ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΟΙ ΤΙΓΡΕΙΣ ΟΡΜΗΣΑΝ ΣΤΟΝ ΘΗΡΙΟΔΑΜΑΣΤΗ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 11/12/2009 07:00 |
 Οι τίγρεις όρμησαν στον θηριοδαμαστή
▅Κρίστιαν Βάλιζερ. Έχασε στιγμιαία την ισορροπία του και οι τίγρεις θέλησαν να «παίξουν» μαζί του

ΕΝΑΣ ΓΕΡΜΑΝΟΣ εκπαιδευτής ζώων βρίσκεται σε κρίσιμη κατάσταση, αφού τρεις τίγρεις της Βεγγάλης τον χτύπησαν και τον δάγκωσαν στη διάρκεια μιας παράστασης τσίρκου, θέλοντας ενδεχομένως να παίξουν μαζί του. Ο 28χρονος Κρίστιαν Βάλιζερ, έμπειρος εκπαιδευτής τίγρεων, δέχθηκε την επίθεση όταν παραπάτησε και έπεσε κατά τη διάρκεια παράστασης μετά δείπνου που δινόταν στο τσίρκο Χάγκενμπεκ του Αμβούργου, ένα από τα παλαιότερα στην Ευρώπη. Διακόσιοι άνθρωποι που είχαν πληρώσει 132 ευρώ έκαστος για να δειπνήσουν παρακολουθώντας την παράσταση, νόμισαν πως η πτώση του εκπαιδευτή αποτελούσε μέρος της. Τρεις από τις πέντε τίγρεις που ήταν στη σκηνή έπεσαν αμέσως πάνω του. «Στην αρχή φαινόταν σαν να θέλουν να παίξουν μαζί του», είπε κάποιος από το κοινό. Βύθισαν τα δόντια τους στο κεφάλι και τον κορμό τού Βάλιζερ και έκοψαν το μεγαλύτερο μέρος του αριστερού χεριού του. Μέσα σε 30 δευτερόλεπτα, άλλοι εκπαιδευτές έσπευσαν να τον βοηθήσουν με υδραντλίες και πυροσβεστήρες και έσπρωξαν τις τίγρεις πίσω στα κλουβιά τους. Στο νοσοκομείο όπου μεταφέρθηκε, οι γιατροί ακρωτηρίασαν το αριστερό χέρι και είπαν πως φέρει σοβαρά τραύματα στο κεφάλι και το στήθος. Σύμφωνα με τον οργανωτή του δείπνου Στέφαν Πάγκελς, είναι πιθανόν οι τίγρεις να «επωφελήθηκαν» από το γεγονός ότι ο εκπαιδευτής τους έχασε στιγμιαία τον έλεγχό τους όταν σκόνταψε και θέλησαν «να παίξουν μαζί του».

11
Γ.Μ.
12/12/2009 19:52
Καλά να πάθει!
Leonidas K.
12/12/2009 09:46
NA DOSOUME ENA TELOS SE OLA TA TSIRKA POU EXOUN ZOA. OPOIOS THELEI AS PEIDAEI MONOS TOU, I ME PAREA, DEN ME NOIAZEI. KAI AS POULAEI KAI EISITIRIA NA PIGAINEI O KOSMOS NA VLEPEI.
Ελληνας της Γερμανίας
12/12/2009 02:16
ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟ ΨΩΜΙ ΤΟΥΣ... ΜΗΠΩΣ ΕΚΕΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΡΟΦΗΘΟΥΝΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ? ΕΔΩ ΞΕΠΕΡΑΣΑΜΕ ΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ...ΕΚΕΙ ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΠΛΑΣΙΑ ΧΩΡΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ...
Menelaos 11/12/2009 12:17

Το τραγικό αυτό συμβάν δεν έχει καμμιά σχέση με τον αριθμό των δημοσίων υπαλλήλων ούτε στη Γερμανία ούτε στην Ελλάδα. Αλλά για να μη γράφονται ανακρίβειες συνιστώ την επίσκεψη στην ιστοσελίδα της γερμανικής στατιστικής υπηρεσίας. Οι απασχολούμενοι στο κράτος στη Γερμανία είναι 4,5 εκατομμύρια.

http://www.destatis.de/jetspeed/portal/cms/Sites/destatis/Internet/DE/Navigation/Statistiken/Arbeitsmarkt/PersonalOeffentlDienst/PersonalOeffentlDienst.psml
Έρις
11/12/2009 13:51
Λυπάμαι, που θα το πω, αλλά καλά του έκαναν! Αυτή είναι η πραγματική, ανόθευτη άγρια ζωή!
SKT
11/12/2009 12:58
Πω, πω, μια λαχταρα που πήρα.
Προς στιγμήν νόμισα ότι ήταν παλαιοπασόκοι που την έπεσαν στο Γιώργο.
george
11/12/2009 12:56
Καλα του εκαναν, φαντασου τι ξυλο θα ειχαν φαει οι τιγρεις για να κανουν αυτα τα καραγκιοζιλικια.
Menelaos
11/12/2009 12:17
ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΓΙΑ ΕΚΠΕΔΕΥΤΗΣ ΖΩΩΝ...ΚΑΠΟΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΩΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΔΗΛΑΔΗ, ΣΤΗ ΖΟΥΓΚΛΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΘΕΑΜΑ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ

ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟ ΨΩΜΙ ΤΟΥΣ... ΜΗΠΩΣ ΕΚΕΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΡΟΦΗΘΟΥΝΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ? ΕΔΩ ΞΕΠΕΡΑΣΑΜΕ ΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ...ΕΚΕΙ ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΠΛΑΣΙΑ ΧΩΡΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ...
VAG THESS
11/12/2009 11:47
ΔΕΝ ΛΕΩ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΑΥΤΗ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΤΣΙΡΚΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝΕ !!!!!! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΤΑ ΑΚΡΟΒΑΤΙΚΑ. ΟΧΙ ΝΑ ΧΡΗΣ. ΤΑ ΖΩΑ. ΝΑ ΠΑΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙ: ΤΙΓΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΦΩΤΙΕΣ, ΕΛΕΦΑΝΤΕΣ ΝΑ ΣΗΚΩΝΟΥΝΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΤΑΒΙΑ. ΟΧΙ ΡΕ ΔΙΑΟΛΕ. ΤΑ ΖΩΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝΕ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ. ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΑΜΟΙΡΩΝ ΖΩΩΝ!!!
gp
11/12/2009 11:46
Το ωραιότερο ζώο στη Γη εναντίον του πιο ηλίθιου.
cthulhu
11/12/2009 11:25
Γειά στο στόμα τους...
ΠΑΣΧΑΛΗΣ
11/12/2009 09:48
Μπραβο τους των τιγρεων. Αν επαιρναν και κανεναν μεζε απο τους τελεμεδες που τις παρακολουθουσαν τρωγωντας θα ειχε ποιο πολυ γουστο.
Αντε να περνουν σειρα και τα αλλα ΖΩΑ!