανουαλι εχει μεινει ως ιστορικο ντοκουμεντο;;;;; Και μια διαπιστωση.Βγηκαν παλι τα κρατικοδιαιτα λαμογια τουΠΑΣΟΚ απ τα λαγουμια τους.Τι ωραια.Τουλαχιστον απο φετος ουτε απεργιες ουτε καταληψεις ουτε βανδαλισμοι.Τα συνδικατα θα ναι ηρεμα.Επανηλθαν οι σοσια-ληστες.αχαχαχχαχααχχαχα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ.
05/10/2009 17:13
Οι πολίτες αποφάσισαν, η Ελλάδα Πρασίνισε. !!!!!!!!!!!!! Καθόλου τυχαίο. Αναμενόμενο.
Aduan
05/10/2009 17:11
Αγαπητε κυριε Ρενο.....

Για μια ακομα φορα αποδειξατε οτι εχετε αξιοπρεπεια και ειστε κυριος με ολη τη σημασια της λεξεως.
Αν μη τι αλλο αυτο δειχνει ανωτεροτητα και ηθος, και χαιρομαι που μεσα απο αυτες εδω τις στηλες εχω τη τιμη να συζηταω κατα καιρους μαζι σας.
Ευχομαι κι'' εγω με τη σειρα μου να καταφερει αυτη η νεα κυβερνηση να μας βγαλει απο το αδιεξοδο που - η ιδια και η απερχομενη - μας οδηγησαν ( Για να μην ξεχνιομαστε).
Λυπαμαι για τον Ελληνικο λαο και την κριτικη του ικανοτητα οταν βλεπω το 43% να επαναφερει στην εξουσια εκεινους που παρεδωσαν δημοσιο ελλειμα 100 δις πριν 5,5 χρονια και το 33% να ξαναψηφιζει αυτους που μεσα στα 5,5 χρονια το 100 δις το εκαναν 160 δις.
Κραταω λοιπον οτι ο 76% των ψηφοφορων της Ελλαδος εμπιστευτηκε παλι την ψηφο του σ''αυτους που αρθροιστικα πηγαν το δημοσο ελλειμα της χωρας στα 260 δις.
Οποιοσδηποτε θελησει να διαψευσει αυτο που γραφω θα εκτεθει ανεπανορθωτα καθοτι μεταφερω απλα τα λογια που οι δυο αρχηγοι παραδεχτηκαν απο μονοι τους στην τηλεοπτικη τους μονομαχια.
Ουτε σε 10 4ετιες δεν καλυπτεται τετοιο χρεος......και σημειωνω οτι χρηματα χρειαζομαστε κι'' αλλου...υγεια, παιδεια, αναπτυξη, ασφαλιση κλπ κλπ κλπ.....
Πανω απ'' ολα λυπαμαι που στη συγχρονη Ελλαδα των χιλιαδων προβληματων και των μεγαλων αδιεξοδων δε φαινεται να υπαρχει κανενας επιφανης πολιτικος αναλογος των περιστασεων και των καιρων. Και οι καιροι ειναι πλεον κατι παραπανω απο δυσκολοι.....
Ελπιζω ο νεος πρωθυπουργος να καταφερει να υλοποιησει εστω και τα μισα των μισων απο αυτα που εχει εξαγγειλει......και για μενα θα ειναι επιτυχια. Ελπιζω και οι υπολοιπες δυναμεις να μην επιδωθουν απλα σε μια στειρα αντιπολιτευση αλλα να βοηθησουν οσο μπορουν το εργο της νεας κυβερνησης - ειδικα τις οποιες καλες ιδεες και προτασεις να τις στηριξουν - γιατι η κατασταση στη χωρα ειναι οριακη και εγωισμοι και μικροτητες δεν χωρανε πλεον.Πλεον δεν μετρανε οι παραταξεις αλλα η Ελλαδα !.....οι Ελληνες ειναι ουτως ή αλλως αξιοι της μοιρας τους και εχουν οτι τους αξιζει στην πλειοψηφια τους. Αλλα η Ελλαδα ειναι πανω απο τους Ελληνες και το μελλον αυτης μας καιει.

Θα ηθελα να χαιρετησω ολη αυτη τη παρεα της στηλης....τον αγαπητο κυριο Ρενο, τον ΦΠ τον εωσφορο και εφιαλτη του κ Δημοσθενη 666 τον Δημητρη τον Κορινθιο αλλα και την αντιπερα οχθη - χωρις αυτους δεν θα ειχαν νοημα οι λογομαχιες μας αλλωστε - τον κ. Δημοσθενη (...ξερω ξερω πετατε στον 7ο ουρανο τωρα και ποιος σας πιανει ), τον ΛΑΒΑ τον 888 και να τους συγχαρω για τη νικη της παραταξης τους. Ελπιζω να μη - σας και μας - απογοητευσει ο αρχηγος σας και νεος πρωθυπουργος της χωρας μας.
Τελος θα ηθελα να χαιρετησω και τον αθεραπευτο ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ γιατι οπως και να το κανουμε εχει και η αριστερα τη θεση της σ''αυτη την κοινωνια και πρεπει να το αποδεχτουμε.
Θα λειψω για λιγο καιρο απο αυτη τη στηλη γιατι καποιο θεμα υγειας με εχει οδηγησει στο νοσοκομειο αλλα θα επανελθω δριμυτερος και ευελπιστω κατα καιρους να επισκεπτομαι τα αρθρα να σας λεω ενα γεια.....και μια αποψη στα πεταχτα..χε χε χε.
Ευχομαι ενα καλο απογευμα και μια καλη εβδομαδα σε ολους σας.......

Φιλικα
Aduan
john
05/10/2009 17:05
@ Manwlidis

Elpizw na exeis katalavei oti akoma kai sto PASOK pou yposthrizeis kati ypokeimena san esena theloun na afanisoun!!!! O logos sou einai panta gematos misos kai asxetosynh. Opws sou exw ksanapei antiproswpeveis ola osa misw stous Ellhnares. Kai gia na se prolavw oxi den eimai deksios. Oloi edw mesa kanoun ekklhseis na stamathseis den mporeis na mas akouseis estw kai gia ligo? PLEASEEEEEEEEEEEE............!!!!!!!!!
Βασίλης
05/10/2009 15:28
Ρένο,
σαν γνήσιος Έλληνας στηρίζεις την κυβέρνηση και καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ κράτους και κόμματος που και οι Δανοί ψηφοφόροι καταλαβαίνουν, αλλά όχι και οι ποδοσφαιρόφιλοι μετέχοντες του Ελληνικού πολιτικού πολιτισμού.

Που θα βρεθούν τα λεφτά ρωτάνε πολλοί, ΄μάλον με την απορία θα μείνει πολύς κόσμος- μια συλλεκτική συλλογή γραμματοσήμων για εξέσκηση στον μέλλοντα Υ. οικονομίας πρό της επίσκεψης στην κομμισσιόν... εμείς μπορεί την αξιοπιστία μας και το νοικοκυριό μας να το έχουμε γραμμένο εκεί που δεν πιάνει η μελάνη, αλλά οι Γερμανοί το Ευρώ δεν θα το καταντήσουν δραχμή για χαραμοφάηδες- τα άρθρα για την πιθανότητα εξόδου της Ελλάδος απο το Ευρώ ετοιμάζονται...και οι άσπονδοι φίλοι μας θα ''χτυπήσουν'' το Ευρώ στηριζόμενοι στο αποτέλεσμα των Ελλ. εκλογών, όπως αντίστοιχα στο παρελθόν- απλά όχι απο αυριο...

τάξε μου τάξε μου, τάξε μου να σε ψηφίσω...λέει ο Δανός ψηφοφόρος στον Δανό πολιτικό... στα όνειρα ...

Όσο για τον κο Καραμανλή, σωστός απόλυτα ο κος Λιάπης- ευτυχώς ή δυστυχώς δεν κάθησε στην φουρτούνα, αλλά ζήτησε πάλι λαική εντολή που ήδη είχε.
dimitris korinthios
05/10/2009 15:17
AGAPHTE RENO META APO ESENA
EGO 666 KAI F.PA STELNOYME TIS EYXES MAS
STON k.PAPANDREOY.
ME SEBASMO STO APOTELESMA , KAI SE MERIKA PAIDIA TOY FOROYM POY EDEIKSAN HTHOS SE AYTON TON AGONA MAS . THA MEINOYME ANTIPALOI
ALLA KAI THA SYNERGASTOYME GIA MIA ELLADA
OPOS OLLOI MAS EXOYME STA ONEIRA MAS

O THEOS AS MHN MAS BGALEI PSEFTES
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
05/10/2009 15:11
@ ΡΕΝΟΣ ΚΑΖΑΜΙΑΣ 4-10-2009/21:33 Αγαπητε φιλε Ρενο τι μου θυμισες ! Πολλες κανταδες μ'' αυτο το τραγουδι. Πλακιωτης και φοιτησας στο Α'' Προτυπο Γυμνασιο της Πλακας. Παλια Αθηνα, Ταβερνα των θεων, Μπακαλιαρακια κ.λ.π. Κατοπιν επι δικτατοριας, Γιαννης Αργυρης, Κωστας Χατζης, Περιβολι τ'' Ουρανου, Ποπη Αστεριαδη , Αρλετα, Νταλαρας , Πουλοπουλος και ο φιλος μου Γιωργος Μητσακης που μας ποτιζε εμενα και τον φιλο μου Γ.Σ. {τον ονομαζομενο και Ζωγραφο της Δημοκρατιας} ατελειωτα με ουισκυ "TEACHER" γιατι μονο αυτο επινε ! Νασαι παντα καλα. Οσο για κατι περιθωριακους που παριστανουν οτι ειναι καποιοι , απο τα γραφομενα τους προκυπτει οτι παντα ησαν λουμπεν προλεταριοι. Σε λιγο θα ρουφηξουνε το αυγουλακι τους και θα καταλαβουν τι εστι βερικοκο !
Giorgos Kavala
05/10/2009 15:02
Ο Καραμανλης βαρεθηκε το καθε γελοιο υποκειμενο που αυτος εκανε υπουργο να του λεει ..Καραμανλη μην μιλας μην ριξω την κυβερνηση...ετσι την εριξε ο ιδιος δικη του ητανε οτι ηθελε εκανε..κρατησε το μετωπο του καθαρο...ως ποτε θα κλεβανε οι αλλοι και θα καθαριζε ο Καραμανλης? Γιατι τα λεω αυτα ? Μην χασετε το φως σας αν ο Παπανδρεου δωσει φυλλο πορειας σε τιποτα αλανια...ο Παπανδρεου δεν ειναι Καραμανλης ......να τραγουδα ..βαδιζω και παραμιλω με εσενα που χω μπλεξει
George
05/10/2009 14:59
Aγαπητε Κυριε Μπογδη
Καταρχην να ξεκαθαρεισω οτι δεν ψηφισα γιατι δεν πιστεψα ουτε τον ενα ουτε τον αλλο.
Ευχομαι ολοψυχα να τα πει καλα ο κυριος Παπανδρεου και
μακαρι να κανει ............αλλα φοβαμαι εντελως τιποτα δεν θα κανει
Ερωτηση? Που θα βρεθουν τα χρηματα???????????

Πιστευει κανεις οτι θα παρουμε αυξησεις ?
(ειμαι μισθωτος)
Στον Ιδιωτικο τομεα υπαρχει η καραμελα της κρισης οποτε παγωμα μισθων.
Ποιους θα κηνυγησει για να μαζεψει χρηματα
Τους εφοπλιστες που κρυβονται πισω απο offshore(δεν πληρωνουν μια ειναι αφορολογητοι εντελως.....το ξερω γιατι δουλευω)
Ελευθεροι εππαγελματιες π.χ εμποροι , γιατροι , δικηγοροι (δηλωνουν 10,000 ευρω) και κυκλοφορουν με jeep.
Ακομα και δικηγορος φιλος μου υποστηριζει και τ ΠΑσοκ μου λεει οτι δεν θα πληρωνω εγω εφορια και θα φοροδιαφευγουν οι μεγαλοεπιχηρηματειες.
οποτε τι μου λετε ,,,,,,,,,,,,,,,,,
Οι εχοντες και οι κατεχοντες(Εφοπλιστες , εκδοτες, βιομηχανοι) εφορια δεν θελουν να πληρωσουν και κανεις δεν τα βαζει μαζι τους γιατι θα τον ριξουν την επομενη. Ισως καταφερει και φορολογησει την εκκλησια , για να δουμε γιατι σιγουρα και αυτοι δεν θα κατσουν με σταυτωμενα χερια
Σοβαρα ,λεφτα δεν υπαρχουν, οποτε απο που ολες αυτε οι εξαγελλειες
Περειμενω σοβαρες απαντησεις με το που θα βρεθουν λεφτα??
Κωστας απο Χανια
05/10/2009 14:49
Θα το επιθυμουσα να ευχηθω και εγω με την σειρα μου
στον κυριο Παπανδρεου να καταφερει να δωσει στην Πατριδα μας την νεα πνοη την αισιοδοξια την Τυχη χαρακτηριστικο της
Οικογενειας μου και εμου προσωπικος να εχεις την ευχη μου.
Κωνσταντινος Μητσοτακης προσωπαρχης της αθανατου ακαδημιας Gkandemis και C.I.A.
ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
05/10/2009 14:39
ΟΙ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΟΓΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΟΥΝ? . ΕΥΧΟΜΑΙ (ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ) Ο ΓΑΠ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΤΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ. Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΠΟΥ ΔΗΘΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΔΙΩΧΝΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.
Pavlos Xanthopoulos
05/10/2009 14:37
APANTISI:"Δηλαδη τωρα εχουμε Σοσιαλισμο; Κωνσταντινος Μ. 5/10/2009 10:30"
Apo ta eos tora fenomena nai !
O "Georgakis" vgike apo tin Ekali mazi me ton adelfotou"...
Oi mirasia teis pitas, apo ta fenomena tha gini dikea...
Zito i dinastia !
ΣΤΑΘ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
05/10/2009 14:30
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ 5/10/2009 09:37.

