«ΊΣΩΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΜΕ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΟΥΜΕ ΤΟ ΕΥΡΩ»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 13/11/2010 21:16 |

Ενδεχόμενο κυβερνητικού αδιεξόδου θα μπορούσε να οδηγήσει την Πορτογαλία εκτός ευρωζώνης, προειδοποιεί ο υπουργός Εξωτερικών της χώρας, Λουίς Αμάντο.

Ο κ. Αμάντο επισημαίνει ότι αν δεν καταστεί δυνατή η συγκρότηση κυβέρνησης συνεργασίας για την αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης, η χώρα ίσως κληθεί να εγκαταλείψει το κοινό ευρωπαϊκό νόμισμα. «Βρισκόμαστε ενώπιον ακραίας κατάστασης και χρειαζόμαστε έναν μεγάλο συνασπισμό» λέει ο Λουίς Αμάντο, τονίζοντας ότι σε αντίθετη περίπτωση αναπόφευκτα οι αγορές θα αναγκάσουν τη Λισαβόνα να αποχωρήσει από την Ευρωζώνη.

Η Πορτογαλία αντιμετώπισε μια απότομη απώλεια της εμπιστοσύνης των επενδυτών τις τελευταίας εβδομάδες, καθώς οι ανησυχίες για την Ιρλανδία ενέτειναν τους φόβους, σπρώχνοντας τα πορτογαλικά ομόλογα σε κλείσιμο με τα υψηλότερα επιτόκια αφότου η χώρα εντάχθηκε στη ζώνη του ευρώ.

«Πιστεύω ότι τα πολιτικά κόμματα κατανοούν ότι η άλλη εναλλακτική λύση για την κατάσταση που αντιμετωπίζουμε είναι τελικά η αποχώρηση από το ευρώ. Αυτή είναι μια κατάσταση που αναπόφευκτα θα μας αναγκάσουν να εξετάσουμε οι αγορές» προειδοποίησε.

Μεγάλο μέρος της ανησυχίας για τις προσπάθειες της Πορτογαλίας για την μείωση του ελλείμματος του προϋπολογισμού τις περασμένες εβδομάδες ήρθε από τις αμφιβολίες σχετικά με το κατά πόσο η αντιπολίτευση των Σοσιαλδημοκρατών θα υποστηρίξει τον προϋπολογισμό λιτότητας του 2011 στη Βουλή.

Η σοσιαλιστική κυβέρνηση, που δεν διαθέτει την πλειοψηφία στο Κοινοβούλιο, χρειάζεται υποστήριξη από την αντιπολίτευση για να περάσει τον προϋπολογισμό.

Οι Σοσιαλιστές και οι Σοσιαλδημοκράτες κατέληξαν τελικά σε συμφωνία που θα οδηγήσει στην έγκριση του προϋπολογισμού για το 2011 κατά την πρώτη του ανάγνωση στο Κοινοβούλιο εντός των ημερών, αλλά οι επενδυτές παρακολουθούν στενά μέχρι την τελική ψηφοφορία στις 24 Νοεμβρίου.

32
ανώνυμος
15/11/2010 21:43
μη βγείτε απο το ευρώ, σας στέλνουμε τον Σαμαρά που έχει όλες τις λύσεις
Thomas
15/11/2010 20:26
Αν υπήρχε λίγο μυαλο απο τον κο Γιώργο Παπανδρέου που μας έτυχε, θα κυνηγούσε να συσπερωθεί η Ελλάδα με την Ιρλανδία,την Ισπανία και όλες τις σφυροκοπούμενες χώρες της Ευρώπης και πλέον μαζί να δημιουργήσουν ένα κοινό μέτωπο ενάντια στην Γερμανία. Εξάλλου η Γαλλική κοινή γνώμη είναι υπερ των ασθενέστερων, οι μοναδικοι αντίπαλοι θα ήταν οι Γερμανοι, οι οποίοι αν βάλουμε μέσα και το σχετικά πρόσφατο παρελθόν με τους Ναζί κλπ, δεν νομίζω να είχαν και πολλές ελπίδες απο το να υποχωρήσουν έστω και λίγα βήματα,αρκετά για να πάρουμε μία ανάσα...Αλλά αυτά θα γινόντουσαν αν είχαμε εναν ΗΓΕΤΗ..Εναν ηγέτη που η χώρα μας έχει περισσότερο ανάγκη απο ποτέ, και όχι τον "μεγαλωμένο-στα-σαλόνια" Γεώργιο Παπανδρέου Β'' (το Β'' δηλώνει την κλάση). Η πρόταση μου είναι να βρούμε μόνοι μας κάποιον να μας οδηγήσει, να τον στηρίξουμε μόνοι μας και να τον ανεβάσουμε μόνοι μας. Οποιοσδήποτε με μία μικρή αληθινή ικανότητα άνθρωπος, που πάει να διεκδικήσει την εξουσία διαμέσου του σημερινού πολιτικού συστήματος, θα συνθλιφτεί πριν καν προλάβει να πάρει 2 ανάσες..
ΑΝΤΩΝΗΣ
15/11/2010 19:49
Aντε μπράβο, και μετά και εμείς.
σιντελα αρφαραχ
15/11/2010 17:05
Ξεκινήστε πρώτοι και πείτε μας πως είναι.
ΜΙΧΑΛΗΣ
15/11/2010 16:07
Καλά θα κάνετε!
ΜΙΧΑΛΗΣ
15/11/2010 16:02
@ΜΑΡΙΟΣ ΤΖΟΥΛΗΣ 14/11/2010 19:15 Συμφωνώ στο να απολυθούν 400,000 δημόσια αδέσποτα. Διαφωνώ ως προς την τοποθέτησή σου για τη συναλλαγματική ισοτιμία δρχ/ευρώ. Θεωρώ ότι επιστροφή στη δραχμή θα έφερνε πολλά οφέλη.
Απόστολος
15/11/2010 15:52
... 15/11/2010 11:55
Γιά εξήγησέ μας πάνσοφε, τι ακριβώς εννοείς;
γιαννης
15/11/2010 13:50
δυστυχως η ισοτιμια ευρω / δραχμης αν χρειαστει να ξαναμπουμε θα ειναι μετα απο ερευνα ελληνικου πανεπιστημιου γυρω στις 2.000δρχ/ 1€ ..........συνεπως πρεπει να ξεχασουμε πολλα πραγματα....ομως θα μας συμφερει να αγοραζουμε ΕΛΛΗΝΙΚΑ προιοντα εφοσον αρχισουμε να παραγουμε παλι...!!!!
...
15/11/2010 11:55
Ρε παντελώς άσχετοι ακόμα και με τις βασικές αρχές της οικονομίας σταματήστε να γράφετε ότι σας κατέβει και ανοίξτε κάνα βιβλίο...
τεν τεν
15/11/2010 11:12
εγω προτεινω το προγραμμα σαμαρα με 0% λιπαρα σε ενα χρονο .............. χα χα χα χα , επισης το ελλειμα για το 2009 ειναι κοντα στο 16% και το δημοσιο χρεος στο 135 % παντα για το 2009 ............. χα χ α χ α , διοριστε και αλλους στο δημοσιο , να δειτε τι θα γινει σε λιγο ελληναραδες .............χα χα χ α .
Απόστολος
15/11/2010 10:59
Οι πολιτικοί σε όλο τον κόσμο είναι ίδιοι.
Εκβιάζουν τους πολιτες τους ότι θα βγουν από το ευρώ για να εγκριθεί με τις λιγότερες δυνατές απώλειες ο προυπολογισμός τους.
Μπράβο μάγκες...και στα δικά μας.
Χαρης
15/11/2010 09:04
Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι μια μεριδα ντοματες γεμιστες στο χ εστιατοριο κοστιζε 650 δρχ το 2002 και περιειχε 2 ντοματες (ελληνικες) και μια πιπερια. Σημερα στο ιδιο εστιατοριο η ιδια μεριδα χωρις την πιπερια και με ντοματες Πολωνιας κοστιζει 8 ευρω ητοι 5 φορες απανω. Δεν μου προκυπτει οτι ο κοσμακις πενταπλασιασε τους μισθους ολα αυτα τα χρονια αν βεβαια εξαιρεσει κανεις τα λαμογια που τους δεκαπλασιασε. Το ευρω εν κατακλειδει μετατοπισε τα χρονια των Σημιτη και Μπουγατσα, τεραστιες μαζες πλουτου απο τον εργαζομενο στους αετονυχηδες. Το λαπτοπ μας κοστιζει σιγουρα λιγοτερα σημερα απο οτι θα μας κοστιζε σε περιπτωση δρχ αλλα τα πολλα λαπτοπ και οι πολλες πολυτελειες μας γεμισαν χρεη σε τετοιο βαθμο που φιλαμε κατουρημενες ποδιες για να ανταπεξελθουμε.
Tent
15/11/2010 02:20
Γιατι οι Πορτογαλλοι δεν υιοθετουν το μοντελο Σαμαρα να βγουν σε μια νυχτα απο την κριση??????
Metanasths
15/11/2010 00:22
Μας εβαλαν στο ΕΥΡΩ χωρις να μας ρωτησουν φασιστες ψευτοσοσιαλιστες, τωρα δεν θα χρωστουσαμε τοσα πολλα, γιατι απλα κανεις δεν θα μας εδεινε. Τωρα θα ειχαμε υποτιμηση και θα δουλευαμε , θα παραγαμε αφου θα ημασταν ποιο ανταγωνηστικοι αλλα η εργασια ειναι τιποτα για τους τεμπελαρους και ακαματιδες πολιτικους
ΜΑΡΙΟΣ ΤΖΟΥΛΗΣ
14/11/2010 19:15
Οσοι ονειρεύεστε τις δραχμούλες, θα πρέπει να αναρωτηθείτε αν μπορείτε να ζήσετε με το βιοτικό επίπεδο του 50. Γιατί η νέα δραχμή δεν θα είναι με ισοτιμία 1=340.75 αλλά τουλάχιστον 1=650. Που σημαίνει ένα λίτρο βενζίνης θα έχει 1200 δρχ και ένα σουβλάκι 1300. ΔΕν συζητάμε πόσο θα έχει ένα αυτοκίνητο η ένα λαπτοπ.
Καλύτερα δεν είναι να μπει τάξη στο Δημόσιο που ευθύνεται για τα χάλια μας? Εστω και αν απολυθούν 400.000 κοπρόσκυλα?
ΙΠ
14/11/2010 19:11
Αγαπητοί Ευρωλιγούρηδες! Αργά ή γρήγορα όλοι οι Λαοί της Ευρώπης θα πάρουν χαμπάρι τι παίζεται με το ευρώ και τη διεθνοποίηση της οικονομίας (τη λεγόμενη "παγκοσμιοποίηση") και σε ποιά παραγωγική αποσάρθρωση μας έχουν οδηγήσει (ιδίως τις πιο ασθενείς οικονομίες, όπως την ελληνική, την πορτογαλική κλπ.) οι πολιτικές (νομισματικές, εμπορικές κλπ.) της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του Διεθνούς Καπιταλισμού. Δυστυχώς, όμως, όταν οι περισσότεροι αρχίζουν να αντιλαμβάνονται την πραγματικότητα, η χρεοκοπία και η καταστροφή της πραγματικής οικονομίας, προς δόξαν των τοκογλύφων, έχουν ήδη επέλθει.
ΚΟΣΜΑΣ
14/11/2010 18:00
Δεν έχουμε καμμιά δουλειά να φύγουμε απτό ευρώ. Τη Γερμανία να διώξουμε, που μπήκε στην ευρωζώνη , μόνον και μόνον για να κερδίζει είς βάρος των ασθενέστερων. Η Ευρώπη είναι γέννημα της Ελλάδας και ΕΥΡΩΠΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΟΙΤΑΙ ΔΙΧΩΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Άλλωστε , εμείς αγωνιζόμαστε για την ευρώπη των λαών, σε αντίθεση με τους πλούσιους ,που ενδιαφέρονται για την ευρώπη των τραπεζιτών. Έτσ , φίλοι μου , αυτό που χρειάζεται , είναι ΣΥΜΜΑΧΙΕΣ με τους λαούς και άμεση αναδιάρθρωση των χρεών.
ΜΑ
14/11/2010 16:38
φίλε ΠΑΣΟΚΟΣ, για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις όσο και ηρωικές να φαίνοντα, μία εξηρτημένη οικονομία όσο η ελληνική, απουσία μάλλιστα ενός πλαισίου ισοτιμιών, έξω από ένα ευρύτερο ισχυρό οικονομικο και παραγωγικό ( όσο παραμένει ) χώρο, με τα σημερινά παγκοσμιοποιημένα δεδομένα, θα διαλυθεί στο άψε-σβήσε...
ΜΑ
14/11/2010 16:15
είναι καιρός να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους, η χρηματιστηριακή με το βάρος που δίνει στα παράγωγαεις βάρος της παραγωγικής επένδυσης καταλύει την αξία του μισθού, αποβιομηχανοποιεί, αδειάζει την επαρχεία, εξαφανίζει την πραγματικά παραγωγική εργασία κλπ κλπ, δεν είναι φταίξιμο ΕΕ ή Ευρώ, αντίθετα, μία Ευρώπη με τις περιοχές της, αλλά και την αγροτική, βιομηχανική παραγωγή και την τεχνολογική πρωτοπορία είναι η μοναδική απάντηση στον αφανισμό του ευρωπαικού δημοκρατικού πολιτισμού.
Τζόνι Ευρωμπανάνας
14/11/2010 15:09
Τι ανεύθυνοι που είναι αυτοί οι Πορτογάλοι. Χτες προχθές έστειλαν τη Fitch στον αγύριστο, σήμερα απειλούν με αποχώρηση απ το Ευρώ, αύριο θα απεργούν και θα απαιτούν να πληρώνονται κιόλας για την εργασία τους (!). Δεν σκέφτηκαν ούτε στιγμή την μοίρα των ευρωπαϊκών και αμερικανικών τραπεζών, τον τουρισμό... Δεν μου το βγάζετε απ το μυαλό, πίσω απ όλα αυτά κρύβονται οι διαφθορείς του ΠΑΜΕ...
Logikos
14/11/2010 14:02
Η Επιστροφή στην δραχμή οχι μόνο δεν θα βοηθήσει την οικονομία, ίσα ίσα μια υποτιμημένη δραχμή θα αυξήσει το χρέος μακροπρόθεσμα. Επίσης χώρις το μνημόνιο της Ελλάδας με την Ε.Ε θα οδηγούμασταν σε χρεωκοπία και χρεωκοπία δεν σημαίνει απλά αύξηση των φόρων αλλά οτι εν μία νυκτί οι αποταμιέυσεις μας γίνονται καπνός και το δήμοσιο πάυει λογο αδυναμίας να πληρώνει μισθούς στους Δημόσιους Υπαλλήλους και να κάνει δημόσιες επενδύσεις οί οποίες όπως γνωρίζουν όλοι είναι η ατμομηχανή της οικονομίας μας. Αν γίνουν όλα αυτα ο ιδιωτικός τομέας θα συρικνωθεί καί στην καλύτερη περίπτωση θα υπάρχουν μειώσεις στους μισθούς. Οπότε κανέναν δεν συμφέρει να πτωχέυσουμε, ή να καταργήσουμε το μνημόνιο. Καί για όσους πιστέυουν οτι το κράτος μπορεί να τα πάρει απο τους πλούσιους πρέπει πρωτα απ΄ όλα να σκεφτεί οτι οί λεγόμενοι "πλούσιοι" θα κλείσουν τα εργοστάσια και τις εταιρείες τους, θα πάρουν τα κεφαλαιά τους και δεν θα μπορεί το κράτος να τους πάρει τιποτα. Η μεταφορά άλλωστε κεφαλαίου στην εποχή της παγκοσμιοποίησης και της ελεύθερης αγορας είναι πολύ απλό και εύκολο πράγμα. Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που επιθυμούν να γίνουμε Κούβα.
ΠΑΣΟΚΟΣ
14/11/2010 13:36
ΑΜΑΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ. Εξω εδω και τωρα απο το φραγκικο ευρω. Αμεσα επιστροφη στην τιμημενη δρχ. μας. Αμεσα αγωνας για την εθνικη ανεξαρτησια με τον λαο επιτελους αφεντη στον τοπο του. Να δικαστει ο Σημιτης και ολοι οσοι εβαλαν την χωρα στην ΟΝΕ χωρις να γινει δημοψηφισμα ,για εθνικη προδωσια. Η Ελλαδα ανοικει στους Ελληνες. Το ακουτε ξενοδουλοι νεοπασοκοι δηθεν εξυνχρονιστες και στην πραγματικοτητα πρακτορες και υπηρετες των ξενων? ΖΗΤΩ Η 3η ΣΕΠΤΕΒΡΗ 74,Λαμογια
για δεσιμο
14/11/2010 12:20
Γιατι ρε πορτογαλε λες οτι θα την κανεις απο το ευρω, νομιζεις οτι θα σ αφησουν οι διεθνεις τροφοδοτες σου τραπεζονταβαντζηδες? Εισαι γελασμενος οτι θα την πηδηξεις τοσο ευκολα κι απλα,πρωτα θα σας ρουφηξουν καθε ευρω που κυκλοφορει στη χωρα σας,μετα θα σας βαλουν να υπογραψετε ορους υποτελειας και απεμπολησης κυριαρχικων και οικονομικων δικαιωματων σας αντι πινακιου φακης και μετα θα σας ριξουν στα ταρταρα. Υπομονη ολα θα γινουν δε ρωτας και τους δικους μας εδω που προηγηθηκαν μη χασουν το κελεπουρι ? Αλλα μη στενοχωριεστε το πειραμα στην ελλαδα ειναι σε εξελιξη και τα αποτελεσματα δε θ αργησουν να φανουν, οποτε βλεπετε και μαθαινετε,,,, και μετα μιλατε,,,,,
ΜΑ
14/11/2010 11:10
ωραία κίνηση, έτσι με μία υποτιμημένη περτογαλική λίρα θα είναι ανταγωνιστικοί και θα πουλάνε φθηνά περτογαλικά αεροπλάνα, υπολογιστές, αυτοκίνητα....
Obama bin Laden
14/11/2010 10:31
Αντε να φευγουμε και εμεις σιγά σιγά μπας και δουμε καμια ασπρη μέρα
Χρήστος Κ
14/11/2010 09:50
Τελικά, η Τρόϊκα (ΕΕ,ΔΝΤ,ΕΚΤ)θα φροντίζει την τρόϊκα( Ελλάδα - Ιρλανδία - Πορτογαλία). Πάντως, ας μην γυρίσουμε στην δραχμή - ας ξεκινήσουμε από την αρχή- τον φοίνικα
ΚΟΣΜΑΣ
14/11/2010 05:05
Αν δεν υπήρχαν οι εκλογές, αυτό το άρθρο στη τελευταία σελίδα θάταν. Πιστεύετε πως με τέτοια ψευτοδιλήματα θα ανμαγκάσετε το λαό να σκύψει το κεφάλι?
τερας
14/11/2010 04:38
Ίσως να κάνετε καλύτερα από την Ελλάδα...
Bill
14/11/2010 00:54
Αυτά είναι... βγήκε και είπαι την Αλήθεια χωρίς μισόλογα και πράσινα άλογα. Εμείς έπρεπε τώρα να εχουμε δραχμούλες . Να δώ την Μέρκελ μετά ....
teras
13/11/2010 23:24
Νομίζω ότι οι πορτογάλοι είναι λίγο πιο σοβαροί από εμάς...
Πασόκος
13/11/2010 22:18
Για τον κακομοίρη , το φτωχό , το μπατίρη οι πόντιοι λένε: του φτωχού η κοιλία όταν γομούτε η ψωλίατ`σκούτε
Πασόκος
13/11/2010 22:12
Να το εγκαταλείψουμε όλοι και ο Γαλλογερμανικός άξονας θα καταρρεύσει σαν χάρτινος πύργος.