Δανία: Σοκ και απειλές μετά την εκτέλεση της καμηλοπάρδαλης

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 11/02/2014 08:00 |
Δανία: Σοκ και απειλές μετά την εκτέλεση της καμηλοπάρδαλης
Μπροστά στα μάτια ενήλικων και ανήλικων επισκεπτών του Ζωολογικού Κήπου της Κοπεγχάγης, ένας κτηνίατρος ετοιμάζεται να τεμαχίσει το άψυχο σώμα του Μάριους. Το τελευταίο γεύμα της νεαρής καμηλοπάρδαλης ήταν το αγαπημένο της ψωμί σίκαλης

Απειλητικά μηνύματα κατά της ζωής τους έλαβαν χθες τόσο ο επιστημονικός διευθυντής όσο και άλλοι υπάλληλοι του Ζωολογικού Κήπου της Κοπεγχάγης,...

ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
37
anarxikos
14/02/2014 20:35
Tha mporouse na tin legan ellada tin kamilopardali
Giorgos
14/02/2014 16:09
Paliogifti vikings,agrianthropoi kali anatrofi dinete sta paidia sas.
...
13/02/2014 15:03
MA TI ZOA EINAI AUTA POU KANOUN TETIA EGKLIMATA KAI FERNOUN TA PAIDIA TOUS NA TA DOUN?
ellas
13/02/2014 13:00
pas mi ellin varvaros esti
x army officer
14/02/2014 18:26
ti ekane leei???,a akous ena aisxos stin dania kathe 10 xronia?? stin ellada akous 10 aisxi kathe mera...... ektos ki an pairneis epidoma tyflotitas opote dikaiologisai
bbb
15/02/2014 10:08
Na fugeis tote na pas piso stin alvania
Πολύ ανήσυχος
12/02/2014 11:17
ΣΑΙΞΠΗΡ/ΑΜΛΕΤ : Υπάρχει κάτι σάπιο στο βασίλειο της Δανιμαρκίας. Αλήθεια πόσο επίκαιρο! Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να προσέχουμε τί πραγματικά γίνεται στις χώρες αυτές και τις Βρυξέλλες που αγαπούν τόσο τα Ανθρώπινα δικαιώματα και την Ευθανασία. Διότι τελευταία πολύ την αναφέρουν και θέλουν να την διαδόσουν ως πράξη πολιτισμένου και αξιοπρεπούς θανάτου γενικότερα... Βολεύει και τα Ταμεία. Μήπως έχουν ήδη αρχίσει να μας εξοικειώνουν με τη διαδικασία αυτή; Δεν σας κάνει εντύπωση ότι αυτή την αναίτια δημόσια και μηντιακή σφαγή ενός υγιούς ζώου ονομάστηκε Ευθανασία; Ο επίσημος λόγος ήταν ότι δεν τους ενδιέφεραν τα γονίδιά του! Και είχαν τόσες άλλες λύσεις και προσφορές να το δώσουν αλλού! Οι άνθρωποι ΗΘΕΛΑΝ να δημοσιοποιηθεί αυτή η πράξη που, απ'ό,τι διάβασα, στην ιστορία των ευρωπαικών ζωολογικών κήπων έχει να συμβεί από τον 19ο αιώνα!!!
Αννα
12/02/2014 09:36
Είχαν δεχτεί προτάσεις από άλλους ζωολογικούς κήπους που ήθελαν να αναλάβουν την καμηλοπάρδαλη, αλλά προτίμησαν να τη θανατώσουν. Φρίκη!
ευρωπεος
12/02/2014 07:38
ηταν "εκπαιδευτική" θανάτωση....για να μαθαίνουν τα δανεζάκια ότι κάποιοι πρέπει να πεθαίνουν όταν δεν έχουν το πρέπον ντι εν ει ......για το καλό τους....
Des
11/02/2014 21:34
Αγαπητέ geo, πότε με το καλό θα πάς στη σοβαρή χώρα τη Δανία; Να το ξέρουμε δλδ, να έρθουμε να σου κουνάμε το μαντήλι... Α και με την πρώτη ευκαιρία, πετάξου και μέχρι τις Φερόες να σφάξεις κανα δελφίνι να μην υστερείς πολιτισμικά και επιστημονικά!
geo
11/02/2014 23:24
ξαναλεω τετοιες πραξεις ειναι φυσιολογικες.θα το καταλαβεις αργοτερα.μακαρι δεσπινακι να γινομουν soldier of fortune.αξιοπρεπες επαγγελμα ειναι.
