Η ΙΔΑΝΙΚΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΤΗΣ

Οι πιθανότητες να τη βρεις είναι σχεδόν ίδιες με το να δεις εξωγήινο!

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Περικλής Δημητρολόπουλος   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 18/01/2010 07:00 |
 Η ιδανική σύντροφος  θέλει τα μαθηματικά της

Οι πιθανότητες να συναντήσει κάποιος την αδελφή ψυχή είναι ελάχιστα περισσότερες από το να έρθει σε επαφή με έναν εξωγήινο. Σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξε ένας μεταπτυχιακός φοιτητής στη Βρετανία που κατέφυγε στην επιστήμη των μαθηματικών για να βρει την ιδανική σύντροφο.

Το αποτέλεσμα δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικό, αλλά από μια άποψη εξηγεί γιατί είναι τόσο δύσκολη υπόθεση η αναζήτηση του ιδανικού συντρόφου. Τι κοινό, όμως, μπορεί να έχουν οι ιδανικοί σύντροφοι με τους εξωγήινους; Η απάντηση είναι ότι βασίζονται στον ίδιο μαθηματικό τύπο. Ο Πίτερ Μπέικους, μεταπτυχιακός φοιτητής στα Οικονομικά στο Πανεπιστήμιο του Γουόργουικ, βασίστηκε στη διάσημη εξίσωση του Αμερικανού αστροφυσικού Φρανκ Ντρέικ, ο οποίος το 1961 συνδύασε διάφορες παραμέτρους για να υπολογίσει τον αριθμό των εξωγήινων πολιτισμών και με τους οποίους ο άνθρωπος είχε κάποιες πιθανότητες να έρθει σε επαφή. Ο 31χρονος επιστήμονας πίστεψε ότι σε εκείνον τον μαθηματικό τύπο θα έβρισκε την αιτία της μοναξιάς του και με αυτό το σκεπτικό άρχισε μια εργασία με τίτλο «Γιατί δεν έχω σύντροφο». Εκεί ήθελε να εξηγήσει γιατί επί τρία χρόνια αναζητούσε τον έρωτα χωρίς να τον βρει ξεκινώντας από την προϋπόθεση ότι το πρόβλημα δεν ήταν συναισθηματικής φύσης αλλά καθαρά μαθηματικής.

Τα κριτήρια
Η πρώτη παράμετρος που έθεσε ο Μπέικους ήταν η προσωπική του κατάσταση, «άνδρας μόνος, 31 ετών, πτυχιούχος». Το ζητούμενο ήταν «γυναίκα, μεταξύ 24 και 34 χρόνων, ελκυστική, πτυχιούχος, κάτοικος Λονδίνου». Ασφαλώς, τα κριτήρια ήταν υποκειμενικά: «Είμαι ετεροφυλόφιλος, αλλά ο καθένας που θέλει να χρησιμοποιήσει την εξίσωση μπορεί να αλλάξει το φύλο. Προτιμώ μια γυναίκα που ζει στο Λονδίνο γιατί η απόσταση περιπλέκει τα πράγματα, ενώ εξοικονομώ το εισιτήριο του τρένου. Ψάχνω μια κοπέλα πάνω- κάτω συνομήλικη, γιατί αντίθετα από εμένα οι 20χρονες έχουν διαβάσει τo Τwilight. Κι έπειτα δεν ξέρω ποιοι είναι οι Jonas Βrothers», επισημαίνει στην εργασία του. Το αποτέλεσμα της εξίσωσης δεν προσφέρει πολλές προοπτικές- τουλάχιστον για κάποιον νέο, μορφωμένο άνδρα που ζει στο Λονδίνο. Από τις 30 εκατ. γυναίκες στη Βρετανία μόλις οι 26 κάνουν για τον μεταπτυχιακό φοιτητή, εάν υπολογισθούν οι δεσμευμένες και εκείνες που θα τον έβρισκαν ελκυστικό («απελπιστικά χαμηλές πιθανότητες») με ή χωρίς τη βοήθεια των μαθηματικών. «Ένας σαν κι εμένα έχει 0,0000034% πιθανότητες να συναντήσει την ιδανική σύντροφο μια νύχτα στο Λονδίνο. Ή 1 προς 285.000 πιθανότητες», ήταν το συμπέρασμα του Μπέικους.