Συγχαρητήρια στους ΠΑΣΟΚΟΥΣ για την νίκη τους .
Καλό είναι να χαμηλώσετε τους τόνους , χρόνο δεν έχετε ,οπότε αφήστε το παραμύθι της μεγάλης νίκης , μεγάλη έγινε επειδή το θέλανε κάποιοι ψηφοφόροι μας οι οποίοι ενώ μπορούσανε να τιμωρήσουνε με την ψήφος τους εκείνους που θεωρούσανε υπόλογους δώσανε μια ανέλπιστη νίκη στον αντίπαλο , μια νίκη η οποία θα τους στοιχίσει μελλοντικά , γιατί εκείνο που τους είπε ο Γ.Α.Π είναι αόριστο και νεφελώδες ,πράγμα που σύντομα θα διαπιστώσουνε , τα πράγματα θα έρθουνε όπως προγραμματιστήκανε στην ΕΕ ,ασφαλιστικό ,συνταξιοδοτικό ,απελευθέρωση κλειστών επαγγελμάτων , ιδιωτικοποιήσει τον ΔΕΚΟ , όλα αυτά θα πραγματοποιηθούνε θέλοντας η μη , σημασία δεν έχει εάν θα γίνουνε σε ένα η δυο χρόνια σημασία έχει ότι θα γίνουν , θέλω να δω τους συνδικαλιστές του Πασοκ όλους αυτούς που αθυρόστομα βρίζανε τον Κ.Καραμανλη και τον χαρακτηρίζανε τι θα κάνουνε τότε τι παραμύθι θα πουλάνε στους εργαζόμενους , εκτός και εάν θυμηθούμε της μεθόδους του πράσινου παρακράτους , και τι θα γράφετε εσείς κυρ. Μανωλιδη για όλα αυτά που θα συμβούνε , ένα άλλο είναι και το θέμα τον λαθρομεταναστών κυρ.Μανωλιδη ,είδα εχθές μπουλούκια από αυτούς με σημαίες του κόμματος σας να χορεύουνε μπροστά στης κάμερες , εσείς κάποτε μου θυμίσατε ότι έχετε άποψη για αυτούς θα ήτανε χρήσιμο να την ξανά εκθέσετε στο φόρουμ , η μήπως δεν πάτε κόντρα στην θέληση του αρχηγού σας που ο μακροχρόνιος σκοπός του είναι να τους αναγνωρίσει σαν ΕΛΛΗΝΕΣ .
Και μη ξεχνάτε το πρώτο συγχαρητήριο τηλεγράφημα ήρθε από της ΗΠΑ , κάτι που δεν συνέβη στης προηγούμενες δυο αναμετρήσεις με νικητή τον Κ.Καραμανλη .
ΣΤΕΛΙΟΣ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ
05/10/2009 13:54

Η μόνιμη και ανελέητη κριτική μου στα πολιτικά πράγματα, δεν μου αρνείται το ηθικό χρέος μου να συγχαρώ τον κ. Γεώργιο Παπανδρέου για τη μεγάλη νίκη του. Εύχομαι να υλοποιήσει όσα περισσότερα μπορεί από αυτά που έχει εξαγγείλει. Γιατί πάνω από όλα μας ενδιαφέρει το καλό του τόπου μας.


mixalis
05/10/2009 13:47
Προσέξτε μόνο μην κοκκινίσουν και τα άλλα νησιά του Αιγαίου. Κι όταν λέω "κοκκινίσουν" δεν εννοώ φυσικά το ΚΚΕ!!!!
ΣΤΕΛΙΟΣ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ
05/10/2009 13:37
@Maxmax 5/10/2009 13:15

Μην το αποπαίρνεις το παιδί, είναι στρατιώτης ταγμένος και θεοσεβούμενος.




RENOS KAZAMIAS
05/10/2009 13:36
@ Θα επιθυμουσα να συγχαρω τον Κυριο Γεωργιο A. Παπανδρεου και να του ευχηθω κουραγιο και υγεια .
Αγαπητοι μου των φρονημων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν.Οι περισσοτεροι Ευρωπαιοι ,Αμερικανοι μεχρι τα Χριστουγεννα το αργοτερο θα εχουν καταληξει ,ενα μεγαλο μερος που θα κανουν διακοπες την επομενη χρονια κατα τα φαινομενα και απο σοβαρες εκτιμησεις η Κριση και ο Ναζωραιος παρερχετε ...σαν τον Τεμπελη Καραμανλη ,ειναι μια λαμπρα ευκαιρια να ορθοποδησει και παλι ο Τουρισμος στην Πατριδα μας.ο ποιοτικος και προσοδοφορος Τουρισμος ,προτεινω οχι στην ΒΙΑ οχι στα ΔΑΚΡΥΓΟΝΑ να προστατεψετε με οποιοδηποτε τροπο το Πολυτεχνειο την Αθηνα να μην ανοιξη μυτη !! ειναι η πιο κρισιμη περιοδος.
Μη τα φορτωνετε στον Κοκορα και στο Παπανδρεου μονον
ειναι και δικο μας καθηκον οχι στους κακοαναθρεμενους στους αλητες,θελεις κυριε να σπασεις; θελεις να καταστρεψεις ;περνα απο το ΤΑΜΕΙΟ και μετα στον Κορυδαλο ετσι κανουν οι ΕΥΝΟΟΥΜΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ κατηντησε η Πατριδα ξεφραγκο αμπελι για τον καθε μασκαρα και τσαρλατανο...
Και παλι κυριε Παπανδρεου καλη σας επιτυχια
Με Τιμη Ρενος Καζαμιας Tampa Florida U.S.A.
γιωργος
05/10/2009 13:31
Αγαπητε Κε Μπογδη
οι αποψεις μου δεν εχουν καμια σημασια για κανεναν, απλως καταγραφονται εαν το θελετε προς συζητηση, αναλυση, απορριψη, μερικη αμφισβητηση προς γεννηση διαλογου.
Δεν εχω σκοπο να επηρεασω κανεναν, και πραγματικα οσοι ενδιαφερονται να μαθουν το επωνυμο μου- εαν εχουν ασχοληθει- ηδη το ξερουν, αλλωστε η οικογενεια του Ιντερνετ δεν κρατα μυστικα για κανεναν. Οποτε να μου επιτρεψετε να υπογραφω ως γιωργος, που ειναι και το πραγματικο μου ονομα. Παλαιοτερα σε σχετικη τοποθετηση μου απαντωντας στον αξιοτιμο Κο Λαβα ειχα πει οτι ονομαζομαι Γιωργος Ε. τοτε μου ειχε πει εαν θυμαμαι καλα, να μην δικαιολογουμε.
Αν ειχα να κρυψω κατι αγαπητε Κε Μπογδη δεν θα εγραφα σε φορουμ. Εχω τις αποψεις μου και απλα τις διατυπωνω, αλλωστε ολων τα κειμενα περνανε -κατα την γνωμη μου- απο λογοκρισια και κατοπιν δημοσιευονται, ετσι και τα δικα μου.
Εαν βεβαια δεν επιθυμητε αλλο την παραμονη μου στο φορουμ ανετα μπορειτε να την ζητησετε και θα αποχωρησω χωρις καμια διαμαρτυρια.
Με τιμη,

ΥΓ Κατα την ατυπη προεκλογικη περιοδο του φορουμ δεν εβρισα κανεναν, δεν απαξιωσα κανεναν και δεν εθιξα προσωπικα κανεναν. Τα κειμενα μου εαν τα Νεα κρατουν αρχειο ειναι προς αναζητηση του οποιοδηποτε να τα αποκτησει.
Και εφοσον επιθυμει να του αναλυσω αργοτερα την σκεψη μου. Το μονο που μπορει να με κατηγορησει κανεις ειναι οτι εκφραζω την επιθυμια μου απλα για λιγη σοβαροτητα στην πολιτικη ζωη του τοπου μου.
Οι αποψεις μου οπως αυτες εχουν καταγραφει μεχρι τωρα βαρυνουν αποκλειστικα το ατομο μου, καθως στην οικογενεια μου ολοι μας εχουμε διαφορετικες πολιτικες πεποιθησεις. Απλη δημοκρατια δηλ.
mixalis
05/10/2009 13:29
Μόλις έριξα μια ματιά στο χάρτη. Το απόλυτο πράσινο! Μοναδικές γαλάζιες πινελιές τα ...Βασιλοχώρια της Πελοποννήσου και τα Καραμανλοχώρια της Μακεδονίας. Πάντως να ξέρετε οτι αν η Ικαρία ήταν ανεξάρτητος νομός θα ήταν κόκκινη.
ΣΤΕΛΙΟΣ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ
05/10/2009 13:23
@ Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ 5/10/2009 12:54

Τι έπαθα Μανωλίδη; Σε διαβεβαιώνω πως είμαι καλύτερα από ποτέ. Όσο για τη φιλοσοφία την κουβαλώ μέσα μου και είναι ο έμφυτος τρόπος μου για να βλέπω τα πράγματα από ορθάνοιχτα παράθυρα και όχι από υπόγειες χαραμάδες.

Υ.Γ.
Είσαι τόσο προβλέψιμος! Όταν έστελνα το σχόλιό μου ήξερα πως θα μου απαντούσες οπωσδήποτε. Μόνο την ώρα αποστολής της απάντησής σου δεν μπορούσα να μαντέψω. Να είσαι καλά φίλε μου, είσαι πολύ ικανός στο να με διασκεδάζεις, έστω κι αν αυτό δεν διακρίνεται από το μάλλον σοβαρό ύφος μου.



Maxmax
05/10/2009 13:15
Aγαπητέ ''Μάριος 5/10/2009 11:09'':
Σε παρακαλώ, μην μας τρομάζεις μεσημεριάτικα με δηλώσεις σου όπως "Θα ξαναζήσουμε ευλογημένες (!) μέρες του 1981 και της αλλαγής".
LOL
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
05/10/2009 13:07
@Κωνσταντίνο Μ
Λίγο υπομονή παληκάρι μου. Σύντομα θα μάθεις τί έχουμε.
Μουρατίδης Αλέξανδρος
05/10/2009 13:05
Ο Λαός μίλησε.Η κάλπη έβγαλε ίσχυρη κυβέρνηση και δυνατό πρωθυπουργό. ο κ .Παπανδρέου ή χαιδευτικά Γιωργάκης ειναι ένας ηγέτης πλέον και όχι απλά κάποιος οραματιστής του ανέφικτου. Συγχαιρω προσωπικά την πολιτική του και του εύχομαι ολοψυχα καλό αγώνα στο δυσκολο δρόμο της διακυβερνησης θελω να δώ,δουλειές για όλους,όχι διακρίσεις.όχι σκλανδαλα και δημόσιους υπαλλήλους να ΜΗΝ δουλευουν.Θέλω υγεία και φορολογία που να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες των πολλών,ευκαιρίες για όλους και ισχυρη Παιδεία. κ.Παπανδρέου το ιστροικό πλέον 44% σας λύνει τα χέρια.Ηρθε η ώρα για Δουλειά,Δειξτε μας ότι αλλάξατε κι εμείς δεν θα σας αλλάξουμε και μετα απο 4 χρόνια Δουλειές,Κράτος δίκαιο και κοινωνικό,ελάφρυνση του μεσου και μικρού μισθωτού απο τα βάρη χωρίς να επιβαρυνθεί το κράτος.Μας το ζητήσατε..σας εμπιστευτηκαμε. Καλή Δύναμη
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
05/10/2009 13:04
@Nατάσα
Μπράβο Νατάσα. Εξασφάλισες τα όνειρά σου για τήν επόμενη 2ετία. Καλόν είναι όμως να συνηθίσεις ότι ελπίδες για εξουσία θα ξαναποκτήσετε στα βαθιά σου γεράματα.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
05/10/2009 13:02
@ΛΑΒΑΣ
Φίλε Λάβα, επέτρεψέ μου να υπογράψω ανεπιφύλακτα την αξιολόγηση του αποτελέσματος. Είναι ακριβώς όπως τα λές. Εύχομαι ο Γιώργος, τώρα πούχει την δύναμη καί δέν μπορεί να τον αμφισβητήσει κανείς, να προβεί στις δέουσε ενέργειες, ώστε η χώρα μας να ξαναποκτήσει το κύρος της διεθνώς καί ν''αλάξει πορεία, πρός το συμφέρον του συνόλου του Ελληνικού λαού. Κανένας συμβιβασμός με την διαλυμένη δεξιά. Κανένα κουκούλωμα εγκλήματος ή άφεση αμαρτιών. Ο λαός απέδωσε, με τον αυστηρότερο τρόπο την πολιτική ευθύνη. Ο κ. Παπανδρέου οφείλει να ρίξει φώς σε όλα τα εγκλήματα πού οδήγησαν την χώρα στα πρόθυρα της καταστροφής. Είναι λαϊκή απαίτηση.
Μητσος
05/10/2009 12:57
Μανωλίδη, να σου θυμίσω ότι το ΠΑΣΟΚ με τον Γιωργάκη έλεγε ναι στό σέδιο ΑΝΑΝ καί λίγο πολύ παρουσίαζε σαν αιθεροβάμονες, εθνικιστές καί βλάκες τους Κύπριους πού δεν τό ήθελαν; Μήπως θές να μου θυμίσεις ΜΙΑ φορά πού ο Γιωργάκης σαν ΥΠΕΞ τήρησε σκληρή στάση; Γιά να μην παρεξηγηθώ, καλώς καταψηφίστηκε η ΝΔ. Αλλά θεωρώ ανόητο να περιμένουμε τίποτε καλύτερο(πέρα από λόγια) από τον Γιωργάκη. Είναι κρίμα το 60% των εγγεγραμμένων οπαδών του ΠΑΣΟΚ να επιβάλλει έναν τόσο ακατάληλο πρωθυπουργό. Οποιοσδήποτε άλλος(πλήν ίσως του Πάγκαλου) θα είχε κερδίσει πολύ νωρίτερα καί πολύ ευκολώτερα
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
05/10/2009 12:54
@ΣΤΕΛΙΟΣ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ
Δεν έλαβες τις δέουσες προφυλάξεις καί είδες τι παθαίνεις. Τόριξες στην φιλοσοφία. Είναι πάντως ένας έξυπνος τρόπος να διώξεις την πίκρα απ''το στόμα σου.
Δημοσθενης Μπογδης
05/10/2009 12:45
γιωργος 5/10/2009 10:30


Αγαπητε και ευγενικε νεε ,
Αν θελετε να βαραινουν πραγματι οι αποψεις σας θα ηταν πολυ εντιμο να τις υπογραφετε και με το ονματεπωνυμο σας .

