Στις 30 πιο ακριβές πόλεις του κόσμου η Αθήνα

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 07/07/2009 17:46 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 07/07/2009 18:27 |
Το Τόκιο, η Οζάκα και η Μόσχα είναι οι τρεις πιο ακριβές πόλεις του κόσμου σύμφωνα με την ετήσια έρευνα της εταιρίας παροχής συμβουλευτικών υπηρεσιών, Mercer.

Η Αθήνα έπεσε στην 28η θέση από την 25η που ήταν πέρυσι, ωστόσο παραμένει πιο ακριβή για τους ξένους ακόμη και από το Άμστερναμ, το Σαν Φρανσίσκο, το Μαϊάμι και τη Μαδρίτη. 

Λόγω της αποδυνάμωσης της στερλίνας, το Λονδίνο, που ήταν η τρίτη πιο ακριβή πόλη το 2008, έπεσε τώρα στην 16η θέση.

Η έρευνα στηρίχτηκε στις τιμές 200 αγαθών και υπηρεσιών, μεταξύ των οποίων το κόστος στέγαστης, μεταφοράς και διατροφής. Στόχος της έρευνας είναι να αποτελέσει χρήσιμο σύμβουλο των εταιριών που θέλουν να στείλουν προσωπικό στο εξωτερικό. 

Η κρίση προκάλεσε ανακατατάξεις

«Λόγω της οικονομικής ύφεσης, παρατηρήσαμε σημαντικές διακυμάνσεις των ισοτιμιών πολλών νομισμάτων στον κόσμο, πράγμα που έχει επιπτώσεις στη φετινή κατάταξη», επισήμανε η Ναταλί Κονσταντέν-Μετράλ, ερευνήτρια στη Mercer.

«Πολλά νομίσματα, κυρίως το ευρώ και η στερλίνα, αποδυναμώθηκαν σημαντικά έναντι του δολαρίου, πράγμα που προκάλεσε το... κατρακύλισμα στην κατάταξη για ορισμένες πόλεις της Ευρώπης», τόνισε η ίδια. 

Οι πέντε πιο ακριβές πόλεις πόλεις του κόσμου είναι οι εξής

-1. Τόκιο
-2.Οζάκα
-3.Μόσχα
-4.Γενεύη
-5.Χονγκ Κονγκ


Οι πέντε λιγότερο ακριβές πόλεις είναι οι εξής:

-1.Γιοχάνεσμπουργκ (Νότια Αφρική)
-2.Μοντερέι (Μεξικό)
-3.Ασουνσιόν (Παραγουάη)
-4.Καράτσι (Πακιστάν)
-5.Γουέλινγκτον (Νέα Ζηλανδία)

Παπαηλίας Κώστας
18/07/2009 13:03
Έλεος ποιά με την ελληνική γκρίνια και βλακεία,άκου η Αθήνα τερατούργημα,ενω όλες οι υπόλοιπες είναι αγγελικά πλασμένες.Η Αθήνα είναι για μένα η ωραιότερη πολή της Ευρώπης μετά την Βαρκελώνη.Η ιστορικότητα της,τα μνημεία της που δεν τα χει καμμία άλλη πόλη,η γραφικότητα της τουλάχιστον σε κάποια ωραία σημεία,το κλίμα της,η ζωντάνια της,όλα την κάνουν μοναδική.Οι τουρίστες την λατρεύουν,οι αθηναίοι την μισούν είναι μέγα λάθος.Η Αθήνα έχει μια γοητεία δεν μπορείς να την συγκρίνεις με μια πραγματική τέρας πόλη σαν την Μαδρίτη και για μένα έιναι τίμη να ζω εδώ,παρόλο που έιμαι απο την Θεσσαλονίκη,που εκείνη θεωρώ μολυσμένη και τερατούργημα.Η Αθήνα πάσχει απο κακοδιαχείριση και ελλείψεις.Φταίνε αυτοι που την διαχειρίζονται,δεν είναι όμως ικανοί να την εξαφανίσουν,έχιε τα μέρη της.Προσέξτε τις εκφράσεις σας λοιπόν κάποιοι θιγόμαστε
AP
11/07/2009 16:16
H ATHINA EINAI POLI AKRIVI !! Kai na sou prosfere kai kati tha elega endaksi axizei , alla ti sou prosferi? Min koriodevomaste oti exoume ta kalutera clubs kai annoeisies,,auta einai gia th neolea kai meta apo ligo ta variese.. Exei ta wraia parka?
To katharo aera?

Apo anagki zoume oli stin Athina....Kanonika the eprepe oli na paretithoume apo tis doulies mas, kai girisoume sta xoria mas, mipos alaksei tipota.
Papadopoulos
09/07/2009 14:44
Pareleipsa to symperasma fysika milwntas gia Tokyo kai Moscow: to blaxiko Athina agaphtoi mou einai h akriboterh polh tou kosmou...............
Papadopoulos
09/07/2009 14:42
Den xerete ti sas ginetai.Akoute kai anamasate pragmata..... Episkefthka prosfata Tokyo kai Mosxa.Merika paradeigmata: Tokyo: xenodoxeio kentriko sthn Ginza,56 Eyrw me prwino.Kafes 2 me 3 Eyrw.Kafes kai santouits sta Starbucks 8 eyrw( kai dwrean Internet).Kai apo ta Timberland,2 mplouzes,1 panteloni kai 1 mpoufan 190 Eyrw.Sto Ellada sta Timberland sto Cosmos-Thessaloniki mono oi idies mplouzes exoun diplasia!! timh. Mosxa: xenodoxeio 4 asterwn (Ukraina) ligotero apo 100 Eyrw to diklino.2 kafedes,2 pota,nera klp sto <AKRIBO>cafe Pushkin,23 Eyrw. Na lew mexri to prwi.............pate twra koroida na sas armeksoun apo Athina mexri Mykono.....................
ποιος κανονιζει την ακριβεια?και γιατι ανταποκρινομαστε?ν
09/07/2009 09:28
στην χωρα που καποτε κυριαρχησε η φιλοσοφια, σημερα κυριαρχει η ανοησια ,η ανευθυνοτητα,η στασημοτητα,το μπουλουκι,κανεις δεν αντιδρα , παρα μονο ανταλαγες αποψεων.οι G8 δε συναντιουται για ανταλλαγες δωρων,και ποζες.ΑΜΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ , ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ
ακις
09/07/2009 09:24
ΕΛΛΑΣ : Mισθοι Μπαγκλαντες και τιμες Ελβετιας !!!!!!
Mitsos
09/07/2009 08:24
"παραμένει πιο ακριβή για τους ξένους ακόμη και από το Άμστερναμ, το Σαν Φρανσίσκο, το Μαϊάμι και τη Μαδρίτη." To tragiko einai pws aytes oi poleis einai kai arketa omorfes kamia sxesh me to teratourghma pou legetai athina
KIIKI
09/07/2009 00:26
Ean kai exo spiti stin athina protimw tin eparxeia. den antexete kai den exei na sou prosferi kai tipota!!! Skata einai
ΓΙΩΡΓΟΣ
08/07/2009 14:59
ΤΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΜΟΣΧΑΣ..ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΡΩΣΙΔΕΣ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΤΟΤΣ ΣΤΗ ΔΥΣΗ..
leonidas
08/07/2009 03:24
kai omos de ksekolaei kanenas sas ...
Χαρτατι Παπαφράγκος
08/07/2009 03:00
Gia nero 500 ml El Benizelos 0.50 euro. Rome FCO 500 ml nero 1.30 euro.
Μ^M
07/07/2009 23:21
Η μισή Ελλάδα ανήκει στην Εκκλησία και αυτοί οι Εφραίμιδες δεν ξέρουν ούτε αυτοί τι έχουν. Η ακρίβεια δεν τους ακουμπάει και η Φορολογία δεν υπάρχει στο λεξιλόγιό τους. Βρωμοκοπάει το κράτος της δεξιάς, κουφάλα Καραμανλή, εσύ μας άλλαξες τον Αν ανία και εμείς θα σου αλλάξουμε τον αδόξαστο. Ψεύτη.
fuser
07/07/2009 23:19
Πολλά νομίσματα, κυρίως το ευρώ και η στερλίνα, αποδυναμώθηκαν σημαντικά έναντι του δολαρίου, πράγμα που προκάλεσε το... κατρακύλισμα στην κατάταξη για ορισμένες πόλεις της Ευρώπης, τόνισε η ίδια. LOST IN TRANSLATION
wassilis
07/07/2009 23:00
stus misthus pia thesi exume
Elissaios V
07/07/2009 22:47
Tin apodynamosi tou Euro pou tin idate re fostires? Prin apo kana xrono sylleksane ta dedomena kai tora dimosiefsane tin erevna?
wahrheit
07/07/2009 22:00
'' Ό,τι πληρώνεις παίρνεις '' λένε, και η Αθήνα δεν θα μπορούσε παρά να αποτελεί εξαίρεση... Κίνηση, τσιμέντο, καυσαέριο, ηχορύπανση, εγκληματικότητα, ανεργία, γραφειοκρατία, σε πολύ κακές τιμές.
Δημοσθενης Μπογδης
07/07/2009 21:40
Ναι ! αλλα εχει Μεγαρο Μαξιμου με τον κ. Κ. Καραμανλη μεσα και μαλιστα επι 5 1//2 συναπτα ετη !
Totos
07/07/2009 21:30
GIAFTO PAI KATA DIAVOLOU O TOURIZMOS...
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
07/07/2009 20:32
PARADOXON! KAI TOTE OLOI OI LATHROMETANASTES APO FTOXES XORES, GIATI ERXONTAI STHN AKRIBH ATHINA?
νίκος
07/07/2009 19:13
να πω ότι λέει και τίποτα σαν πόλη... πόλη τσιμέντο και καυσαέριο είναι...

όλες οι τελευταίες ειδήσεις