Σοκ στην Γερμανία: Χειροκροτούσαν μπροστά από φλεγόμενο κέντρο προσφύγων

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 22/02/2016 01:23 |
Η φωτιά σε υπό διαμόρφωση κέντρο προσφύγων στο Μπάουτσεν συνοδεύτηκε από... χειροκροτήματα και επευφημίες ενώ παριστάμενοι προσπάθησαν να εμποδίσουν την Πυροσβεστική. Πηγή: (ΑΠΕ)
Σοκ στην Γερμανία: Χειροκροτούσαν μπροστά από φλεγόμενο κέντρο προσφύγων
H «χαρά» του πλήθους που είχε συγκεντρωθεί για να παρακολουθήσει με περιέργεια νέα επίθεση εναντίον κέντρου υποδοχής και φιλοξενίας προσφύγων κοντά στην Δρέσδη, τη νύχτα του Σαββάτου προς Κυριακή, προκάλεσε σφοδρές αντιδράσεις στην Γερμανία, όπου πολλοί υπουργοί καταδίκασαν μία «αποτροπιαστική» ενέργεια λίγες ημέρες έπειτα από ένα παρόμοιο περιστατικό στην ίδια περιοχή.

Η φωτιά, που πιθανόν οφείλεται σε εμπρησμό, ξέσπασε στο Μπάουτσεν στο ανατολικό τμήμα της Δρέσδης σε ένα παλιό ξενοδοχείο το οποίο αναμένεται να λειτουργήσει ως κέντρο φιλοξενίας προσφύγων τον Μάρτιο.

Οι ζημιές που προκλήθηκαν είναι σημαντικές, όμως δεν υπάρχει κανένα θύμα, σύμφωνα με την αστυνομία.

Μία εικόνα ωστόσο προκάλεσε την κατακραυγή: πλήθος περαστικών, 20 έως 30 άνθρωποι, δεν έκρυβαν την χαρά τους ενώ κοιτούσαν το κτίριο που είχε τυλιχθεί στις φλόγες, όπως γνωστοποίησαν οι αρχές.

Εμπόδισαν και τους πυροσβέστες

Ορισμένοι εξ αυτών βρίσκονταν υπό την επήρεια αλκοόλ, άλλοι επιδίδονταν σε μορφασμούς και μιλούσαν με περιφρόνηση ενώ ορισμένοι χειροκροτούσαν επισήμανε εκπρόσωπος Τύπου της αστυνομίας στο Γαλλικό Πρακτορείο.

Τρεις άνθρωποι προσπάθησαν ακόμα και να εμποδίσουν το έργο των πυροσβεστών και δύο νεαροί, ηλικίας περίπου 20 ετών, υπό την επήρεια αλκοόλ, προσήχθησαν από τις αρχές καθώς καταφέρθηκαν εναντίον των δυνάμεων επιβολής της τάξης, σύμφωνα με την ίδια πηγή.

Η πυρκαγιά στο Μπάουτσεν σημειώθηκε μετά τα επεισόδια στο Κλάουσνιτς, νότια της Δρέσδης, την Πέμπτη το βράδυ, που ξέσπασαν μόλις έφθασε στην περιοχή λεωφορείο στο οποίο επέβαιναν περίπου 20 αιτούντες άσυλο.

Σε βίντεο που κυκλοφόρησαν ευρέως στους ιστότοπους κοινωνικής δικτύωσης φαίνεται αστυνομικός να αρπάζει από το λαιμό έφηβο για να τον αναγκάσει να βγει από το λεωφορείο, ενώ εκατό διαδηλωτές φωνάζουν προς τους πρόσφυγες: «επιστρέψτε στις πατρίδες σας» ή «έξω».

Η στάση της αστυνομίας προκάλεσε την κατακραυγή των κομμάτων της αντιπολίτευσης, ιδίως των Πρασίνων και του αριστερού Die Linke.

«Οι ρατσιστές είναι μια ντροπή για τη χώρα μας»

Την ίδια ώρα πολλά στελέχη του κυβερνητικού συνασπισμού καταδίκασαν με σθένος τα δύο αυτά περιστατικά—τα χειροκροτήματα του πλήθους μπροστά στο φλεγόμενο κτίριο στο Μπάουτσεν και τη διαδήλωση κατά των προσφύγων στο Κλάουσνιτς.