Το συμπέρασμα
Περίπου αυτό ήταν το συμπέρασμα του Φρανκ Ντρέικ τη δεκαετία του 1960 όταν ο Αμερικανός αστροφυσικός αναζητούσε εξωγήινους πολιτισμούς. Με βάση την εξίσωσή του υπολόγισε την πιθανή ύπαρξη περίπου 10.000 εξωγήινων μορφών ζωής με τους οποίους ο άνθρωπος θα μπορούσε να έρθει σε επαφή στον γαλαξία. Οι αστρονόμοι υπολογίζουν ότι στο σύμπαν υπάρχουν από 200 έως 400 δισ. άστρα. Οι πιθανότητες της επαφής, επομένως, είναι μόλις 0,00000003%- κάτι σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Όχι ότι τα πράγματα στη Γη είναι πιο εύκολα: Με βάση τις δύο εξισώσεις, οι πιθανότητες να βρει κανείς τον ιδανικό σύντροφο είναι μόλις 100 φορές περισσότερες από το να έρθει σε επαφή με έναν εξωγήινο. Ο μεταπτυχιακός φοιτητής, πάντως, προτιμά να κοιτάζει τα πράγματα από την αισιόδοξη πλευρά τους: «Στην έρευνά μου υπάρχει ένα καλό νέο για τους σινγκλ: δεν είναι δικό σας λάθος!», σημειώνει. Σύμφωνα με την εφημερίδα «La Repubblica», ο Μπέικους έχει εδώ κι έξι μήνες σύντροφο και μάλιστα όπως την ήθελε: Λονδρέζα, συνομήλικη, ελκυστική. Ενδεχομένως να είναι και εξωγήινη.

