Παραλία και κολύμπι με τον σκύλο μας με ασφάλεια

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 09/08/2017 10:00 |
Παραλία και κολύμπι με τον σκύλο μας με ασφάλεια

Είμαστε ήδη στον Αύγουστο, τον μήνα που ο περισσότερος κόσμος φεύγει για διακοπές.
Αν λοιπόν είστε από αυτούς που βρίσκονται ήδη διακοπές έχοντας μαζί και τον σκύλο τους στον οποίο αρέσει η θάλασσα ή είστε έτοιμοι να φύγετε, ακολουθούν λίγες συμβουλές με το τι πρέπει να προσέχετε.

Προτού πάτε στην παραλία θα πρέπει οπωσδήποτε να έχει κάνει τη βόλτα του για τις ανάγκες του, για να μη λερώσετε την παραλία. Είναι ένα μικρό δείγμα σεβασμού προς τους συνανθρώπους μας που μπορεί να βρεθούν στην ίδια παραλία. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχετε μαζί σας τα σακουλάκια για τις ακαθαρσίες του.

Μην τον αφήνετε όλη την ώρα να πατάει πάνω στη ζεστή άμμο. Εχετε μαζί σας μια πετσέτα ειδικά για τον μικρό σας φίλο.

Παίρνετε πάντα μαζί σας φρέσκο νερό και για να πιει αν θέλει και για να τον βρέχετε σε περίπτωση που έχει πολλή ζέστη και βρίσκεται εκτός θάλασσας για αρκετή ώρα.

Μην τον αφήνετε για ώρα στον ήλιο. Για όση ώρα κάθεστε στην παραλία καλό θα είναι να βρίσκεται και το σκυλί, όπως άλλωστε και εσείς, κάτω από μια ομπρέλα.

Προσοχή στην καυτή άμμο και τις πατούσες του. Καλό είναι να μη μένει για πολλή ώρα σε πολύ ζεστή άμμο, αλλά υπάρχουν και ενυδατικές προστατευτικές κρέμες για τις πατούσες, τις οποίες μπορείτε να του βάλετε προτού πάτε στην παραλία.

Να θυμάστε ότι όταν τα σκυλιά κολυμπάνε δεν ξεκουράζονται καθόλου όπως κάνουμε εμείς. Σε περίπτωση που νιώσουν κούραση είναι πιθανόν να προσπαθήσουν να γραπωθούν από πάνω σας, γι’ αυτό καλό είναι πρώτα απ΄ όλα να ξέρετε εσείς καλό μπάνιο, ειδικά στην περίπτωση που είναι μεγαλόσωμο το σκυλί σας.

Μετά τη θάλασσα μην ξεχνάτε ότι πρέπει να τον ξεβγάζετε με γλυκό νερό. Το αλάτι μπορεί να ενοχλήσει πολύ το δέρμα του καθώς και να το ξηράνει. Επίσης, αν έχετε βάλει τον σκύλο σας σε πισίνα, το χλώριο μπορεί να του δημιουργήσει αλλεργική αντίδραση.

Μετά το κολύμπι μεγάλη προσοχή θέλουν τα αφτιά του, ειδικά εάν είναι μακριά, όπως έχει προαναφερθεί σε αυτή τη στήλη. Πολύ καλό σκούπισμα για να αποφευχθούν τυχόν λοιμώξεις.

Αποφύγετε να πιέσετε τον σκύλο σας να κολυμπήσει αν δεν είναι από τα σκυλιά που αγαπούν πολύ το νερό. Αν θέλετε οπωσδήποτε να τον κάνετε να κολυμπάει, πρέπει να το κάνετε σιγά σιγά και με υπομονή.

Μην τον αφήνετε να κολυμπάει ποτέ ανεπιτήρητο. Ακόμα και εάν ο σκύλος σας είναι ο καλύτερος κολυμβητής, μπορεί να κουραστεί κάποια στιγμή ή να συμβεί οτιδήποτε και να χρειαστεί την άμεση βοήθειά σας.

Μην ταΐζετε ποτέ το ζώο σας πριν να κολυμπήσει. Διατρέχει τους ίδιους κινδύνους με εσάς αν κολυμπήσει με γεμάτο στομάχι.

Τέλος, αποφύγετε να βρίσκεστε στην παραλία τις πιο ζεστές ώρες της ημέρας, μεταξύ 12 και 3. Η μεγάλη ζέστη μπορεί να αφυδατώσει το ζώο σας, το οποίο μπορεί να πάθει ακόμα και θερμοπληξία με άσχημα επακόλουθα.

