Στο φως ο μεγαλύτερος αγγλοσαξονικός θησαυρός

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 24/09/2009 16:45 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 24/09/2009 17:35 |

Ο μεγαλύτερος αγγλοσαξονικός θησαυρός από χρυσό ανακαλύφθηκε στην βορειο-κεντρική Αγγλία από έναν 55χρονο πολίτη, χόμπι του οποίου είναι η ανίχνευση μετάλλων.
 

Στον θησαυρό περιλαμβάνονται πέντε κιλά χρυσού και ασήμι βάρους 2,5 κιλών. Η ποσότητα του χρυσού είναι τριπλάσια από την αντίστοιχη που βρέθηκε στο Σάτον Χου, μια από τις σημαντικότερες αγγλοσαξονικές τοποθεσίες της Βρετανίας, όπως ανακοίνωσαν οι τοπικές αρχές του Στάτφορντσαϊρ.


«Είναι μια απίστευτη συλλογή, δεν έχει ξανασυμβεί», δήλωσε ο Κέβιν Λίχι, αρχαιολόγος.


Η ανακάλυψη θεωρείται ιδιαίτερα σημαντική όμως η εκτίμηση της αξίας του θησαυρού καθώς και η χρονολόγησή του θα χρειαστεί αρκετούς μήνες. Το που ακριβώς βρέθηκε δεν έγινε γνωστό.


Ο Χέρμπερτ ανακάλυψε τον θησαυρό τον περασμένο Ιούλιο, όταν, ένα απόγευμα είχε βγει βόλτα στην εξοχή, παίρνοντας μαζί του τον ανιχνευτή μετάλλων. Η έκπληξή του ήταν μεγάλη. «Σκεφτείτε να βρίσκεστε στο σπίτι και να βλέπετε ότι έρχεται κάποιος και βάζει χρήματα στο γραμματοκιβώτιό σας. Κάπως  έτσι ήταν. Έκλεινα τα μάτια μου κι έβλεπα χρυσά αντικείμενα...».



Ο 55χρονος ανακάλυψε 500 αντικείμενα πριν καλέσει τους ειδικούς, οι οποίοι βρήκαν άλλα 800. Ανάμεσά τους περιλαμβάνονται εντυπωσιακά, μεγάλα κοσμήματα αλλά και στολίδια ενδυμάτων.



19
akis
26/09/2009 14:30
Μαγκες δεν αφηνουμε το παρελθον και να αφιερωθουμε στο μελλον που προβλεπεται σκουρο.
ΓΙΩΡΓΟΣ
26/09/2009 02:18
ΕΝΤΑΞΕΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΧΤΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΑ ΓΥΦΤΙΚΑ.....ΕΔΩ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ ΕΧΤΙΣΑΝ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΒΑΛΛΑΝ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΟΥΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ...ΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ΩΣ ΤΟ 1950 ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...ΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ...
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
26/09/2009 02:13
MBROSTA STO KATHREFTH, EIMETHA OLOI OMORFOI. H KOMPSH TEXNH DIDASKETAI KAI OI GENEES MATHAINOUN TA MYSTIKA THS H MIA APO THN ALLH STOUS OMOUS THS EPOMENHS, APO TA MATOMENA XERIA THS PROHGOUMENHS, TA ZAROMENA MBRATSA THS ARXAIAS, TH FANTASIA THS PROTOGONHS. H TEXNH EINAI MEGALH SKALA, XORIS ARXH KAI TELOS.
fuser
25/09/2009 20:48
Η αληθεια ειναι μια. Οταν ΕΜΕΙΣ φτιαχναμε Παρθενωνες αυτοι τρωγανε βελανιδια. (Τωρα βεβαια οταν αυτοι ηταν στο δικο τους απογειο εμεις τρωγαμε χαρουπια αλλα αλλο θεμα αυτο lolol)
SPYROS
25/09/2009 14:23
AKH, ΣΩΣΤΗ/ΔΕΚΤΗ Η ΔΙΟΡΘΩΣΗ. ΑΠΛΑ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΗΚΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΜΕΤΡΟΕΠΗ ΚΟΜΠΑΣΜΟ ΤΩΝ ΑΓΓΛΩΝ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΑ ΜΕΣΣΑΙΩΝΙΚΑ ΜΠΙΧΛΙΜΠΙΔΙΑ ΤΑ ΣΥΝΕΚΡΙΝΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΤΑΦΟΥ ΤΟΥ ΤΟΥΤΑΓΧΑΜΩΝ.
ΔΕΚΤΕΣ ΠΑΝΤΟΤΕ ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΣΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ.
akis
25/09/2009 13:36
Επειδη εχουμε ανταλλαξει αποψεις και στο παρελθον , ξερεις πολυ καλα οτι αποστρεφομαι την "επικινδυνη" γενικευση περι "καλης η κακης" φυλης , αλλωστε η ανθρωπολογια και η βοιλογια δεν αποδεχνται αυτες τις αποψεις.