Και οχι ψευδο-ονοματεπωνημο σαν αυτα που εισαγει σαν μανιταρια ο κ. 666 , ουτε ενα <<γιωργος>>.........
Ελληνες υψωθειτε οπως σας αρμοζει ,αρχιζοντας απο τα μικρα , η οτι θεωρειτε μικρο .
Ο συμβολισμος στηυν Ζωη μας παιζει πρωταρχικο ρολο .
Με το θαρρος τησ γνωμης μου και το ονοματεπωνυμο μου ,
αντωνης
05/10/2009 12:22
@A.A. 5/10/2009 01:15 <<Η θριαμβευτική νίκη του ΠΑΣΟΚ ξεπέρασε κάθε προσδοκία και δικαίωσε όλους τους έλληνες που πίστεψαν ότι το ΠΑΣΟΚ του σήμερα είναι αποκαθαρμένο και έτοιμο να αλλάξει σελίδα στα ελληνικά πράγματα..>> Απο αυτη την φραση λειπει η λογικη. Η νικη του ΠΑΣΟΚ δεν δικαιωσε τιποτα, απλα εδειξε την διαθεση και την ελπιδα των ψηφοφορων για αλλαγες. Μονο αν το ΠΑΣΟΚ τηρησει τις υποσχεσεις του θα δικαιωθουν οσοι το ψηφισαν. Αν οχι, τοτε οι ψηφοφοροι του θα ειναι οι εξαπατημενοι και θα δικαιωθουν οσοι δεν του εδωσαν την εμπιστοσυνη τους,
ΛΑΒΑΣ
05/10/2009 12:18
Το είχα γράψει αλλά δεν με πίστεψε κανείς όταν είπα ότι στο Κιλκίς οι ψηφοφόροι του Τσιτουρίδη σε μεγάλο ποσοστό θα ψηφίσουν τον Φλωρίδη του ΠΑΣΟΚ.
Και ιδού η επαλήθευση, πράσινο και το δεξιοκρατούμενο Κιλκίς.
Δεν το έγραψα από φαντασία αλλά από επιτόπια γνώση της διαμόρφωσης των πραγμάτων στην ιδιαιτέρα μου πατρίδα, μετά την καρατόμηση του Τσιτουρίδη από τα ψηφοδέλτια της ΝΔ.

Εδώ θα πρέπει να δώσω τα θερμά μου συγχαρητήρια και στον ΓΙΑΠΩΝΕΖΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ που κάθε φορά τόνιζε το τι στραπάτσο θα πάθαινε η ΝΔ στην Ξάνθη. Τον θυμήθηκα βλέποντας τα αποτελέσματα.

Στις δικές μου προβλέψεις, που καταγραφήκανε και στο φόρουμ, έπεσα μέσα ως προς το ΠΑΣΟΚ σε έδρες και ποσοστό.
Είχα πει ΠΑΣΟΚ 158 έως 162 και ποσοστό 44,5% και ΝΔ 104 έως 109 και ποσοστό 36%. Έβλεπα την διαφορά στο 8 με 8,5%, έπεσα έξω ως προς την ΝΔ και χαίρομαι γιαυτό.
Εδώ νομίζω πως πρέπει να επαναλάβω δύο τετράστιχα από ένα τελευταίο έμμετρο που είχα δημοσιεύσει.

Γιαυτό σου λέω Κώστα μου κατακαημένε Κώστα
το τέλος σου εσίμωσε και τα κλειδιά σου δώστα
στον Γιώργο που έρχεται γοργά και μπαίνει στου Μαξίμου
γιατί είσαι πλέον παρελθόν με τίτλο επιτίμου.

Δεν είναι και του σκοτωμού καλέ μου Κωσταντίνε
όνειρο ήτανε και αυτό και τέλειωσε και πήγε
Τέλος θα βάλλω πια και εγώ στα έμμετρα συνήθη
και συ θα μπεις Κωστάκη μου βαθιά μέσα στην λήθη.

ΣΤΕΛΙΟΣ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ
05/10/2009 12:15
“Weltgeschichte ist Weltgericht : Η γενική ιστορία είναι η γενική κρίσις. Δεν υπάρχει υπέρβαση, δεν υπάρχει προσφυγή εναντίον αυτών που συμβαίνουν εδώ, είμαστε οριστικά αυτό που γινόμαστε, αυτό που θα έχουμε γίνει”.
ΧΕΓΚΕΛ

Ο ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ
05/10/2009 12:10
ΚΑΛΕ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΞΙΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΜΙΛΑΓΑΝ ΓΙΑ ΣΤΗΜΕΝΕΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΤΩΝ 7%; ΠΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΥΒΡΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ; ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ. 10 ΜΟΝΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ; Η ΘΕΛΕΤΕ ΚΙ ΑΛΛΟ; ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ....ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ!!!
ΤΕΡΙ
05/10/2009 12:06
@ΑΛ ΚΑΛ ΟΚ ΟΤΙ ΠΕΙΣ ΜΕ ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΘΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙΣ.
Φ.Κ.
05/10/2009 11:52
Απορω που βγαινει κυβερνηση σε αυτον τον τοπο μεχρι και με 38% αυτοδυναμη καταρχην... Αλλα να μου πεις τετοια δημοκρατια εχει ο τοπος. Θα δουμε λογικα την συνεχεια των κυβερνησεων του Πασοκ... Καλα κρασια
ΛΑΒΑΣ
05/10/2009 11:45
@ Νικητές και ηττημένοι.

Αυτές οι εκλογές είχαν τρεις νικητές και δύο ηττημένους.

Ο πρώτος αναμφισβήτητος νικητής και θριαμβευτής είναι το νέο ΠΑΣΟΚ του Γιώργου Παπανδρέου, ενός Παπανδρέου (που νομίσανε κάποια φασιστικά σκύβαλα του φόρουμ πως μπορούσανε με ανοίκειους χαρακτηρισμούς να τον κατεβάσουν στο σπιθαμιαίο ανάστημά τους) μεθοδικού, αθόρυβου και με σιδερένια θέληση ηγέτη.

Ένας δεύτερος νικητής είναι το Λα.Ο.Σ του Καρατζαφέρη που κατόρθωσε να μεγαλώσει την μαύρη κηλίδα του νεοφασιστικού φάσματος, εγώ πιστεύω πως ο μέλανας χώρος αυτός έχει ολοκληρώσει την ανάπτυξή του και θα παραμένει εφ εξής στάσιμος γηρασκόμενος.
Ο τρίτος νικητής είναι ο Συν/Σύριζα που κατάφερε παρά τα προβλήματά του να αυξήσει και αυτό τις πολιτικές του δυνάμεις.

Οι ηττημένοι των εκλογών είναι ασφαλώς η ΝΔ που κατέρρευσε σαν κτίσμα στην άμμο, ξεπερνώντας και κάθε κολασμένη φαντασία με το απότομο ξεφούσκωμα του τρομπαρισμένου και φτιαχτού ηγέτη της, που υπέβαλε και εσπευσμένα την παραίτησή του.
Ο άλλος χαμένος, το ψευδεπίγραφο κόμμα της δήθεν προστασίας της εργατική τάξης που μάζευε κουκί- κουκί τους ψήφους για να τους χάσει μαζεμένους με την εγκληματική πολιτική μιας ανίκανης και κοντόθωρης ηγετικής ομάδας.
Γελοία ανθρωπάκια με ξύλινη γλώσσα και γελοία επιχειρήματα με υπόγειες διαδρομές και κρυφές συμφωνίες με την δεξιά, παριστάνουν την ηγεσία του πάλαι ποτέ ηρωικού κόμματος της Εθνικής αντίστασης. Κρίμα στο αίμα, κρίμα στις εξορίες, κρίμα στο δάκρυ και τον πόνο, κρίμα στις φυλακίσεις και τις εκτελέσεις.


999
05/10/2009 11:31
Η παράταξη της μίζας της ρεμούλας, των κρατικοδίαιτων άχρηστων, των βυσμάτων, των κονέ και της αρπαχτής πήρε αυτό που της άξιζε. Το ιστορικό χαμηλό και μια θέση στο χρονοντούλαπο της ιστορίας με μπόλικη ναφθαλίνη για προστασία από το σκώρο. Ο κόσμος της ΝΔ (αυτός που απέμεινε) πήρε όμως ιστορικές αποφάσεις και συγκεκριμένα για το ποιους θα βάλει στην επόμενη βουλή. Αλογοσκούφης (με τα αλογοeconomics και την ήπια προσαρμογή), Πετραλιά (ασφαλιστικό), Βερναρδάκης (προσλήψεις από το παράθυρο μέσω ΟΑΕΔ), Παπακώστα, Ζαγορίτης εκτός βουλής. Αλλά μια ερώτηση στους φίλους της ΝΔ. Τον Αβραμόπουλο τι τον θέλετε ακόμα;
Μάριος
05/10/2009 11:09
Επιτέλους η χώρα γύρισε στις πατροπαράδοτες αξίες της. Θα ξαναζήσουμε ευλογημένες μέρες του 1981 και της αλλαγής. Εμπρός για μια χώρα δημοκρατική, σοσιαλιστική. Επιτέλους οι ικανότεροι θα αναλάβουν τις τύχες μας και φυσικά η αξιοκρατία, η δημοκρατία και η δικαιοσύνη θα ξαναβρούν την θέση τους. Μπράβο σε όσους μόχθησαν για να ξαναέρθει το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία. Σύντομα θα ανταμειφθούν.
Νατάσα Μ.
05/10/2009 10:33
Σε 2 χρόνια θα έχουμε πάλι εκλογές..Ετοιμαστείτε.. Εάν φυσικά δεν έχουμε πτωχεύσει μέχρι τότε και έχουμε λεφτά για τις καμπάνιες..
γιωργος
05/10/2009 10:30
Καλημερα σε ολους σας οπως επισης και στα ΝΕΑ.
Προ αρκετων μηνων ση Βουλη των Ελληνων αρχηγος κομματος κατηγορησε υπουργο της τοτε κυβερνησης οτι ειναι ανθρωπος ξενων συμφεροντων, χωρις να κρατα στα χερια του εστω ενα αποδεικτικο στοιχειο. Ο ιδιος αρχηγος κομματος κατα την προεκλογικη περιοδο ειπε σε συγκεντρωση του οτι το κομμα του ειναι το λιγοτερο εξαρτωμενο απο την Νεα Ταξη Πραγματων. Αρα ειναι εξαρτωμενο, αλλα δεν ξερουμε σε τι βαθμο.
Λοιπον επειδη πρεπει κοποια στιγμη η πολιτικη ζωη του τοπου να σοβαρευτει, οτι και να λεγεται πρεπει να αποδεικνυεται ειδαλλως δεν εχει καμια μα καμια αξια.
Με τιμη,

ΥΓ Οι αποψεις μου βαρυνουν αποκλειστικα εμενα και φερω την οποιαδηποτε ευθυνη αυτων που γραφω.
Κωνσταντινος Μ.
05/10/2009 10:30
Δηλαδη τωρα εχουμε Σοσιαλισμο;
Δημοσθενης Μπογδης
05/10/2009 10:28
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ 5/10/2009 09:48