37
geokat
20/01/2010 03:23
αν αντι να λυνει εξισωσεις, εβγαινε μια βολτα στο λονδινο, θα εβρισκε καποια να κανει τη "δουλεια" του ... τον εφαγε η μελετη τον μπακουρο
mixalis p
20/01/2010 00:23
tin vrika file
Γιώργος
19/01/2010 22:32
εξωγήινο. επιστήμη των μαθηματικών ιδανική σύντροφο. Η απάντηση είναι ότι βασίζονται στον ίδιο μαθηματικό τύπο. μεταπτυχιακός φοιτητής στα Οικονομικά στο Πανεπιστήμιο του Γουόργουικ, διάσημη εξίσωση του Αμερικανού αστροφυσικού Φρανκ Ντρέικ, αιτία της μοναξιάς,
CHEROKEE
19/01/2010 22:12
SLK.
FILE PREPEI NA EISE POLY OREOS TYPOS .SYMPHONO MAZI SOU. ALA OLA PEZONTE SE AFTIN TIN KOLOKINONIA. OTAN PAROUSIASTIKA STRATO STIN TRPOLI PRIN MERIKA XRONIA IMOUN 37 XRONON. EIXA TOTE ENA BMW 520. ME PLISIASE ENAS FANTAROS 18 XRONON KE MOU EIPE OTI EAN EIXE TO AFTOKINITO MOU THA EIXE TIS PIO OREES GKOMENES. EGO GELASA E TOU APANTISA OTI EAN PERIMENEI NA VREI GKOMENES XARI STO AFTOKINITO KALITERA NA PAEI NA AFTOKTONISEI. EKINI TI STGMI DEN PREPEI NA KATALAVE TIPOTA . ELPIZO OMOS NA TO KATALAVE ARGOTERA POU ORIMASE.
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
19/01/2010 22:07
SYMFONO APOLYTOS ME TON DR. CAZZODURO. PROSTHETO OTI PROKEITAI GIA SYNARTHSH TSEPHS, PAPLOMATOS KAI FYSIKON PRONOMION.
Nikos
19/01/2010 21:46
Pws einai dynaton ena tetoio "arthro", pou emeis ta grafame kati tetoia sto panepistimio me to tsoubali gia na ksedinoume, mpainei stin stili epikairotita > Kosmos? An oi "dimosiografoi" theloun na ksedwsoun kai autoi me tetoiou eidous themata ftiakste mia "Eythymi stili" h "H wra tou Paidiou". Athanati elliniki dimosiografeia! Poso pio poly mporeis na mas apoblakwseis? Ma poso?
fuser
19/01/2010 20:27
Με το σκεπτικο βεβαια οτι ολες οι γυναικες ειναι απο αλλο πλανητη (παραλληλο συμπαν ή οπως θετε πεστε το....) , δεν ειναι και παραλογο οι πιθανοτητες να ειναι παρομοιες ε?
cthulhu
19/01/2010 15:54
@SLK Έγραψες... Συμφωνώ απόλυτα... Μάλιστα έχω πειραματιστεί με το θέμα!! (με διαφορετικές αναλογίες,εγώ είμαι ωραίος σύμφωνα με το status quo :-)
ΠΑΣΧΑΛΗΣ
19/01/2010 14:31
Ετσι για ποικιλια ρε C.
Να δω πως ειναι και τα επιγεια UFO
!!!
19/01/2010 13:33
αφου ρε μεγαλε καταφερες το ακατορθωτο για τους κοινους θνητους να ερχεσαι σ''επαφη με εξωγηινη .... τις γηινες τι τις θες?
ΠΑΣΧΑΛΗΣ
19/01/2010 10:06
ΛΕΣ. Οι πιθανότητες να συναντήσει κάποιος την αδελφή ψυχή είναι ελάχιστα περισσότερες από το να έρθει σε επαφή με έναν εξωγήινο.
Δηλαδη εγω που τα τελευταια χρονια ερχομαι σε επαφη αρκετες φορες τη βδομαδα με την ιδια εξωγηινη ποσες αδελφες ψυχες μου αναλογει να συναντησω?
Δημητρης Επιρρεπής
19/01/2010 08:02
Απορώ με τα προβλήματα του νεαρού Αγγλου, γιατί το δικό μου είναι ακριβώς το αντίθετο και εξηγούμαι. Ποιά εξίσωση θα μου βρεί το χρόνο και τα επιπλέον χρήματα για τις γυναίκες της ζωής μου.
Dr. Cazzoduro ιδιοκτητης Porsche
19/01/2010 00:58
Στις Γερμανίδες γκόμενες μετράνε πολύ τα διδακτορικά και τα καλά αυτοκίνητα. Τι μου λες?

