Με εντυπωσιακή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς νίκησαν 115-86 τους Χιούστον Ρόκετς, ισοφάρισαν τους τελικούς της δυτικής περιφέρειας σε 3-3 και θα διεκδικήσουν τα ξημερώματα της Τρίτης (σ.σ. ώρα Ελλάδας) την πρόκριση στον τελικό του ΝΒΑ.

Οι Ρόκετς έφθασαν «μία ανάσα» από την μεγάλη πρόκριση, καθώς «έκτισαν» σημαντική διαφορά με 39-22 στην πρώτη περίοδο και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 61-51. Ομως στο δεύτερο μισό του αγώνα, οι πρωταθλητές αντέδρασαν και κατάφεραν ν΄ ανατρέψουν την σε βάρος τους κατάσταση. Είναι χαρακτηριστικό, ότι το σκορ στο τέταρτο 12λεπτο ήταν 31-9!

Κορυφαίος των νικητών ο Κλέϊ Τόμπσον με 35 πόντους, ο Στεφ Κάρι σημείωσε 29 πόντους και μοίρασε έξι ασίστ, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 23 πόντους. Από την ομάδα του Χιούστον, που αγωνίσθηκε χωρίς τον Κρις Πολ, πρωταγωνίστησε για ακόμη μία φορά ο Τζέιμς Χάρντεν με 32 πόντους, εννέα ασίστ κι επτά ριμπάουντ, ενώ ο Ερικ Γκόρντον, σημείωσε 19 πόντους.