Τι σημαίνει η παρέμβαση Οτσαλάν για τη «συμφωνία ειρήνης» μεταξύ του ΡΚΚ και της τουρκικής κυβέρνησης

Διχάζει τους Κούρδους η «άοπλη αποχώρηση» από την Τουρκία

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 04/04/2013 10:56 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 04/04/2013 20:27 |
Ο Αμπντουλάχ Οτσαλάν με τη δολοφονημένη πέρσι στο Παρίσι Σακινέ Τσανσίζ, (φωτο πιθανώς στα τέλη της δεκαετίας του ΄80 στα βουνά της νοτιοανατολικής Τουρκίας).
Διχάζει τους Κούρδους η «άοπλη αποχώρηση» από την Τουρκία
Ο φυλακισμένος ηγέτης των Κούρδων Αμπντουλάχ Οτσαλάν κάλεσε τους μαχητές του να αποχωρήσουν από την Τουρκία χωρίς τα όπλα τους, βάσει ειρηνευτικής...
Γίνετε Συνδρομητής
ΚΩΝ/ΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
08/04/2013 11:36
παιδια θυμαστε κατι ελληναραδες *καλιντεριδης,και σια τον στηριξαν, τωρα σιωπη. ο αρχιεπεναστατης, τωρα κανει πλατες στην ΤΟΥΡΚΙΑ ΟΠΩΣ ΤΟΤΕ ,που τα βρηκαν με τον ΚΕΜΑΛ. ΠΑΡΕ ΘΕΣΗ ΚΑΛΙΝΤΕΡΙΔΗΣ, ΔΙΚΑΙΩΝΕΙς ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΧΟΝΤΡΟ
Προμηθέας
07/04/2013 21:19
"Το δις εξαμαρτείν,ούκ ανδτός σοφού."
Μιχάλης
07/04/2013 19:36
κλασσικά πάντα κορόιδα ήταν οι Κούρδοι, και το '21-'22 τους έταξε λαγούς και πετραχήλια ο Κεμάλ, τους χρησιμοποίησε (ειδικά το ιππικό τους έκανε πολλή ζημιά..) για να καταστρέψει τον Ελληνικό στρατό και μετά λίγα χρόνια που δεν τους είχε ανάγκη πια τους πάτησε κάτω τους έπνιξε στο αίμα, μαζί με τους Άγγλους.
Θα κυκλώσω το τετράγωνο !
06/04/2013 21:09
Σύμφωνα με τοπ έξτρα απόρρητες πληροφορίες , η επιστολή Οτσαλάν θα περιέχει και άνθρακα , for emfasis !!!
Φωτης
05/04/2013 11:13
Ο νυστικός καρβέλια ονειρεύεται
ΠΕΝΕΣΤΑΣ
05/04/2013 05:10
ΠΕΝΕΣΤΑΣ Έτσι εξηγείται που οι Κούρδοι για άλλη μια φορά δεν θ΄αποκτήσουν ανεξάρτητο κράτος .Το βάρβαρο και εθνοκτόνο τουρκικό κράτος επικράτησε της δειλής κουρδικής Ηγεσίας
Προμηθέας
04/04/2013 22:44
Ουδέν γλυκύτερον της Πατρίδος. Ένας Λαός,ένα Έθνος.
μνήμη
06/04/2013 10:43
Ακριβώς με αυτήν την αντίληψη οι Τούρκοι τη δεκαετία 1921-1922 κατέσφαξαν εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες και Αρμενίους. Αυτό έλεγαν κι αυτοί. Το εγκρίνετε και σ' αυτήν την περίπτωση, ή μιλάτε επιλεκτικά;
Προμηθέας
07/04/2013 14:20
Μνήμη μου σε λένε Πόντο. Κάθε Λαός έχει δικαίωμα να έχει τα εδάφη του,την Πατρίδα του.
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
04/04/2013 18:08
ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΤΕ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ ΜΗΝΩΝ!ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ!ΟΧΙ ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΕΘΝ ΑΜΥΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΙΡΗΝΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΙΤΟΝΕΣ.ΟΣΟΣ ΚΑΙΡΟΣ Κ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.ΑΛΛΟΙΩΣ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ.ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ Κ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΟΠΛΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΤΑΙ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΑ ΟΠΛΑ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ...
tt
04/04/2013 17:34
Και εγώ εάν ήμουν φυλακή αυτό θα έλεγα . τώρα εάν η κούρδη καταθέσουν τα όπλα θα έχει πολύ γέλιο . εάν η κούρδη καταθέσουν τα όπλα αυτομάτως ξεχνά τους νεκρούς τους τις θυσίες και τον σκοπό και φυσικά θα είναι όμηροι τον τούρκων και το χειρότερο τέρμα η αξίωση για ανεξάρτητο Κουρδιστάν παγκοσμίως αυτή που θα συνεχίσουν απλά θα διώκονται σαν τρομοκράτες
ELLINAS
04/04/2013 16:24
Gnosti komodia "I VARKIZA" tou Kourdistan
PT
04/04/2013 14:15
Από την πολύ ντόπα θα υποστηρίξει και την πλήρη γενοκτονία των κουρδικών πληθυσμών, Tayip uber alles!

όλες οι τελευταίες ειδήσεις