14
Venus
08/10/2017 22:20
Αγαπητη κυρία Κυδωνάκη, καιρός δεν είναι να περάσουμε σε άλλο θέμα? Το καλοκαίρι μας έφυγε, οι παραλίες άδειασαν, ο χειμώνας φέρνει άλλα προβλήματα, τόσο για μάς όσο και για τούς τετράποδους συγκατοίκους μας. Απλώς, μια υπενθύμιση ήθελα να κάνω... Φιλικα Venus
ΠΑΘΩΝ
23/09/2017 08:10
ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΙΛΟΖΩΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΤΗΝΟΦΙΛΟΙ.ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΑΝΕ 36 ΚΕΦΑΛΙΑ ΚΑΤΣΙΚΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΤΗΝΟΦΙΛΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ.ΘΕΛΕΤΕ ΣΚΥΛΟΥΣ?Ο ΝΟΜΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ,ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΝΑ ΜΑΖΕΥΕΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΙΣ ΑΚΑΘΑΡΣΙΕΣ ΤΟΥ ,ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΔΕΜΕΝΟ,ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΦΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ.ΑΛΛΙΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΠΕΡΝΟΥΜΕ ΦΟΛΕΣ ........
Venus
23/09/2017 16:43
@ΠΑΘΩΝ Δεν κατάλαβα τη διαφορά ανάμεσα σε φιλοζωϊα και κτηνοφιλία. Ο όρος «κτήνος» αφορά μόνο την ανθρώπινη ράτσα και περιγράφει ένα κάθαρμα που βασανίζει και εξοντώνει ανυπεράσπιστα πλάσματα. Είτε ζωϊκά είτε ανθρώπινα. Δεν ξέρω πόση εμπειρία έχετε εσείς προσωπικά με το εξωτερικό, εγώ ζώ έξω εδώ και τριανταπέντε χρόνια. Οι Ελληνες έχουν πάθει συλλογική ψύχωση με τις ακαθαρσίες των σκυλιών. Μιλάνε σαν να κατοικούν σε μία χώρα παραδειγματική στην καθαριότητα, την τάξη και τον πολιτισμό, και το μόνο που λείπει είναι τό μαζεμα των ζωϊκών ακαθαρσιών!!!. Ενα σωρρό σκουπίδια μπλέκονται στα πόδια μας όταν έρχόμαστε στην Ελλάδα. Σκουπίδια στα πεζοδρόμια, σκουπίδια στούς δρόμους, σκουπίδια στίς ακτές. Αλλά ο Ελληνας ασχολείται μόνο με τίς ακαθαρσίες τών σκυλιών, άλλο τίποτα δεν βλέπει. Οχι! δεν μαζεύουν πάντα οί συνοδοί σκυλιών έξω τά « κακά» τού σκύλου τους. Δέν δένουν τα σκυλιά τους στά μπαλκόνια των πολυκατοικιών όπως κάνουν οι προηγμένοι Ελληνες, στα νησιά με τά βαρελόσκυλα, στα χωράφια και στα απάτητα λημέρια πού βρίσκουν συχνά τραγικό θάνατο. Κι όσο για «όλα τα άλλα» φροντίστε να τά πληροφορηθείτε καλύτερα μόνος σας, γιατί δεν έχω τό χρόνο να το κάνω εγώ. Πάντως ένα είναι σίγουρο: με την τελευταία πρόταση που γράψατε καταλάβαμε τί σημαίνει να είναι κάποιος «κτήνος».
ΠΑΡΙΑΝΟΣ
12/10/2017 16:25
Αγαπητε Venus,φιλοζωος δεν ειναι αυτος που εχει καποιο κατοικιδιο.Φιλοζωος ειναι αυτος που αγαπαει τα ζωα και αυτος που αγαπαει τον συνανθρωπο του.Ειναι οπως ο γονεας.Πολυ σωστα ειπες για βαρελοσκυλα και απατητα λημερια.Πολυ σωστα μιλησες και για την καθαριοτητα,την ταξη και τον πολιτισμο.Εγω εχω μια μικρη εμπειρια απο το εξωτερικο και γνωριζω αλλα για τα κατοικιδια οπως:φορολογια,εισητηριο στο μετρο,τσιπακι και οσο αφορα τις ακαθαρσιες σοβαρες ποινες.