Αγαπητε μου φιλε . Τιμιε ,επωνυμε μπροσταρη αγωνιστη ,

Εσυ ,η πλειοντης των προοδευτικων Ελληνων και γω μαζι θελουμε να τους δειξουμε το νεο πολιτικο υφος και ηθος που πρεσβευει το Νεο ΠΑΣΟΚ και ο Λαοπροβλητος Αρχηγος του
Γιωργος Α. Παπανδρεου .
Βλεπω με λυπη και γω οτι μερικοι εδω στο ΦΟΡΟΥΜ δεν αλλαζουν ευκολα .
Θα τους πεισουμε εμπρακτα με τα εργα της νεας κυβρνησης και με την Εθελοντικη δικημας συμμετοχη , που ειναι Χωρις προσωπικα ανταλλαγματα .
Καλη δουλεια φιλε μου !
Αλ Καλ
05/10/2009 10:12
@ΤΕΡΙ δεν πας ΚΑΛΑ ! ΔΗΛΑΔΗ εσυ που γεννηθηκες στη πολη εισαι πιο ΠΟΝΗΡΟΣ ή πιο ΕΞΥΠΝΟΣ ; ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ακομη και τωρα, ανοιξε τα ματια σου και κοιτα αυτα που θα συμβαινουν γυρω σου ΧΩΡΙΣ βοηθεια των φακων σου ........
mixalis
05/10/2009 09:56
Η ιστορία επαναλαμβάνεται:
Καραμανλής,Παπανδρέου,Μητσοτάκης
Κωστάκης,Γιωργάκης, και έπεται η Ντόρα.
Αμάν αυτή η οικογενειοκρατία! Μόνο ο Σημίτης έσπασε το κατεστημένο.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
05/10/2009 09:48
Κάποιοι φίλοι της στήλης, θέλουν να επιδείξουν μεγαλείο ψυχής καί μας καλούν να χειριστούμε τους ηττημένους με ευγένεια. Το πώς θ''αντιμετωπίσεις κάποιον, δέν επιβάλλεται ούτε από κανόνες ούτε με εντολές. Ο καθένας εμπνέει από μόνος του την συμπεριφορά των άλλων απέναντί του. Και οι συμπεριφορές πολλών δεξιών εδώ μέσα, κάθε άλλο παρά ευγενική είναι. Πάρτε παράδειγμα κάποιον Μ.Αγγελόπουλο καί κάποια Κλεοπάτρα Μαρία. Καί γράφουν αυτά, ώρες μόνο μετά την συντριβή τους. Σκέψου να τους δώσουμε καί λίγο θάρρος με περιττές ευγένειες. Δεν μπορείς να σεβαστείς τήν οχιά. Δεν μπορείς να την ζεστάνεις στόν κόρφο σου. Θα σε τσιμπήσει.
Αλ Καλ
05/10/2009 09:48
τωρα, εχετε την ΕΥΚΑΙΡΙΑ ακομη, να ξεκαθαρισετε τα πραγματα στη ΝΔ (επανεξελεξατε τους ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΥΣ βεβαια). ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΕΙΤΕ.... οι παλιες σας συνταγες ...δεν περνανε πια ! Ουτε πολωση ουτε αφισες ! ΑΝ ΧΑΣΕΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ στην απραγια ......
Αλ Καλ
05/10/2009 09:37
ΣΕΜΝΑ και ΤΑΠΕΙΝΑ, στρωθειτε στη δουλεια, πολυ μεθοδικη δουλεια, σηκωστε τα μανικια και εργαστειτε με ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. Να μη επαναληφθουν ΠΡΟΧΡΕΙΡΟΤΗΤΕΣ και νομοσχεδια στο ποδι. Η ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ απο το ΠΡΩΙ φαινεται ! Να ειστε σιγουροι, οτι αν εργαστειτε διχως τυμπανοκρουσιες και μισαλοδοξιες, για ολους τους Ελληνες, τοτε θα σας ψηφισουν και το υπολοιπο 33 % ...... ΒΑΛΤΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ αυτους που απο την αρχη προσπαθησουν να κινηθουν περιεργα..... ΚΑΤΩ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ !!!!!!
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
05/10/2009 09:37
Μια από τις αποτυχίες της Κυβέρνησης της Ν.Δ. είναι καί η καταράκωση της εικόνας της χώρας μας στο Εξωτερικό. Το κακό ξεκίνησε με την εγκληματική απογραφή, κατα τήν οποία ο κ. Αλογοσκούφης, μεταφέροντας δαπάνες απ''το μέλον στο παρόν, παρουσίασε ένα μεγάλο έλλειμα, ώστε να έχει ο ίδιος χαμηλό ξεκίνημα, αδιαφορώντας για την αξιοποστία της χώρας. Ακολούθησε μια 5ετής ανυπαρξία Εξωτερικής πολιτικής. Η χώρα μας έλαμψε δια της απουσίας της απ''όλα τα μεγάλα γεγονότα καί συναντήσεις. Ο Πρωθυπουργός μας περνούσε απαρατήρητος απ''όλες τις συνελεύσεις κορυφής της Ε.Ε. Σκοπιανοί καί Τούρκοι μας ζάλισαν στα χαστούκια. Οι ισχυροί του πλανήτη μας αγνοούσαν πλήρως. Ο Καραμανλής προσπάθησε να διασώσει την Εξωτερική πολιτική της χώρας με τό "βέτο" που δέν χρειάστηκε βέβαια ποτέ να μπεί για τα Σκόπια (ούτως ή άλλως δέν μπορούσε να πράξει διαφορετικά)
καί με τον αγωγό Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολης, πού όμως απλά, ήταν η συνέχιση μιας πετυχημένης συμφωνίας του ΠΑΣΟΚ. Δυστυχώς, η ύψιστη ανικανότητα του Καραμανλή, επεσκίασε καί τήν εξ''ίσου μεγάλη ανικανότητα της κόρης του Μητσοτάκη που έκανε την Ελλάδα πολύ μικρή στο Εξωτερικό.
Έτσι, ο κίνδυνος το κόμμα της Ν.Δ. να πέσει στα χέρια ενός άλλου ανίκανου αρχηγού είναι μεγάλος. Ούτε η Ν.Δ. έχει ελπίδες στο ορατό μέλον να κερδίσει εκλογές με την Ντόρα, αλλά, ούτε καί ο τόπος έχει να ωφεληθεί τίποτε από τήν επίδοξη αρχηγό της Αξιωματικής αντιπολίτευσης. Εύχομαι, να υπάρξει ένα ισχυρό αντιμητσοτακικό ρεύμα στήν Ν.Δ., ώστε να μας απαλλάξει απ''αυτόν τον κίνδυνο σ''ένα μήνα, κατά το έκτακτο συνέδριο της Ν.Δ.
Ioannis Karidakis
05/10/2009 09:31
Επιτέλους η Ελλάδα θα ξαναβρεί τη θέση της ανάμεσα στην Ευρώπη, θα έχει φωνή, όπως είχε και πριν από το 2004 έως που η Λαίλαπα της δεξιάς έφερε έναν παρατεταμένο χειμώνα. Απαξίωσαν τα πάντα και πρώτο από όλα το ΑΣΕΠ, σπρώχνοντας την Ελλάδα στο μεσαίωνα των κομματικών ρουσφετιών. Τα κομματόσκυλα που αλώνιζαν τόσο καιρό, επιτέλους, θα πάρουν πόδι. Ο Παπανδρέου αρχίζει τώρα, πρέπει όμως να έχει ΠΑΝΤΑ στο νου του το παράδειγμα της ΝΔ. Ο Ελληνικός ΛΑΟΣ δεν είναι ούτε πρασινοφρουροί ούτε γαλάζιοι κομματικοί εγκάθετοι , Ο Ελληνικός ΛΑΟΣ ΔΕΝ είναι δεδομένος ΠΟΥΘΕΝΑ, και αν του ποδοπατήσουν το φιλότιμο, αργεί αλλά τιμωρεί και τιμωρεί ΣΚΛΗΡΑ…. Εύχομαι, για το καλό αυτού του τόπου, κύριε Πρωθυπουργέ, καλή επιτυχία!
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
05/10/2009 09:18
@ΠΑΥΛΟ ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟ
Ο Ζαγορίτης ζήτησε να μαυρίσουν τους βρωμιάρηδες της Ν.Δ. Τελικά μαύρισαν τον ίδιο καί τα δεκανίκια του (ΚΚΕ). Πάντως παραμένω συν/νος συνδ/στής του ΚΚΕ αν αυτό σε χαροποιεί.
@ΤΕΡΙ
Ξέρω πολύ καλά τι μας περιμένει. Θέλει προσοχή. Είπαμε, το αγόρι γεννήθηκε, χρειάζεται επαγρύπνηση μή μας βγεί π****ης. Πάντως, χαίρομαι πιό πολύ την συντριβή της δεξιάς παρά τήν νίκη του ΠΑΣΟΚ. Αξίζει να βλέπεις τις φάτσες των κοματόσκυλων της Ν.Δ. τέτοιες μέρες. Ούτε ήττα του Ολυμπιακού έχω χαρεί τόσο.
@Μ.Κ.
Την χρυσή οκταετία τήν έζησα. Το ΠΑΣΟΚ δέν έκανε τόσες ανοησίες όση η Ν.Δ. τώρα. Πάντως, εγώ ήμουνα απέναντι σ''ότι λανθασμένο έκανε. Τότε χάθηκε η χρυσή ευκαιρία να φτιάξουμε τήν Ελλάδα που θέλουμε. Δεν θ''αφήσουμε να χαθεί και τώρα. Αυτή η δύναμη που έδωσε ο λαός στο ΠΑΣΟΚ δέν πρέπει να πάει στράφι. Θεσμοθέτηση της αξιοκρατίας καί χτύπημα της διαφθοράς είναι πλέον Εθνική ανάγκη. Τίποτε δέν θα πετύχει χωρίς αυτά. Το πίστευα πάντα καί θα το πιστεύω για πάντα.Γι'' αυτά θ''αγωνιστώ.
Βενιερης Παναγιωτης Bern Schweiz
05/10/2009 09:04
@ Μεγαλη προσωπικη νικη του Γεωργιου Παπανδρεου.
Γνωμη μου και πιστευω οτι θα ειναι ενας αξιος Πρωθυπουργος
Η Διαφθορα ,η Καθημερινοτητα ,η Υγεια ειναι η Γαγγραινα της
ΚΟΛΟΜΒΙΑΣ του ΝΟΤΟΥ....Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ. Το φακελακι στο γιατρο ! στην Πολεοδομια, Εφορια ,αδειες οδηγησεις,δοτους γιατρους,απατεωνες δημοσιους υπαλληλους κτλ κτλ.
Η Δημοσιευση καθε καταγγελιας ,και η αυστηρη τιμωρια του καθε βρωμιαρη Θα πρεπει να ειναι ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ.
Εαν αυτο δεν γινει απο σημερα κιολας ,διοτι ενοειται το κρατος εχει συνεχεια και συνεπεια για εμενα θα εισαι συνενοχος και συνεργος στο κατα εξακολουθηση ΕΓΚΛΗΜΑ κατα της Ελλαδος,
Καλη σου Επιτυχια.
ΤΕΡΙ
05/10/2009 08:59
ΜΠΟΓΔΗ
ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΟΥ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΑΛΛΟΥ
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ? Η ΣΟΥ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝΕ
ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΒΟΥΝΟ
ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΗ ΛΕΣ.
Δημοσθενης Μπογδης
05/10/2009 08:42
Ελληνικέ Λαέ συγχαρητήρια .Έδωσες την πολιτική λύση που απαιτεί ο τόπος αυτή τη δεδομένη στιγμή .
Γιώργο Α. Παπανδρέου , είσαι ο αδιαφιλονίκητος Αρχηγός του προοδευτικού Νέου ΠΑΣΟΚ , είσαι ο λαοπρόβλητος νέος Πρωθυπουργός ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ .

Καλή Επιτυχία στο δύσκολο σου έργο .Σε εμπιστευόμαστε και θα σε υποστηρίζουμε στα δύσκολα που έρχονται .
Πολίτες της αγαπημένης μας Χώρας , άσχετα με το τι ψηφίσαμε χθες καλούμαστε όλοι να συμβάλουμε τώρα στην πολυπόθητη Αλλαγή.
Ο τίμιος αγώνας μας αρχίζει και η συμμέτοχη μας είναι αναγκαία .
Η κοινωνία αλλάζει από την δική μας συμπεριφορά πρώτα απ ’όλα
Βάζουμε στην άκρη τα προσωπικά μας ( καθώς και τα προσωπικά οφέλη ) και πορευόμαστε για το γενικό καλό του τόπου .

Προσοχή στις εκφράσεις σας φίλοι της στήλης . Χρειαζόμαστε πολίτικο ύφος και ήθος .
Δείξτε το .

Με τιμή
Νικος Νικολαιδης
05/10/2009 08:41
Η Νιου Γιορκ Ταιμς για τις εκλογες και την οικονομια της Ελλαδος - Οκτ 3, 2009 . The economy is the central issue in Sunday’s elections. After 15 years of sustained growth, buoyed by Greece’s entry into the euro zone, the economy has stalled. Unemployment is at 9 percent and is expected to rise to 10 percent, if not higher, in 2010. Analysts say the recession is exacerbated by deep structural problems. The underground economy is estimated at 30 percent of gross domestic product. Experts say that Greece loses about $17.5 billion annually in unpaid income taxes and $13 billion in unpaid payroll taxes to cover social costs. And with two pensioners for every worker, employment levels cannot sustain social spending. Greece also has a longstanding tradition of hiring more state workers in order to stave off social unrest, a practice that has bloated the public sector — one in four Greek workers is employed by the state — and increased public debt, which is estimated to reach 108 percent of gross domestic product. Νικος Νικολαιδης - Σαν Φρανσισκο
Δημήτρης Ν.
05/10/2009 08:22
@Μ. Κ 5/10/2009 07:50

Μιλάτε και εσείς που διορίσατε και τους συνταξιούχους...... Α, ρε κακομοίρηδες!!!!! Πάρτε τα υπογλώσσιά σας τώρα. 10,45% η διαφορά σας έπεσε κάπως βαριά!!!!
Pavlos Xanthopoulos
05/10/2009 08:18
Pros k. Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ 4/10/2009 23:48
Emeis tou KKE ehoume PASOKSIDES mesa steis eikogenies mas kai kserouna na siniparhoume kinonika....
Alla afto den mas pavi na kritikaroume tin igesia tou PASOK pou den tolma na zitisi tin ETHNIKI aneksartisia kai tin stirikse mias eikonomikis politikis iper ta simferonta ton Ellinon !
Pantos to tiri pou sas erikse i deksia to eidate,tin faka wmws?
Na efharistite ton gramatea teis neas dimokratias pou zitise apo tous deksious na mavrisoun to komatou(stelehi) kai afto sineprakse ston na kerdisete me toso megali diafora,kai fisika na pesi to KKE !
Pantos meta apo kathe kathisia(eikonomiki masa),kanete mia episkepsi sto foroun ton neon oste na min perasoun oi diafores fimes pros to "ergo sas"....
BABHS
05/10/2009 08:17
AS TUS DWSUME PISTWSH XPONU 1 XPONO KE META FENETE TO PRAGMA IDH I ALLES XWRES TIS E.E VGENUN APO THN OIKONOMIKH KRISH NA DUME POTE 8A VGH I ELLAS PU XPWSTAEI TO 108%
KE TWRA DULIA GIWRGO AFU SHKWSES TA MANIKIA KE
DIAFANIA KE TERMA STEIS MIZES ETSI DEN TO IPES KANE TO
KE APELEFTERWSE TA KLEISTA EPAGELMATA DWSE STA KATWTERA STRWMATA KE KOPSE APO TUS EXOPLHSMUS KE TA FOROSINXWRIA THS EKLHSIAS KLP NONWN BOREIS AN NAI BRAVO SU AN OXI PARETHSU
ΟΥΦ
05/10/2009 08:14
Επιτέλους ΤΕΛΟΣ στον σκοταδισμό!
ΤΕΡΙ
05/10/2009 07:57
ΜΑΝΩΛΙΔΗ ΠΑΡΕ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΣΑ
ΟΚ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΗΣ ΤΟ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΧΑΛΑΡΩΣΕ
ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΟΝΟ ΜΗ ΣΟΥ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΓΕΛΙΟ Κ ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΕΧΕ.
ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΤΕΜΠΕΛΑΡΑΔΕΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΝΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΟΥΝΕ ΕΧΘΕΣ ΣΤΗ T.V
HTANE ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΤΡΕΛΗ ΧΑΡΑ!!!

