ΜΕΞΙΚΟ

Φρικτός θάνατος για τη δήμαρχο που τα έβαλε με τα καρτέλ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 27/11/2012 11:50 |
Φρικτός θάνατος για τη δήμαρχο που τα έβαλε με τα καρτέλ
Η μεξικανή δήμαρχος Μαρία Σάντος Γκοροστιέτα επιδεικνύει τις ουλές από τη δεύτερη επίθεση που δέχθηκε από τους βαρόνους των ναρκωτικών, πέρυσι

Αγρια χτυπημένο και καμένο, σε ένα απόμερο σοκάκι στα δυτικά της Πόλης του Μεξικού, βρέθηκε το άψυχο σώμα της γνωστής ως «ηρωίδας του 21ου αιώνα», της 36χρονης μεξικανής δημάρχου που τόλμησε να κηρύξει τον πόλεμο στα καρτέλ των ναρκωτικών.

Γιατρός και μητέρα τριών παιδιών, η Μαρία Σάντος Γκοροστιέτα ήξερε πολύ καλά με ποιους τα έβαζε όταν αναλάμβανε τον δήμο της πόλης Τικιτσέο, το 2008. Τίποτα όμως δεν στάθηκε ικανό να την αποτρέψει. Δεν εγκατέλειψε τα καθήκοντά της ούτε μετά τις δύο απόπειρες δολοφονίας εναντίον της, το 2011. Απεναντίας, εξερχόμενη από το νοσοκομείο, μετά τη δεύτερη επίθεση - κατά την οποία ένοπλοι δολοφόνησαν τον άνδρα της - η Γκοροστιέτα φωτογραφίστηκε επιδεικνύοντας τις ουλές της. «Κάθε μέρα παλεύω να σβήσω τις μνήμες των τραγικών στιγμών που έζησα. Δεν μπορώ να τα παρατήσω όμως. Εχω τρία παιδιά στα οποία πρέπει να δώσω το σωστό παράδειγμα», έλεγε τότε απευθυνόμενη στους δημότες της και τους ανθρώπους που πίστευαν στο έργο της.
Αν και η θητεία της στον δήμο είχε πλέον λήξει, η Γκοροστιέτα θεωρούνταν ακόμη στόχος για τους ντόπιους βαρόνους των ναρκωτικών.

