Οι τιμές ραδιενέργειας τετραπλασιάστηκαν γύρω από το εργοστάσιο της Φουκουσίμα

ΈΓΙΝΕ ΕΚΡΗΞΗ ΚΑΙ ΣΕ ΤΡΙΤΟ ΠΥΡΗΝΙΚΟ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΗΡΑ
ΣΤΟΥΣ 6.000 ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ, 46.000 ΟΙ ΑΓΝΟΟΥΜΕΝΟΙ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 14/03/2011 08:44 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 15/03/2011 05:14 |
Τεχνικοί μετρούν τα επίπεδα ραδιενέργειας στους κατοίκους της πόλης Νιχονμάτσου.

Με κομμένη την ανάσα παρακολουθεί ο πλανήτης τις εξελίξεις στην Ιαπωνία, όπου την 01.30 (ώρα Ελλάδας) σημειώθηκε νέα έκρηξη στο πυρηνικό εργοστάσιο της Φουκουσίμα, αυτή τη φορά στον αντιδραστήρα 2. Μετά την έκρηξη οι τιμές της ραδιενέργειας γύρω από το εργοστάσιο τετραπλασιάστηκαν.

Χθες το μεσημέρι είχε ανακοινωθεί πως εκτέθηκαν πλήρως στον αέρα οι ράβδοι του πυρηνικού καυσίμου στον συγκεκριμένο αντιδραστήρα.

Σύμφωνα με τους Ιάπωνες ειδικούς, το επίπεδο του ψυκτικού υγρού μειώνεται γύρω από τον πυρήνα του αντιδραστήρα και δεν αποκλείεται η τήξη των ράβδων.

Κάτι τέτοιο αυξάνει τον κίνδυνο να υποστεί βλάβη το κέλυφος του αντιδραστήρα και να υπάρξει διαρροή ραδιενέργειας, όπως υποστηρίζουν οι εμπειρογνώμονες.

Στο μεταξύ, η Tokyo Electric Co. (Tepco), η εταιρεία που διαχειρίζεται το σταθμό, διοχετεύει θαλασσινό νερό και βόριο στους αντιδραστήρες. Το νερό μειώνει τη θερμοκρασία, ενώ το βόριο απορροφά πρωτόνια για να μετριάσει την αλυσιδωτή αντίδραση σχάσης.

Η χρήση θαλασσινού νερού θεωρείται ως έσχατη λύση, καθώς διαβρώνει και τελικά αχρηστεύει τον αντιδραστήρα. Αμερικανοί ειδικοί, επισημαίνουν πως είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιείται θαλασσινό νερό σε τέτοια περίπτωση και είναι ενδεικτικό της κρισιμότητας της κατάστασης. Αυτό σημαίνει πως η εταιρεία στην οποία ανήκει το εργοστάσιο εγκαταλείπει κάθε σχέδιο για μελλοντική χρήση αυτών των αντιδραστήρων προκειμένου να προλάβει την καταστροφή.

Καθησυχάζουν οι ειδικοί

Το δυστύχημα στο πυρηνικό εργοστάσιο Φουκουσίμα της Ιαπωνίας είναι απίθανο νακλιμακωθεί σε μια καταστροφική κατάσταση παρόμοια με αυτή του Τσερνόμπιλ, πριναπό 25 χρόνια, υποστήριξε σήμερα από τη Βιέννη ο επικεφαλής της Διεθνούς Υπηρεσίας Ατομικής Ενέργειας (ΙΑΕΑ).

Ο Ιάπωνας γενικός διευθυντής της ΙΑΕΑ, Γιουκίγια Αμάνο, είπε ότι η βασικήδιαφορά είναι ότι δεν υπάρχει αλυσιδωτή αντίδραση σε κανέναν από τουςαντιδραστήρες του Φουκουσίμα. Επιπλέον, οι πυρήνες των αντιδραστήρων στοιαπωνικό εργοστάσιο στεγάζονται σε χαλύβδινα περιβλήματα που δεν υπήρχαν στοΤσερνόμπιλ.