a. ahdonoxwriths
05/10/2009 07:55
To egklhma timwreitai kai sthn Ellada,epitelous,hrthe h wra ths timwrias
ΓΙΩΡΓΟΣ Σ.
05/10/2009 07:52
ΧΑΙΡΕ, Ω ΧΑΙΡΕ ΛΕΥΤΕΡΙΑ! Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!
Μ. Κ
05/10/2009 07:50
Προς Κ. Μανωλίδη,
Φαίνεται πως ξέχασες τη χρυσή οκταετία 81- 89 όπου όποιος ήταν γραμμένος στις οργανώσεις και στις κλαδικές του ΠΑΣΟΚ διορίστηκε στο δημόσιο. Γι'' αυτό το λόγο το ΠΑΣΟΚ έχει ένα 38-39% που είναι μπετόν αρμέ και σταθερά το στηρίζει.
Όσο για το λαό της ΝΔ - αυτό το 34-35% - καλό είναι όταν αναφέρεσαι σ΄ αυτόν να πλένεις το στόμα σου με ροδόνερο!
Τα περί ανοησίας σου τα επιστρέφω! Άντε και καλές δουλειές!
ΓΚΙΑΟΥΡΗΣ ΡΑΓΙΑΣ
05/10/2009 05:07
Κατ''αρχάς, πρέπει ως σωστοί άνθρωποι και πολίτες να δώσουμε όλοι μας ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΓΑΠ ΠΟΥ ΜΕΤΕΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΘΡΙΑΜΒΟ. Κανείς δεν πίστευε οτι το ΠΑΣΟΚ θα κέρδιζε με τόση μεγάλη διαφορά έναντι όλων των υπολοίπων κομμάτων. Λοβέρδος και Καστανίδης δεν το είχαν φανταστεί ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα όπως δήλωσαν οι ίδιοι. Και δεν είναι τόσο το ποσοστό του 44%, όσο η τεράστια διαφορά με τη ΝΔ που την διέλυσε στην κυριολεξία, καθώς και η απορρόφηση χιλιάδων ψήφων της Αριστεράς. Ο ελληνικός λαός, καλώς ή κακώς, αποφάσισε να εμπιστευθεί τις ελπίδες του στο ΠΑΣΟΚ και του έδωσε εν''μέρει λευκή επιταγή. Από την άλλη, τιμώρησε τη ΝΔ και τον Καραμανλή για την απραγία, την ανικανότητα και την αντιλαϊκή πολιτική που εφάρμοσε από την πρώτη στιγμή που ανέβηκε στην εξουσία και που πρόδωσαν τις ελπίδες του ελληνικού λαού για "επανίδρυση του Κράτους". Ο κόσμος μάλλον χρειάζεται ελπίδα και αισιοδοξία, το θέμα είναι αν θα μπορέσει το ΠΑΣΟΚ να ανταπεξέλθει στις προσδοκίες του. Το χθεσινό αποτέλεσμα δεν είναι απλά μια καθαρή νίκη του ΠΑΣΟΚ στις εκλογές, είναι ξεκάθαρη διαταγή που υποχρεώνει τον ΓΑΠ να μην υποπέσει σε κανένα απολύτως λάθος που έκαναν όλες οι κυβερνήσεις στο παρελθόν. Είναι πολύ βαρύ το φορτίο των ευθυνών και των υποχρεώσεων που αναλαμβάνει, και πρέπει να συνειδητοποιήσει οτι δεν υπάρχει πλέον άλλος για να του το πασάρει και μετά να τα παρατήσει όπως έκανε ο Κωστάκης. Η ΝΔ για μένα απέδειξε οτι μόνο ως Αξιωματική Αντιπολίτευση τα καταφέρνει καλύτερα απ''ότι ως Κυβέρνηση. Ίσως να είναι η μοίρα της αυτή, αν αναλογιστεί μαζί κανείς οτι το σύνολο των δεξιών πολιτών στην Ελλάδα δεν ξεπερνά το 40%, σε αντίθεση με το υπόλοιπο 60% που ταυτίζεται ιδεολογικά με την κέντρο-κεντροαριστερά. Αυτό όμως που μου κακοφάνηκε περισσότερο και το θεωρώ σοβαρό πρόβλημα για τον τόπο, είναι η μείωση των ποσοστών της Αριστεράς σε σχέση με τις εκλογές του 2007. ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ χάσανε περίπου 1.5% το οποίο πήγε στο ΠΑΣΟΚ, την στιγμή που όλοι περίμεναν, ειδικά για το ΚΚΕ, να αυξήσουν τα ποσοστά τους! Σε συνδυασμό με το ποσοστό των ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ που δεν κατάφεραν τελικά να μπούνε στην Βουλή, παρ''όλο που διπλασίασαν το ποσοστό τους σε σχέση με το 2007, μου φέρνει μεγάλη απαισιοδοξία για το αν καταφέρουμε τελικά ποτέ να δούμε μια πολυκομματική Βουλή με δυνατά "μικρά" κόμματα και κυβερνήσεις συνασπισμού, όπως ακριβώς γίνεται στην πλειοψηφία των χωρών της ΕΕ. Μάλλον τελικά η Ντόρα είχε δίκιο που έλεγε οτι δεν έχουμε την αντίστοιχη κουλτούρα σαν λαός μιας και ο Δικομματισμός μας απέδειξε για μια ακόμη φορά πως ζεί και βασιλεύει, ακόμη και με το ιστορικά χαμηλό ρεκόρ της ΝΔ. Κλείνοντας, να δώσω τα προσωπικά μου συγχαρητήρια στον Γιαπωνέζο Παρατηρητή που κέρδισε το μεταξύ μας στοίχημα μιας και οι προβλέψεις του ήταν περισσότερο από εύστοχες και να ευχηθώ καλή και σωστή αδιάφθορη διακυβέρνηση στο ΠΑΣΟΚ προς όφελος του τόπου και των πολιτών.
TI;PES;
05/10/2009 05:04
DEN MPORO NA KATALAVO PIOS HTAN O ASOS ? H AKSIOPISTIA.. OS ANTIPOLITEFSI ? OI YPOSXESEIS TOU MELONTOS ? H EPANAPROSLIPSIS STO DIMOSIO ? TO PRASINO ? H PROODOS? TA SYKOMENA MANIKIA ? TO EMPROS GIA MIA ELLADA NEA ? "OPS" TO PERNO PISO. TA FAKELAKIA ? OI KOUKOULOFOROI "DIMOKRATES" ? "OPS" TO PERNO PISO . EEEEE!!! .S...TA
Stamatis G.
05/10/2009 04:22
Ego Leo na afisete katamerous tis ratsistikes ke fanatikes tasis ke Na doulepsete oli mazi Gia Mia kaliteri Ellada. I Ellines tou eksoterikou diaprepoun dioti exoun afisi piso tous afti tin mizeri pragmatikotita. Ine aksiolipito I xora pou edose Ta fota tou politismou se olon ton kosmo na exei katadisi etsi. To 2003 epestrepsa stin Patrida Gia monimi egatastasi....to 2005 ksana efiga aidiasmenos. Lipame pou to Leo alla exoume mini piso. Theli sigedrosi, prospathia ke epimoni apo olous Gia na viosoume oli Ta apotelesmata. Elpizo o Giorgos Papandreou na ftiaksi Mia kaliteri Ellada Gia olous.
paratiritis
05/10/2009 03:46
sto skamni edw kai twra o alogomouris gia tin pseftiki apografi pou kai ti xwra rezilepse kai to idio to ECOFIN xaraktirise oute ligo oute poly san paralogi kai aneksigito xarakiri gia tin xwra!!
Saganaki
05/10/2009 03:46
I daifora psifon ofeilete sto gegonos oti aftoi pou eixane ipostirksi tin Nea Dimokratia then fagane tou skasmou kai elpizoune mpas ke antistrepsoune tous rolous gia to prosopiko tous ofelos. Gia na doume se kana dio xronia tous titlous ton efimeridon gia to pioi trone me ton agleora.
Menelaos K.
05/10/2009 03:42
Ola ta frouta edo pistevoune oti me tin allagi tis frouras ton klefton tha pame mprosta. Figane oi men ke mpikane oi de. Pia einai i diafora metaksi PASOK kai ND vre lamogia? Ksipniste re. Mas monopoloune ke kanane tin Elladitsa mas tritokosmiki xora. Min ksexastete palamakia ke xazoxaroumeno prosopo.
Aggelopoulos
05/10/2009 03:29
emis apofasizoume ke diikoume
logia proin pasoktzi

tora o kenourgios ..

to kinima( tromokratias) apofasizi ke diiki logia melontikou pasokktzi den tha argisisete na to katalavete oti ton tafon sas anixate gia na mpite mesa
pos sas aresi auto ellines tis ellados(yparxoun ke elines ektos ellados pou ine oi pragmatiki ellines)
Ελληνας της Γερμανιας
05/10/2009 03:28
Εγω σταχειολογησα μερικες εκφρασεις απο την παρουσα συζητηση:

Σχολια υβριστικα, ρατσιστικα και γενικα λεξιλογιο πεζοδρομίου. Ο,τι ικανοτητες και να εχει καποιος πρωθυπουργος δεν μπορει να κανει πολλα πραγματα, αν υπαρχει τετοια νοοτροπια στη χωρα.

Το κειμενο αυτο δεν εχει καμμια προθεση να προσβαλλει καποιον, γι΄ αυτο δεν εγραψα ονοματα. Ο σκοπος του ειναι να ξανασκεφτουν αυτοι που τα εγραψαν, αν τετοιες εκφρασεις τιμανε τους κατοικους μιας χωρας.

Σας παρακαλω διαβαστε τα κατωθι νηφαλια και σκεφθειτε, τι θα σκεφτει, αν τα διαβασει ενας ξενος.

Φυγανε τα γαλάζια καθάρματα.

Ke na kopsete ton tsampouka stous apenanti ke stous guftoskopianous.

εφυγαν οι αθλιοι δεξιοι.

ma8e sunta3h palio vlaka sosialisth. . .

Συγχαρητήρια στο Γιώπγακη............ΕΛΠΙΖΩ Ν ΚΑΝΙΣ Κ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ?

Ο ΜΙΚΡΟΨΥΧΟΣ ΑΡΧΗΓΙΣΚΟΣ ΣΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ;;

Τ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΦΥΓΑΝΕ ΤΟΠΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΗΡΑ ΣΟ

Τι σύνταξη να μάθω αγόρι μου? Σαν αυτή που πήρε σήμερα ο χοντρός σας?

Αντε τράβα στην γωνιά παλιοκοπριά να κλάψεις .

Εσύ εκεί, το μυαλό σου στη μάσα και στην κλεψιά . Νηστικός δεξιός.

Επίσης μπράβο στον Ελληνικό Λαό που γυρισε την πλάτη στο ΚΚΕ, το πλέον αναχρονιστικό και άθλιο κόμμα στην Ελλάδα!!!!

Θα κυβερνησει ο Γιώργος αυτός πέφτει από το ποδήλατο

σε προειδοποίησα να πάρεις έγκαιρα τα χάπια σου,

Εσείς είστε φίδια κολοβά

Οι περισσότεροι απ''''αυτούς που έμειναν είναι καθίκια.

Καλα ξεκουμπιδια Καταλληλοτερε!!
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
05/10/2009 03:19
Θάθελα να μάθαινα ένα λόγο για τον οποίο, αυτό το 33,5% ψήφισε σήμερα Ν.Δ. Μα τόσο ανόητοι είναι;
Εξαιρούνται αυτοί που πήραν θέση που δέν αξίζουν, αυτοί οι οποίοι έβγαλαν χρήματα που δέν θάβλεπαν ούτε στο όνειρό τους καί αυτοί που πιστεύουν ότι τις Κυβερνήσεις τις εκλέγουμε για προσωπικές εξυπηρετήσεις.
Don''t mess with Texas
05/10/2009 03:14
Koita re pou oloi oi dexioi to paizoun anti-amerikanoi.
Oust lamogia. Oi Ellines den eimaste monoi ston kosmo auto.
. Koprites.
M. Aggelopoulos
05/10/2009 03:12
Kaimene ellinike lae tora tha ipoferete dipla apo oti pathate apo tin ND to pasok tha sas allaxi ta fota. ta tamia adia ke oti tha kani tora tha ta rixni stin ND
Tetion kouto lao den prokite na bris pouthena alou ston kosmo ektos
vevea dia mastigiou akomi se lithargo briskasaste vevea katharisate me tin... tou baboula alla