16
Χριστίνα Κέρκυρα
19/12/2012 13:39
Η κυρία Τζάκρη είναι από τους ελάχιστους Υπουργούς που, στο λίγο χρόνο παραμονπής της, άφησε εξαιρετικό έργο στην Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση. Υλοποίησε το Νόμο Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, εισήγαγε τη Διαύγεια, συνέχισε το Σύζευξις, προώθησε την Ηλεκτρονική Συνταγογράφηση και την Κάρτα Αποδείξεων κτλ.
σταυρος
04/12/2012 03:01
ειρωνικο το οτι οι ελληνες αρεσκονται να αυτοχαρακτηριζονται ηρωες...τιποτα στη συγχρονη ιστορια μας δεν φανερωνει κατι τετοιο δυστυχως...ας ξυπνησουμε λοιπον κ ας αρχισουμε επιτελους να παραδειγματιζομαστε απο αλλες χωρες...σοκαριστικο για το εθνικο υπερεγω μας αλλα δεν ειμαστε τιποτα μα τιποτα το ιδιαιτερο...και θελει κοπο για να γινεις κατι ιδιαιτερος ως λαος...το ενδοξο παρελθον μας μπαγιατεψε...
Ασυμβίβαστος
29/11/2012 10:46
Γκοροστιέτα: Το όνομα της να μπει στα λεξικά όλου του κόσμου, για να δηλώνει απαράμιλλο θάρρος και ανδρεία. Οι υπάρχουσες λέξεις: ηρωισμός, θάρρος κτλ είναι πολύ "λίγες" για να περιγράψουν αυτόν τον υπέροχο άνθρωπο. Ο Θεός να την αναπαύει και να προστατεύει την οικογένεια της. RESPECT
Δεν είναι αυτονόητο
29/11/2012 07:59
Σχεδόν όλοι αγαπούν τα παιδιά τους στην πολιτική όμως πρέπει να αγαπάς και τα παιδιά των άλλων.
Andrew
29/11/2012 04:14
H γυναίκα αυτή με έκανε να κλάψω από σεβασμό και συγκίνηση. Αθάνατη...
Yannis
28/11/2012 16:10
Μακαρι οι Κυβερνοντες μας να ειχαν το θαρρος της ΚΥΡΙΑΣ αυτης. Οι ηρωες ζουν και μετα Θανατο. Οι δειλοι πεθαινουν μια για παντα. ΑΘΑΝΑΤΗ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΗΣ. Ειμαι συγκηνημενος για το χαμο της και παραλληλα απογοητευμενος απο τη απραξια και την ελειψη αξιων σε ολο το κοσμο.
Aliki
28/11/2012 15:11
Μα τί λέτε, έχουμε κ εμεις σούπερ γυναίκες στην πολιτική....Θοδωρούλα Τζάκρη!...
holden
28/11/2012 14:53
Δυστυχώς φίλε Βασίλη ο πατέρας των παιδιών της είχε σκοτωθεί κατά την πρώτη απόπειρα δολοφονίας εναντίον της... Θα έπρεπε να ασχολούμαστε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μαζί της, αλλά εμείς έχουμε άλλα πρότυπα τελευταία...
DS
28/11/2012 14:52
Ας προσπαθήσουμε λοιπόν, ΟΛΟΙ, να της μοιάσουμε έστω και λίγο.
βασιλης τρεμπελας
27/11/2012 21:05
ο θεος μζι της και με τον αντρα της.τα παιδια πρεπει να μεγαλωσουν καλα
ΚΛΕΑΡΧΟΣ
27/11/2012 19:04
Παρακολουθώ αυτή τη χώρα από το 2005 ! Παρόλο που μέχρι πρόσφατα στην μάχη εναντίον των εμπόρων του θανάτου είχε μπεί και ο στρατός !!! και οι ΗΠΑ συμμετέχουν στον αγώνα της κατά των καρτέλ των ναρκωτικών !! έχει γίνει η ανασφαλέστερη χώρα του κόσμου μετά το Αφγανιστάν!! Βλέπετε η τρομακτική φτώχεια έχει τέτοια αποτελέσματα . Ο Θεός να δώσει να μη φθάσουμε ως εκεί !!!
ΣΠΥΡΟΣ
27/11/2012 14:21
Μακαρι να ειχαμε το θαρρος της. Τα ειχε ολα και αντι να βολευτει και να ζησει τη ζωη της θυσιαστηκε και εδειξε οτι υπαρχουν ακομα εστω και ελαχιστοι ανθρωποι με θαρρος και σθενος που κοινως ΔΕΝ μασανε ουτε απο μαφιες ουτε απο φοβερες και το πανε μεχρι το τελος.
Γ.Δ.
27/11/2012 14:19
Αυτη η είδηση πρέπει να παίζεται ως τρέιλερ κάθε βράδυ πριν τις ειδήσεις, για να μαθαίνουμε εμείς οι Νεοέλληνες.
Ακης
27/11/2012 14:18
Μαφιόζοι κυβερνούν τον πλανήτη απανταχού. Υπόκοσμος χρηματοδοτεί τα κόμματα. Οι πολιτικοί-μαριονέτες εκτελούν εντολές. Διαβάστε τον ειδικό σύμβουλο του ΝΑΤΟ Στριγά.
SPYROS
27/11/2012 12:45
Τοσο αδικο οσο και ηρωικο. Απιθανη γυναικα και ανθρωπος που μακαρι να ειχαμε εμεις εδω να μας εκπροσωπει ειτε σε δημους ειτε, ακομη καλυτερα, στην κυβερνηση. Δυστυχως αντι για μια τετοια σουπερ ηρωιδα εχουμε τους καραγκιοζηδες που μας εχουν κανει την ζωη μας σκουπιδι. Μακαρι ο Θεος να φυλαξει τα παιδια της που φανταζομαι οτι θα ειναι ο επομενος στοχος των αλητων!
DK
27/11/2012 12:03
συγκλονιστικό