PATHON
25/09/2017 11:27
ΚΤΗΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΔΕΣΙΜΟ ΣΤΑ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ ΣΤΑ ΒΑΡΕΛΙΑ Κ.Α. ΚΤΗΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΩΠΟ ΤΟΥΣ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΤΗΝΟΣ,ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΙΛΟΖΩΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΩ ΤΟΩ ΓΕΙΤΟΝΑ ΜΟΥ.ΚΤΗΝΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΕΙΣ ΤΙΣ ΑΚΑΘΑΡΣΙΕΣ ΣΑΣ.
Aris
20/09/2017 22:10
Λίγα λόγια για τό τι σημαίνει προηγμένη χώρα. Αυτή η χώρα όντως δεν έχει προηγούμενο. Αυτό όμως δεν οφείλεται στο ότι δεν υιοθετούμε την προηγμένη παιδεία αναπτυγμένων κρατών. Αυτό οφείλεται στην βαρβαρότητα, τον σαδισμό και την κτηνωδία απέναντι στα ζώα, από το μεγαλύτερο μερος των κατοίκων της Ελλάδας, για αύτό είμαστε παγκοσμίως γνωστοί. Πρόκειται για εθνικό σπόρ: να φολιάζουμε, να κρεμάμε, να πυροβολούμε, να πνίγουμε στη θάλασσα μέσα σέ τσουβάλια αθώα πλάσματα, ζώα που μας συντροφεύουν πιστά μια ζωή η κάποια αξιολύπητα καί έρημα αδέσποτα που τα θεωρούμε ενοχλητικά, παρείσακτα, βρώμικα και αποφασίζουμε αυθαίρετα να τα εξολοθρεύσουμε. Αυτή η φασιστική εγκληματικότητα απέναντι στα ζώα έχει διασύρει την Ελλάδα παγκοσμίως. Αν λοιπόν είχαμε όντως υιοθετήσει την προηγμένη παιδεία κάποιων χωρών όσον αφορά τα ζώα, δεν θα έγραφαν σήμερα κάποιοι ηλίθιοι και ηλίθιες τέτοια σχόλια. Γιατί θα ήξεραν, ότι η συντροφιά τών ζώων σε χώρους μαζικής επικοινωνίας στο εξωτερικό όχι μόνο δεν απαγορεύεται, αλλά είναι και αυτονόητη.
Πολίτης
21/09/2017 09:11
Δίκιο έχεις για την βαρβαρότητα κλπ... εντάσσεται το πλαίσιο έλειψης παιδείας... απλά επειδή ζω στο εξωτερικό, βλέπω οι 8 με 9 στους δέκα μαζεύουν τις ακαθαρσίες του σκύλου τους, σε αντίθεση με την Ελλάδα που το ποσοστό είναι 1 ή 2 στους 10... Η αγάπη προς το κατοικίδιό μας και ο σεβασμός ως προς τους άλλους πάνε μαζί.
Θέα
29/08/2017 23:50
Γιατί παραλείπετε να αναφέρετε ότι, σύμφωνα με το Νόμο, το σκυλί πρέπει να είναι δεμένο στην παραλία, εφόσον υπάρχει παρουσία λουομένων και ότι γενικά σε οργανωμένη παραλία δεν επιτρέπεται να μπει στο θάλασσα?
Κωστας
21/09/2017 11:28
Ο νομος δε λεει τετοιο πραγμα. Ο νομος λεει οτι αν ενοχληθει καποιος Ελληναρας, τοτε μονο πρεπει να τα δεσει κανεις. Αλλα γιατι ομως? α) Ειναι αισθητικο το προβλημα? Κι εμενα δεν μου αρεσουν πολλοι ανθρωποι με τις κοιλιες τους, τα παιδια τους που ουρλιαζουν η τους γονεις τους που δεν ξερουν πως να συμπεριφερθουν. β) Ειναι ζητημα υγειας? Πολλοι ανθρωποι ειναι βρωμικοι και κανουν διαφορα 'πραγματακια' μεσα στο νερο...Τα σκυλακια δεν κανουν τετοια. Ισα-ισα, τα περισσοτερα κατοικιδια ειναι εμβολιασμενα και οι ιδιοκτητες τους εχουν μαζι βιβλιαρια. Συνεπως τι μενει? Το συμπερασμα οτι δεν αγαπαμε τα ζωα σε αυτη τη χωρα. Τα σκυλια ειναι ζωα οπως ειμαστε κι εμεις και οπως ειναι τα ζωα ΜΕΣΑ στη θαλασσα. Εχουν καθε δικαιωμα να βρισκονται στην παραλια και να απολαμβανουν τη φυση. Μονο κατι κομπλεξικοι και φοβιτσιαρικοι Ελληναραδες που νομιζουν οτι αξιζουν περισσοτερο επειδη ετυχε βιολογικα να ειναι εξυπνοτεροι εχουν προβλημα...