Το ενδεχόμενο αυτό το δυστύχημα να εξελιχθεί σε καταστροφή αντίστοιχη με εκείνητου Τσερνόμπιλ είναι «απίθανο, τόνισε.

Σύμφωνα με τον Γιουκίγια Αμάνο, το δυστύχημα αυτό δεν οφείλεται σε «ανθρώπιναλάθη» ή στο σχεδιασμό της μονάδας. «Έγινε εξαιτίας μιας τεράστιας φυσικήςκαταστροφής που ξεπερνά τη φαντασία και την εμπειρία των ανθρώπων», κατέληξε.

Το χρονικό των εκρήξεων

Η πρώτη έκρηξη σημειώθηκε το Σάββατο στον Αντιδραστήρα 1, και η δεύτερη χθες τα ξημερώματα, στον Αντιδραστήρα 3, μετά από ισχυρό μετασεισμό, μεγέθους 6,2 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ.

Από τη χθεσινή έκρηξη, 11 άτομα τραυματίστηκαν, ενώ αγνοείται η τύχη ενός.

Ο γραμματέας του υπουργικού συμβουλίου της χώρας Γιούκιο Εντάνο επιβεβαίωσε τις πληροφορίες για την έκρηξη, επισημαίνοντας πως η πιθανότητα διαρροής ραδιενέργειας είναι «πολύ μικρή». Σύμφωνα, επίσης, με τις πρώτες πληροφορίες, το μεταλλικό κέλυφος του αντιδραστήρα παραμένει άθικτο.

Η Υπηρεσία Πυρηνικής Ασφάλειας της Ιαπωνίας εκτιμά πως η έκρηξη προκλήθηκε από συγκέντρωση υδρογόνου. Αυτό συμπίπτει με τα λεγόμενα επιστημόνων που μετά την πρώτη έκρηξη εμφανίστηκαν καθησυχαστικοί, υποστηρίζοντας ότι πρόκειται για εκρήξεις χημικής αιτιολογίας και όχι πυρηνικές.

Η έκρηξη στον Αντιδραστήρα 3 σημειώθηκε λίγο μετά τον ισχυρό μετασεισμό των 6,2 βαθμών που ταρακούνησε τη βορειοανατολική Ιαπωνία, αλλά και την ευρύτερη περιφέρεια της πρωτεύουσας. Λίγο μετά τον σεισμό υπήρξε προειδοποίηση για τσουνάμι στις παραθαλάσσιες περιοχές του Ειρηνικού, αλλά αργότερα οι αρχές ήραν την προειδοποίηση.

Από την περιοχή, έχουν ήδη απομακρυνθεί 210.000 άτομα.

Οι επιστήμονες τονίζουν ακόμα πως η έκλυση ραδιενέργειας από τους πυρηνικούς αντιδραστήρες του εργοστασίου Φουκουσίμα μπορεί να συνεχιστεί για πολλές εβδομάδες, ενδεχομένως και μήνες.

Σύμφωνα με χθεσινή ανακοίνωση της Ιαπωνικής Επιτροπής Ατομικής Ενέργειας, πρόβλημα παρουσιάστηκε και σε έναν ακόμα πυρηνικό σταθμό στο Τοκάι, 120 χιλιόμετρα βόρεια του Τόκιο. Δύο από τις εφεδρικές ντιζελογεννήτριες σταμάτησαν να λειτουργούν, παρόλα αυτά, οι ειδικοί καθησυχάζουν ότι συνεχίζεται κανονικά η παροχή ηλεκτρικής ενέργειας στις αντλίες που διατηρούν τη θερμοκρασία χαμηλή στο εσωτερικό των τριών κλειστών πυρηνικών αντιδραστήρων.

Στους 6.000 οι νεκροί

Επισήμως, οι νεκροί ξεπερνούν πλέον τους 6.000, καθώς -όπως έγινε γνωστό- περισσότερα από 2.000 πτώματα αγνοουμένων βρέθηκαν στις ακτές της επαρχίας Μιγιάγκι.