Και γω ο αφελής που νόμιζα ότι πιο πολύ από τα διπλώματα μετράν τα παπλώματα.
Νois Alleris
19/01/2010 00:36
Aν θες γυναίκα, ασχολήσου περισσότερο με το άλλο φύλο, και λιγότερο με τα μαθηματικά. Οι εξισώσεις που βγάζουν αυτά τα αστεία συμπεράσματα, μήπως προυποθέτουν για σταθερά μια μεταβλητή, που είναι ο άνθρωπος? Πάντως, αντί για τέτοιου είδους εξισώσεις, προτιμώ να λύνω sudoku.
kostas kozani
19/01/2010 00:25
apo thn stigmh pou brhke gynaika na ton baloume na psaksei kai kanena eksoghino.....pou exo kai thn periergeia na tous gnoriso....ase pou glitonoume kai ta lefta gia to SETI
Warwick Uni. Legal Dept....
18/01/2010 21:41
Για να αποφευχθουν oi παρεξηγησεις, το Warwick δεν εδωσε ποτε τιτλο σπουδων με αυτη την εργασια. Ανεξαρτητο κομματι του νεαρου ηταν και για πλακα...
dd
18/01/2010 21:07
Magkes oi pio polloi kathigites stin Ellada proerxonte apo panepistimia tis agglias kai tis amerikis! hahahaha ps: o mathimatikos typos apla ipologizi tin pithanotita na brethei sintrofos. me liga logia dinei mia pio singkekrimeni apantisi me vasi diafores parametrous. gia paradeigma stin Komotini (Komotini komotini me to tsampa to m**i) logika tha problepei megali pithanotita gia zeugaroma! aynte kai sta dika sas!
@SLK 18/1/2010 12:00
18/01/2010 19:21
Φίλε μου την ίδια γνώμη είχα κι εγώ, ότι τα αυτοκίνητα δεν παίζουν μεγάλο ρόλο για να γνωρίσεις γυναίκες, ιδίως στη Γερμανία όπου ζω. Πριν τρία χρόνια μου την έπεσε μία πολύ γκόμενα, που απόρησα τι μου βρήκε και στην αρχή νόμισα, ότι με δουλεύει. Κατά διαβολική σύμπτωση το αυτοκίνητό μου ήταν στο συνεργείο και δεν είδε τι αμάξι έχω. Ένα μήνα αργότερα μου είπε, στην αρχή ήμουν ενθουσιασμένη μαζί σου, γιατί έχεις διδακτορικό τίτλο, αλλά μόλις είδα τι αυτοκίνητο έχεις, μου έφυγε όλος ο ενθουσιασμός. Στη Γερμανία, αναφέρεται το Dr. μαζί με το όνομα και κάνει εντύπωση, γιατί λιγότερο από 1% του πληθυσμού έχει διδακτορικό τίτλο. Ο τίτλος ήταν ο λόγος να μου την πέσει, το παμπάλαιο αυτοκίνητο, που είχα αγοράσει όταν ήμουν φοιτητής, ο λόγος να τη χάσω. Μ'' αυτό ήθελα να σου πω, ότι το αυτοκίνητο βοηθάει πραγματικά να σου την πέσει καμμιά γκομενάρα και αν εσένα δεν σου την πέφτει καμμία κάνεις κάποιο λάθος. Ίσως στα στέκια που συχνάζεις να μην είναι οι γυναίκες επιρρεπείς στα αυτοκίνητα.
ΣΤΕΛΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
18/01/2010 19:16
Κύριοι, σε όσους προβληματίζονται γκομενικώς, αφιερώνω ένα στίχο απ'' την ποιητική μου συλλογή "ΜΕ ΚΑΝΟΝΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΗΤΗ" : θολό ταξίδι πρίμα μπουζούκια και καράβια / μα στο στο μυαλό μου προοιωνίζεται ρεστία / και στην καρδιά μου που επισκέπτεσαι τα βράδια / ο έρωτάς μου μία φραγμένη ακολουθία !
Athina .
18/01/2010 19:07
Λοιπόν ο Αγγλο εδήλωσε ''''Προτιμώ μια γυναίκα που ζει στο Λονδίνο γιατί η απόσταση περιπλέκει τα πράγματα, ενώ εξοικονομώ το εισιτήριο του τρένου....'''' Εάν για να πας να δεις την κοπέλα σου σκέφτεσαι και τα λεφτά του τρένου ε τότε μην απορείς και πολύ που δεν έχεις κοπέλα...
MA TI AGLOS KAI AFTOS O FLUFLHS
18/01/2010 18:30
H GINAIKA EINAI ENAS KA8REFTHS SU SIMPERIFERETAI
OPWS THS EPIDIKNEIESE
OPOTE FLUFLH AGLE DEN EISE O PRWTOS KOBLEXAKIAS
anonymous coward
18/01/2010 17:29
problem solved back in 1962 http://en.wikipedia.org/wiki/Stable_marriage_problem
POTIS
18/01/2010 16:50
ΑΜΑ ΡΕ ΑΓΓΛΕ ΕΙΣΑΙ UFO, ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΠΑΓΩΤΟ TARTUFO.
Μιχάλης.
18/01/2010 15:21
Ο Όρος Αδελφή Ψυχή είναι μεταφυσικός. Αυτό σημαίνει ότι τα Μαθηματικά που χρησιμοποιείς δεν είναι τα σωστά. Είναι τελείως διαφορετικό να ψάχνεις εξωγήινη ζωή, από το να ψάχνεις την αδελφή ψυχή. Οι Εξισώσεις του Shannon δίνουν μια καλύτερη προσέγγιση. Μια καλύτερη υποψία για τον όρο αδελφή ψυχή. Ας μη πάμε ποιο μακριά. Ο Λαμπράκης συνάντησε τον Ελευθέριο Βενιζέλο - τυχαία και γεννήθηκε μια φιλία και ο καθένας βρήκε αυτό που έψαχνε εκείνη την ταραγμένη περίοδο της Ελλάδας, κατά μια έννοια ήταν αδελφές ψυχές. Έτσι γεννήθηκε και μια εκδοτική επιχείρηση, στην οποία ανήκουν και τα ΝΕΑ. Ένα παράδειγμα. Δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα. Εσυ μάλλον ψάχνεις να βρεις μια καλή σύντροφο. Όποτε χρήματα και διασημότητα θα σε βοηθήσουν. Αφού εμείς στην Ελλάδα διαβάζουμε για σένα, είναι σύγουρο ότι η τύχη σου άλλαξε.
λλ
18/01/2010 14:43
Αλλη μια ανοησία! Ιδανική σύντροφος... Τον κακό σας τον καιρό! Βρείτε μιά Μαρία, Κατερίνα, Κούλα, Σούλα, παντρευτείτε υποστείτε την κρεβατομουρμούρα και τη φασαρία των κουτσούβελων και σκασμός! Τα κεφάλια μέσα... Ποιός είπε ότι η ζωή είναι πάντα ηδονή; Και γιατί να είναι; Άλλο το τι σας ευχαριστεί κι άλλο το τι πρέπει να γίνει! Πρέπει ... Τι πάει να πει αυτό; Ουτε κι εγώ ξέρω... Απλά όλοι έτσι κάνουν. Και σ όποιον αρέσει. Εγώ κοντά σου χρόνια ασάλευτος να μένω... ως να μου γίνεις μοίρα θάνατος και πέτρα...
Γ.Κ.
18/01/2010 13:15
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΑΝΙΚΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟ, ΑΓΟΡΑΣΕ ΜΙΑ PORSHE ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ. ΟΥΤΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΑΝΟΣ 18/1/2010 10:58 ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΝΟΣ!ΜΟΝΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΙΣ ΝΟΙΑΖΟΥΝ...
lampros
18/01/2010 12:34
Απο το πολύ διάβασμα δεν βρισκει γυναικα αυτος....
maria
18/01/2010 12:29
Αναρωτιέμαι κατα ποσο το κριτηριο ''''ειναι ελκυστικες'''' ειναι αντικειμενικο και κατ''επεκταση χρησιμοποιείται και σε εξισωση για να βγαλει και συμπερασμα! τι βλακειες ειναι αυτες! ετσι παιρνουν αυτοι τα μεταπτυχιακα? και μαλιστα το Γουργουικ το ειχα και σε υποληψη- κουνια που με κουναγε.. Φανταστειτε να ερχοταν φοιτητης στην Ελλαδα να ζητησει τετοιο θεμα εργασιας απο καθηγητη!χαχα!
Menelaos
18/01/2010 12:26
ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΓΛΟΣ ΕΙΝΑΙ...ΑΧΡΗΣΤΟΣ, ΚΑΙ ΑΝΗΚΑΝΟΣ, ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕ ΕΥΚΟΛΑ ΓΥΝΑΙΚΑ! ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ? ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ...ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ? ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΑΞΗ!, ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΑ!
ΤΙ ΑΣΧΕΤΟ ΑΓΓΛΟ ΚΑΙ ΑΡΘΡΟ, ΕΛΕΟΣ!
Stam
18/01/2010 12:09
Μα καλά τι m...είναι πάλι τούτη. Συγνώμη δηλαδή ο δημοσιογράφος ψάρωσε με αυτή την εξίσωση επιπέδου γυμνασίου. Ποιά αμάξια θεωρώ ιδανικά:

Α = Ν(αριθμός αυτοκινήτων στην Ελλάδα) x f (ποσοστό στην Αθήνα) x { % ferarri % bmw ...}

Φοβερό εεεεεεεεεεε;

Καλό το copy/paste αλλά μη παραγεμίζουμε και τις εφημερίδες με ανοησίες...
Γιωργος Στ.
18/01/2010 12:06
Ο ''''μαθηματικος'''' ξεχασε να υπολογισει τη σημαντικοτερη παραμετρο : Το χρημα.Δε συμπεριελαβε το ποσο ελκυστικο σε κανει το χρημα στα ματια του αλλου φυλου.Δεν πα να εισαι κοντος,χοντρος,ηλιθιος ή κακασχημος.Αμα εχεις χρημα οι πιθανοτητες αυξανονται κατα πολλες ταξεις μεγεθους.Διδακτορικο στην Αγγλια σου λενε μετα.Βρε ουστ!!Ασχετοι.
SLK
18/01/2010 12:00
@Manos

Egw file den exw Porsche. Exw mia Mercedes SLK 200, montello 2009. Exw epishs mia kaloplhrwmenh douleia, mia monokatoikia olh dikia mou, k arketa lefta sthn panta. Oute kan polykourazomai sth douleia mou.

Alla file exw ena problhma. Eimai sa gamw th mana mou. Se plhroforw file oti oi gynaikes (eksairoumenwn gynaikw apo 100 kila kai panw) oute kan gyrizoun na mou riksoun mia matia.

Ta idia myala me sena panw katw eixa kai gw otan hmouna 18 xronwn pitsirikas. Nomiza oti an eixa kammia Porsche thw epoxhs h kammia Merceda tha eixa oses gkomenes hthela. H alitheia einai aplh, kai Diasthmoploio na exeis ama eisai sa gamw th mana sou file den exeis kammia elpida.

Kata thn peira mou, to mono pou koitane oi gynaikes einai swma kai fatsa. Ama ta xeis auta k me papaki na kykloforeis eisai OK, Ama den ta exeis, kai me Lamborghini na kykloforeis pali Mpakouros tha eisai. Blepeis, to amaxi to parkareis eksw apo to magazi den to pairneis mesa. Opote molis mpaineis mesa sto magazi fainesai auto pou pragmatika eisai xwris perityligma, dhladh Saura, opote perneis ta mpellerinia sou kai hsyxazeis.

Etsi einai ta pragmata agapoulh, kai ola ta alla einai Urban Legends.
ΠΡΩΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ ΝΕΩΝ
18/01/2010 11:15
ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΣΕ ΑΡΘΡΑ-ΒΛΑΚΕΙΕΣ, ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΜΟΝΟ "ΓΕΜΙΖΟΥΝ" ΤΟ ΦΥΛΛΟ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΕΙΔΗΣΗ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ Η ΝΑ ΔΙΟΓΚΩΣΟΥΝ ΟΙ "ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ" ΣΑΣ.
ΜΑΝΟΣ
18/01/2010 10:58
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΑΝΙΚΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟ, ΑΓΟΡΑΣΕ ΜΙΑ PORSHE ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ. ΟΥΤΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.
orea malliora dr
18/01/2010 10:03
ti ene touto ? ti ilithia anakalipsi sinora i agapi den gnorizi
Elina
18/01/2010 09:29
Αυτος ο αγγλος ακομα και εξωγηινους να δει, αποκλειεται να πιασει γκομενα....παρολα αυτα με τετοιες μουφες εργασιες, παιρνουν και διδακτορικα. και εγω εχω να παραλληλισω, τα αυγα που γενναει η κοτα μου, με τις κουυτσουλιες που βρισκω στο αμαξι μου....τρομερο εεε??? αραγε να το επαληθευσω με μια εξισωση???
18/01/2010 08:41
ΜΕ ΤΙ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ? ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΟΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΗΔΗ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗ ΕΞΙΣΩΣΗ ΣΤΟ ΣΧΗΜΑ, ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ!! ΜΙΑ ΕΞΙΣΩΣΗ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΛΥΚΕΙΟΥ...