Τα 20 επαγγέλματα του μέλλοντος

Επιμέλεια: Χρήστος Κάτσικας  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 01/02/2010 16:55 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 01/02/2010 17:14 |
Το Βρετανικό Υπουργείο Επιχειρήσεων, Καινοτομίας και Δεξιοτήτων ζήτησε πρόσφατα από μια ομάδα επιστημόνων που ασχολούνται με τις τεχνολογίες...
Γίνετε Συνδρομητής
κοστας
17/05/2011 23:18
οτι βλακεια τους ερχεται στο μυαλο τη γραφουν σε μια λιστα!!!!
Νικος Νικητοπουλος
12/10/2010 00:52
Παρτε χαμπαρι πως εμεις κανουμε οτι θελουμε γιατι πολυ απλα δν υπαρχει πολιτικη και ολα αυτα ειναι μια βιτρινα οφθαλμαπατης για να μας καθοδηγουν οπως και οπου θελουν καποια κεφαλαια παγκωσμιος.π.χ.Σε λιγο δν θα κανουμε sex πια, γιατι θα το κανουμε μεσω των φαντασιωσεων μας με μηχανηματα! και μην γελατε οταν ακουτε τετοια πραγματα γιατι θα τα δουμε και μετα θα ειναι καθιερωμενο να γινουν ετσι τα πραγματα γιατι π.χ. φανταστειτε να ξαμολησουν εναν ιο χειροτερο απτο AIDS και να κολαει μεσω του απλου φιλιου απτο μαγουλο ξερω γω και μν μου πειτε πως αυτα δν προκειτε να γινουν διοτι ειναι ιατρικα αποδεδιγμενα πως δν προκειτε να υπαρξει ποτε τετοιος ειδος μεταφορας τοσο βαρυ ιου γιατι και αλλα πραγματα δν ηταν εφυκτα αλλα "οτι θελουν τα καταφερνουν" δεν λεω να μν ακολουθουμε τν τεχνολογια να τν ακολουθουμε λοιπον τν καλη πλευρα της ομως οχι τν κακη και εγω ειμαι 17 κ εχω τετοια αποψη και αλλα ζωαδια ασχολουνται με τους τουρκους και τους αλβανους και λπν αυτο ειναι ακομα αλλο ενα πραγμα .! σας εναντιονουν για να μν ασχολειστε μαζι τους και να ασχολειστε με τους γειτονες (και το αδιθετο με τους αλλους) και να μην δινετε σημασια στις δουλειες που κανουν πισω απτην πλατη μας ρε....κοιτα δω που καταντισαμε....αυτα ειχα να πω κ το ξερω πως λιγοι θα διαβασουν το comment μου....και οι μισοι απο αυτους ισως και να καταλαβουν τι εννοω. κ οποιος καταλαβε καταλαβε...may we be humans but we are still animals....
Παύλος
17/08/2010 14:56
Καλά ΙΑΚΩΒΕ μην παίρνεις και όρκο για αυτό.....
ΛΕΟΝΤΑΡΑΚΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ
14/02/2010 13:53
ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ:
1. ΜΑΦΙΑ
2.ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ
3.ΕΜΠΟΡΙΟ ΛΕΥΚΗΣ ΣΑΡΚΑΣ
4.ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΙΟ
5.ΦΥΤΙΕΣ ΧΑΣΙΣΟΥ(ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΑ ΖΩΝΙΑΝΑ)
6."ΒΟΥΤΙΕΣ" ΑΠΟ ΓΕΦΥΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΣΚΙΝΙ
7.ΕΜΠΟΡΙΟ ΟΠΛΩΝ
ΛΕΟΝΤΑΡΑΚΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ
14/02/2010 13:43
ΘΑ ΓΙΝΩ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΜΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΛΕΓΧΟΥΝ
Σαλο...
04/02/2010 15:46
xaxaxaxouxaaaa!
kserathika sto gelio me th mikrh kineza raftra...