KALI TYXI
tha parakoloutho tis kiniseis tou mikrou PAPANDREOU
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
05/10/2009 03:08
Ωρα 3 περίπου. Καταμετρημένο το 95% των εκλογικών τμημάτων. Η διαφορά έσπασε με φόρα το φράγμα των 10 μονάδων καί τείνει να κλείσει οριστικά στίς 10,5 μονάδες. Η Ελλάδα έγινε καταπράσινη. Η Ν.Δ. παρέμεινε ζωντανη μόνο στίς Σέρρες, στήν Καστοριά, στήν εδώ καί 3.000 χρόνια ολιγαρχική Λακωνία καί στήν γείτονα Μεσηνία. Γαλαζοπράσινη
η Αργολίδα κράτησε τον χρωματισμό της για ελάχιστες ψήφους.
2,3 μονάδες κάτω η Ν.Δ.,από το Ιστορικό χαμηλό της του 1981.
Καί άν τότε, τήν πήρε καί τήν σήκωσε ο σίφουνας που λεγόνταν Ανδρέας Παπανδρέου, καί θα μπορούσε κάποιος να θεωρήσει επιτυχία το ότι διέσωσε ένα ποσοστό 35,8 περίπου, σήμερα δέν υπάρχει η παραμικρή δικαιολογία. Ο αλαζόνας αρχηγός της, νόμιζε ότι, παίζοντας play station, θα διατηρεί εσαεί το φωτοστέφανο του μεγάλου ηγέτη, που έντεχνα του εφτιαξαν οι Λούλης καί Ρουσόπουλος, καί δέν θα χρειαζόταν, παρά να βγεί στήν πιάτσα 15 ημέρες πρό των εκλογών, να συμμετάσχει σε κάνα δυό Ντιμπέϊτ καί να κατατροπώσει τον αντίπαλό του. Ο Βασηλιάς βέβαια, ήταν γυμνός από το 1997 που εξελέγη αρχηγός της Ν.Δ. Οι επικοινωνιολόγοι όμως, κατάφεραν να πείσουν τους ανόητους καί πεινασμένους για εξουσία καί μάσα δεξιούς, ότι, ο Βασηλιάς τους είναι ντυμένος με πλουμιστή στολή. Όσοι βέβαια δέν μασάμε από επικοινωνιολογία, βλέπαμε τήν γυμνια του Βασηλιά καί τρέμαμε για τις επιπτώσεις, αλλά ποιός
μας άκουγε. Περνιόμασταν καί για γραφικοί. Ήρθε η ώρα όμως φίλοι μου, που πληρώθηκε η προφητεία Σουφλιά του 1997, αμέσως μετά την εκλογή του Καραμανλή. Ότι δηλαδή, οι εκλέκτορες της Ν.Δ. έκαναν ένα εγκληματικό λάθος, καί θάρθει ο καιρός που θα το πληρώσει ακριβά, καί η χώρα, καί η παράταξη. Η χώρα τό πλήρωσε πολύ ακριβά με την καταράκωση της οκονομίας της. Η παράταξη το πλήρωσε σήμερα, σημειώνοντας την πλέον ταπεινωτική ήττα της Ιστορίας της. ΣΟΥΦΛΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΞΕΧΑΣΕΣ ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΣΟΥ. ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΣΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ. ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΧΩΡΑ.
ΠΑΝΟΣ Μ.
05/10/2009 02:47
majo 4/10/2009 22:20. Φοβερή άποψη. Το ποδήλατο σε μάρανε. Τρομάρα σου.
cleopatramaria
05/10/2009 02:46
43% einai ligotero apo to miso to lao tis elladas... not good enough... Obama peire 53% me McCain 46% kai dipla ta electoral votes 365 vs 173
cleopatramaria
05/10/2009 02:38
rizili einai na psifisi n ellada enan pou einai mono 25% Ellinas... prota n Basiliki oikogenia apo alli hora kai tora ton Papandreou. Nomizete oti ponaei yia tin Ellada? Genimenos stin Ameriki, den nomizo ponaei yia tin Ellada... n hora tou einai USA
pAnos Den Haag
05/10/2009 01:43
RE"SEIS MANWLIDH,MPOGDH, X8ES SAS EIXA EYXH8EI, KALO BOLI, ALLA ESEIS DEN PAIXATE TIMIA, ESEIS ANTI GIA MIA BOLH, RIXATE OLOKLHRH ATOMIKH BOMBA, KAI TI BOMBA???PRASINH. MA KALA EISTE SOBAROI,GINWNTAI AYTA TA PRAGMATA???DEN SKEFTHKATE POSOI <<AN8RWPOI>> 8A PA8OUN KAKO???KAI PRWTOS KAI KALITEROS, O AGWNISTHS, OAKOURASTOS,TO BOUNO, O BOULHS O SOUBLAKIAS TOUS THN EKANE, (SAN BAZELOS POU EINAI XEREI KALA PWS NA TREXEI STA DYSKOLA) KAI AFHSE PISW TOU TOUS OPADOUS TOU MONOUS, F.PA..<<666>>, KAK-OMHROUS, k.l.p..k.l.p.XOU ,XOU,XOU, FANTAZESTE SE TI PSYXOLOGIKH KATASTASH BRHSKWNTE TWRA???APO THN ALLH MERIA BEBAIA, ENA MEGALO BRAVO STOUS LOGIKA SKEUTOMENOUS N.D.KRATES POU BALANE TO KALO THS PATRIDOS MAS PANW APO TON KOMMATIKO FANATISMO KAI EGWISMO, KAI PSHFISAN PASOK. NA MHN SAS KOURAZW ALLO, PREPEI KAI NA KATEBW STO UPOGEIO, TELEIWSE KAI TO TSIPOURO. PANTA FILIKA APO THN TSIPOUROMASTOUROMENH XAGH .META APO 5,5 XRONIA SIGHS O NARGILES MOU KELAIDHSE.
a.ahdonoxwriths
05/10/2009 01:27
Xthes diorize agrofulakes o Mpouloukos(Kararamanlhs),apo shmera diorrizei nekrothaftes
giwrgos
05/10/2009 01:18
ειναι πλεον καιρος να καθαρισει ο τοπος απο τα σκ@τ@.Πλεον το ΠΑΣΟΚ με τετοια ισχυρη λαικη εντολη δεν επιτρεπεται να κανει πισω οπως εκανε το 81 και το 93! εχει ερθει πλεον ο καιρος που πρεπει να κατσουν στο σκαμνι οσοι βυσσοδομουσαν -δεκαετιες τωρα- πισω απο τις πλατες του λαου.καθηκια καθε χρωματος και παραταξης.εχει ερθει πλεον ο καιρος που η παλαιοδεξια ή θα διασπαστει σε αυτονομες τασεις -με την ελπιδα να αναδυθει απο μεσα της μια εν δυναμι ευρωπαικου προσανατολισμου Χρισιτιανοδημοκρατια , μια καποια πατριωτικη δεξια και μια ακροδεξια φραξια με σαφη ομως φιλοευρωπαικο προσανατολισμο και μακραν τυχον χουντοφασιστικων τυχοδιωκτισμων, δηλαδη να διαμορφωθουν οι συνθηκες ωστε να ξεκαθαριστει το τοπιο οπως εδω και δεκαετιες εχει συμβει στην αλλη πλευρα .. ειδαλλως θα παραμεινουμε με μια συντηρητικη παραταξη στο οθωμανικο παλαιοκομματκο μορφωμα των καθε λογης Μαυρομηχαλαιων κ'' κοτσαμπασιδων και απογονων ταγματασφαλιτων μετα των κολαουζων τους, πουχουν κρατησει τοσες δεκαετιες πισω αυτο τον τοπο και τον πανε δυο βηματα πισω καθε φορα που τολμα να κανει ενα μπροστα!!και κατι τετοιο διχως να καθησουν εδω και τωρα στο σκαμνι οσα καθηκια εχουν εδω και δεκαετιες κατσει στο σβερκο του λαου δε γινεται.καιρος λοιπον για τους υπαιτιους του χρηματιστιριου που οι περισσοτεροι ανηκουν σε μαγαλοαστικες Δεξιες σκατοφατσες να πληρωσουν για οσα εκαναν τον καιρο του σημιτη.καιρος για τον μαγκινα και τον καθε Μαγκινα,για τον αλογοσκουφη και τον ΚΑΘΕ αλογοσκουφη για τον καραμαλη και για τον ΚΑΘΕ καραμαλη να πληρωσουν για ολα οσα εκαναν σε βαρος του λαου και του τοπου .αλιως τη βαψαμε ολοι μιας και αλλη ευκαιρια δε θαχουμε . Οποτε , την επομενη φορα το λογο πλεον θαχουν τα κονσερβοκουτια!!
A.A.
05/10/2009 01:15
Η θριαμβευτική νίκη του ΠΑΣΟΚ ξεπέρασε κάθε προσδοκία και δικαίωσε όλους τους έλληνες που πίστεψαν ότι το ΠΑΣΟΚ του σήμερα είναι αποκαθαρμένο και έτοιμο να αλλάξει σελίδα στα ελληνικά πράγματα.. Είναι έτοιμο να κάνει τις μεγάλες τομές ώστε να μπούμε σε πορεία ανάπτυξης ,ευνομίας, ισονομίας και κοινωνικής δικαιοσύνης. Είναι έτοιμο να συγκρουστεί με την οπισθοδρόμηση του συντηρητισμού και να εισάγει νέα ήθη στο κοινωνικό και πολιτικό γίγνεσθαι. Είναι έτοιμο να δρομολογήσει ένα νέο μοντέλο διαχείρισης της εξουσίας απαλλαγμένο από αγκυλώσεις του παρελθόντος και εμποτισμένο με τα φαινόμενα της διαφθοράς, του νεποτισμού και της αναξιοκρατίας. Είναι έτοιμο να δώσει σκληρό αγώνα ενάντια σε παλιές νοοτροπίες και αντιλήψεις ,ώστε να προχωρήσει τη χώρα ένα βήμα μπροστά. Είναι έτοιμο να συγκρουστεί με όλες εκείνες τις δυνάμεις που καθήλωναν την κοινωνία σε στασιμότητα και καλλιεργούσαν αντιλήψεις του οχαδερφισμού. Είναι έτοιμο να παραδειγματίσει μέσα από τη δική του συμπεριφορά και να αποτελέσει φάρο καθοδήγησης όλων μας για μία Ελλάδα που αξίζει σε όλους τους έλληνες. Είναι έτοιμο να υπερασπιστεί τα αδιαφιλονίκητα δίκαια του έθνους και να μην παραχωρήσει ούτε σπιθαμή των από ξηράς ,αέρος και θάλασσας κυριαρχικών μας δικαιωμάτων. Είναι έτοιμο να διεξάγει σκληρές διαπραγματεύσεις εντός της Ε.Ε. προκειμένου να έχει φωνή και θέση στο ευρωπαϊκό κεκτημένο. Είναι έτοιμο να δομήσει μία σύγχρονη δημόσια διοίκηση επωφελεία του πολίτη. Είναι έτοιμο να ανασυγκροτήσω όλο τον κρατικό μηχανισμό στη κατεύθυνση πάταξης της γραφειοκρατίας και της αλόγιστης σπατάλης των χρημάτων του έλληνα φορολογούμενου. Είναι έτοιμο να επιδείξει οικολογική συνείδηση σε όλο το εύρος της οικονομικής παραγωγής θεσπίζοντας και λαμβάνοντας μέτρα στήριξης της πράσινης ανάπτυξης. Είναι έτοιμο να σταθεί δίπλα στον νέο που ονειρεύεται και ποθεί μία Ελλάδα που θα θελε να ζήσει .Είναι έτοιμο να ασκήσει χρηστή διοίκηση απαλλαγμένο από αυταρχικές συμπεριφορές. Είναι έτοιμο να αξιοποιήσει όλο το δυναμικό της χώρας για μια πατρίδα όλων των ελλήνων. Είναι έτοιμο να προσφέρει ασφάλεια στον πολίτη και απασχόληση σε όλους τους εργαζόμενους. Είναι έτοιμο να παρέχει ομπρέλα κοινωνικής στήριξης όλων των χαμηλών εισοδημάτων. Είναι έτοιμο να εγγυηθεί και να υπερασπιστεί την ανεξαρτησία των θεσμών που αποτελούν εγγύηση της δημοκρατίας μας .επιδεικνύοντας έμπρακτο σεβασμό στον έλληνα πολίτη. Στην πρώτη του μετεκλογική δήλωση στο Ζάππειο Μέγαρο ο Γ. Παπανδρέου δήλωσε ότι θέλει και μπορεί. Ανέβασε ψηλά τον πήχη . Του το ευχόμαστε.
Giorgos Kavala
05/10/2009 00:56
Ο κυρ θανος πεθανε παραπονεμενος......και τελικα τον κυρ θανο τον κανει σημερα ο Καρατζαφερης....Να υποθεσω λοιπον οτι μετα την παραιτηση Καραμανλη δεν μπορει να στηριξη το κο Παπουλια για προεδρο....οποτε?.....οποτε αφου συνεχαρη τον Παπανδρεου μαλλον παει για προεδρος της δημοκρατιας ο Καραμανλης ...και φευγει απο την μεση ο Καρατζαφερης....οσο ποιο γρηγορα το κανει η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ αυτο τοσο ποιο γρηγορα το ΠΑΣΟΚ θα τελιωση την δικη του δουλεια .....Αυτη η νυχτα μενει που θα μασται μαζι θα φυγεις μακρια μου πριν ερθει το πρωι..










BASILIOS PIGKOULAS, koureas
05/10/2009 00:53
@NIKO-LOUTSOS....THA MOU EPITREPSEIS NA SE DIORTHOSO STH TELEFTAIA SOU PROTASH....."TRITH FORA" ENNOEIS, XEHASES THN KOMPANIA PAPADOPOULOU-PATTAKOU. POOLY METRIOFRON EISAI RE ADELFE!
999
05/10/2009 00:52
Κατ αρχήν να δώσω κι εγώ τα συγχαρίκια μου στο Γιώργο. Για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα τέτοιου μεγέθους νίκη. Η επάρατος νόσος που λέγεται δεξιά έχει εισέρθει σε ύφεση. Όμως εγρήγορση! Γιατί μπορεί να περάσει ξανά σε φάση έξαρσης. Γιώργο, διώξε τα λαμόγια, βάλε τους άξιους στις κατάλληλες θέσεις χωρίς κομματικά γυαλιά, κόψε τα χέρια όλων αυτών που περιμένουν στη γωνία με σηκωμένα τα μανίκια να αρπάξουν, εφάρμοσε κοινωνική πολιτική κι εμείς μαζί σου. Εφάρμοσε αυτά και τότε σίγουρα η δεξιά θα ξαναδεί εξουσία μετά από 50 χρόνια. Όσο για τους φίλους του forum που καταφέρονται με απαξιωτικές εκφράσεις τους υπενθυμίζω ότι ο λαός μίλησε σήμερα κι έδωσε 10% διαφορά. Τουλάχιστον ας υπάρξει η στοιχειώδης ευγένεια κι ας δώσουν συγχαρητήρια.
Nikoloutsos
05/10/2009 00:42
Re Basilara Pigula, mas koroidevoun polles fores emas tous ellinoamerikanous, alla simera tous deixame alli mia fora oti emeis oi ellines tis Amerikis mexri ke prothypourgous tha fernoume stin Ellada. Eine i defteri fora stin istoria tis elladas pou tous ti fernoume.
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
05/10/2009 00:19
@RENOS KAZAMIAS, Thank you for the wonderful poetry and defensive support. Someone called me a "rightist" earlier in the same way I call "monarchy" the pathetic dynasties of PASOK and New Democracy. There is a quote I remember from one of my favorite films "the King and I, 1956"....When I sit, you sit. When I kneel, you kneel. Et cetera, et cetera, et cetera!
LAKHS GALIOURHS.
05/10/2009 00:02
SYXARHTHRIA SE OLOUS TOUS PASOKTZHDES TOU FORUM.

