Αρκετές επιδόσεις στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου της Πάτρας άφησαν τις καλύτερες υποσχέσεις για τους πρωταθλητές μας ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Βερολίνου τον Αύγουστο. Ομως τα μηνύματα του Σαββατοκύριακου ήταν ακόμα πιο ελπιδοφόρα για το μέλλον του ελληνικού στίβου (που παραμένει λαμπρό) με τον θρίαμβο του άλτη του ύψους Αντώνη Μέρλου που στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο Τάμπερε της Φινλανδίας! Παράλληλα ο Ολυμπιακός που αναδείχθηκε πρωταθλητής στους άνδρες ολοκλήρωσε μια μυθική χρονιά για τον Ερασιτέχνη, ο οποίος κατέκτησε και τους 14 τίτλους που διεκδίκησε σε άνδρες και γυναίκες σε 8 αθλήματα! Επί ελληνικού εδάφους η εξαιρετική επίδοση (άλμα) του Μίλτου Τεντόγλου ήταν το καλύτερο φινάλε για το πανελλήνιο πρωτάθλημα. Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι προσγειώθηκε στα 8,24 μ. στον τελικό του μήκους και εκτός από τον τίτλο του πρωταθλητή έδειξε σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει Βερολίνου. Η Βούλα Παπαχρήστου και η Μαρία Μπελιμπασάκη έκαναν το… νταμπλ η πρώτη σε τριπλούν (14,33 μ.) και μήκος (6,56 μ.), και η δεύτερη σε 200 (22»98) και 400 (51»31) μέτρα.

Εξαιρετική η Νικόλ Κυριακοπούλου στο επί κοντώ (4,65 μ.) αλλά και ο Δημήτρης Τσιάμης στο τριπλούν όπου στέφθηκε πρωταθλητής για ένατη φορά (με άλμα στα 16,72 μ.) και κυνηγάει το όριο για το Βερολίνο. Σταθεροί στο επί κοντώ ο Κώστας Φιλιππίδης (5,50 μ.) και στο ύψος ο Κώστας Μπανιώτης (2,24 μ.). Στο Τάμπερε της Φινλανδίας όμως γράφτηκε μια χρυσή σελίδα για το μέλλον, με τον Αντώνη Μέρλο να κατακτά το χρυσό μετάλλιο μαζί με τον Μεξικανό Ρόμπερτ Βίλχες στο Παγκόσμιο κάτω των 20 ετών με άλμα στα 2,23 μ. και με δύο ατομικά ρεκόρ!