«Τι κάπνισε;», ρωτάει πρώην πρωθυπουργός της Σουηδίας για τον Τραμπ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 20/02/2017 01:36 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 20/02/2017 04:54 |
«Τι κάπνισε;», ρωτάει πρώην πρωθυπουργός της Σουηδίας για τον Τραμπ
Πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτειών «κατασκευάζει» τρομοκρατική ενέργεια, ψεύδεται δημοσίως υπεραμυνόμενος του αντιμεταναστευτικού του διατάγματος, και όλα αυτά κατηγορώντας ταυτόχρονα τα μέσα ενημέρωσης της χώρας του ότι είναι «ανέντιμα» και «εχθροί των Αμερικανών».Πηγή: (RΕUΤΕRS)

«Είναι επικίνδυνο να υποδεχόμαστε πρόσφυγες: το αποδεικνύει η Σουηδία, μία χώρα ιδιαίτερα φιλόξενη, που μόλις υπέστη επίθεση», είπε ο Ντόναλντ Τραμπ ενώπιον πλήθους στην Φλόριντα. Μόνο που αυτή η επίθεση δεν έγινε ποτέ.

Αμεση ήταν η αντίδραση της Στοκχόλμης, με τη σουηδική πρεσβεία στην Ουάσιγκτον να ζητά διευκρινίσεις για το τί εννοούσε ο πρόεδρος των ΗΠΑ, όταν αναφέρθηκε σε σοβαρό γεγονός κατά το οποίο απειλήθηκε η δημόσια ασφάλεια.

«Θέλουμε να υπάρξει σαφήνεια για το περιστατικό στο οποίο αναφερόταν. Διερωτόμαστε σε τι αναφερόταν» δήλωσε η εκπρόσωπος Τύπου του υπουργείου Εξωτερικών της Σουηδίας Καταρίνα Αξελσον στο σουηδικό πρακτορείο ειδήσεων TT.

Πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτειών «κατασκευάζει» τρομοκρατική ενέργεια, ψεύδεται δημοσίως υπεραμυνόμενος του αντιμεταναστευτικού του διατάγματος, και όλα αυτά κατηγορώντας ταυτόχρονα τα μέσα ενημέρωσης της χώρας του ότι είναι «ανέντιμα» και «εχθροί των Αμερικανών».

«Ο γιος μου έριξε το χοτ-ντογκ στη φωτιά... »

«Κοιτάξτε τι συμβαίνει στη Γερμανία, κοιτάξτε τι συνέβη χθες βράδυ στη Σουηδία. Η Σουηδία, ποιος θα το πίστευε; Η Σουηδία. Δέχθηκαν πολλούς πρόσφυγες, και τώρα έχουν προβλήματα όπως δεν το φαντάζονταν ποτέ» είπε ο Τραμπ κατά τη διάρκεια επιθετικής ομιλίας του στην Φλόριντα, υπερασπιζόμενος την πολιτική του κατά των προσφύγων.

Αναφέρθηκε επίσης στις επιθέσεις, πραγματικές αυτές, των Βρυξελλών, της Νίκαιας και του Παρισιού.

Εκπρόσωπος του Τραμπ δεν ανταποκρίθηκε, σε πρώτο χρόνο, σε αίτημα για διευκρινίσεις εκ μέρους του Γαλλικού Πρακτορείου Ειδήσεων (AFP).

Πολύ γρήγορα, η λανθασμένη πληροφορία έκανε τον γύρο του Twitter υπό τα χάσταγκ #lastnightSweden (χθες βράδυ στη Σουηδία) και #SwedenIncident (συμβάν στη Σουηδία).

Ο σουηδός πρώην πρωθυπουργός Καρλ Μπιλ άνοιξε πυρ: «Η Σουηδία; Επίθεση; Τι κάπνισε;»...

Ο Γκούναρ Χόκμαρκ, σουηδός ευρωβουλευτής, απάντησε στο tweet ενός συμπατριώτη του, λέγοντας: «Χθες βράδυ στη Σουηδία, ο γιος μου έριξε το χοτ-ντογκ του στη φωτιά της κατασκήνωσης. Είναι πραγματικά θλιβερό».

«Αλλά πώς μπορούσε να το ξέρει [ο Τραμπ];» αναρωτιέται ο βουλευτής στο σχόλιό του.

Αλλα tweets χλεύασαν τον Τραμπ, δημοσιοποιώντας υπό την επωνυμία «μυστικό σχέδιο για επίθεση στη Σουηδία» οδηγίες συναρμολόγησης επίπλων IKEA.

Η επίσημη ιστοσελίδα @sweden, την οποία διαχειρίζεται κάθε εβδομάδα και ένας διαφορετικός σουηδός πολίτης, έλαβε περίπου 800 ερωτήσεις μέσα σε τέσσερις ώρες.

Δεν είναι η πρώτη φορά...

«Οχι. Τίποτα τέτοιο δεν συνέβη στη Σουηδία. Δεν υπήρξε τρομοκρατική επίθεση. Καμία σχέση», απάντησε η υπεύθυνη για αυτήν την εβδομάδα, μητέρα που εργάζεται ως βιβλιοθηκάριος.

Δεν είναι η πρώτη φορά που μέλη της κυβέρνησης Τραμπ αναφέρονται σε ανύπαρκτες τρομοκρατικές επιθέσεις -κατά... λάθος, όπως εξηγούν στη συνέχεια.

Η σύμβουλος του Ντόναλντ Τραμπ Κελιάν Κόνγουεϊ -η οποία επινόησε τον όρο «εναλλακτικά γεγονότα» αναφέρθηκε πρόσφατα στην «σφαγή του Μπόουλινγκ Γκριν» σε συνέντευξή της.

Εξήγησε στη συνέχεια πως ήθελε να πει για τους «τρομοκράτες του Μπόουλινγκ Γκριν», δύο Ιρακινούς οι οποίοι συνελήφθησαν το 2011 επειδή επιχείρησαν να στείλουν χρήματα και όπλα στην αλ-Κάιντα.

Ενώ ο εκπρόσωπος του Λευκού Οίκου, Σον Σπάισερ, έκανε λόγο τρεις φορές μέσα σε μία εβδομάδα για την επίθεση στην Ατλάντα (Τζόρτζια) -προτού θυμηθεί ότι αυτή είχε γίνει στην πραγματικότητα στο Ορλάντο της Φλόριντα.

Τραμπ: Το είδα στο Fox News
 
«Η δήλωσή μου ως προς το τί συμβαίνει στη Σουηδία έχει να κάνει με επεισόδιο που μεταδόθηκε στο (κανάλι) Fox News και αφορούσε μετανάστες και Σουηδία», σημείωσε ο Τραμπ σήμερα (Δευτέρα) τα ξημερώματα, μετά τις αντιδράσεις, σε ανάρτησή του στο Twitter .

Το Fox News, στο οποίο ο Τραμπ γενικά αναφέρεται με θετικά λόγια, μετέδωσε εκπομπή την Παρασκευή για εγκλήματα στη χώρα, τα οποία, σύμφωνα με το κανάλι, φέρεται ότι είχαν σχέση με μετανάστες.

Ακολούθως, εκπρόσωπος του Λευκού Οίκου δήλωσε σε δημοσιογράφους ότι ο Τραμπ αναφερόταν γενικά στην αύξηση της εγκληματικότητας και όχι σε συγκεκριμένο επεισόδιο στην σκανδιναβική χώρα.

Η εγκληματικότητα στη Σουηδία έχει μειωθεί από το 2005, σύμφωνα με επίσημες στατιστικές, παρότι η χώρα έχει υποδεχθεί εκατοντάδες χιλιάδες μετανάστες από εμπόλεμες χώρες όπως η Συρία και το Ιράκ.

Η σουηδική πρεσβεία στις Ηνωμένες Πολιτείες αναφέρθηκε στο tweet του Τραμπ, για την αναφορά του στο κανάλι Φοξ, και πρόσθεσε: «Προσβλέπουμε στο να ενημερώσουμε την αμερικανική κυβέρνηση περί της πολιτικής της Σουηδίας για τη μετανάστευση και την ενσωμάτωση».

