ΕΠΙΘΕΣΗ ΒΑΝΔΑΛΩΝ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΤΗΣ ΊΜΒΡΟΥ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 30/10/2010 17:38 |

Στόχος πρωτοφανών βανδαλισμών έγινε το ελληνικό νεκροταφείο της Ίμβρου. Άγνωστοι δράστες κατέστρεψαν 78 τάφους στο ελληνορθόδοξο κοιμητήριο της Παναγίας, στη χώρα του νησιού.

Είναι η πρώτη φορά εδώ και 20 χρόνια που σημειώνεται τέτοιας έκτασης επίθεση με στόχο την ελληνική κοινότητα της Ίμβρου.

Οι καταστροφές σημειώθηκαν την 29η Οκτωβρίου, ημέρα εθνικής εορτής στην Τουρκία για την επέτειο της ανακήρυξης της Δημοκρατίας το 1923.

Οι τουρκικές Αρχές διενήργησαν αυτοψία στο χώρο του νεκροταφείου προκειμένου να διαπιστώσουν την έκταση των καταστροφών.

Την οργή και αγανάκτησή τους εκφράζουν μέσω του Συλλόγου Ιμβρίων Αθηνών οι απόδημοι Ίμβριοι, δηλώνουν συγκλονισμένοι και ζητούν από την τουρκική κυβέρνηση τη σύλληψη και την παραδειγματική τιμωρία των δραστών.

16
ΟΜΗΡΟΣ.Τ
01/11/2010 13:53

Μιναρές ....εκεί που κάποτε δίδασκε ο Πλάτωνας !

Τι άλλο έχουν να δούν τα μάτια μας ακόμη,
από αυτήν την εβραιοκυβέρνηση.
Ξέχασα όμως!!!
01/11/2010 08:49
Στην μια περιπτωση ειναι "βανδαλισμος εναντιον του ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΟΥ νεκροταφειου κομοτηνης" και στην αλλη "βανδαλισμοι εναντιον του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ νεκροταφειου Ιμβρου". Α!Και ξεχασα! Το πρωτο ειναι σιγουρα προβοκατσια ενω το αλλο ειναι ανηθικη πραξη των Τουρκαλαδων. Εμεις ειμαστε καλα παιδια, δεν κανουμε τετοια. Αχιλελα παρε πισω την μπαρουφα σου, εισαι ανενημερωτος, δεν εγινε πολεμος. Πρεπει να σαι πνευματικα καθυστερημενος τελικα για να φας το εθνικο χαπι.
ωχ πια
01/11/2010 08:42
σταματειστε να δινετε σημασια και βαση στους εκατερωθεν βλαμμενους του Αιγαιου. Πριν λιγες μερες εγιναν βανδαλισμοι στο μουσουλμανικο νεκροταφειο Κομοτηνης, ωραια και τι να λεει; βλαμμενοι υπηρξαν, υπαρχουν κ θα υπαρχουν, οι κυβερνησεις δεν εχουν τιποτε να κανουν για αυτο.
Τακης.Χ.
01/11/2010 07:30
Αφηστε τους μωρε.θα καψουν,θα βανδαλισουν θα μας δειρουν θα μας σκοτωσουν,καποια ωρα θα κουραστουνε και θα σταματησουν.Εμεις ειμαστε <<προοδευτικος>> λαος.Και μην ακουσω κανεναν να βγαλει αχνα γιατι θα βαλω την ρεπουση και την δραγωνα να του τα ψαλουνε.Οταν εισαι αοπλος και εχεις δασκαλα την ρεπουση αυτα θα παθαινεις εις τον αιωνα τον απαντα.Οι τουρκοι παντα θα τα κανουν αυτα για να μην ξεχναμε ποιος ειναι το αφεντικο.Αφεριμ γκιαουρηδες.
γαυρος
31/10/2010 15:22

εχω την πληροφορία ότι ο Γιωργάκης απο δω και πέρα,

οποιαδήποτε βανδαλική ενέργεια σε Ελληνικό νεκροταφείο, εκ μέρους των Τούρκων,

θα την εκλάβει σαν ....αιτία πολέμου !
ΟΣΜΑΝ
31/10/2010 12:44
Για μια χουφτα Ρωμιους να χαλασει το ΥΠΕΞ τις Ελληνοτουρκικές σχέσεις ????? Ευτυχής να ειναι καποιος τουρκος κραζουν τα παιδάκια στα μουσουλμανικα σχολεία της Θράκεις Πάντως έτρεξαν με τολμη και αρετή οι πολιτικοί μασ τα 19 χιλόμετρα συνηθίζουν να το βάζουν στα πόδια τα αμερικανάκια οταν βρούν τα σύσκολα
Αγύργο κεφάλι
31/10/2010 12:14
Βλέπω από τα διάφορα σχόλια, ότι η τηλεμόρφωση δίνει και παίρνει στην Ελλάδα.Τι να κάνουμε αφού δεν την ελάβαμε τότε που έπρεπε ή με τον ορθόδοξο και κριτικό τρόπο (βιβλίο), πάμε με τον σερβιρόμενο τηλεοπτικό.Και όποιον πάρει ο χάρος ύστερα!
Γρηγόρης Μαυράκης
31/10/2010 10:34
Κάθε κοινωνία έχει νηφάλιους, όπως και θερμοκέφαλους πολίτες. Στην Ίμβρο έδρασαν οι δεύτεροι. Σε μας;
Αχιλλέας Ζορμπάς
31/10/2010 04:12
Είναι σαφές ότι η ισχύς αποτρέπει τούς εχθρούς. Δυστυχώς την όποια αποτρεπτική ισχή τής Ελλάδας αφαίρεσαν οι ΠΡΟΔΟΤΕΣ πολιτικοί, φροντίζοντας να δημιουργήσουν λαό τής κατανάλωσης με δανικά, πρός το συνφέρον των ξένων.)
Το 2.000 όταν μήκαμε στο Ευρώ, άνοιξαν οι τράπεζες και πέρνανε δανικά ακόμη και πεθαμένοι, δεν γνωρίζανε το όριο τής χώρας ;
Το ξέρανε ΟΛΟΙ !!!!
Τώρα, τέλος τα θέλουν όλα !!!
Οι Τούρκοι ήταν, είναι και θα παραμείνουν εχθροί, δεν υα μας συγχωρίσουν τήν ανάταση και προκαλούν....η Θράκη είναι έτοιμη ξεπουλιμένη, την αγόρασαν, αν κάναμε εμείς το ίδιο σε δικό τους νεκροταφείο τι θα γινότανε; Πόλεμος.....
Τον φτωχό το βοηθούν τον μαλάκ.. όμως τον διαλύουν κι αυτό κάνουν τώρα σε εμάς.....
Πρώτα σοβαρά Ελληνικά σχολεία (Ελληνικά πρώτα και μετά χριστιαννικά) να φτιάξουμε αξιόλογουσ ανθρώπους με Ελληνική παιδία, και μετά κράτος.
Οι 300 της βουλής του σήμερα, είναι οι ΠΡΟΔΟΤΕΣ του χθές που μας οδήγησαν εδώ και τώρα υπόσχοντε, λαμπρό αύριο με τί με τα ψέματα;
Ξυπνάτε οι εχθροί είναι μέσα.....
Sakis Moussageas
31/10/2010 03:19
@ Bill 30/10/2010 18:23
Τι εννοείς ξυπνάτε ρε φιλε? Όταν όλα τα ξενόγλωσσα σίριαλ στα κανάλια μεταγλωττίζονται στα Ελληνικά αλλα τα Τουρκικα παραμένουν, στην Τουρκικη!
Δεν νομίζεις οτι είναι λίγο παράξενο?
Όχι δεν υπάρχει περίπτωση να ξυπνήσετε,
Αναδελφος Χ.
30/10/2010 23:46
Μην βιαζεστε να επιριψετε ευθυνες στην τουρκικη κυβερνηση. Οπως εδω ετσι και εκει υπαρχουν παρακρατικοι κυκλοι που επιθυμουν την δημιουργια εντασης με τετοιες προκατασκευασμενες αφορμες. Σας θυμιζω την καταστροφη μουσουλμανικου νεκροταφειου πριν δυο μηνες σε καποιο χωριο στην δυτικη Θρακη, την αντιδραση του μουσουλμανικου στοιχειου , και την ομολογια του αποστρατου τουρκου στρατηγου Σαμπρι Γιρμιμπεσογλου οτι οι τουρκικοι κυκλοι εβαλαν τις βομβες στα τεμενη Μπαιρακταρη και Ομπιγιε στην Κυπρο ,προκειμενου να δημιουργησουν μισος αναμεσα στους δυο λαους. Οταν λοιπον ακουτε τετοια αναλογα ,να ειστε διπλα υποψιασμενοι διοτι η αληθεια δεν ειναι παντα προφανης.
ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
30/10/2010 22:23
Μην αμελήσετε να φτιάξετε τον μιναρε στον Βοτανικό κύριοι κυβερνώντες. Το επιθυμει ο Ερντογάν αφέντης (σας). Με τάφους και αηδίες θα ασχολούμαστε? Κάντε και ένα διάβημα της πλάκας και έληξε το ζήτημα.
Αγύριγο κεφάλι
30/10/2010 21:58
Αυτοί που τα διαπράττουν αυτά είναι διάφοροι ακραίοι εθνικιστές, ουσιαστικά ημιμαθείς, άρα αμόρφωτοι, οι οποίοι είχαν πολύ χαμηλή βαθμολογία στο σχολείο και κακή διαγωγή και κατέληξαν στις καφετέριες και στα φραπέ, δεν ξέρουν σωστά την ιστορία της χώρας τους και δεν ξέρουν να κάνουν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ενέργειες προς ωφέλεια της και έτσι καταφεύγουν σε σπασμωδικές και ψυχοπαθητικές δράσεις. Τέτοιους έχουμε και εμείς εδώ. Οπότε μην εκπλήττεσθε από τα εν λόγω φαινόμενα Να παρακολουθείτε πως σκέφτεται και πως ενεργεί η επίσημη πολιτική της γείτονος χώρας και αυτή να υπολογίζετε και να λαμβάνετε υπόψη.
Αγις Τ.
30/10/2010 19:36
Αφου διώχτηκαν οι ζωντανοί, καταστρέφονται και τα τελευταία σημάδια του παρελθόντος. Η Τουρκική Κυβέρνηση θα εκφράσει τη λύπη της και δεν θα βρει κανένα δράστη. Η μόνιμη πολιτική εκτουρκισμού και εξάλειψης του Παρελθόντος από το Τουρκικό κράτος συνεχίζεται όπως στο παρελθόν. Ουαί τοις ηττημένοις!
Bill
30/10/2010 18:23
Έτσι είναι όταν έχει να κάνει με ενα φοβικό κράτος, με ένα τρομαγμένο κράτος . Προχτές στην Κύπρο σήμερα στην Ιμβρο αυριο πιος ξέρει. Ξυπνάτε Ελληνες μας πέρνουν το μισό Αιγαίο κ εμείς χειροκροτάμε. Ξυπνάτε Έλληνες οι ηγέτες μας τα κάνανε μαντάρα στο τέλος θα έχουμε κ αλλαγή σημαίας και θα χειροκροτανε. Ξυπνάτε γιατί χανόμαστε.
ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ
30/10/2010 18:04
Βρε παιδιά δεν πειράζει , στο κάτω κάτω εφοδιάζουν με τρόφιμα και νερό τα ακριτικά νησιά μας !!! Διαφορετικά οι κατοικοι του Καστελοριζου τι θα κάνανε;;!! Εμείς δεν μπορούμε να το αναλάβουμε(τον εφοδιασμό) γιατι έχει μεγάλο κόστος !!!!.