«Είναι απόλυτα απαράδεκτο οι άνθρωποι που έρχονται εδώ αναζητώντας προστασία από τους διωγμούς να αντιμετωπίζουν το μίσος» τόνισε ο υπουργός Εσωτερικών Τόμας ντε Μεζιέρ.

«Αυτοί που χειροκροτούν μπροστά από σπίτια που καίγονται, αυτοί που τρομοκρατούν τους πρόσφυγες συμπεριφέρονται με φρικτό κι αποκρουστικό τρόπο» υπογράμμισε σε μήνυμά του στον ιστότοπο κοινωνικής δικτύωσης Τwitter ο υπουργός Δικαιοσύνης Χάικο Μαας.

«Οι ρατσιστές (…) είναι μια ντροπή για τη χώρα μας. Ντροπή σας!» έγραψε επιπλέον στο Twitter ο Μίχαελ Ροτ, υφυπουργός αρμόδιος για της Ευρωπαϊκές Υποθέσεις.

Είναι γεγονός ότι πολλές από τις επιθέσεις που διαπράττονται εναντίον των κέντρων φιλοξενίας προσφύγων- το 2015 καταγράφθηκαν τουλάχιστον 1000 σε ολόκληρη τη χώρα- σημειώνονται στο κρατίδιο της Σαξονίας, όπου η ακροδεξιά καταγράφει υψηλά ποσοστά μεταξύ των πολιτών.

Στην Δρέσδη άλλωστε, την πρωτεύουσα της Σαξονίας, γεννήθηκε το ισλαμοφοβικό κίνημα Pegida το φθινόπωρο του 2014.

Τα δύο βίντεο από το Κλάουσνιτς, το πρώτο με τον όχλο και το δεύτερο με τον αστυνομικό, που προκάλεσαν αντιδράσεις:



anti
27/02/2016 19:28
Kala kanoun oi alvanoi einai realistes eseis petate sta sunefa
Πτεραρχος Χ
25/02/2016 21:20
Εκει μαθαινουν το μαθημα τους οι κομπλεξικοι της ΧΑ.
25/02/2016 01:17
Παρατηρηστε ομως τι παλατια τους δινουν οι γερμανοι να την αραχουν
Σοκαρισμένος
23/02/2016 08:04
Αν σας σοκάρει το γεγονός ότι χειροκροτούσαν οι Γερμανοί καθώς καίγονταν ένα άδειο κτίριο, τότε τι μπορεί να πεις κάποιος για τους Έλληνες που χειροκροτούσαν καθώς καίγονταν ζωντανοί οι υπάλληλοι της Marfin. Και όμως, η Ελληνική Αριστερά όχι απλώς δεν τους "έδωσε" ακόμη, αλλά έγινε και κυβέρνηση!!!
ΒΠ
23/02/2016 15:31
Ποιος χειροκροτούσε όταν κάιγονταν ζωντανοί οι υπάλληλοι της Μαρφίν?!?! ΦΡΙΚΑΛΕΟ!!! Δεν μπορεί, κάποιο λινκ, κάποια εικόνα, κάποιο βίντεο θα έχετε στη διάθεσή σας που να αποδεικνύει τα λεγόμενά σας, αποκλείεται κάτι τόσο φρικαλέο να το βγάλατε από το μυαλό σας, σας ελεινός προβοκάτορας! Το λινκ, επομένως, παρακαλώ μπορείτε να το δημοσιεύσετε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
ΒΠ
24/02/2016 14:38
Με την ίδια σπουδή που ρίχνουμε τα dislikes αν δημοσιεύαμε και τα λινκ, θα είχε μπει στη θέση του ο ΒΠ...Θα μου πεις...πρέπει πτρώτα να ΕΧΟΥΜΕ λινκ για να δημοσιεύσουμε. Με άλλα λόγια, θα πρέπει να ξέρουμε για τι μιλάμε και να μη λέμε μ@λακίες. Ενώ τα dislikes είναι τόσο ευκολότερα!
ΠΒ
26/02/2016 02:10
Μην ανησυχείς ΒΠ, το οτι σε αποδοκιμάζουν σημαίνει οτι σε διαβάζουν... και κάτι αλλάζει μέσα τους (ας ελπίζουμε τεσπα)
Lazarakos
22/02/2016 18:27
auta ta apobrasmata pou mexri to 1989 zousan sto DDR den eixan psomi na fane,eblepan koutaki coca cola kai nomizan eine diastimoplio,nti na xeronte pou enothikan men tin panisxiri oikonomika ditiki germania,autoi ta exoun bali enantion olon ton metanaston .tous metanastes pou apo to 1960doulevan sta ergostasia tis germanias.kai tora erxonte auta ta apoblita proin xafiedes ton sovietikon kai theloun na dioxoun akoma kai tous gastarbeiter.
Βαγγέλης
22/02/2016 15:49
Που ν'ανέβει και η ανεργία στο 25% στη Γερμανία. Η Χρυσή Αυγή θα ωχριά μπροστά σ'αυτούς που θα αναδείξουν οι Γερμανοί. Όπως και παλιότερα.
nikos
23/02/2016 22:05
An anewi i anergia stin germania 25%, edo stin ellada tha ine 100%.
ΒΠ
22/02/2016 15:22
Μια φορά Γερμανός, πάντα Γερμανός.
Helene
24/02/2016 13:13
“ ΒΠ “ μου , προτεινω να κανουμε μια ... προποση Σε Σενα , και το ... σημαντικοτερο να νιωσεις Π Ε Ρ Η Φ Α Ν Ο Σ γι ' αυτο που εισαι !!! Βλεπεις , αποδεικνυεται οτι τα σχολια Σου εχουν γινει , μεχρι και αντικειμενο ψευτοψυχοαναλυτικης μελετης καποιου/ας , και απ ο,τι βλεπω, εδω , τον/την εχεις ... στριμωξει τοσο ασχημα , ωστε να Σου επιτιθεται με παρομοια ... ανανδρα χτυπηματα ... κατω απο τη μεση !!! Σιγουρα , Εσυ , ομως , δεν φοβασαι , ΟΥΤΕ , αυτου του τυπου την αντιπαραθεση και τον/την βλεπω να ... χανει απο χερι !!! Απο μενα , παντως , η διαπιστωση , οτι πρεπει να εισαι ενας μεγαλος ... θεογκομενος , οπως Σου εχω ξαναπει !!!
1000 φορές χυλόπιτα, πάντα κομπλεξικός
24/02/2016 04:16
Έχεις κάνει 100 σχόλια στα νέα και όλο τις ίδιες ατάκες γράφεις. Ας προσεγγίσουμε λοιπόν το ζήτημα από την πλευρά του S. Freud. Μάλλον η εμπάθειά σου για τους Γερμανούς οφείλεται στο σύνδρομο της χυλόπιτας. Θα έχεις φάει πολύ φτύσιμο από Γερμανίδα τουρίστρια και σου βγαίνουν ψυχοσωματικά. Όχι πως στις Ελληνίδες έχεις και την τεράστια επιτυχία. Γι αυτό πουλάκι μου μου είσαι όλη την ώρα στα ΝΕΑ και σχολιάζεις. Φαίνεται έχεις άπλετο χρόνο στη διάθεσή σου.
Στράτος
23/02/2016 23:23