29
Γιάννης
22/02/2017 17:16
Είναι ενδιαφέρον ότι τα περισσότερα σχόλια αναφέρονται στους βιασμούς της Σουηδίας και έτσι περνά απαρατήρητο το σχόλιο του Τραμπ: «Κοιτάξτε τι συμβαίνει στη Γερμανία, κοιτάξτε τι συνέβη χθες βράδυ στη Σουηδία. Η Σουηδία, ποιος θα το πίστευε; Η Σουηδία. Δέχθηκαν πολλούς πρόσφυγες, και τώρα έχουν προβλήματα όπως δεν το φαντάζονταν ποτέ» Χτές γίναν όλοι οι βιασμοί? Ο Τραμπ βέβαια εξήγησε ότι χτες το είδε στο Φοξ αλλά τότε γεννιούνται άλλα ερωτηματικά. Πώς περίμενε ο Τραμπ να καταλάβουμε ότι μιλούσε για το χθεσινό πρόγραμμα (ή μήπως δεν το περίμενε και όπως κάνει συνήθως αυτή η κυβέρνηση πετά βλακείες και περιμένει οι αδαείς να τις πιστέψουν - τα μμε ούτως ή άλλως λένε ψέμματα, αυτός ποτέ!). Δεύτερον γιατί ενώ τα ΜΜΕ λένε ψέματα συνέχεια, σύμφωνα με τον Τραμπ, αυτός παίρνει τα λεγόμενα ενός τέτοιου καναλιού; Δεν έχει η CIA καλύτερες πηγές; Μερικοί λένε ότι ο Τραμπ είναι ιδιοφυείς επικοινωνιολόγος που μιλά με ασάφειες και πάντα στο τέλος καταφέρνει να κερδίσει. Διαφωνώ ο άνθρωπος δεν ξέρει να μιλά, δεν ξέρει από πολιτική, δεν ξέρει από οικονομία, γενικώς δεν ξέρει τίποτα!
21/02/2017 15:34
οι σουηδοι οι πορνες των μουσουλμανων και οθωμανων
Αναγνώστρια
20/02/2017 20:20
'Μερικοί σχολιαστές,τουλάχιστον όσους διάβασα ώς τώρα καί θά ακολουθήσουν περισσότεροι υποθέτω,έγιναν ξαφνικά ειδικοί καί παντογνώστες περί εγκληματικότητας στή Σουηδία..... Φαίνεται ότι έκαναν εντατικά μαθήματα λίγων ωρών εν μία νυκτί.
ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΤΗ ΛΕΝΕ
20/02/2017 12:38
Να δεις μωρέ ποιά χώρα είναι δεύτερη στον κόσμο στους βιασμούς (σιγά το έγκλημα δηλαδή, απ΄ότι κατάλαβα οι Σουηδοί το γουστάρουν) να δεις μωρέ πως λέγεται, από Σίγμα αρχίζει. Α και μια άλλη χώρα να δεις πως τη λένε όπου οι γυναίκες δεν κυκλοφορούν μετά τη δύση του ήλιου σε ποσοστό 50%, από Σίγμα αρχίζει και αυτή...
assda
20/02/2017 15:43
Συρία;
Byzantine
20/02/2017 22:46
Χα, καλο
Γιατί
20/02/2017 21:46
Γιατί οι Σύριοι κάνουν τέτοια; Τα αδέρφια μας;
Check the facts
20/02/2017 12:13
Ke Donald Trump: Exis CIA, FBI, presvis stin Souidia,Ypourgio Exoterikon,ala pernis plyroforiesgia metanastes stin Souidia apo FOX NEWS,pou oles I istories einai pseftikes, xoris apodixi! Tis plyrofories gia tin amyna tis pernis apo TO KREMLINO???? Eise oxi mono blakas ala kai telios ASXETOS! Ela na kanis parea stous SYRIZEOUS!
Mboosh
20/02/2017 10:10
Ανόητος ο Τραμπ αλλά για να τα λέμε όλα η Σουηδία αρνείται να δώσει στην δημοσιότητα στατιστικές που έχουν να κάνουν με την εγκληματικότητα των μεταναστών, υποθέτω για να μην προκαλέσουν το λαϊκό αίσθημα. Την ίδια τακτική εφήρμοσε και η Γερμανία κυρίως στις υποθέσεις βιασμών και σεξουαλικής παρενόχλησης. Μέχρι και η Ελλάδα το κάνει κυρίως στις υποθέσεις αυτοκτονιών που δηλώνονται ως ατυχήματα εξαιτίας των παλαιολιθικών απόψεων της Εκκλησίας.
Hermes
20/02/2017 21:58