Στο μεταξύ, βρέθηκαν σε ακτές της επαρχίας Μιγκιάγκι οι σοροί 2.000 ατόμων, στοιχείο που ανεβάζει τον αριθμό των νεκρών σε 6.000. Πρόκειται για προσωρινό επίσημο απολογισμό, καθώς περισσότεροι από 45.000 είναι οι αγνοούμενοι.

Παράλληλα, η μεγαλύτερη εταιρεία παραγωγής ρεύματος στην Ιαπωνία, η Τοχόκου, σκοπεύει να προχωρήσει σε διακοπές της ηλεκτροδότησης για να αποφύγει μεγάλης κλίμακας μπλακ-άουτ λόγω των καταστροφών που έχουν υποστεί και τα δίκτυα της περιοχής τόσο από τον σεισμό όσο και το τσουνάμι.

25
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
16/03/2011 08:44
Υπήρχε κάποτε μιά χώρα που την έλεγαν Ιαπωνία............
Θοικος
15/03/2011 19:29
Αλεξανδρε,ναι μεν,αλλά... Οπως θα ξερεις,αυτα που λες,ισχυουν οταν ο σεισμος,ειναι σχετικα μακρυα απο τα κτισματα,οποτε πραγματι,μπορουμε να ελεγξουμε τις ταλαντωσεις των κτιριων. Οταν ομως,η εστια του σεισμου,ειναι πολυ κοντα,ή ακομη χειροτερα,κατω απο την πολη,τοτε αυτη,δεν σωζεται με τιποτα.Θα καταρρευσει στα σιγουρα. Παραδειγματα υπαρχουν,και διαβασε αυτα που ειπε ο Καρυδης. Σκεψου,να ηταν η εστια,κατω απο την περιοχη των αντιδραστηρων στην Ιαπωνια. Ουτε ψυλλος στον κορφο μας. Αλλα βλεπεις,το συμφερον των λομπυ ατομικης ενεργειας,ειναι πολυ ισχυρο,και καθε λιγο,πιεζει για να γινουν κι αλλα τετοια εργοστασια.
chr
15/03/2011 17:14
@ΧΡΗΣΤΟΣ 15/3/2011.
Πολύ σωστό είναι το σχόλιό σου.

Όμως χρειάζεται να ξοδευτεί και πάλι ενέργεια, γιά να παραχθεί υδρογόνο.Το πρόβλημα εξακουλουθεί να υπάρχει.
Η μόνη "φιλική" λύση (που στο παρόν προτείνουν οι μηχανικοί) είναι η "εξοικονόμηση ενέργειας".
Θερμομονώνουμε τα σπίτια μας, σβήνουμε το φως όταν κοιμόμαστε.

Ίσως τα εγγόνια μας να επενδύουν τους τοίχους και τις ταράτσες των σπιτιών τους με φωτοβολταικά καλαίσθητα πλακάκια, αντί γιά σοβά.Σε συνδυασμό με μερικές ανεμογεννήτριες στην οροφή σε αισθητική αρμονία.
Ίσως το σπίτι τους να αποτελεί και από μία αυτόνομη μονάδα παραγωγής-κατανάλωσης μεθανίου. (Από τα του εκ οίκου λύμματα.)

