Παρτ-τάιμ χορτοφάγοι

«Βετζετέριαν μέχρι το δείπνο» η νέα τάση για όσους δεν μπορούν χωρίς ζωικά προϊόντα

ΤΗΕ ΤΙΜΕS , Της Ruth Τierney   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 03/08/2009 07:00 |
 Παρτ-τάιμ χορτοφάγοι

Είτε γιατί λατρεύουν τα ζώα είτε για το καλό του πλανήτη είτε γιατί καταπολεμούν την παχυσαρκία τους (οι περισσότεροι), αυτοί που γυρίζουν την πλάτη στο κρέας αυξάνονται με ταχύτατους ρυθμούς. Αν, πάλι, βρίσκεστε ανάμεσα σε εκείνους που τους είναι αδύνατο να ζήσουν χωρίς κρέας, υπάρχει λύση και γι΄ αυτό.
Η χορτοφαγία παρτ-τάιμ έχει εξίσου καλά αποτελέσματα, αρκεί να τηρούνται οι σωστές αναλογίες στον κανόνα «το πρωί χορτοφάγοι, το βράδυ κρεατοφάγοι».

Υπήρχε μια εποχή, όχι πολύ μακρινή, όπου οι χορτοφάγοι απέφευγαν το κρέας μόνο επειδή δεν μπορούσαν να ανεχθούν ένα ζώο στο πιάτο τους. Θυσίαζαν την μπριζόλα και έτρωγαν μαρούλι για χάρη όλων των ζωντανών όντων αλλά και για το γενικότερο καλό του πλανήτη, αφού σύμφωνα με έκθεση του ΟΗΕ η παραγωγή κρέατος ευθύνεται τουλάχιστον για το ένα πέμπτο των εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα. Τα λαμπρά αποτελέσματα στο σώμα υποτίθεται ότι ήταν δευτερεύουσας σημασίας, αλλά δεν διέφυγαν την προσοχή μας. Σήμερα, όλο και περισσότεροι κατεβαίνουμε από το τρένο της κρεατοφαγίας στον αγώνα κατά των περιττών κιλών: η αγορά του «ενσυνείδητου φαγητού» προβλέπεται ότι θα αυξηθεί κατά 19% την επόμενη πενταετία. Με μια δίαιτα βετζετέριαν μπορεί να παρατηρηθεί απώλεια περίπου μισού κιλού βάρους την εβδομάδα και αυτό χωρίς γυμναστική, περιορισμούς στις θερμίδες ή μικρότερες μερίδες, σύμφωνα με Αμερικανούς ερευνητές. Το 2007, το πρώην μοντέλο Κιμ Μπάρνουιν και ο καλλιτεχνικός πράκτορας Ρόρι Φρίντμαν εξέδωσαν το βιβλίο «Skinny Βitch» για τις χορτοφαγικές δίαιτες, το οποίο η Βικτόρια Μπέκαμ ξεκοκάλισε από την πρώτη μέχρι την τελευταία σελίδα. Πολλοί ωστόσο ήταν αδύνατο να αποδεχθούν την παντελή απουσία ζωικών προϊόντων από το τραπέζι τους, αλλά η λύση βρέθηκε και είναι η χορτοφαγία παρττάιμ. Οι φανατικοί ζωόφιλοι ας κλείσουν τα αυτιά τους. Φαίνεται όμως ότι η χορτοφαγία σε συνδυασμό με την κατανάλωση κρέατος και γαλακτοκομικών σε αναλογία 80 προς 20 κάνει θαυμάσια δουλειά. Αυτό το είδος «αγνωστικιστικής χορτοφαγίας» θα γίνει η νέα διατροφική τάση, σύμφωνα με τους ειδικούς.

Οφέλη
Έτσι, ο συγγραφέας και αρθρογράφος στους «Νew Υork Τimes» Μαρκ Μπίτμαν έγραψε το βιβλίο «Food Μatters», με το οποίο εισάγει στη βιβλιογραφία την έννοια «χορτοφάγος μέχρι το δείπνο». «Η βασική αρχή είναι η εξής: “Δεν έχει σημασία πώς το κάνετε, εσείς και ο πλανήτης θα αποκομίσετε οφέλη αν τρώτε περισσότερα λαχανικά και λιγότερο από οτιδήποτε άλλο”», δηλώνει. Ασφαλώς αποδείχθηκε επωφελές για τον ίδιο τον Μπίτμαν, ο οποίος έχασε 15 κιλά εφαρμόζοντας αυτές τις συμβουλές. Η μέθοδός του άλλωστε είναι ελαστική. Όπως επισημαίνει, «η μέθοδος “χορτοφάγος έως τις 6 μ.μ.” είναι μια από τις πολλές. Το αντίθετο πρόγραμμα- κρέας στο πρωινό ή το γεύμα- μπορεί να φανεί πιο βολικό σε κάποιους». Οι εν μέρει χορτοφάγοι μπορούν επίσης να επιλέξουν να τρώνε κρέας δύο φορές την εβδομάδα. Το σημαντικό είναι, όπως στην περίπτωση του Μπίτμαν, 70%-80% των θερμίδων να προέρχεται από τη χορτοφαγία. Είναι εφικτό και γίνεται χωρίς να καταπιέζουμε τον εαυτό μας λαχταρώντας μια καλοψημένη μπριζόλα.