Η Σουηδία δίνει στατιστικά στοιχεία σχετικά και με την εγκληματικότητα χωρίς να της ζητηθούν. Στη Σουηδία η στατιστική εταιρεία δημοσιεύει τα στοιχεία στην ιστοσελίδα της και δε χρειάζεται να τα ζητήσεις για τα πάρεις. Αν θες ρίξε μια ματιά κι εδώ. http://www.aftonbladet.se/nyheter/a/g26Lk Η ιστοσελίδα της Σουηδικής στατιστική υπηρεσία είναι: http://www.scb.se/# κι εδώ θα βρεις την απάντηση σου για την εγκληματικότητα στη Σουηδία (που η Σουηδία αρνείται να δώσει στη δημοσιότητα). Σχετικά με τον Γιώργο που αναφέρει ότι η αστυνομία της Σουηδίας έχει εντολή να μη δημοσιοποιεί εγκλήματα προσφύγων, του θυμίζω ότι στη Σουηδία οι δημόσιες υπηρεσίες είναι υποχρεωμένες από τον Offentlighetsprincipen och sekretess να δίνουν στους πολίτες τα στοιχεία που διαθέτουν. Μια προσπάθεια θα σε πείσει ;)
giwrgos
21/02/2017 14:53
Συγνωμη Ηερμς Εχεις πολυ εμπιστοστονη στα στοιχεια που ανακοινωνη η κυβερνησητου καθε κρατους Το καθε κρατος ανακοινωνει τα στοιχεια που το κανουν να φαινεται ομορφα στους πολιτες του το καθε κρατοςειναι μια νομοιμοποιημενη εγκληματικη οργανωση που κανει τους μαφιζους να παρουσιαζονται σαν παιδια του κατηχητικου Αν πραγματι πιστεβης το κρατος η εισαι ΔΥ η αφελης
Mboosh
21/02/2017 11:08
Σας ευχαριστώ για την ενδιαφέρουσα απάντησή σας. Αυτό που ζητάω είναι τα στατιστικά στοιχεία που συνδέουν την εθνικότητα με την εγκληματικότητα. Την τελευταία φορά που δόθηκαν στην δημοσιότητα ήταν το 2005. Πρόσφατα ο υπουργός Δικαιοσύνης, εμμέσως πλήν σαφώς αρνήθηκε να δώσει τα στοιχεία, καθώς κάτι τέτοιο δεν εξηπηρετεί τα συμφέροντα της Σουηδικής κοινωνίας. Κάνω λάθος;
ΕΓΩ είμαι ο μόνος παντογνώστης, οι άλλοι με ενοχλείτε!
22/02/2017 15:27
Σας απάντησε ο φίλος. Κάποια παρατήρηση, κάποιο σχόλιο (από τα γνωστά ειρωνικά σας, με τα οποία ξεφεύγετε όποτε κάποιος σας στριμώχνει μες στην άγνοιά σας) δε θα προσφέρετε; Κάποια εξήγηση για την εμμονή σας στην εθνικότητα, μια δικαιολογία, μια υπεκφυγή, έναν κεφαλοθραυστικό σαρκασμό έστω;
Mboosh
23/02/2017 19:32
Παρακαλώ όπως μεταφέρετε τα χαιρετίσματά μου στον κύριο ιατρό σας.
25/02/2017 16:05
Γιατί, είστε σε αναζήτηση; Ευχαρίστως να σας συστήσω! ΥΓ: Αυτό το "ευχαριστώ, όταν μπορέσω θα το κοιτάξω" στα συντριπτικά επιχειρήματα που αντιπαρέβαλε ο φίλος στις ασυνάρτητες σαχλαμάρες σας, πολύ με εντυπωσίασε! Δίνει την εντύπωση πολυάσχολου ανθρώπου, ξέρετε, που έχει και άλλα πράγματα να κάνει από το να περιδιαβαίνει στο διαδίκτυο επί εικοσιτετραώρου βάσεως...
Hermes
21/02/2017 22:43
Η πιο πρόσφατη μελέτη γύρω από την εθνικότητα και την εγκληματικότητα είναι του 2013. Kardell, J. (2013): Att gora skulland. Avhandlings manuskript. Stockholms Universitet, Kriminologiska institutionen. Η Σουηδική κοινωνία δεν ενδιαφέρεται για την εθνικότητα, αλλά για το έγκλημα. Το έγκλημα και τα αίτια του είναι αυτά που ενδιαφέρουν την πολιτεία και όχι η εθνικότητα. Τα μέσα ενημέρωσης δεν στιγματίζουν εθνικότητες και χώρες καταγωγής, αλλά αναφέρονται στο έγκλημα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν έχω καμιά διάθεση αλλάξω τις απόψεις σου, που είναι σεβαστές, άσχετα αν διαφωνώ, αλλά να σου μεταφέρω πως βιώνω εγώ τα πράγμα από πρώτο χέρι. Και ας μην ξεχνάμε ότι ¨ουδέν κακόν αμιγές καλού" :)
Mboosh
23/02/2017 19:29
Σας ευχαριστώ. Όταν μπορέσω να το βρω θα το κοιτάξω.
Μπα
20/02/2017 21:49
παλαιολιθικών απόψεων της Εκκλησίας; Άμα σου αρέσουν! Αν δεν σου στα αρέσουν παίψ' το αναρχοαθεΐστρια! 
Γιώργος
20/02/2017 08:29
Η Αστυνομία της Σουηδίας έχει εντολή να μην δημοσιοποιεί εγκλήματα «προσφύγων» για να μην ανέβουν οι Sverigedemokraterna (η ακροδεξιά της Σουηδίας). Έτσι έχουν αποκρύψει ομαδικούς βιασμούς νέων γυναικών και άλλα.
23/02/2017 03:09
οχι μονο στην σουηδια αλλα και στην ελλαδα ! τα κρυβουν επιμελως για να μην επαναστατησει ο κοσμος
Άρης
20/02/2017 19:43
Τα ίδια κάνει η αστυνομία παντού. Στην Ελλάδα κρύβουν εγκλήματα σε τουριστικές περιοχές κατά τουριστών κάθε εθνικότητας (και ελλήνων) για αντίστοιχους λόγους. Τοπικά ο κόσμος μαθαίνει, βέβαια, αλλά από άποψη ενημέρωσης τα ΜΜΕ ασχολούνται κατά 90% με την πρωτεύουσα.
Stavros
20/02/2017 12:41
Οι πηγές σου; κάποια στοιχεία;
23/02/2017 03:10
αν θελεις πηγες πηγαινε στον αλιακμονα στην ηπειρο
jan
20/02/2017 10:50
Αυτο ειναι γεγονος, το ιδιο προσπαθησανε να κανουνε περισση στην Κολονια αλλα δεν τους περασε, μιλαμε βαλανε χερι εκατονταδες γυναικες οι ΝΑΦΡΙ (ετσι λενε Αραβες απο την βορια Αφρικι (NORD AFRIKANER) και το ιδιο βραδυ της προτοχρονιας ο διευθυντης της Αστυνομιας της Κολονιας ανακεινοσε οτι ολα κυλησαν ομαλα....Την επομενη η Δημαρχος του Σοσιαλιστικου κομματος (Μια ανεγγεφαλη που εκανε τοσο ανοιχτα φιλομουσουλμανικη προπαγανκδα οπου ενας σαλταρε και την μαχαιρωσε στο λαιμο) Αυτη λοιπον μετα τους βιασμους ειπε δημοσια οτι συμβουλευει της γυναικες της Κολονιας (να κρατουνε αποσταση ενος χεριου απο αγνωστους ανδρες!!!) μετα απο αυτο εγινε βιραλ οι μαλακια που ειπε... Τεσσερις μερες τα μιντια της γερμανιας κρατουσανε σιγη υχθειος να μην θιξουνε τους Ναφρι...Δεν μπορεσανε ομως να το κρυψουνε γιατι στην Κολονια ερχονται για προτοχρονια και για το καρναβαλι χιλιαδες ευρωπαιοι απο αλλες χωρες. Ετσι το μεταδιδανε συνεχως τα ξενα πρακτορια (μαλιστα βαζανε χερι και τις γυναικες δημοσιογραφους ον σταιτζ( Λεμε το κολοχερο που επεσε δεν λεγεται τις βγαζανε τα βρακια τις βαζανε χερι στο κολπο...τρελοκομιο και ΜΜΕ της γερμανιας ΤΟΥΜΠΕΚΙ
Γκασταρμπάιτερ
20/02/2017 14:29
περισση, Κολονια, Αφρικι, προτοχρονια, ανακεινοσε, ανεγγεφαλη, υχθειος, τρελοκομιο, πρακτορια…. γράψε τα καλύτερα στα γερμανικά ρε φιλαράκο, γιατί εκτός του βιασμού αθώων καριτσιών, υπάρχει και ο βιασμός της γλώσσας, ξέρεις.
23/02/2017 03:12
τι εκανες θαναση στον πολεμο ? διορθωνα ορθογραφικα λαθη λολ εχει γεμισει γραφικους η ελλαδα
ναι
20/02/2017 21:53
Ναι, υπάρχει και βιασμός... με τη γλώσσα!Εκτός από το οθωμανικό!
jan
20/02/2017 20:11
σιγα τον πολυελεο φετιχιστης να σου τυχη...της ορθογραφιας. Εδω δεν ξερει το 60 τοις εκατο ορθογραφια του ελληνικου πλυθισμου εν ελλαδη... ασε τους εκτος σαν και του λογου μου....
ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ
20/02/2017 19:01
Φοβερή απάντηση ρε μεγάλε...για την ταμπακέρα όμως δεν μας είπες τίποτα. Φαντάζομαι αν πέφτανε στα χέρια σου τα απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη θα τα πέταγες στα σκουπίδια. Να ξέρεις όμως πως ο μεγαλύτερος βιασμός δεν είναι της γλώσσας, αυτή ένα εργαλείο είναι, ο μεγαλύτερος βιασμός είναι της ουσίας, της αλήθειας και της κοινής λογικής, ξέρεις.