Όσο η χώρα μας έχει ήλιο,
θα βρίσκεται μελλοντικά σε ευνοικότερη-"ανεξάρτητη" θέση από τις βορειότερες.
Αρκεί κάποιος Ελληνας πολιτικός να πιστέψει στα πολυτεχνεία μας και να επενδύσει στην έρευνα και τεχνογνωσία.
Σε αυτά που η τύχη μας προίκισε...
Από καλό γούστο, και όμορφους σχεδιασμούς, δεν έχουμε πρόβλημα !!!
Θοικος
15/03/2011 15:35
Το θεμα με την Ιαπωνια,ΔΕΝ εληξε ακομη,και κανεις δεν ξερει,ποσο μακρυα θα παει το νεφος που δημιουργειται,και αν τελικα,λιωσουν οι πυρηνες. Αρα,τι μας λες να μην ασχολουμαστε με την Ιαπωνια,οταν η κατρακυλα του Τοκυο,(-12.6% χτες),δεν ξερεις τι θα ξημερωσει και για μας,απο σποντα.Τα θεματα αυτα,προκαλουν και ντομινο εφεκτ μερικες φορες.
ΑΡΓΕΝΤΙΝΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
15/03/2011 13:55
Σαν λίγο ειδικός επιτρέψτε μου να σας αναφέρω τις εξής δυνατότητες παραγωγής ρεύματος: 1)Αιολική ενέργεια, κάθε ανεμογεννήτρια αποδίδει ως και 300kW, οπότε φανταστείτε τι απόδοση θα έχουμε με αιολικά πάρκα σε όλη την Ελλάδα. 2)Φωτοβολταϊκά, κάθε φωτοβολταϊκό αποδίδει 80W ανά τετραγωνικό μέτρο, άρα ένα φ/β 100τμ αποδίδει 8kW. 3)Από τα θαλάσσια κύματα, η παγκόσμια επιτροπή ενέργειας σε πρόσφατη έκθεση της αναφέρει ότι η Ευρώπη μπορεί να παράγει το 50% των αναγκών σε ρεύμα μέσω αυτής της μεθόδου.4)Βιοκαύσιμα, με απλά ελληνικά παραγωγή ενέργειας από τα ανθρώπινα απόβλητα/σκουπίδια, μέθοδος που ήδη κάνουν χρήση αρκετά Ευρωπαϊκά κράτη, στην Γαλλία ήδη 1εκ νοικοκυριά ηλεκτροδοτούνται μέσω αυτής της μεθόδου. 5)Υδροηλεκτρικά έργα. Με όλα αυτά μπορούμε να απαλλαγούμε από την καύση άνθρακα και πετρελαίου χωρίς να πέσουμε στην ανάγκη της χειρότερης περιβαλοντολογικώς Π.Ενέργειας Τουλάχιστον μέχρι την έλευση της παραγωγής ενέργειας μέσω της πυρηνικής σύντηξης που είναι απολύτως καθαρή, τόσο σε καύσιμο, όσο και σε εξερχόμενα παραπροϊόντα.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
15/03/2011 13:53
Oι Γιαπωνέζοι, πληρώνουν ακριβά το γεγονός ότι είναι ένας πειθαρχημένος και υπάκουος λαός! Πώς αλλοιώς θα τους φύτευαν 84 πυρηνικά εργοστάσια μέσα στα πόδια τους; Πώς δέν αντέδρασε αυτός ο λαός που έζησε και ζεί ακόμα τις συνέπειες της Χιροσίμα και του Ναγκασάκι; 50 χρόνια ανάπτυξης και ευημερίας, θα τα πληρώσουν με 10ετίες οπισθοδρόμησης, ανέχειας και καρκίνου!
Το βρώμικο παρελθόν της TEPCO...
15/03/2011 13:25
Η διαχειρίστρια εταιρεία “Tokyo Electric Power Company” (Tepco), που έχει υπό την ευθύνη της τη λειτουργία των περισσότερων από τους 55 πυρηνικούς σταθμούς στην Ιαπωνία, δεν έχει και τα καλύτερα “βιογραφικά” όσον αφορά σε θέματα ασφάλειας της λειτουργίας των πυρηνικών αντιδραστήρων και ιδιαίτερα όσον αφορά σε θέματα δημοσιοποίησης σχετικών πληροφοριών αν όχι στον Τύπο, ούτε καν σε αρμόδιες δημόσιες υπηρεσίες...
Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι τον Αύγουστο του 2002, η ιαπωνική κυβέρνηση αποκάλυψε ότι η εταιρεία ενέργειας TEPCO ήταν ένοχη για ψευδή αναφορά στοιχείων στη διάρκεια επιθεωρήσεων ρουτίνας για τον έλεγχο των πυρηνικών εργοστασίων και για συστηματική απόκρυψη συμβάντων που αφορούσαν στην ασφάλεια των σταθμών. Αυτό είχε ως άμεση συνέπεια το κλείσιμο 17 πυρηνικών αντιδραστήρων για εξονυχιστικούς ελέγχους. Μάλιστα, το Σεπτέμβρη της ίδιας χρονιάς, ο τότε πρόεδρος της TEPCO, Χιρόσι Αράκι και άλλα στελέχη της εταιρείας υποχρεώθηκαν σε παραίτηση καθώς αναγκάστηκαν να παραδεχθούν ότι για πάνω από 20 χρόνια (από το 1977 ως το 2002) και σε τουλάχιστον 200 περιπτώσεις υπέβαλαν ψευδή τεχνικά στοιχεία στις αρμόδιες αρχές!
Το 2007, η εταιρεία δημοσιοποίησε εσωτερική έρευνα που αποκάλυψε και άλλο μεγάλο αριθμό μη αναφερθέντων στις αρμόδιες αρχές συμβάντων δίχως ωστόσο κανένας “υπεύθυνος” να δηλώσει παραίτηση ή να τιμωρηθεί...

ΑΡΓΕΝΤΙΝΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
15/03/2011 11:21
Maxmara 15/3/2011 09:42 Το ένα κακό δεν αναιρεί το άλλο. Οτι είναι κακό πρέπει να περιορισθεί και να εξαλειφθεί και όχι να αποτελεί φτηνή και προσχηματική δικαιολογία για την ασύδοτη και ασύστολη εφαρμογή στρεβλών καταστάσεων. Ελα τώρα, μην σπαταλάμε φαιά ουσία για να εξηγούμε τα αυτονόητα....
Maxmara
15/03/2011 09:42
ΠΥΡΗΝΙΚΟΣ ΤΡΟΜΟΣ!! Ραδιενέργεια μπορεί να έλθει απο το Τόκυο!!!! Ακόμα και ενας θάνατος απο ραδιενέργεια είναι αιτία εξέργεσης! Οχι στον πυρηνικό θάνατο για τα παιδιά μας...
- Την ίδια ώρα, οι Ελληνάρες καπνίζουμε αμέριμνα σε εστιατόρια και καφετέριες δίπλα σε παιδιά....
KOSTAS DOUKAS
15/03/2011 09:27
αυτοί παίζουν τις ζωές τους για να οικονομήσουν από φτηνότερη ενεργειακή λύση. εμείς παίζουμε τη ζωή μας για να οικονομήσει η φίλη σεισμογενής Τουρκία
Ιωάννης Μ.
15/03/2011 08:22
Σίγουρα αυτό που έγινε στην Ιαπωνία είναι τρομερό. Αν μου έλεγαν να το χαρακτηρίσω με μια πρόταση, δεδομένου του οτι την καταστροφή την έφερε το τσουνάμι, η θάλασσα δηλαδή, μια πρόταση μου έρχεται στο μυαλό. ''''Η εκδίκηση της ΦΑΛΑΙΝΑΣ των ΔΕΛΦΙΝΙΩΝ και λοιπών συγγενών''''!!!!
Anny P.
15/03/2011 01:20
Προς Νίκο: Οι "ανεμόμυλοι" όπως λες κοροιδευτικά είναι η μεγαλύτερη ελπίδα που έχει ο κόσμος για καθαρή ενέργεια και ιδιέταιρα η Ελλάδα, μία χώρα με εξαιρετικές ζώνες για παραγωγή ενέργειας από τον άνεμο. Και όταν υπάρχουν χώρες που ήδη παράγουν το 20% της ενέργειάς τους από αιολικά πάρκα, τότε αυτή είναι μία βιώσιμη λύση που πρέπει να δούμε σοβαρά. Και αυτή η καταστροφή στους πυρηνικούς αντιδραστήρες στην Ιαπωνία καταδεικνύει για μία ακόμη φορά πως η πυρηνική ενέργεια δεν είναι ασφαλής αφού μία και μόνο καταστροφή σε τοπικό επίπεδο μπορεί να αποβεί ολέθρια για ολόκληρο τον πλανήτη. Και στην τελική, έχω κάθε δικαίωμα σαν πολίτης αυτού του κόσμου να μην θέλω να φάω την σκόνη κανενός οταν αυτή η σκόνη μπορεί να μου προκαλέσει καρκίνο (και δεν είναι τυχαίο που ο καρκίνος κοντεύει να γίνει η νούμερο 1 αιτία θανάτου στον κόσμο).
ΒΟΛΕΥΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΙΑΠΩΝΙΑ
15/03/2011 00:04
Σημέρα βασικό θέμα στα δελτία το θρίλερ με τους πυρηνικούς αντιδραστήρες στην Ιαπωνία. Βολεύει πολλούς αυτό. Κυρίως όσους θέλουν να αποπροσανατολίσουν από τα θέματα της Οικονομίας. Πολύ σημαντικό θέμα οι εξελίξεις στην Ιαπωνία. Εξίσου σημαντικό...
όμως το δημοσιονομικό μέλλον της χώρας μας...
Π.Κ.
14/03/2011 23:37
Ας σημειωθεί γιά το ελληνικό κοινό :