ΜΕΙΟΝ ΜΙΣΟ ΚΙΛΟ
Με χορτοφαγική δίαιτα χάνεται μισό κιλό βάρους την εβδομάδα χωρίς γυμναστική ή περιορισμό στις θερμίδες

16
.................
02/07/2010 12:39
Το πιο επικίνδυνο πράγμα είναι η άγνοια στον άνθρωπο! Ας διαβάσουν οι περισσότεροι από τους προλαλλήσαντες στοιχειώδη ανατομία και μετά θα μπορούν να ανοίξουν συζήτηση επ'' αυτής. Όταν οι πληροφορίες μας βασίζονται σε γνώση ράδιο-αρβύλα, ότι ακούσαμε δηλαδή από δω κι από κει μεγαλώνοντας, καλό είναι να μην το παίζουμε ειδικοί γιατί παρασύρουμε κι άλλους. Hint: κυνόδοντες έχουν και τα γουρούνια και τα άλογα, what''s your point?
Δημήτρης Β.
04/08/2009 23:52
"Ο άνθρωπος από τη φύση του είναι κυνηγός, από χιλιάδες χρόνια πριν, κυνηγούσε για να φάει και στη συνέχεια έμαθε να καλλιεργεί και εκτρέφει.. " Πέστο Χρυσοστομε. Μάλιστα οι βιολογοί λένε ότι όταν οι προγονοι του ανθρώπου άρχισαν να τρώνε κρέας τότε μπορέσε ο εγκέφαλος να εξελιχθεί. Η πέψη φυτών είναι αρκετά δαπανηρή. Γι αυτό όλα τα φυτοφάγα έχουν εκτεταμένο πεπτικό σωλήνα και πρέπει να τρώνε μεγάλες ποσότητες. Τα βιολογικά απότελέσματα της κρεατόφαγίας στον άνθρώπο είναι προφάνη. Σε σχέση με άλλους πηθίκους οι άνθρώποι έχουν μικρό πεπτικό σωληνά. Το περίσσο αίμα πάει στον εγκέφαλο. Α και χρειάζονται μικρότερες ποσότητες τροφής. Γι αυτό έχουμε πιο μικρό στόμα και μπορούμε να αθρώνουμε ποικιλία ήχων που λέγεται ομιλία.
RTYHJ
04/08/2009 18:32
ΑΜΑ ΕΙΧΑΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΟΧΗ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΦΛΩΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ Κ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ,,Κ ΤΩΝ ΜΑΚΝΤΟΝΑΛΝΤΣ ΓΕΝΙΑ,,ΘΑ ΤΡΩΓΑΤΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΧΟΡΤΑ ΓΙΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗ,,ΑΛΛΑ Κ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΣΕΡΝΕΤΑΙ... Κ ΘΑ ΛΕΓΑΤΕ Κ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!
Some1SaidSomethingAboutSomebodyElse..LoL
04/08/2009 18:24
PANTWS O KOUFONTINAS THN EBGALE ME FYSTIKIA YGEINHS K NERAKI TOY 8EOU GIA KANA MHNA SE MIA SKHNH PRIN NA TONE MAGKOSOUNE OI greek COPS....
candy
04/08/2009 18:15
otan milame gia xortofagia den ennooume xorta ennooume karpous. kai o anthrwpos apo tin arxi tis uparxis tou itan karposullektis oxi kunigos...
Luca Brasi
04/08/2009 16:35
" It is after you have lost your teeth that you can afford to buy steaks. "
Pierre Auguste Renoir
eliza
04/08/2009 00:14
to sousami kai o iliosporos exoun polu perissotero sidiro apo to vodino sumfwna me tis teleutaies meletes. diavaste ligo kai min apaxiwnete ton tropo zwis twn allwn. den einai thema euaisthisias kai xontradas einai thema logikis. den vriskw logiki na trww kati pou exei matakia kai goneis. kai den vriskw logo na katastrefw ton planiti pou zw me enan akoma tropo. Oson afora to kotopoulo ta auga kai to gala den to suzitw gia tin apeiroelaxisti periektikotita tous se sidiro.Vrwmi fustikia amugdala aleuri olikis alesis exoun polu perissotero sidiro apo to kreataki pou exete theopoiisei kurioi kurioi.
fuser
03/08/2009 15:40
"I didn''t work my way to the top of the food chain to eat vegetables"
Ioannis Karydakis
03/08/2009 13:10
Ο άνθρωπος από τη φύση του είναι κυνηγός, από χιλιάδες χρόνια πριν, κυνηγούσε για να φάει και στη συνέχεια έμαθε να καλλιεργεί και εκτρέφει.. Δεν άκουσα ή δεν διάβασα ποτέ στην ιστορία να βοσκούσε στα λιβάδια… πόσο μάλλον να ζει μόνο από λαχανικά, χόρτα και φρούτα… Το σωστό είναι, τρώτε να πάντα σε σωστές ποσότητες. ΥΣ. Πτώματα τρώνε μόνο οι γύπες και τα κοράκια… Χορταράκι βοσκάνε τα αρνάκια και τα κατσικάκια… έτσι για να βάζουμε κάπως τα πράγματα στη θέση τους…
Nikos G
03/08/2009 13:03
Θα μας πει οτι εκανε μεγαλη προσπαθεια ο αρθρογραφος των ταιμς για να βγει αυτη η μοναδικη μεθοδος. Εγω εχω μια καλυτερη προταση που την γνωριζουμε οι παντες εδω και χιλιετιες. Δυο-τρεις μερες τις βδομαδας οσπρια/λαχανικα, μια μερα καμια λαχανοπιτα, μια-δυο μερες κρεας και τις υπολοιπες ψαρακι. Σιγα μην γραψουμε και βιβλιο για τα αυτονοητα.....
kostas
03/08/2009 12:53
Nomizw pws ektos apo to metro sthn diatrofh mas tha prepei na exoume kai ena metro stis evesthisies mas. Se ligo tha arxisoume lypomaste na fame to kaimeno to xortaraki pou megalwnei sta kaimena ta livadakia ekei pou paizoune ta zouzounakia ktl. To anthrwpino hdos einai pamfago kai exei sxediastei gia na trwei ta panta - exei kynodontes gia na kovei kreas kai 1 stomaxi, oxi 7. Epishs ta polla xortaria prokaloun kai polla aeria...
Luca Brasi
03/08/2009 12:02
Every time I read about Greek vegetarian cuisine I rememeber the aunt from the "My Fat Greek Wedding" when she finds out that Ian is vegetarian:

"What do you mean, you don''t eat no meat? That''s okay, I make lamb!"
Βασω
03/08/2009 11:44
@ Πολίτης Γιώργος 3/8/2009 09:02

εγω προσωπικα ,που γενικα προσεχω την διατροφη μου και γυμναζομαι καθημερινα,τρωω πτωματα γιατι εχω σιδηρο 35 και φεριτινη στα ταρταρα.Ξεχνανε οι υποστηριχτες της χοτροφαγειας οτι ζουμε σε μια χωρα με πολυ μεγαλο ποσοστο μεσογειακης αναιμιας και στιγματος,οποτε η καταναλωση κοκκινου κρεατος και κυριως συκωτιου επιβαλεται σε λογικες ποσοτητες ,σε πολλες ομαδες ανθρωπων.
Οσοι ειναι χορτοφαγοι γιατι δεν εφαρμοζουν αυτην την διατροφη στα παιδια και τις εγκυες γυναικες τους να δουμε ,τί θα γινει?
ΑΝ
03/08/2009 11:18
Συμφωνώ! Χθες, Κυριακή, διάβαζα στο βαφτιστήρι μου ένα παραμύθι για ένα προβατάκι που έπαιζε με τα κοτοπουλάκια της φάρμας, και μετά από λίγο φάγανε (εγώ έχω να φάω κρέας εδώ και 25 χρόνια) αρνάκι. Εδώ τό''χα να πω στο παιδάκι τι έτρωγε, αλλά είπα να μην κλονίσω το σύμπαν του περισσότερο από όσο το κλόνιζε ήδη η γιαγιά του: "Φάε!" "Φάτο όλο γιατί θα σε φάει ο λύκος" , κτλ.
Diatrofologos
03/08/2009 10:49
@Πολίτης Γιώργος Frontise loipon na stamathseis na les paramuthia sta paidia sou kai na tous peis pws o mikey mouse einai auto to athlio pontiki pou zei stous uponomous kai ...den to trwme alla aplws to skotwnoume kai to petame. Akoma kai oi gates.... Egw auto pou katalabaiw apo to arthro einai trwte ta panta se swstes posothtes.......nomiza oti auto eiani autonohto kai den xreiazetai to hollywood na mas to pei. Mporei na kanw kai lathos. Mporei na xreiazetai na anoiksoume suzhthsh.
Πολίτης Γιώργος
03/08/2009 09:02
..η αλήθεια είναι πως κάποιοα στιγμή θα πρέπει να ανοίξουμε τη συζήτηση και να διευρευνήσουμε τους λόγους που επιλέγουμε να τραφούμε με πτώματα παρά με την πληθώρα άλλων ειδών διατροφής..

..θα πρέπει να μας προβληματίσει το γεγονός που μας θέλει να σκοτώνουμε και να δίνουμε στα παιδιά μας να φάνε όλα τα καλά ζωάκια των παραμυθιών τους και των παιχνιδιών τους..

..είναι αλήθεια νομίζω πως η ανάγκη μας να σκοτώνουμε για να φάμε σε εποχές που δεν ειναι απαραίτητο, σίγουρα θα πρέπει να μας προβληματήσει εντονότατα..