LAKHS GALIOURHS.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
05/10/2009 00:01
Δεξιοι,
Προσωπικά σας ενημέρωνα για τήν συντριβή που σας περιμένει εδώ καί καιρό. Για νάμαι ειλικρινής όμως, όσο καί να τόθελα προσωπικά, δέν πίστευα ότι η συντριβή σας θα είναι τόσο μεγάλη. Έμελε, το μεγαλύτερο πουλέν σας, μετά τον ΄μεγάλο Καραμανλή, να σας οδηγήσει στην πλέον συντριπτική καί ταπεινωτική ήττα της ιστορία σας. Δεν είναι τυχαίο. Ο Καραμανλής ήταν καί είναι ένα τίποτε. Απλώς, οι επικοινωνιολόγοι έχτισαν πάνω στο όνομα μιά φούσκα. Η φούσκα αυτή σας οδήγησε μέν σε νίκες, πλήν όμως, μια φούσκα δέν μπορεί να Κυβερνήσει, καί η καταστροφή της χώρας ήλθε σαν φυσιολογική συνέπεια. Ήταν τόσο κακός Κυβερνήτης στήν πράξη, πού απηύδησε πολλούς από σας για να φτάσει σε τόσο χαμηλό ποσοστό. Ουδέν καλόν όμως αμιγές κακού. Η συντριβή αυτή, οδηγεί σε απόσυρση τον κ. Καραμανλή, καί η παράταξή σας καί η χώρα, διατρέχει ένα μεγάλο κίνδυνο. Η οικογένεια Μητσοτάκη, είναι στά πρόθυρα να καταλάβει καί πάλι το κόμμα της δεξιάς. Αν γίνει, δύο τινά μπορούν να συμβούν. Το πιό πιθανό, να οδηγήσει τήν παράταξή σας σε ακόμη μεγαλύτερη ήττα στις επόμενες εκλογές. Το ίδιο πιθανό, να οδηγήσει σε διαίρεση της παράταξής σας στα δύο. Πρωθυπουργό της χώρας δεν διανοούμαι κάν να το σκεφτώ. Αλλά, καί μόνο το χαμόγελό της ως αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης, θάναι αρκετό για νά σπάσουν τηλεοράσεις στήν Ελλάδα. Αν μπορείτε να κάνετε κάτι να μας απαλλάξετε απ''αυτό το ενδεχόμενο, θα σας το χρωστάμε μεγάλη χάρη.
Κωνσταντίνος
04/10/2009 23:53
Από την Δευτέρα 4 Οκτωβρίου 2009 αλλάζει ο Μανωλιός. Βάζει τα ρούχα του αλλιώς!
NEOVII
04/10/2009 23:50
ΟΜΗΡΕ ΝΑ΄ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΑ ΤΡΕΛΑ.....
Γ.Χ.
04/10/2009 23:49
ΕΜΠΡΟΣ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ
ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
04/10/2009 23:48
ΠΑΥΛΟ ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟ
Ελα Παύλε, μόλις έφαγα. Έκανες τίμιο αγώνα Παύλε, μας στράβωσες με τα λατινικά σου, αλλά η Μπουμπουλίνα σου δέν τραβάει περισσότερο. Ότι δικαιούσασταν το πήρατε. Άντε τώρα στήν αντιπολίτευση. Φτάνει, 5,5 χρόνια το παίξατε δεκανίκια της δεξιάς. Ξέρω ότι δεκανίκια του ΠΑΣΟΚ δέν θα γίνετε ποτέ. Φοβάστε μή συρρικνωθείται. Αλλά, λίγο πάνω, λίγο κάτω εκεί θα κινείστε. Καί τώρα, να σου κάνω μιά παράκληση. Αρκετά μας παίδεψες. Γράφε Ελληνικά ρε Παύλο.
Θέλω να σε διαβάζω, αλλά με ζαλίζεις. Καί τα λές τόσο ωραία.
IZZY
04/10/2009 23:44
Όπως και να''χει είναι μια σχεδόν καινούρια αρχή καθώς ναι μεν έρχεται πάλι στην εξουσία το "Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κόμμα" αλλά με έναν καινούριο αρχηγό, Κατα τη γνώμη μου δεν χρειάζονται παραπλανητικές ικανότητες και ύπουλα σχέδια αλλά ταπεινότητα και συλλογική εργασία. Κανείς δεν τρώει παραπάνω απ''όσο πρέπει και όλοι βάζουν πάνω απ''όλα το ελληνικό κράτος που στη συνέχεια θα μας δώσει πίσω αυτά που χρειάζονται για να ζήσουμε μια αξιοπρεπή ζωή και ν''αφήσουμε μια αξιόλογη κληρωνομιά στην επόμενη γεννιά
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
04/10/2009 23:43
Aξιότιμο κ. Γεώργιο Παπανδρέου, λαοπρόβλητο Πρωθυπουργό της Ελλάδος.
Κύριε Παπανδρέου,
Παρακαλώ να δεχθείτε τα ταπεινά μου συγχαρητήρια για τήν μεγαλειώδη σας νίκη. Νοιώθω καί εγώ τήν ίδια χαρά με σας, διότι, πιστεύω ακράδαντα, πώς το χαμόγελο καί η ελπίδα θα επανέλθει στα πρόσωπα των ανθρώπων. Η ευθύνη σας κ. Πρωθυπουργέ, για αλλαγή πορείας είναι μεγάλη. Το έργο σας τρομερά δύσκολο. Μα είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρετε. Είμαι σίγουρος ότι ξέρετε τί πρέπει να κάνετε. Ασφαλώς καί δέν περιμένουμε θαύματα. Ασφαλώς καί ξέρουμε ότι μας περιμένουν δυσκολίες. Ένα μόνο πράγμα μας αρκεί. Να μας δείξετε ότι ακολουθείτε τον σωστό δρόμο. Να μας δείξετε ότι οι εξαγγελίες σας θα πραγματοποιηθούν. Καθιέρωση της αξιοκρατίας καί χτύπημα της διαφθοράς, είναι γερά θεμέλια για να χτίσετε αυτό που ονειρεύεστε για τον λαό σας. Γερά θεμέλια λοιπόν κ. Παπανδρέου. Εμείς θα είμαστε κοντά σας. Όπως σας βοηθήσαμε να θριαμβεύσετε έτσι θα σας βοηθήσουμε καί να πετύχετε. Καί τότε θα έχετε την τιμή, για πολλά-πολλά χρόνια να κυβερνάτε αυτόν τόν τόπο.
Συγχαρητήρια λοιπόν καί πάλι καί καλή δύναμη.
OMHROS.T
04/10/2009 23:33
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΧΑΡΩ ΘΕΡΜΑ ΤΟΝ ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΑΜ-ΟΜΠΑΜΑ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΝΙΚΗ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΕ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ.
ΑΥΤΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΤΥΧΩΝ ΕΚΛΟΓΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΟ ΙΡΑΚ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ..
ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ....ΠΕΡΙΦΑΝΗΣ
ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΚΛΕΞΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗΓΙΑ ΤΗΣ Ν,Δ. ΤΗΝ ΝΤΟΡΟΥΛΑ ΜΑΣ.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ......ΤΖΑΚ-ΠΟΤ
ΦΓ
04/10/2009 23:31
Ο ΟΜΠΑΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ ΣΤΟ ΓΙΩΡΓΑΚΗ!
ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΡΕ ΜΠΡΑΒΟ!
ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ .
Βαγγελης
04/10/2009 23:29
Καλα ξεκουμπιδια Καταλληλοτερε!!
Κωστας Καραμανλής ''''το ισχυρο χαρτι'''' της ΝΔ
Pavlos Xanthopoulos
04/10/2009 23:16
PROS K: Δημήτρης Ν. 4/10/2009 21:49
"Επίσης μπράβο στον Ελληνικό Λαό που γυρισε την πλάτη στο ΚΚΕ, το πλέον αναχρονιστικό και άθλιο κόμμα στην Ελλάδα!!!!
Pesta "Haralampe" apo avrio tha trote kai den tha ehete hrono na ta lete...
Ti na kanoume pou ehoume enan lao ipodoulo....?
Pavlos Xanthopoulos
04/10/2009 23:13
Tha eithela na stilo heretismous sta "sintrofia" Lava,Mpogdi ,888 kai allous tou PASOK pou apo avrio tha pesoun me ta moutra stis periories oste na vgaloun tin Ellada apo ta hrei ....
Sas efhome kouragio sintrofia kai igia oste na mporesete na prolavete na fate/apolamvanete afta pou tha kataktisete apio avrio "me agona kai skliri doulia"...
Emeis tou KKE epimenoume Ellinika !
ΦΓ
04/10/2009 23:00
ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΩΧ!
ΕΡΧΕΤΕ Η ΝΤΟΡΑ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΡΤΙ
vasilakos
04/10/2009 22:53
στο καλο!!! να ριξεις μαυρη πετρα πισω σου...να μην σε ξαναδουμε... μας κατεστρεψες και παλι το βαζεις στα ποδια.... αλλα ειπες ,,,αλλα εκανες παλι.... ουστ
manolis chasapis
04/10/2009 22:42
Κριμα που οι Οικολογοι δεν μπηκαν στη βουλη...
Απορ? πως ο κοσμος ψηφιζει Καρατζαφερη!Τι εχει κανει αραγε και τι προσφερε??ΙΙσως αγνοω κατι...Οσο για το Παπανδρεου ισως και να κανει κατι εαν τον αφησουν οι καρχαριες.Σιγουρα πιο χαρισματικος απο τον Καραμανλη.
Γενικα παντως δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα.Οπισθοδρομουμε ? βαλτωνουμε τις κρισιμες στιγμες γιατι κανεις δεν νοιαζεται για το κοινωνικο μελλον αλλα για το καταναλωτικο παρον και κυριως οι πολιτικοι.
Δεν με βλεπω να γυριζω στην Ελλαδα...συντομα,
ΡΕΝΟΣ ΚΑΖΑΜΙΑΣ
04/10/2009 22:35
@ Δεν μπορω να μη εκφρασω την αηδια μου και το αισχος για την αποψη του Γιαννης 21:30 αντε στο κλουβακι σου βρε Γιαννημ` το μαντηλι σου που θα κατηγορησεις συμπολιτες σου, ρεβανσιστη ! αντε στην γκαρσονιερα σου που θα κανεις και κριτικη κοιτα να βγαλεις τον χειμωνα σου .Θα σου δειξω ποσα απιδια βαζει ο σακος απο αυριο....
Ρενος Καζαμιας
γιωργος
04/10/2009 22:31
Ωρα για μερικα ερωτηματα προς το Πα.Σο.Κ. Ο Σοσιαλισμος ηρθε στην χωρα μας - προσωπικη αποψη εχοντας διαβασει αρκετα- για να μην παρει αριστερη στροφη η χωρα. Σημερα οι Σοσιαλιστες ηρθαν στην εξουσια. Και ερωτω θα εφαρμοσουν Κρατικο Σοσιαλισμο? Και αν ναι πως ακριβως θα γινει αυτο? Επιθυμουν να συνεργαστουν με την Αριστερα στο συνολο της? Ειναι γνωστο οτι για να γινουν κρισιμες αλλαγες στην χωρα μας, απαιτουνται κοινωνικες και πολιτικες οσο ειναι δυνατον συναινεσεις. Για να υπαρχει πολιτικη συναινεση θα πρεπει να υπαρχει υγιειης αντιπολιτευση παρα την πικρια ορισμενων. Εχοντας ακουσει επομενως την ευρυτερη συναινεση που ευαγγελιζεται η ηγεσια των Σοσιαλιστων θα ηθελα πραγματικα να ρωτησω πως αυτοι την εννοουν. Η Μεταπολιτευση με την μορφη που την ξεραμε ευτυχως ή δυστυχως τελειωσε. Η χωρα μπαινει σε δυσκολο δρομο και καλειται να αναθεωρηση τις συμμαχιες, τον διεθνη ρολο της, την πολιτικη που θα ακολουθησει σε θεματα παιδειας και πολιτισμου. Ο Γεωργιος Α. Παπανδρεου εαν επιθυμει η Ιστορια να τον τιμησει θα πρεπει να ισορροπησει τις καταστασεις. Οπως επισημανα, θα τα καταφερει? Ειναι στο χερι του? Μενει να το δουμε. Προσωπικα του ευχομαι καθε επιτυχια στο δυσκολο εργο του. Με τιμη, ΥΓ Η Ελληνικη Ιστορια ειναι γεματη λαθος επιλογες, καποια στιγμη δεν νομιζετε οτι πρεπει να κανουμε τις σωστες?
ΤΕΡΙ
04/10/2009 22:27
ΜΠΟΓΔΗ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ
ΘΑ ΤΑ ΛΕΜΕ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΓΕΛΑΣΕΙ Κ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ ΤΩΝ ΒΟΡΕΙΩΝ ΠΡΟΑΣΤΕΙΩΝ Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.

John
04/10/2009 22:27
Poulimena prasina kanalia kai efimerides
AEA
04/10/2009 22:23
Ασουπη ωρε! Γλεντατε κοσμιως! Τα προβληματα ακομα υπαρχουν.Πρεπει να φτιαξουμε κι εμεις με την σειρα μας που δεν το βλεπω να γινεται συντομα, να μη πω ποτε. Πρασινοι,γαλαζοι,ροζ και οικολογοι ολοι μαζι τωρα πια να παμε μπροστα...ασε οι "κοκκινοι" δεν βαζουν μαυλο γιατι ποτε δεν ειχαν...κι ουτε ποτε....Απο αυριο ολοι τα μανικια πανω σηκωμενα και στη δουλεια να πληρωσουμε τα χρεη πρωτα. Α! και λιγη διαιτα δεν βλεπτει !Δεν βλεπετε που γιναμε η Αμερικη των Βαλκανιων; Χαιρετισματα και τα συγχαρικια μας απο....Αμερικη Αμερικης! (χα!)
majo
04/10/2009 22:20
Καλά πιστεύετε στα αλήθεια πως θα υπάρξει ικανός πρωθυπουργός. Αδύναμοι αναλώσιμοι και απόλυτα ελεγχόμενοι. Θα κυβερνησει ο Γιώργος αυτός πέφτει από το ποδήλατο
nionios
04/10/2009 22:16
Δεν μου γλιτώνει η TV σήμερα, θα την σπάσω:

Θεοδωράκης: .... o Γιώργος Παπανδρέου πολεμήθηκε όσο κανένας άλλος από τα ΜΜΕ!!!!!!!! Αντίθετα ο Καραμαλής σπρώχτηκε....
Πρετεντέρης: Μα τι λέτε, τα ομόλογα και το βατοπαίδι τα ΜΜΕ τα έβγαλαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επειδή όμως δεν είμαστε πιθήκια θα θυμίσω ότι ενώ ο ΑΛΦΑ έπαιζε βατοπαίδι, το MEGA και όλα τα υπόλοιπα κανάλια μαζί (σε απόλυτη συμφωνία-συμπαιγνία δηλαδή) έπαιζαν άλλα αντ` άλλων. Άρχισε το MEGA να παίζει τις βρωμιές του Ρουσόπολυου στα τελευταία θέματα του δελτίου μετά από 10 ημέρες από τότε που ανεδείχθη για πρώτη φορά από τον προανεφερθέντα σταθμό. Μέχρι τότε η αξιωματική αντιπολίτευση και όχι μόνο, ΣΤΕΓΝΑ και ΧΟΥΝΤΙΚΑ είχε φιμωθεί με αποτέλεσμα κανένας βουλευτής του ΠΑΣΟΚ ή άλλου κόμματος να μην έχει βήμα στην TV.