Εννοείτε με αυτο που γράφετε και την μεγάλη πλειοψηφία των Γερμανών που απεχθάνονται τέτοιες ενέργειες και τις καταδικάζουν και που υποστηρίζουν οτι στους πρόσφυγες απο τις εμπόλεμες περιοχές πρεπει να προσφερθεί κάθε δυνατή βοήθεια;
ΒΠ
24/02/2016 14:41
Εγώ δεν εννοώ τιποτα. Ο Μπρεχτ, που το είπε, φαντάζομαι εννοούσε την πλειοψηφία των Γερμανών. Ας μην ξεχνάμε ότι όταν οι Γερμανοί εκλέγαν στις εκλογές του 36 το Χίτλερ, τον εκλέξαν με 35%. Η "μεγάλη πλειοψηφία" των γερμανών που δεν ήθελε χίτλερ, το 65% και καλά, τι έκανε για να αποφύγει το αιματοκύλισμα του κόσμου? Ε?
...
25/02/2016 17:08
Απορία ψάλτου βηξ!
23/02/2016 10:55
Μια φορα αυνανιστης παντα ελληνας αυνανιστης
ΒΠ
23/02/2016 15:32
Για να το λες εσύ, κάτι θα ξέρεις :)
ομαδα ολε
23/02/2016 23:22
Ο μπετοβεν το πε εσυ τι λες να μην ηχερε ο μπετοβεν ? Wanker
ΒΠ
25/02/2016 17:10
Πριν κουφαθεί από τη σύφιλη ή μετά? Έχει σημασία!
27/02/2016 20:05
Meta tin gnorimia sas to eipe stin ert
Helene
23/02/2016 02:12
“ Β Π “ μου , ειμαι στην κυριολεξια ... εμβροντητη , καταπληκτη !!! Οι Γερμανοτσολιαδες μας ..... Α Ρ Ν Ο Υ Ν Τ Α Ι το ... " Einmal Deutsche - immer Deutsche" !!! Σιγουρα , Δ Ε Ν Σε καταλαβαινουν , οτι τους το λες με την εννοια του : Einmal Freunde, immer Freunde !!! Εεεε , τοτε , λοιπον , χαρισες τους το “ Deutsches Miserere “ του Bertolt Brecht !!! Και για Εμας , τους ΕΛΛΗΝΕΣ : Gott bewahr uns !!! Για Εσας : Gott bewahr uns und fuhr uns wieder nach Haus !!! Α π ο λ α υ σ τ ε το , Γερμανοτσολιαδες !!! Ernst Busch "Deutsches Miserere" (B. Brecht) , 1’44’‘ , https://youtu.be/2moSfY69TTw
Αννα
22/02/2016 21:18
Με αυτό το σχόλιο πέφτεις στο επίπεδο αυτών που κράζεις σε άλλα σου σχόλια. Και ας το είπε ο Μπρεχτ που είναι και γερμανός. Δεν μπορείς να διαχωρίζεις τους ανθρώπους ανάλογα με την εθνικότητα τους, είναι ρατσιστικό και αυτό πιστεύω κυρίως εσύ μπορείς να το καταλάβεις. "Μια φορά Γερμανός, πάντα Γερμανός" είναι χαστούκι για όλους τους Γερμανούς που δεν είναι έτσι όπως εσύ τους φαντάζεσαι και εσύ τους βάζεις σε ένα τσουβάλι με τους άλλους, όπως κάνουν δηλαδή πολλοί π.χ. με τους Μουσουλμάμους.
ΒΠ
23/02/2016 01:02
Ίδε σχόλιο παρακάτω, για να καταλάβεις το πνεύμα του αρχικού.
ΒΠ
22/02/2016 18:33
Προς τα dislikes: Να ξέρετε ότι αυτό που έγραψα είναι παράφραση διάσημης ρήσης του Μπρεχτ. Που ήταν Γερμανός. Δηλαδή, διαφωνείτε με την άποψη που είχε ένας Γερμανός για τους Γερμανούς. Ότι δηλαδή, εσείς ξέρετε καλύτερα.
ο τελευταιος νοημων
22/02/2016 14:53
Γιατι εδω δεν εγιναν επισοδεια,σε κεντρα ''φιλοξενιας'' λαθρομεταναστων,το ξεχασαμε ηδη;Επισης,χτες τα Σκοπια εκλεισαν τα συνορα τους,εν μερει,οι Αυστριακοι περιορισαν τον αριθμο που θα δεχονται κι αν κανουν το ιδιο κι οι Βουλγαροι,μαντεψτε ποιος θα τους φορτωθει ολους αυτους κι τι εχει να γινει απο τους δικους μας ''νοικοκυραιους''.
ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ
22/02/2016 13:29
Αφήστε τους να χειροκροτάνε κι αν πάρουνε ποτέ βραβείο Νόμπελ να μου τρυπήσουνε τη μύτη.
Φάνης
22/02/2016 09:29
Ως γνωστόν το ρατσιστικό κρατίδιο της Σαξονίας θεωρείται άβατο για την νομιμότητα και ναζιστική Nogo-Area. Προσοχή στα ταξίδια σας.
nikos
23/02/2016 22:02
piges kamia fora eki ? den echis idea.
stalin
22/02/2016 09:13
Εκεί ήταν Ανατολική Γερμανία κάποτε. Αυτοί είναι τα θύματα της ενοποίησης και νομίζουν ότι τους φταίνε οι μετανάστες.
ντοπιος
22/02/2016 05:53
Εδω θα γινοταν γλεντι και θα σφαζαν κι αρνια.
22/02/2016 01:40
Στο τελος θα γινει χαμος στην γερμανια ειναι να μην χελασκαρουν οι γερμανοι μετα δεν τους σταματαει ουτε ο διας

όλες οι τελευταίες ειδήσεις