Des
18/02/2014 21:31
Αγαπητέ Geo, το θέμα είναι η εικόνα της χώρας που μας σερβίρουν και πόσο αυτή διαφέρει από την πραγματικότητα...Πολύ αμφιβάλλω όμως οτι είσαι διατεθειμένος να δεις την υπόθεση με τη ματιά ενός διασώστη άγριας ζωής, ενός εθελοντή του περιβάλλοντος...Επειδή τότε θα ήξερες οτι κάθε ζωή μετράει και πρέπει να γίνεται σεβαστή, και αν ζητάς την συμπεριφορά αυτή από τους συμπατριώτες σου, πρέπει να την απαιτείς και από τους υπόλοιπους, που θεωρητικά, δίνουν και το καλό παράδειγμα στα οικολογικά ζητήματα...
virdil
11/02/2014 20:37
εμετικές εικόνες...."πολιτισμένων" λαών, υποχείρια
Σλουρπ
11/02/2014 19:35
Εχει νόστιμο κρέας η καμηλοπαρδαλη?
Μιχάλης
11/02/2014 17:37
Αλλά που να βρεθεί κάποιος να του κάνει το ίδιο με αυτό που κρατά στο χέρι ....
geo
11/02/2014 17:35
Δεν χωραει φιλοτομαρισμος απο ολους σε μια τετοια επιστημονικη πραξη.Μην κανετε ετσι για πλακα γιατι ετσι οπως σκεφθεσθε σε λιγο δεν θα μας χωραει η ελλαδα και θα μεταναστευτε σε ποιο σοβαρες χωρες οπως η Δανια.Ο υπερπληθυσμος θα μας παει στον Αδη αν οχι στον Αρη.
λ α
11/02/2014 15:05
τετοιο ζωον σαν τον επιστημονικο διευθυντη επρεπε να θανατωθει για να μην αναπαραχθει!!!
Μάριος
12/02/2014 10:33
Σωστά, και όχι μόνον αυτός. ?χει και υποστηρικτές και αφεντικά κ.α.
Αντώνης
11/02/2014 14:36
Αν αντιδρούσαν όλοι έτσι και γιά κάθε παιδί που πεθαίνει της πείνας κάθε μέρα στην Αφρική.
Πέπη
12/02/2014 10:35
Πολύ θολή σκέψη. Τί σχέση το ένα με το άλλο;
DK
11/02/2014 12:50
Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση. Αυτοί είναι οι Δανοί. Δήθεν ουμανιστικά ρομποτάκια, ψυχροί υπολογιστές. Αυτό είναι το κόστος της απόλυτα συντεταγμένης κοινωνίας: Άνθρωποι χωρίς ψυχή. κάνουν πάντα το σωστό σε βαθμό που σου έρχεται να ξεράσεις.
geo
11/02/2014 12:46
Πολυ καλα εκανε ο ανθρωπος.Σκεφτηκε τον υπερπληθυσμο στα συγκεκριμενα ζωα.Τι θελουν δηλαδη τωρα?
Παρης
11/02/2014 12:23
Εαν αυτο ειναι η πολιτεσμενη ευρωπη τοτε να γινουμε αφρικη καλυετρα
Φώτης
12/02/2014 10:45
Ακόμη καλύτερα θα ήταν εάν να ψάχναμε εμείς στη δική μας ιστορία να διορθώσουμε τα λάθη μας και να βρούμε τον πολιτισμένο μας εαυτό... Η Ευρώπη στη μορφή που έχει αυτή τη στιγμή είναι πολύ άσχημη. Όμως, ας μην ξεχνάμε και πόσο βίαιη ήταν συνολικά η ιστορία της ανά τους αιώνες και πόσο φρικτός ήταν ο 20ός αι. με τους δύο πολέμους...
Αλέξανδρος
11/02/2014 12:09
Πραγματικά ...πόσο χαμηλά θα πέσει το ανρώπινο είδος? Ότι μας επιφυλάσει ο Θεός για το μέλλον μας αξιζει. Ελπίζω να ξεκινήσει απο αυτούς που τα βλέπουν έτσι σκληρά - έτσι να θυμόμαστε να τους βλέπουμε και εμείς όταν θα γυρίσει ο τροχός - σκληρά. Κάποτε και κάποιοι άλλοι έβλεπαν σκληρά τα πράγματα και εξόντωναν και έγινε ο Β Παγκόσμιος .. τα ζώα όμως δεν έχουν συμμάχους ούτε προστάτες, ούτε δικαιώματα στην πολιτισμένη Κοπεγχάγη. Η ανθρωπότητα δεν μαθαίνει και για αυτό το λόγω ας ετοιμαζόμαστε για ότι μας επιφυλάσει το μέλλον - θα μας αξίζει.
Vasilis
11/02/2014 11:51
Άντε να δεχτούμε ότι χρειάστηκε να θανατωθεί για τον λόγο που λένε.Ο τεμαχισμός μπροστά σε κόσμο και μάλιστα σε μικρά παιδιά για ποιον λόγο ακριβώς έγινε;;;
Φώτης
12/02/2014 10:48
Επισήμως είπανε ότι είχε παιδαγωγικό χαρακτήρα! Για να μάθουν ανατομία τα παιδιά! Ανώμαλος είναι, αλλά φαντάζομαι ότι αυτό δεν ενοχλεί καθόλου τις Βρυξέλλες...
Απάντηση
11/02/2014 22:10
Απλά ο άνθρωπος δεν είναι στα καλά του.
KateKam
11/02/2014 11:40
Ίσως η μεταφορά του ζώου σε έναν άλλο ζωολογικό κήπο να τους έβγαζε από όλο αυτό τον κυκεώνα...
Chrysa
11/02/2014 11:27
Ας μεταφερόταν η άτυχη καμηλοπάρδαλη σε άλλο ζωολογικό κήπο τότε...
Αναστασια
11/02/2014 10:26
Ο ανθρωπος ειναι πειραγμενος στα μυαλα και δεν ειναι σωστο να διευθυνει τον ζωολογικο κηπο. Ισως εχει και καποια διαστροφη και απολαμβανει το αιμα. Μπορουσε να φροντισει να στειλει το ζωο σε αλλο ζωολογικο κηπο οπου χρειαζονταν καμηλοπαρδαλη με ξενα γονιδια. Αν επρεπε να θανατωσει το ζωο πασει θυσια, το να το κανει παρασταση ειναι τουλαχιστον διεστραμμενο. Αναστασια
Μαρία
12/02/2014 10:53
Πειραγμένοι είναι πολλοί εκεί μέσα. Διάβασα ότι καμμία από τις Οργανώσεις της Δανίας που ασχολούνται με την προστασία των ζώων δεν έκανε κάτι. Είχανε πολλές προτάσεις από Ευρώπη και ΗΠΑ για λύση αλλά τις αρνήθηκαν. Ήθελαν να κάνουν αυτό που έκαναν και δεν βλέπουν, λέει, οι Δανοί ποιό είναι το θέμα! Είπανε μάλιστα ότι ως λαός έχει εξοικείωση με την σφαγή ζώων γιατί έχει παράδοση στην κτηνοτροφία!!!
WTF
11/02/2014 10:13
Μια απλή λύση θα ήταν βέβαια να προσφέρει την καμηλοπάρδαλη σε άλλο ζωολογικό ο οποίος θα έβαζε και τα έξοδα μεταφοράς. WTF δηλαδή... κοινή λογική γαμώτο
ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΜΗΛΟΠΑΡΔΑΛΗΣ
11/02/2014 10:11
ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΗΘΕΝ ΑΝΑΠΤΥΓΜΕΝΑ ΚΡΑΤΗ ΤΟΥ ΒΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΔΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΣΟ ΦΙΛΟΖΟΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ LIVE ΘΑΝΑΤΩΣΗ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΓΕΙΑ ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΙ ΨΥΧΑΓΩΓΕΙΑ ΟΣΟΥΣ ΧΑΛΑΝΕ ΜΕ ΤΟ ΓΟΝΙΔΙΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ. ..ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΜΗΛΟΠΑΡΔΑΛΗΣ..
Μαρία
12/02/2014 10:57
Αναρωτιέμαι κι εγώ μήπως τελικά δεν έχουν αρχίσει την σχετική προπαγάνδα. Όλα αυτά τα περί ευθανασίας που ψηφίζονται τελευταία κι εδώ δεν τα μαθαίνουμε καν εκεί δεν στοχεύουν;
h καμηλοπάρδαλη
11/02/2014 09:57
Δυστυχώς, η μάνα του και ο πατέρας του κατάφεραν να "εκπροσωπούνται" τα γονιδιά τους στον ανθρώπινο πληθυσμό.
Μιχάλης
11/02/2014 17:20
Kαι εμείς που θέλουμενα σταματήσει ο υπερπληθυσμός από τέτοιους καννίβαλους τι πρέπει να περιμένουμε ; εγώ προσωπικά θα προτιμούσα αυτούς τους π.......ς νά ήταν στη θέση του άτυχου δυστυχισμένου και ανυπεράσπιστου ζώου