Είπαμε δεν είμαστε ανεγκέφαλοι, έχουμε μνήμη...


Pecos apo Banana land
04/10/2009 22:16
ΠΑΦ !!! ΕΣΚΑΣΕ Η ΦΟΥΣΚΑ.
IOANNA P.
04/10/2009 22:11
BRAVO KAI APO GERMANIA!!!! KALH AKSIOPISTIA STH NEA KYVERNHSH!!!! XAIROMAI POU H ELLADA KSEREI AKOMH NA EPANASTATEI OTAN PAME KATA DIAOLOU!!!! EGW SHMERA EIMAI PERIFANH!!!!
Ξενος στη χωρα του
04/10/2009 22:08
Ραγιαδες και λαμογια χωρις αξιοπρεπεια και εγωισμο ηταν ειναι και θα ειναι. Ευχαριστω την εφημεριδα γιαυτο το ελευθερο φορουμ που εδωσε πολλες ελπιδες οτι ακομα υπαρχουν δυνατα μυαλα και πεννες σ αυτο τον τοπο.Δυστυχως ειναι ασημαντη μειοψηφια.Προς την νεα κυβερνηση θα προτινα
να προσλαβη ολους του ζητουλες στο δημοσιο για να λυση
το προβλημα της ανεργιας και τα εκατο γιδια να τα βοσκουν εκατο γιδοβοσκοι.Οι αλβανοι ειχαν βρη την λυση πριν απο σας για σας.Σε ολους τους opinion makers συγχαρητηρια για την μετατροπη των Ελληνων σε προβατα. Αξιος ο μισθος σας
xristos foutsitzhs
04/10/2009 21:56
paok pasok hlekrosok
SKT
04/10/2009 21:49
Kriti prasino nisi !!
Re ti glentia tha ginoun ekei.
As kryftoun oi skyloi an theloun t'' autia tous.
Δημήτρης Ν.
04/10/2009 21:49
Ζήτω η Ελλάδα, ζήτω το ΠΑΣΟΚ, ζήτω η κατάρρευση της επάρατης δεξιάς του Καραμανλή. Την ημέρα της ιδρύσεως της ΝΔ, ο Γιώργος Παπανδρέου της έβαλε την ταφόπλακα....
Επίσης μπράβο στον Ελληνικό Λαό που γυρισε την πλάτη στο ΚΚΕ, το πλέον αναχρονιστικό και άθλιο κόμμα στην Ελλάδα!!!!
RENOS KAZAMIAS
04/10/2009 21:33
@ ...Σας εχουν χιλιοτραγουδησει μικρα,πλακιωτικα στενα
Με τη μενεξεδενια δυση και τα θλιμενα δειλινα
Τα πονεμενα σας τραγουδια γιναν αγαπες και φιλια
Γιναν κυρες τα κοπελουδια και καθε σπιτι μια φωλια
Θα`θελα λιγο πριν πεθανω ,σ`ενα Πλακιωτικο στενο
μια βολτα διπλα σου να κανω σ`ενα δρομακι σκοτεινο
Κι ετσι πιασμενοι απ`το χερι προτου να φτασει το πρωι
και πριν σβησει το καθε αστερι να`χουμε φυγει απ`τη ζωη
Να `χουμε φυγει απ`τη ζωη
Το σημερα επνιξε το τοτε,μικρα Πλακιωτικα στενα
και νοσταλγειτε ποτε ποτε καποιον καιρο που δεν γυρνα
Κι εμεις γκριζομαλλο ζευγαρι παμε ταξιδι στα παλια
ενω της Πλακας το φεγγαρι μας ριχνει ασημι στα μαλια
Θα ` θελα λιγο πριν πεθανω...
Με Τιμη Ρενος Καζαμιας Tampa Florida


Γιαννης
04/10/2009 21:30
ΠΡΟΣ BASILIOS PIGKOULAS, koureas 4/10/2009 21:17 pigkoula καλη σου χωνεψη.η αθλια δεξια σου στον αγυριστο.αντε γεια σας.Γεια σου Γιωργο Παπανδρεου Πρωθυπουργε μας!βαλτους στο χρονοντουλαπο τους δεξιους.αρκετα με την αλητεια τους.ΔΙΚΑΙΩΣΕ ΜΑΣ!!!Η καταπρασινη Αχαϊα μαζι σου
Α.Α.
04/10/2009 21:26
Είναι βαρειά η θλίψη του τσολιά.
έλεος
04/10/2009 21:22
Γιατί χαίρεστε αφού δεν θα αλλάξει τίποτα.
Κωνσταντινος Μ.
04/10/2009 21:22
Αντε,καλη δυναμη και καλους διορισμους...
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
04/10/2009 21:17
GEIA SAS RE LEBENTHDES ELLINES, PANHGYRIZEI H AMERIKH SHMERA ME TIS NIKES TOU JEFFREY. BRAVO SAS, PSHFISATE AMERIKANIKA PALI META APO 28 XRONIA. FATE PRASIES GIA TESSERA XRONIA!
Α.Α.
04/10/2009 21:17
Πω Πω 10 ίντσες, εεε συγγνώμη μονάδες, η διαφορά.
ION
04/10/2009 21:16
ΚΩΣΤΑ, ΒΑΝΑΝΑ ! ΟΥ ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥ !
γιωργος
04/10/2009 21:14
Αγαπητε fuser συναντιομαστε μετα απο αρκετο καιρο στο ιδιο φορουμ, σε ευχαριστω για την ευχη σου και στην ανταποδιδω. Με τιμη, ΥΓ Η Ελληνικη κοινωνια πρεπει να καταλαβει οτι η Μεταπολιτευση τελειωσε μολις σημερα. Ωρα για μια νεα μεταπολιτευση, ωρα για ενα Νεο Πολιτισμο. Το Πα.Σο.Κ. ειναι δεσμιο των προτασεων του, ασχετα εαν σε μερικα σημεια του ειχε ασαφειες. Η Ιστορια συνεχιζει να κρινει το Πα.Σο.Κ., αλλα αυτη την φορα υπαρχει μια διαφορα. Δεν θα κυκλοφορησει σε βιβλιο, θα γραφετε καθε μερα εδω.
Ειρήνη Π.
04/10/2009 21:14
Σας παρακαλώ κ. Τρέμη, επιτρέψτε μου να φύγω. Ντροπή κ. Παυλόπουλος. Ούτε γάλα ούτε καρδάρες άφησαν. κ. Αποστολίδη. από τα ψηλά στα πολύ..υυυυυυυ χαμηλά. Καλά να πάθετε. Εξαφανιστήκατε από τα κανάλια δεν έχει κανείς από σας το θάρρος να παραδεχτείτε την ήττα, μάλλον την συντριβή σας. Εσύ συνέχισε να γράφεις ανοησίες και εμείς ο λαός θα σας μαυρίζουμε αλύπητα .
Stella Petrides
04/10/2009 21:11
SYNXARHTHHHHHHHRIA GIORGAKH, EEEEEEKANES TO HOMEWORK TEEEEEEEELEIA, TWRA ETOIMASOU TWRA NA SE STEILOUN GIA BROUBES KAI NA ARXHSOUN THN MEGALH MASSA GIATI EPESE PEINA APO TO 2004............................
KAI AN 8ELEIS NA SWSEIS TO TOMARI SOU WE DO NOT EXIST FOR YOU, SWIM IN THE SHID YOU CHOOSED TO BELONG.................................
GOOTH LOUCKY LUCK AND IF YOU ARE A DUCK FLY.........
EXEIS KAI TOUS JANJAWID STHN KRHTH NA ANTIKATASTHSOUN THN 17 NOEMBRH TOOOOP SUCCESS...
KAI KALA KOUMPAROMANTOLINA...............................
ΜΙΝΑΣ
04/10/2009 21:08
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΕ, ΞΕΣΚΕΠΑΣΤΗΚΕΣ ΚΑΙ ΦΑΝΗΚΕ Η ΠΛΗΡΗΣ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΣΟΥ, ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΚΑΙ PLAYSTATION ΗΣΟΥΝ ΙΚΑΝΟΣ, ΜΑΣ ΦΛΟΜΩΣΕΣ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ. ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΣΕ ΞΕΦΤΙΛΗΣΕΙ ΑΛΛΟ, ΠΡΕ ΤΗΝ ΞΕΦΤΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΣΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΗ. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ ΑΧΡΗΣΤΕ!!!!!!!!!!!!
simon Arr
04/10/2009 21:00
Χρυση Αυγη ρε!!
ΜΙΧΑΛΗΣ
04/10/2009 20:58
ΜΠΡΑΒΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΝΑ ΞΑΝΑΧΤΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
PT
04/10/2009 20:56
OTAN XANEIS ME 7%-8% , TA MAZEYEIS, TON VOYLWNEIS KAI KANEIS VATHYA UPOKLISH. ANTE  SPITAKI SOY.........THA GRAFTEIS STHN ISTORIA SAN TO MEGALUTERO MPAXALO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
αντωνης
04/10/2009 20:53
δεδομενου οτι το χαμηλοτερο ποσοστο που εβγαλε ποτε η νδ ειναι 35.88% η ηττα της (διαφορα για την ωρα μονο 0,42%, απο το χειροτερο αποτελεσμα) ειναι ιστορικη! της ευχομαι ολοψυχα "αντε και σε κατωτερα"
fuser
04/10/2009 20:52
@γιωργος 4/10/2009 20:08 Να σου ζησει ρε Γιωργο.....να αποδειχθει και πιο γουρλης απο τον δικο μου που 40ρισε οταν βγηκε το 04 ο καταλληλοτερος. Αντε μπας και τα παιδια μας δουνε καλυτερο αυριο....αλλα αν δεν αρχισουμε να δουλευουμε σοβαρα ολοι μας μην περιμενουμε απο κυβερνησεις.
SKT
04/10/2009 20:51
O Benizelos, ti wra vgainei sto Zappeio gia dilwseis?
Α.Α.
04/10/2009 20:51
Για τον xarhs 4/10/2009 19:55

Τι σύνταξη να μάθω αγόρι μου? Σαν αυτή που πήρε σήμερα ο χοντρός σας?
Τον ήπιατε τον φρέντο τον μέτριο?
Κάνατε μπανάνα Χάρηη?

Αντε τράβα στην γωνιά παλιοκοπριά να κλάψεις .
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
04/10/2009 20:47
ΦΙΛΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ, ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!! ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ;; Ο ΜΙΚΡΟΨΥΧΟΣ ΑΡΧΗΓΙΣΚΟΣ ΣΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ;; ΤΟΣΗ ΜΙΖΕΡΙΑ ΠΙΑ;; ΑΝΤΕ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΜΥΑΛΟ.. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ " ΑΡΠΑΞΟΥΝ " , ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΖΗΤΕΙΣΤΕ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΡΤΣΟ, ΤΟΝ ΤΡΑΓΚΑ, ΤΟΝ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΤΟΝ ΡΙΖΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΕΡΧΟΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΕΦΑΓΑΝ!! ΠΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΟΥΝ ΠΟΣΑ ΚΟΝΔΥΛΙΑ ΠΗΡΑΝΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ.. ΑΝΤΕ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΑΙΔΙΑ, ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΛΠΙΖΕΤΕ ΠΛΕΟΝ.. ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΒΡΑΔΥ!!
nionios
04/10/2009 20:45
Και κάτι άλλο, το οποίο και θα το φάτε στη μάπα στις επόμενες ημέρες!

Οι Αλβανοί που πήραν τελευταία στιγμή υπηκότητα τζάμπα τους την έδωσε ο ΠΑΚΗΣ:
έπρεπε να τους εξηγήσετε ότι βάζουν μόνο το χέρι του εμπρηστή στην χαραμάδα, όχι όλα τα ψηφοδέλτια μαζί!!!!!!!!!
Ζώα, ούτε νοθεία δεν ξέρετε να κάνετε!
Αποστολος Αποστολίδης
04/10/2009 20:45
Ο ελληνικός λαός είναι άξιος της μοίρας του. Δυστυχώς ακόμη μία φορά θα βρεθεί από τα ψηλά στα χαμηλά, εστω και αν πρόσκαιρα θα αισθανθεί μία ευφορία. Ο λαός αυτό φημίζεται ότι πάντα γεμίζει μια καρδάρα με γάλα και πριν την πιεί την κλωτσάει... Καλά να πάθουμε
ZHTΩ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΖΗΤΩ ΤΟ PLAY STATION
04/10/2009 20:45
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτή η διαφορά?
Ούτε με τον Ζαχόπουλο έγινε τίποτα, ούτε με τα ομόλογα, ούτε με τον Παυλίδη, ούτε με το Βατοπέδιο.
Τρελάθηκε ο κόσμος και ψήφισε ΠΑΣΟΚ.

Παρτε τον καταλληλότερο για αποχώρηση και αντε στο καλό.

nionios
04/10/2009 20:41
Δεν μπορώ να βλέπω τον ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗ και την ΤΡΕΜΗ να γλύφουν εκεί που αφόδευαν!!!

Το μιντιακό παρακράτος της δεξιάς θα αφεθεί στον δρόμο που διάλεξε και θα χρεωκοπήσει όπως χρεωκόπησε ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΣ (υπάλληλος των νταβαντζήδων)!!

Οσο για τα λαμόγια της φασιστοδεξιάς, θα φάτε "Γιωργάκη" μέχρι να πείτε ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

ΠΑΣΟΚ 45 %

όλες οι τελευταίες ειδήσεις