Ουστ!
09/08/2017 11:42
Οι σκύλοι δεν έχουν καμιά δουλειά στην παραλία.Τετοια άρθρα απομακρύνουν τους ανθρώπους από τις οποίες ολιγοήμερες διακοπές τους έχουν απομείνει.Η έλλειψη παιδείας,νόμων και η ξεροκεφαλιά μας (να πω ηλιθιότητα) καθώς και η έλλιπής ενημέρωση του τι συμβαίνει στο εξωτερικό διαμορφώνει μια άθλια κατάσταση σε αυτή τη χώρα που δεν έχει προηγούμενο παγκοσμίως...
wolf
26/10/2017 17:58
Φιλε Ουστ , θελω να ολοκληρωσω το σχολιο μου γιατι προτιμω να κολυμπω με σκυλους κοντα και οχι με ανθρωπους ! Πολλοι ανθρωποι συνουσιαζονται μεσα στην θαλασσα με αποτελεσμα να γεμιζουν τον περιγυρο τους με σπερματα . Οι σκυλοι πηδιουνται στην ξηρα και οχι στην θαλασσα . Και το τελευταιο ! Επειδη στα τρια σπιτια το ενα δεν εχει ρευμα η νερο , τα μελη της οικογενειας περιμενουν να πανε στην θαλασσα για να πλυνουν τον πισινο τους που εχει γεμιζει βωλους. Οι ανδρες για να πλυνουν την μαλαπερδα τους που αρχιζει να βρωμαει βαρβατηλα και οι γυναικες το πραμα τους που αρχιζει να μυριζει ψαριλα . Πλοιαρχος ον , εχω δει ανθρωπους να μολυνονται και να αρρωσταινουν απο αλλους ανθρωπους .Ποτε δεν ειδα εναν να εχει αρρωστησει απο σκυλο !
wolf
22/10/2017 11:20
Φιλε , λυπαμαι για το σχολιο σου ! Εγω παντως δεν κανω μπανιο εκει που ειναι ανθρωποι , αλλα εκει που κολυμπουν οι σκυλοι ! Και εξηγουμαι ¨! Οι ανθρωποι κουβαλανε ολες τις αρρωστιες των Φαραω . Συφιλη, βλεννωρροια,κονδυλωματα, γονορροια,σαλπιγκιτιδα κλπ κλπ. Οι σκυλοι δεν εχουν τετοιες αρρωστιες. Οι ανθρωποι ουρουν μεσα στην θαλλασα .Ο σκυλος ποτε. Ο ι ανθρωποι χεζουν μεσα στην θαλασσα . Ο σκυλος ποτε. Οι ανθρωποι φτυνουν ροχαλες και μιξες μεσα στην θαλασσα. Ο σκυλος δεν εχει μιξες , ουτε ροχαλες. Οι ανθρωποι πλενουν τις μασελες τους στην θαλασσα και την γεμιζουν με αηδιαστικα αποφαγια. Οι σκυλοι δεν εχουν μασελες. Ο σκυλος προσβαλλεται απο 2 αρρωστιες . Απο την λυσσα , οταν του λειπουν τα εμβολια και η φροντιδα του ανθρωπου - αρρωσταινουν οπως ακριβως τα μικρα παιδακια- και απο τον εχινοκοκκο. Απο τον εχινοκοκκο αρρωταινει οταν βρει και φαει στα χωραφια πεταμενα εντοσθια απο αρρωστημενα ζωα, προβατων η χοιρων. Οι εγκληματιες χωρικοι αντι να θαψουν αυτα τα αρρωστημενα εντοσθια , τα πετουν στα χωραφια . Τα τρωει το πεινασμενο ζωο και αρρωσταινει. Τα παιδακια που μεγαλωνουν με μια γατα η σκυλο αγκαλια , ειναι πιο ολοκληρωμενα ψυχολογικα και συναισθηματικα απο εκεινα που δεν αγαπουν τα ζωα.
Χαλκιδική 2017
09/09/2017 01:12
Σου αξίζουν τέλεια τα λόγια του Αϊνστάιν: "Δύο πράγματα είναι άπειρα. Η ανθρώπινη βλακεία και το σύμπαν. Αν και διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για το σύμπαν"
BOXER