Αμερικανοί, Γάλλοι, Τούρκοι κτλ έχουν τα πυρηνικά εργοστάσια (που βαπτίζουν παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας) για παραγωγή υλικού πυρηνικών όπλων.
Αρκεί να τοποθετήσουν πάνω από τον αντιδραστήρα μία φτερωτή, που θα γυρίζει, θα δίνει ηλεκτρικό ρεύμα, και θα θα κοροιδεύουν τους ντόπιους.
RAD Eye
14/03/2011 21:17
ΤΟ ΜΕΛΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΣΥΝΤΗΞΗ !!! ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΟ Ζ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΠΥΡΗΝΑΚΙΑΣ ΑΛΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΣΕΡΝΟΜΠΙΛ ΟΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΤΥΧΗΜΑ ΑΠΟ ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΦΙΛΕ ΠΕΘΑΝΕ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΣ! ΚΑΙ ΞΕΡΙΖΟΘΗΚΑΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ!!! Η ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΛΟΙΩΝΕΙ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΚΥΤΡΑ ΦΙΛΕ = ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ!! ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΑΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΗΝ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΗ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑ? ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ 4 ΓΕΝΙΑΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΗΡΑΡΕΣ ΣΟΥΠΕΡ SAFE ΑΝ ΟΜΩΣ ΓΙΝΕΙ 1 ΣΤΙΣ 1000000 ΣΒΗΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ! Η ΦΥΣΗ ΑΠΟΡΟΦΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΥΚΩΝΕΙ ΑΤΗΝ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ ΓΙΑ ΠΟΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΦΙΛΕ!!! ΜΕ ΑΓΑΠΗ RAD Eye
chr
14/03/2011 19:55
Και γιατί παρακαλώ, οι τεχνοκράτες Αμερικανοί πολεμούν παγκόσμια γιά το πετρέλαιο, αφού η χρήση της φθηνής πυρηνικής ενέργειας είναι αθώα ;

Εγώ πάντως πιστεύω ότι η μελλοντική λύση γιά την ενέργεια θα είναι μεν ελληνική, θα ακούει δε στο πρότζεκτ:

"Ανεμόμυλος συδυαζόμενος από γαιδούρι και μετανάστη""
ELIAS.K
14/03/2011 19:49
Δυο μοναχα διαπιστωσεις σχετικα με την σοβαρότητα [ή μηπως σοβαροφανεια] των Ιαπώνων...
1.Στην μοναδικη χωρα που δεχτηκε επιθεσεις με πυρηνικες βόμβες και μεχρι σημερα ανθρωποι πεθαιναν παραμορφωμενοι απο την ραδιενεργεια,λειτουργουν 55 πυρηνικοι σταθμοι!!! Στην ιδια χωρα "συμβαινουν" το 20% των σεισμων εντασης > 6 ρίχτερ που γινονται παγκοσμιως μεσα σε ενα χρόνο! Δεν εχει κανεις αντιδρασει στην κατασκευη των πυρηνικων εργοστασιων !!!
2.Τρεις,τεσσερεις,ποιος ξερει τελικα πόσοι απο τους 10 αντιδραστηρες που εχουν τεθει εκτος λειτουργιας εχουν περασει το κατωφλι ορισμου του σοβαρου πυρηνικου ατυχηματος. Παραλληλα περιμενουν στην χωρα του ανατελοντος ηλιου,μετασεισμο της ταξης των 7.5-8 βαθμων της κλιμακας ρίχτερ και πιθανα ενα ακομα τσουναμι. Το εκπληκτικο ειναι οτι δεν εχει ακομα διακοπει [προσωρινα εστω] η λειτουργεια των υπολοιπων 45 πυρηνικων αντιδραστηρων που διαθετει η χωρα! Το ανυκουστο είναι πως κανένας δεν εχει διαμαρτυθει ακόμα γι''αυτο. Φορανε τις μασκες τους,πηγαινουν στην δουλεια τους,μετρανε τα επιπεδα της ραδιανεργειας στα ρουχα τους και στα ρουχα των παιδιων τους!!!! Μηπως τελικα δεν είναι ψύχραιμοι αλλα απλώς ... αποβλακωμενοι?
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Τ.
14/03/2011 17:19
Νομίζω ότι το σημερινό πρόβλημα δεν είναι αυτοί που σέβονται το περιβάλλον και
προσπαθούν να περισώσουν΄τα ελάχιστα ,απο το άκρατο καπιταλιστικό τσουνάμι ,που το μοναδικό ενδιαφέρον του είναι το κέρδος και μόνο αυτό ??????Ο πλανήτης μας δεν κατοικείται μόνο απο το ανθρώπινο είδος και δεν είναι δυνατό να καταστρέψουμε κάθε άλλη ζωή μόνο για την καλοπέραση μας ??Δυστυχώς αυτές τις ημέρες βλέπουμε μπροστά μας
εικόνες ΄βιβλικής καταστροφής και πώς είναι δυνατό να
καταρεύσει μια παγκόσμια οικονομική δύναμη μέσα σε λίγα
λεπτά ????????

Βρετανος
14/03/2011 16:07
Για ολα φταιει το HAARP και η Αμερικη!
γιαννης
14/03/2011 15:35
οταν μιλαμε για πυρηνικους αντιδραστηρες τοτε δεν ισχυουν ποσοστα,πιθανοτητες ατυχηματος.οταν ξεκινησε το προγραμμα των πυρηνικων ελεγαν τοτε οι επιστημονες οτι η πιθανοτητα ατυχηματος ειναι μικροτερη απο το να χτυπησει τη γη μετεωριτης.ομως μεσα σε 40 χρονια περιπου εχουν γινει 3 ατυχηματα (3 mile island,τσερνομπιλ,ιαπωνια τωρα).μαλιστα,οταν γινεται ενα πυρηνικο ατυχημα κινδυνευει ολος ο πλανητης λογω μεταφορας του ραδιενεργου συννεφου μεσω της κυκλοφοριασ του αερα στα ανωτερα στρωματα της ατμοσφαιρας.(βεβαια δεν κινδυνευει με την ιδια ενταση οπως στην επικεντρη περιοχη.) μαλλον λοιπον ο αφελης κυριε νικο ειστε εσεις δυστυχως. Υ.Γ γνωριζω οτι η κα μπιρμπιλη εχει σπουδασει φυσικη(παρεπιμπτωντος και εγω) οποτε σιγουρα κατι ξερει και προτιμα τους ανεμομυλους.διχως να την υποστηριζω πολιτικα,δεν χρειαζεται να τα ισοπεδωνουμε ολα με τη λογικη του ελληναρα ταξιτζη κυριε νικο.μεσα στην αφελεια και την δηθεν κουλτουρα.
ΑΡΓΕΝΤΙΝΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
14/03/2011 15:30
Καλά μερικοί "επικοινωνούν" ? Δεν διαβάζουν τι γραφει το άρθρο στην αρχή. Τι άλλο θα πρέπει να γίνει για να καταλάβει το ξεροκέφαλο τους ότι το παιχνίδι με την ΠΕ είναι ένα πολύ επικίνδυνο παιχνίδι. Ηδη σήμερα ανακοινώθηκε πως η Γερμανία θα μπει στην διαδικασία επαναξιολόγησης της χρησιμότητας και της δυνατότητας ασφαλούς διαχείρησης των πυρηνικών εργοστασίων... Η καγκελάριος συγκάλεσε υπουργικό συμβούλιο κρίσης, μίλησε τηλεφωνικά με τους αρχηγούς των κοινοβουλευτικών κομμάτων και έκανε δηλώσεις στην κρατική τηλεόραση για να διαβεβαιώσει τους Γερμανούς ότι οι γερμανικοί σταθμοί είναι ασφαλείς και δεν επηρεάζονται ούτε από σεισμούς, ούτε από παλιρροιακά κύματα. Η κ. Μέρκελ διαβεβαίωσε τους συμπατριώτες της, επίσης, ότι θα επανεξεταστούν με μεγεθυντικό φακό οι προδιαγραφές ασφαλείας των αντιδραστήρων και σημείωσε πως θα προτείνει ευρωπαϊκό δημόσιο διάλογο επί του θέματος. Η αντιπολίτευση ζητά τώρα από την κυβέρνηση Μέρκελ να αναιρέσει προηγούμενη απόφασή της για επιπλέον 12χρονη παράταση της λειτουργίας των πυρηνικών αντιδραστήρων. Είναι γεγονός ότι οι εξελίξεις στην Ιαπωνία, μια χώρα με υπερσύγχρονες υποδομές, έχουν προκαλέσει ανασφάλεια ακόμη και στις τάξεις των υποστηρικτών της πυρηνικής ενέργειας. Ο Γερμανός υπουργός Περιβάλλοντος Νόρμπερτ Ρέτηκεν παραδέχεται ότι έγινε κάτι ασύλληπτο: "Πρόκειται για μια τομή, πάντα λέγαμε ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμβεί. Αυτό ανατρέπει τώρα τα πάντα". Τόσο ο υπουργός όσο και η καγκελάριος όμως αποφεύγουν προς το παρόν να απαντήσουν στο επίμονο ερώτημα των δημοσιογράφων, εάν θα επανεξετάσουν την παράταση λειτουργίας των πυρηνικών εργοστασίων στη Γερμανία. Το 60% των πολιτών πάντως είναι κατά της παράτασης που είχε αποφασίσει πρόσφατα η κυβέρνηση.....
ένας αναγνώστης(rdc)
14/03/2011 15:16
Αν η έκθεση σε ραδιενέργεια ήταν τόσο θανάσιμη δεν θα ξανακτίζονταν το ναγκασάκι ,ούτε θα είχαμε επιβιώσει μετά από τόσες δοκιμές και διαρροές. σε παγόσμιο επίπεδο..
Οτι δεν κάνει καλό στην υγεία είναι σίγουρο-αρκεί να κοιτάξει κανείς ποσοστά από καρκίνους διαχρονικά-και δεν είναι ανάγκη να έχεις πυρηνικά εργοστάσια στην χώρα σου για να πάθεις ζημιά-στην ελλάδα π.χ ακτινοβολούμαστε από βουλγαρία και όχι μόνο-.
Χρήστος Ζ
14/03/2011 14:38
Πράσινη ενέργεια η πυρηνική. Απλά φωσφορίζεις το βράδυ...
Ανέστιος
14/03/2011 11:39
Αυτοί είναι οι ασφαλείς αντιδραστήρες που κάθε τόσο μας τσαμπουνάνε, και που όποιος δεν θέλει να βάλει είναι αντιδραστικός και οπισθοδρομικός;;;;;; (και μιλάμε για την Ιαπωνία, φανταστείτε να βάλουν εδώ, στην τουρκία, στην αλβανία!!!)
ΠΡΟΒΕΛΕΓΓΙΟΣ
14/03/2011 09:17
καπως ετσι θα γινει το τελος του κοσμου, οταν αυτο γινει....κριμα για την ιαπωνια....