Λεω λοιπον , οτι οπως ολοι οι ανθρωποι (λαοι) εχουν και οι Αγγλοι τα ελατωματα τους , που προκυπτουν απο το κοινωνικο περιβαλλον στο οποιο μεγαλωνουν (μιλαω για χουλιγκανισμο η τον αλκοολισμο , εφηβικες εγκυμοσυνες κλπ.).
Πρεπει δε να αναγνωρισουμε οτι παρολο που τους θεωρουμε σνομπ , το μεγαλυτερο ποσοστο των κατοικων θεωρουν δικαιη την επιστροφη των μαρμαρων , πραγμα που δειχνει ενα λαο με κριση. Φιλικα !
SPYROS
25/09/2009 13:08
ΑΚΗ, ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ.
ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΧΟΥΝ, ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΙΝ/ΦΟ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ, ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ, ΚΛΠ,ΚΛΠ. ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ, ΦΘΟΝΟ, ΕΠΙΒΟΥΛΗ (ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ ΕΠΙ ΒΡΕΤΑΝΝΙΚΗΣ ΑΥΤ/ΡΙΑΣ ΠΗΡΕ ΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΟΣΤΑ), ΑΚΡΑΤΟ ΧΟΥΛΙΓΑΝΙΣΜΟ ΣΑΝ ΛΑΟΣ (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ''ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ'' ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΑΡΟΙ ΤΟΥΣ ΜΑΧΑΙΡΟΒΓΑΛΤΕΣ ΜΕ ΗΔΗ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΘΥΜΑΤΑ), ΚΛΠ., ΚΛΠ. ΟΜΩΣ Η ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΕΡΥΨΩΣΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΙΛΙΑ ΧΡΟΝΙΑ (ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΙΣΩΣ ΛΕΩ) ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΡΟΟΔΟ ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΣ.
ΑΥΤΟ ΚΑΤΗΓΟΡΩ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ (ΣΑΝ ΣΥΓΚΡΙΣΗ), ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΩΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ 1800-1900 (ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΠΑΛΙΑ) ΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΗΣ ΒΡΩΜΙΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΚΑΘΑΡΣΙΕΣ ΝΑ ΠΕΤΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ, ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ, ΜΕ ΤΑ 2/3 ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ, ΕΞΑΛΛΟΥ Ο ΝΤΙΚΕΝΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΟΤΑΝ ΕΓΡΑΦΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΕ. ΤΙΜΩ ΤΟΥΣ ΕΓΓΛΕΖΟΥΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΙΣ ΚΟΡΩΝΕΣ ΤΟΥΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΟΥΤΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.
ακις
25/09/2009 12:32
@ SPYROS

Φιλε εισαι πολυ προκατειλημενος και οχι δικαιος . Τα ντοκυμανταιρ του ΒΒC να δεις μονο καταλαβαινεις , οτι η συγχρονη Αγγλια παραγει και πολιτισμο και οχι μονο το "λουμπεν προλεταριατο" της Αγ. Ναπας .

