Για 11η φορά στην Ιστορία της και 2η συνεχόμενη, η Τσέλσι πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, όπου θα αντιμετωπίσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία το Σάββατο επιβλήθηκε με 2-1 της Τότεναμ.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε επικράτησε με 2-0 της Σαουθάμπτον στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό του Γουέμπλεϊ, χάρη στο γκολ του Ολιβιέ Ζιρού στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και σε αυτό του Άλβαρο Μοράτα στο 82ο λεπτό, λίγα μόνο δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του Ισπανού φορ στον αγωνιστικό χώρο. Οι «μπλε» θα έχουν την ευκαιρία απέναντι στους «μπέμπηδες» να διεκδικήσουν τον 8ο τίτλο στην Ιστορία τους.

Μετά το 2003, όταν είχε φτάσει ξανά στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης (ηττήθηκε 0-1 από την Άρσεναλ), η Σαουθάμπτον δεν θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το δεύτερο τρόπαιο στα χρονικά του συλλόγου. Στο 84΄ ο Όστιν σημάδεψε το δοκάρι, στην τελευταία ευκαιρία των «Αγίων» για να ξαναμπούν στο ματς.