fuser
ti kaneis mwraki mou?
Δημήτρης
03/02/2010 16:56
Πως θα αναπαραγόμαστε δε μας λένε. Με το φυσιολογικό τρόπο ή με ευγονική; Θα επηρεάσουν τα γενετήσια μας ένστικτα προκειμένου να μη γίνονται τυχαίες διασταυρώσεις; Θα μας στειρώνουν; Πόσο διεστραμμένοι μπορεί να είναι αν νομίζουν ότι ο άνθρωπος θα υιοθετήσει ότι βλακεία τους έρχεται στο κεφάλι. Μπορώ και εγώ βγάλω μια λίστα με 50 επαγγέλματα του μέλλοντος. Ας μη νομίζουν ότι μόνο αυτοί έχουν φαντασία. Νομίζουν ότι κάθε βλακεία που έκαναν ταινία είναι εφαρμόσιμη. Νομίζουν ότι μπορούν να υποκαταστήσουν τη φύση. Οι άνθρωποι είναι πειραγμένοι. Επιστροφή στη φύση άμεσα. Άκου εκεί χρηματιστήριο χρόνου. Μήπως και πόνου αργότερα; Ελπίζω να ζω όταν θα καταρρεύσει το Αγγλοσαξονικό έκτρωμα.
Maria M
03/02/2010 15:40
@ gofoto (:TH ALLO THA MAS ETIMASOUN?)
STON CANADA BRHKAN TON TROPO APO TA ZWA POU EINE STO ZOO KAI TRONE MONON FRUTA KAI LAXANIKA NA MAZEVOUN TA POOH TA BAZOUN STON FOURNO KAI DHMIOURGOUN HLECTRIKO.
XREIAZONTE INVESTOR.

Maria M Canada

Realistis pou zei exw
03/02/2010 11:38
Kalomathimenoi ellines......gia ena pragma den ehete idea. To poso skliro einai to kapit systima (ohi to elliniko giati den ypirhe mehri tora- alla erhete na sas gam.s.ei). Stin ellada zoume se mia anarhokoumonistiki outopia (akomi kai oi akrodexiooi perilamvanontai se aytin).... Opote telos h kalomathisia ora einai gia to diko mas kardiako h egefaliko episodeio (metaforika ola) pou tha plirosoume epeidei "trogame" poly olon ayton ton kairo
tzeni
03/02/2010 08:26
ολα αυτά ειναι στη φαντασία των λίγων και το μόνο που επιδιώκουν είναι το κέρδος χωρίς αναστολές
σκεφτήτε να μην είμασταν και πρωσωρινοί σ΄αυτόν τον κόσμο
Λευκάδιος
03/02/2010 08:13
ναι ε???? ........ Συνεφοκυνηγός?????!!!!!!!!!! Ρε τι μπούρδες λένε οι χορτάτοι!!!!!!!!!!!!!!
Αλεξία Σκάρπου
02/02/2010 23:11
Σε λίγο θα μας ταϊζουν με χαπάκια.Ηδη υπάρχουν εταιρείες που τα κατασκευάζουν και τα πουλάνε θα "εξαφανίσουν" το νερό και μετά θα το εμφανίσουν πουλώντας το πολύ ακριβά..
Τότε θα έρθει η Δευτέρα Παρουσία...
Κάτι εταιρείες που υπάρχουν και θέλουν με το ζόρι να σε ταϊζουν χαπάκια,θα χάσουμε την αίσθηση της γεύσης .Αλλά κοπάδι προβάτων είμαστε και απλά ακολουθούμε!!!
Παρουσιάστριες,μόδιστροι,μοντέλα,κυνηγοί ταλέντων, μποτοξ,πλαστικοί,δημοσιογραφοι και εκδότες -που κάνουν την τρίχα τροιχιά-μαστροποί και πόρνες έχουν μπει για τα καλά στην καθημερινότητά μας! Η Δευτέρα Παρουσία δεν αργεί...Μονο που δεν θα τη δούμε όπως μας την έχουν εμφανίσει!!!
ΙΑΚΩΒΟΣ
02/02/2010 22:49
ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΕ ΜΕΛΛΟΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ
fuser
02/02/2010 21:17
Και τωρα η λιστα με τα 20 καλυτερα επαγγελματα στην Ελλαδα μετα απο 50 χρονια...... 1) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 2) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 3) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 4) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 5) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 6) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 7) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 8) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 9) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 10) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 11) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 12) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 13) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 14) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 15) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 16) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 17) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 18) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 19) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ και 20) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ! (με τις υγειες μας:)) Πλακα πλακα το "καθετοι αγροτες" ειναι ααααπαιχτο χαχαχα. Τα παντα ολα ρε τι λεμε τωρα
Μικρη Κινεζα Ραφτρα
02/02/2010 19:58
Μηχανολογοι δε χρειαζονται ρε τενεκεδες ?
Τι νανο γιατροι και
απο το κεφαλι τους θα τις βγαζουν τις νανοσυσκευες οι γιατροι του μελλοντος η θα τις κανουν σταυροβελονια στο σπιτι πριν πανε για δουλεια.
Ακου εικονικοι δικηγοροι.
ου να χαθειτε
ΓΙΩΡΓΟΣ
02/02/2010 16:47
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΣΕ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΧΑΛΙΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ..............50 Μ***ΚΕΣ ΘΑ ΚΟΝΟΜΑΝΕ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΥΠΗΡΕΤΟΥΜΕ!ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ,ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΕΙΝΑ!!!!!!ΑΠΛΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΔΩ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΝ ΥΓΙΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ!!!!!!!!!ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ Η ΧΩΡΑ??
gofoto
02/02/2010 13:28
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΜΑΣ ΕΤΟΙΜΑΣΟΥΝ
pikis
02/02/2010 12:39
Στην Ελλάδα η δουλειά του μέλλοντος είναι ειδικός επιδοτήσεων/επιδομάτων. Χωρίς αυτά δεν υπάρχει Ελλάδα.
ΛΙΤΣΑ
02/02/2010 12:25
Η καλύτερη δουλεία είναι του Βουλευτή να πληρώνεται και να μην κάνει τίποτα.
Εξασφαλίζει και για το μέλλον.
ΞΞΞ
02/02/2010 12:06
ΩΡΑΙΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ...


ΚΑΝΑ ΦΡΑΓΚΟ ΘΑ ΔΩΣΕΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ?
Πέρσα
02/02/2010 11:33
Αστυνομικός θα γίνω! Να κυνηγάω σύννεφα!
dimitrios wass
02/02/2010 00:13
ksechasate tus idi metallagmenus dimosiografus
Χαρά Μ.
01/02/2010 23:22
Στο μέλλον, όλο και περισσότερο θα καλούμε τον πράσινο υδραυλικό
ALALAL
01/02/2010 23:21
Εργασίες χειρωνακτικής φύσεως, όπως του ηλεκτρολόγου και του υδραυλικού, αλλά και ειδικότητες των κλάδων της πληροφορικής, των τηλεπικοινωνιών, των κατασκευών, της ναυτιλίας και των μεταφορών, οι οποίες απαιτούν πτυχίο ανώτατης σχολής, συμπεριλαμβάνονται μέσα στα 50 επαγγέλματα με τις καλύτερες προοπτικές απασχόλησης για τα επόμενα 10 χρόνια.

Οπως προκύπτει από τα συμπεράσματα των ερευνών της επιστημονικής ομάδας του πρώην υπουργού και καθηγητή της Οικονομικής της Εργασίας στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς, κ. Θεόδωρου Κατσανέβα, τόσο στην Ελλάδα όσο και σε όλες τις ανεπτυγμένες και αναπτυσσόμενες χώρες διαπιστώνεται ότι όσες εργασίες σχετίζονται με την υψηλή τεχνολογία, καθώς και με οικονομικούς, διοικητικούς, τραπεζικούς, εμπορικούς και κατασκευαστικούς τομείς θα έχουν σταθερή ζήτηση στο άμεσο μέλλον.

Συγκεκριμένα, στη χώρα μας ειδικότητες όπως του τεχνικού βιολογικής οικολογικής γεωργίας, αρδεύσεων και ιχθυοκαλλιεργειών, του κηπουρού, του ξυλουργού, του οδηγού ταξί, λεωφορείου ή φορτηγού, του μάγειρα, αλλά και του αρχιτέκτονα, του πολιτικού μηχανικού και του προγραμματιστή ή τεχνικού ηλεκτρονικών υπολογιστών και τηλεπικοινωνιών θα συνεχίσουν να προσφέρουν θέσεις απασχόλησης. Επίσης, θετικές θα είναι οι προοπτικές για όσους επιλέξουν να μπουν στα Σώματα Ασφαλείας και στο Στρατό.

Αντίθετα, επαγγέλματα όπως του γιατρού, του οδοντιάτρου, του φαρμακοποιού, του δικηγόρου και του δασκάλου, τα οποία παλιότερα θεωρούνταν ικανά να προσφέρουν πλήρη απασχόληση και καλές αμοιβές, σήμερα εμφανίζονται κορεσμένα. Αρνητικές είναι οι προοπτικές και για τις ειδικότητες οι οποίες συνδέονται με τις θεωρητικές σπουδές.

Σύμφωνα με την έρευνα που διενεργείται σταθερά τα τελευταία 15 έτη από την επιστημονική ομάδα του κ. Κατσανέβα, οι βασικές αιτίες αυτής της εξέλιξης, μεταξύ άλλων, είναι ο μεγάλος αριθμός αποφοίτων από αντίστοιχες σχολές καθώς και οι διαφοροποιήσεις στην παραγωγή σε συνδυασμό με τις τεχνολογικές εξελίξεις.

Από τις έρευνές μας προκύπτει η πορεία που θα ακολουθήσουν τα επαγγέλματα, μακροπρόθεσμα, σε επίπεδο ζήτησης, εξηγεί στον ΕΤ ο κ. Κατσανέβας. Διαφοροποιήσεις μπορεί να προκύψουν μόνο βραχυπρόθεσμα και αυτό εξαιτίας ενδεχόμενων απρόβλεπτων παραγόντων. Ωστόσο, μακροπρόθεσμα, δηλαδή σε βάθος δεκαετίας, οι προβλέψεις για την προοπτική των διαφόρων ειδικοτήτων επαληθεύονται πλήρως, καταλήγει ο καθηγητής της Οικονομικής της Εργασίας στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς.

Oι ειδικότητες της επιτυχίας ανά κλάδο :

Γεωργία, κτηνοτροφία, αλιεία και γεωλογία
1. Τεχνολόγος θερμοκηπίων - ανθοκομίας
2. Τεχνικός βιολογικής γεωργίας
3. Κηπουρός
4. Τεχνικός αρδεύσεων
5.Τεχνίτης ιχθυοκαλλιεργειών

Κατασκευές, μηχανολογία κ.λπ.
1. Μηχανολόγος - μηχανικός
2. Πολιτικός μηχανικός
3. Αρχιτέκτονας μηχανικός
4. Τεχνολόγος - Ηλεκτρολόγος
5. Υδραυλικός
6. Τεχνικός εργαλειομηχανών
7. Ξυλουργός - τεχνίτης

Πληροφορική
1. Πληροφορικός - προγραμματιστής
2. Πληροφορικός οικονομίας - διοίκησης
3. Πληροφορικός τηλεπικοινωνιών - δικτύων
4. Πληροφορικός πληροφοριακών συστημάτων
5. Πληροφορικός Διαδικτύου
6. Τεχνικός πληροφορικής με πολυμέσα
7. Τεχνικός πληροφορικός εφαρμογών
8. Τεχνικός βάσεων δεδομένων και δικτύων
9. Τεχνικός ιστοσελίδων
10. Πληροφορικός - Ηλεκτρονικός
11. Πληροφορικός - Ηλεκτρολόγος - Μηχανικός
12. Τεχνικός ραδιοτηλεόρασης - δικτύων
13. Τεχνικός ηλεκτρονικών μηχανών γραφείου
14. Τεχνικός κινητής τηλεφωνίας
15. Τεχνικός Η/Υ - δικτύων
16. Τεχνικός ηλεκτρονικών μικροσυσκευών

Οικονομία, τράπεζες, διοίκηση
1. Φοροτεχνικός - Λογιστής
2. Οικονομολόγος - Πληροφορικός
3. Οικονομολόγος - Μηχανολόγος

Νομικά
1. Δικαστής

Μεταφορές, ναυτιλία
1. Πλοίαρχος
2. Αξιωματικός Εμπ. Ναυτικού
3. Οδηγός ταξί
4. Οδηγός λεωφορείου
5. Οδηγός φορτηγού

Τουρισμός, επισιτισμός
1. Μάγειρας
2. Ζαχαροπλάστης

Καλές και εφαρμοσμένες τέχνες
1. Τεχνολόγος γραφικών τεχνών
2. Σχεδιαστής μέσω Η/Υ

georges
01/02/2010 21:06
Χαζομάρες......ωραίο μέλλον ονειρεύεται και προσδωκά ο σύγχρονος άνθρωπος.....να γίνουν τα παιδιά του προσωπικοί μάνατζερ και χρηματιστές χρόνου...αν είναι δυνατόν με τι ηλιθιότητες ασχόλούμαστε..
Ι. Ανδρεδάκης
01/02/2010 21:06
Θα σας πρότεινα, κύριε Κάτσικα, να διαλέγετε πιο προσεκτικά αυτά που μεταφράζετε, κι όχι οτιδήποτε βρείτε στο Internet. Επίσης, να τα μεταφράζετε καλύτερα: "Νανο-ειδικοί" σημαίνει "ειδικοί υψους κάτω του 1.20". "Ειδικοί νανο-ιατρικής" θέλατε να πείτε. Ένα μόνο παράδειγμα από πολλά.
ΨΑΧΤΗΡΗΣ
01/02/2010 21:05
Δάσκαλοι σκύλων διάσωσης

Οι εκπαιδευτές σκύλων διάσωσης διδάσκουν σκύλους για να συμμετέχουν σε επικίνδυνες αποστολές. Η διεθνής διασωστική κοινότητα IRO (International Rescue Organization) έχει θεσπίσει κανονισμούς που αφορούν τα ελάχιστα κατώτερα όρια που πρέπει να διαθέτει ένας σκύλος προκειμένου να χαρακτηριστεί ως σκύλος έρευνας και διάσωσης. Σήμερα αναγνωρίζονται διεθνώς οι παρακάτω κατηγορίες: σκύλος ανιχνευτής, ανοιχτής έρευνας, έρευνας ερειπίων για επιζώντες και νεκρούς, έρευνας χιονοστιβάδων και ναυαγοσώστης.

viviv
01/02/2010 21:03
Ο δύτης κορεσμού (saturation diver) είναι ένα επάγγελμα που απευθύνεται σε λίγους και τολμηρούς. Ο άνθρωπος αυτός καλείται να καταδυθεί σε βάθος που φθάνει έως και τα 400 μέτρα και να παραμείνει εκεί για πολλές ώρες ή και μέρες αν χρειαστεί, προκειμένου να αποπερατώσει την εργασία που έχει αναλάβει. Συνήθως προσλαμβάνεται από εταιρείες πετρελαιοειδών, επιχειρήσεις που έχουν αντικείμενο την ανάσυρση ναυαγίων ή για κρατικούς ερευνητικούς σκοπούς.

Δύτες κορεσμού κλήθηκαν να εργασθούν και στο ναυάγιο του ρωσικού υποβρυχίου Κουρσκ. Η εκπαίδευση είναι πανάκριβη, διαρκεί περίπου έναν μήνα και απευθύνεται σε ανθρώπους που γνωρίζουν πολύ καλά τους κανόνες της κατάδυσης και έχουν μεγάλη πείρα.

Αν περάσετε με επιτυχία την εκπαίδευση θα ανήκετε σε ένα πολύ κλειστό, δύσκολο και επικίνδυνο επάγγελμα.

Μισθός από 7.000 έως 40.000 ευρώ τον μήνα.

Ώχτο Μάτιμου
01/02/2010 20:58
Το επάγγελμα του μέλλοντος (και του παρόντος): να λες και να γράφεις μ____ες και να βγάζεις λεφτά! Όσο πιο μεγάλες μ_____ες θα λες, τόσο πιο περιζήτητος θα είσαι! Πάντως γέλασα με το άβαταρ που θα κάνει ...μάθημα σε μια σχολική τάξη! Θα ήταν όλα τα λεφτά να βλέπαμε κάτι τέτοιο! Φανταστείτε τους μαθητές να κάνουν τις συνηθισμένες τους αταξίες μες στην τάξη και το άβαταρ να φωνάζει: κάντε ησυχία, κάντε ησυχία!..
Χρύσα
01/02/2010 20:53
Επαγγέλματα του 2010

Ποια θα είναι τα 10 πιο περιζήτητα επαγγέλματα

1. Μηχανικοί ιστών

Με το τεχνητό δέρμα ήδη στην αγορά και τον τεχνητό χόνδρο που δε θα αργήσει να έρθει, σε 25 χρόνια από τώρα οι επιστήμονες προσμένουν ότι θα μπορούν να παράγουν ολόκληρα όργανα στα εργαστήριά τους. Οι ερευνητές έχουν ήδη ξεκινήσει εργασίες να παραχθούν συκώτι, καρδιά και ιστός νεφρών.

2. Προγραμματιστές γονιδίων

Ψηφιακοί χάρτες γονιδιώματος θα επιτρέπουν σε εργαστηριακούς τεχνικούς να δημιουργούν εξατομικευμένες συνταγές, αλλοιώνοντας γονίδια, ξαναγράφοντας γραμμές σε κωδικό υπολογιστή. Αφού σαρωθεί το DNA για ατέλειες, οι γιατροί θα χρησιμοποιούν γονιδιακή θεραπεία και έξυπνα μόρια για την αποφυγή πολλών ασθενειών, όπως κάποιοι καρκίνοι.

3. Αγρότες

Οι αγρότες της νέας εποχής θα καλλιεργούν φυτά και θα τρέφουν ζώα, τα οποία θα έχουν υποστεί μία γενετική αλλαγή για να παράγουν θεραπευτικές πρωτεΐνες. Στις εργασίες που βρίσκονται σε εξέλιξη συμπεριλαμβάνεται και η ντομάτα, η οποία παράγει εμβόλιο, καθώς και το γάλα, με φάρμακα από αγελάδες, πρόβατα και κατσίκια.

4. Ελεγκτές μεταλλαγμένων τροφίμων

Με λίγη γενετική αλλοίωση, ψάρια που αναπτύσσονται γρήγορα και φρούτα που αντέχουν στο κρύο θα βοηθήσουν στο να ταϊστεί ένας πλανήτης με προβλήματα υπερπληθυσμού, αλλά τέτοια υβρίδια μπορούν να εξαλείψουν την τροφική αλυσίδα. Ερευνητές θα ψάχνουν για τα γονίδια ονομαζόμενα "τρωικά άλογα" και θα εξαφανίζουν μεταλλαγμένα είδη, τα οποία θα έχουν ξεφύγει από τον έλεγχο του ανθρώπου.

5. "Εκσκαφείς" δεδομένων

Όταν χρειαστεί να βρούμε πληροφορίες, ερευνητές θα είναι σε θέση να αποσπάσουν χρήσιμα στοιχεία από βουνά πληροφοριών, αναγνωρίζοντας μοτίβα συμπεριφοράς για πωλητές και επιδημιολόγους.

6. Επισκευαστές

Δυσκολεύεστε να επαναπρογραμματίσετε το VCR σας, πόσο μάλλον τα καινούριο σας DVD; Φανταστείτε όταν η τρισδιάστατη ολογραφική TV σας δε θα παίρνει μπρος ή όταν η τοστιέρα σας που μιλάει θα λέει μισόλογα. Τηλεχειριζόμενα διαγνωστικά θα φροντίζουν τα περισσότερα ηλεκτρονικά είδη, αλλά μερικοί επισκευαστές θα έρχονται σπίτι σας.

7. Ηθοποιοί εικονικής πραγματικότητας

Αντί να πληρώνουμε για να βλέπουμε, θα πληρώνουμε για να συμμετέχουμε, αφού θα επιτρέπουμε σ’ αυτούς τους επαγγελματίες να αντιδρούν με εμάς σε σαπουνόπερες του κυβερνοχώρου. Και οι σεναριογράφοι θα έχουν μεγάλη ζήτηση, αφού όσοι θα παρακολουθούν το διαδίκτυο θα ζητούν συνεχώς νέες ιστορίες για να ξεφύγουν από τη μονοτονία της ύπαρξής τους.

8. Προσωπικοί δημοσιογράφοι

Η σημερινή δημοσιογραφία θα γίνει πιο εξατομικευμένη, δουλεύοντας με διαφημιστές για να δημιουργήσουν περιεχόμενο ειδικά για εσένα. Τα διαφημιστικά θα αποσπούν τη προσοχή σου χρησιμοποιώντας αρώματα και γεύσεις, με τελικό στόχο να εκπέμπουν μηνύματα κατευθείαν στον εγκέφαλο.

9. Δοκιμαστές "Turing"

Οι μηχανικοί Η/Υ θα συνεχίζουν να μετρούν τις ικανότητες των προγραμμάτων να μιμούνται την ανθρώπινη ευφυία, όπως πρότεινε ο Βρετανός μαθηματικός Alan Turing πριν 50 χρόνια, ρωτώντας σε αν ομιλείς με άνθρωπο ή μηχανή. Από τη στιγμή που δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά αυτοί οι ανθρώπινοι εξομοιωτές θα χρησιμοποιούνται για να απαντούν σε πελάτες μέσω διαδικτύου και σε προσωπικά μηνύματα.

10. Μηχανικοί γνώσης

Η τεχνητή νοημοσύνη θα μετατρέπει τις γνώσεις σε προγράμματα, καθιστώντας εσένα ασήμαντο.

Ποιες δουλειές θα εξαφανιστούν

1. Χρηματιστές, έμποροι αυτοκινήτων, ταχυδρόμοι, ασφαλιστές, μεσίτες

Το διαδίκτυο θα εξαφανίσει τους μεσάζοντες.

2. Δάσκαλοι

Η μάθηση από απόσταση γίνεται όλο και πιο κοινή, αλλά χάρη στο θαύμα των διαδικτυωμένων τάξεων και της ηλεκτρονικής βαθμολόγησης, το σημερινό γραφείο των καθηγητών μπορεί να γίνει απλώς ένα ψηφιακό αρχείο βοηθημάτων. Παρ’ όλο που μια απόλυτη αλλαγή δεν είναι πιθανή, μία αλλαγή στο εκπαιδευτικό σύστημα θα κοστίσει σχετικά λίγο.

3. Εκτυπωτές

Αργά ή γρήγορα, οι εφημερίδες και τα περιοδικά θα χρησιμοποιούν ψηφιακό χαρτί. Το Xerox και άλλοι οραματιστές αγωνίζονται να δημιουργήσουν ένα υλικό το οποίο να είναι ευέλικτο σαν το χαρτί και πολλαπλών χρήσεων όπως η οθόνη του υπολογιστή. Το τελικό προϊόν θα είναι ωφέλιμο στο περιβάλλον, αφού δε θα υλοτομούνται πια τόσα δέντρα.

4. Στενογράφοι

Προγράμματα αναγνώρισης της φωνής θα αντικαταστήσουν τους ενόρκους στις δίκες, όπως και πολλούς γραμματείς, καθώς και εκτελεστικούς βοηθούς, αλλά η τεχνολογία δεν είναι ακόμη τόσο εξελιγμένη ώστε να τους αντικαταστήσει αυτήν τη στιγμή.

5. "CEOs"

Είναι πολύ ριψοκίνδυνο το να παίρνονται αποφάσεις στις ώρες εργασίας. Μία παγκόσμια ομάδα ειδικών θα ακολουθήσει τις εταιρείες στην εποχή του διαδικτύου και ακόμα παραπέρα.

6. Ορθοδοντικοί

Τέρμα τα σιδεράκια, χάρη σε τρισδιάστατους εξομοιωτές, που θα καθορίσουν την τοποθέτηση μικρών πλαστικών ευθυγραμμιστών, που θα μετακινήσουν τα δόντια σου στη σωστή θέση. Ήδη κλινικές δοκιμές αποδεικνύουν ότι αυτή η μέθοδος θα εγγυάται την ευθυγράμμιση των δοντιών των παιδιών σας.

7. Φύλακες φυλακών

Μικροσκοπικά εμφυτεύματα θα περιορίσουν την εγκληματικότητα των κρατουμένων. Οι αισθητήρες θα χρειαστούν προσεκτική ρύθμιση.

8. Οδηγοί φορτηγών

Θα υπάρχουν έξυπνες λωρίδες, που θα επιτρέπουν σε οχήματα τηλεχειριζόμενα (από υπολογιστές) να ταξιδεύουν πολύ γρήγορα με μικρή απόσταση μεταξύ τους. Θα υπάρχουν και προγράμματα που θα προτείνουν εναλλακτικούς δρόμους σε αυτοκίνητα.

9. Νοικοκυρές

Αν τα ψυγεία, σήμερα, μπορούν να αγοράσουν γάλα μέσω διαδικτύου, τότε αυτόματες ηλεκτρικές σκούπες δε φαίνονται καθόλου απίθανες. Πιθανώς σπίτια που θα καθαρίζονται από μόνα τους να χρησιμοποιούν ένα κεντρικό σύστημα, το οποίο να αποικοδομεί τη σκόνη.

10. Πατεράδες*

Λόγω της εξωμητρικής γονιμοποίησης και της κλωνοποίησης, οι πατεράδες μπορεί να εξαφανιστούν. Και οι μητέρες επίσης, με τη δυνατότητα μιας τεχνητής μητέρας.

* Φυσικά δε θα το χαρακτηρίζαμε ακριβώς επάγγελμα…

ILI
01/02/2010 20:48
συλλέκτης οστών γιατί το ξέχασαν αυτό το ελπιδοφόρο επάγγελμα;
Μαέστρο
01/02/2010 20:16
Λαμόγιο: Η διαχρονικότερη επικερδής εργασία στο ελλάντα.
kalatravas
01/02/2010 20:13
εγώ λέω να γίνει μια φυσική καταστροφή... να ησυχάσουμε απο τους επιστήμονες!!!
ILUMINATI
01/02/2010 19:59
Οι ιλλουμινάτι εν δράσει. Φιλοδοξούν για πολλά αλλά έρχεται η ώρα τους. Οι εωσφοριστές νομίζουν ότι μπορούν να τα βάλουν με τον Θεό.
Nikos G
01/02/2010 19:14
Βλακειες, θες να εχεις δουλεια και λεφτα για παντα, γινεσαι ιερεας. Μαζι με το επαγγελμα της ιεροδουλης ειναι ενα απο τα πιο σταθερα επαγγελματα.
tsanakas zisis
01/02/2010 18:41
pali douleia tha xoume oi dikigoroi...esto k os ..eikonikoi..opote isixasa..:axaxaxax
Μαρία
01/02/2010 18:04
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ
Φώτης Ηλιόπουλος
01/02/2010 17:54
μπρρρρρρρρρρρρ
Basil
01/02/2010 17:51
Ενδιαφέρουσα παρουσίαση. Οι Βρετανοί βλέπουν μακριά...
Κ.Η.
01/02/2010 17:50
Αυτά που φαίνονται αδιανόητα σήμερα θα είναι συνηθισμένα τότε
Μάκης
01/02/2010 17:49
Καλά ευτυχώς που θα έχουμε γεράσει μέχρι τότε
Λευθέρω
01/02/2010 17:37
Έτσι για να ξέρουν οι μαθητές τί να δηλώσουν στο μηχανογραφικό τώρα που το συμπληρώνουν. Ω! τι κόσμος μπαμπά... Τόσο γρήγορα θα γίνει τόσο χάλια?

όλες οι τελευταίες ειδήσεις