Εχω γνωρισει Αγγλους και τους βρισκω μια χαρα ανθρωπους , αντιθετα κατι δικοι μας Ελληναραδες που βρωμανε αμορφωσια μιλανε για πολιτισμο !!!
Αναρωτιεμαι ο σπουδαιος Αγγλικος κινηματογραφος δεν ειναι δειγμα πολιτισμου ; Τα πανεπιστημια του Καιμπριτζ και της Οξφορδης δεν ειναι δειγμα πολιτισμου; Η μεγαλη Βρετανικη Αυτοκρατορια δεν ειναι δειγμα πολιτισμου ; Η Αγγλικη ροκ δεν ειναι δειγμα πολιτισμου ; Η βιομηχανικη επανασταση δεν ειναι δειγμα πολιτισμου ; Οι μεγαλοι συγγραφεις και επιστημονες δεν ειναι δειγμα πολιτισμου ; Και μπορω να γραφω ωρες.
Ενταξει μην φτανουμε στα ορια της προκαταληψης . Αν συγκρινεις την Αθηνα με το Λονδινο σε πινει θλιψη η καταντια της καποτε μεγαλειωδους Αθηνας.
SPYROS
25/09/2009 11:49
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ, ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΗΛΙΘΙΩΝ ΕΓΓΛΕΖΩΝ ΧΟΥΛΙΓΚΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ, ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ, ΣΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕΡΗ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΟΣΟ ΚΟΝΤΙΝΗ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ ΕΧΕΙ Η ΦΥΛΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΓΓΛΕΖΩΝ ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΑ ''ΠΕΡΙΤΕΧΝΑ ΑΡΧΑΙΑ'' ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΟΤΡΩΝΕΣ ΤΟΥ ΣΤΟΟΥΝΧΕΤΖ ΑΡΚΕΙ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ, ΚΑΝΩ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΤΟ ΑΡΩΜΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΓΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΛΗΣΙΑ ΜΑΣ.
ΚΑΛΗΜΕΡΟΥΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Totos
25/09/2009 08:31
@takis
DEN LEO OTI TROGANE VELANIDIA OUTE OTI IMASTE KALITERI,APLOS NA SEVOMASTE KE TIN DIKI MAS ISTORIA.
KE NA MIN AHRIZOUME TA ISTORIKA VIVLIA ME TIN ROMAIKI AUTOKRATORIA,OPOS KANI I IPOLIPI EUROPI.IMASTE AXII TIS TIHIS MAS , KE AN PI KAPIOS TIPOTA , INE ELLINARAS..
EURARISTO POLI..
GIA SAS ..
takis
24/09/2009 22:39
Σουστους ο Τζμς... πες τα ρε παλικαρ ΄μ...
takis
24/09/2009 22:35
@Toto... Τί σχέση έχει το τι λέω με το εαν έχω ταξιδέψει-ζήσει στο εξωτερικό? Τι με νοιάζει ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ? Νομίζεις τώρα οτι πολλοί ξένοι διαβάζουν αυτό το site? Εγω απλά νομιζω οτι διαπίστωσα μια παρερμηνία του άρθρου που οδήγησε πάλι στο κλασσικό αξίωμα οτι όταν εμεις χτίζαμε Παρθενώνες οι άλλοι τρώγαν βελανίδια. Και Τοτέ, να σου πω κάτι.. πέρα τα του Παρθενώνα κλπ. αυτό που έχω βαρεθέι περισσότερο ειναι με κάθε Ελληναρά που πάτησε το πόδι του έξω απο τη χώρα (σπουδές, μετανάστης, τουρίστας you name it .,,, μιας και εισαι έξω να στο πώ στα αγγλικά μήπως και έχεις ξεχάσει και τα Ελληνικά σου) και νομίζει οτι ειναι ο μάγκας του χωριού. Η πιό ποταπή έκφανση του νεοέλληνα. Στο καλό σου και εσένα
George
24/09/2009 20:29
Spuro to Bretaniko mouseio agorazei osa dika tous Arxaia brikoun oi polites se times agoras. O an8rwpos pou ta brhke 8a ginei polu plousios. Anarwth8hkes pote giati t adika mas feugoun exw;;;Pare to mpanio sou twra.
Totos
24/09/2009 20:17
takis
EHIS BGI POTE EXO APO ELLADA NA AKOUSIS TI LENE GIA MAS.SINFONO ME TON SPYRO KE POLI PERISOTERO ME TON
Κάποιος. ALA OTAN EMIS LEME AUTA POU LES ESI TI PERIMENOUME..
GIA HARA...
tzims
24/09/2009 19:25
Ισύ Σπύρο μ'', π'' κανσ'' μπανιου καθι μερα, τι εχσ'' προυσφερ'' στούν Ιλλινικο πουλιτισμό ;
takis
24/09/2009 19:22
Με μια δέυτερη αναγνωση (αν και θα έπρεπε με τη πρώτη) το άρθρο μάλλον αναφέρεται στο μέγεθος αναλογικά με τη ποσότητα των αντικειμένων που βρέθηκαν και στην αξία τους και όχι στη παλαιότητά τους! ΕΛΕΟΣ πια με το Παρθενώνα και τα περασμένα μεγαλεία!
asimina
24/09/2009 18:49
mallon eisai prokatilimenos spyro. twra pios einai o xwriatos... ase na to krinoun alloi.
Κάποιος
24/09/2009 18:34
Μην χλευάζετε την ιστορία άλλων εθνών. Κατά τον ίδιο τρόπο αυτοί χλευάζουν την ικανότητα των νεοελλήνων να έχουν τα μάρμαρα του Παρθενώνα δίπλα στην Ακρόπολη.
SPYROS
24/09/2009 17:46
ΞΕΘΑΨΕ Ο ΕΓΓΛΕΖΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΘΗΣΑΥΡΩΝ ΚΑΤΙ ΧΟΝΤΡΟΚΟΜΕΝΑ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙΑ ΚΑΙ ΛΑΒΕΣ ΟΠΛΩΝ
ΠΟΛΥ ΝΕΩΤΕΡΑ (ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΩΝ ΝΕΩΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΧΡΥΣΩΝ ΚΑΙ ΧΑΛΚΙΝΩΝ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΩΝ) ΚΑΙ ΟΙ ΕΓΓΛΕΖΟΙ ΕΤΡΕΞΑΝ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΚΗΡΥΞΟΥΝ ΩΣ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΙΣΩΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΤΟΥΤΑΓΧΑΜΩΝ. ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ? ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ. Α, ΡΕ ΧΩΡΙΑΤΕΣ ΕΓΓΛΕΖΟΙ ΠΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΙΛΗΣΤΕ ΓΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ.