Η Τότεναμ δεν κατάφερε να αντισταθεί στην ανωτερότητα της Μάντσεστερ Σίτι που οδεύει ασταμάτητη για τον τίτλο. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησε στο Λονδίνο 3-1 της Τότεναμ σε αγώνα της 34ης ημέρας, με σκόρερ τους Ζεσούς (22΄), Γκουντογκάν (25΄ πέν.) και Στέρλινγκ (72΄), ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε στο 42΄ ο Έρικσεν.

Ο Μο Σαλάχ σκόραρε και στο 3-0 της Λίβερπουλ επί της Μπόρνμουθ και έφτασε τα 40 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις. Ο Αιγύπτιος επιθετικός έχει πετύχει 30 στην Πρέμιερ Λιγκ, ένα στο Κύπελλο και εννέα στο Champions League.

Ετσι, έγινε μόλις ο τρίτος παίκτης στην ιστορία των reds με 40+ γκολ σε μία σεζόν, μετά τους Ρότζερ Χαντ (1961-62) και Ίαν Ρας (1983-84 και 1986-87).

Τώρα κυνηγά το ρεκόρ του θρυλικού Ίαν Ρας, ο οποίος τη σεζόν 1983-84 είχε 47 γκολ με τη Λίβερπουλ, σε όλες τις διοργανώσεις!

Η είσοδος του Ολιβιέ Ζιρού στο 61′ έδωσε πνοή στην Τσέλσι που κατάφερε σε οκτώ λεπτά να κάνει την ανατροπή και να φύγει από το «St. Mary’s», με το 3-2 επί της Σαουθάμπτον.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 (21′ Τάντιτς, 60′ Μπέντναρεκ) και όλα έδειχναν ότι θα κατάφερναν να πάρουν τους τρεις βαθμούς στην προσπάθεια τους για παραμονή στην Πρέμιερ Λιγκ. Ωστόσο, με την είσοδο του Ζιρού όλα άλλαξαν. Ο Γάλλος επιθετικός μείωσε στο 70′ σε 2-1, στο 75′ ο Αζάρ ισοφάρισε και τρία λεπτά αργότερα ο Ζιρού με το δεύτερο του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Η Μπέρνλι νίκησε με 2-1 τη Λέστερ, άφησε 9 βαθμούς πίσω τις «αλεπούδες» και κάνει όνειρα για έξοδο στην Ευρώπη. Κρίσταλ Πάλας και Χάντερσφιλντ πήραν αυτό που ήθελαν στην έδρα τους και έκαναν σημαντικό βήμα παραμονής, αξιοποιώντας την ήττα της Σαουθάμπτον.

Η Μπέρνλι προηγήθηκε στο 6ο λεπτό, όταν ο Μόρις με διπλή προσπάθεια άνοιξε το σκορ, ενώ τρία λεπτά αργότερα το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων πέτυχε με κεφάλιά ο Λονγκ. Ο Βάρντι στο 72′ πέτυχε το 2-1, αλλά η αντεπίθεση της Λέστερ δεν είχε συνέχεια.

Σημαντική νίκη σε ότι αφορά τη μάχη για την παραμονή πέτυχε η Κρίσταλ Πάλας, η οποία νίκησε στο Σέλχαρστ Παρκ την Μπράιτον 3-2. Δύο γκολ πέτυχε ο Ζαχά, ενώ ο Μιλιβόγεβιτς έδωσε την ασίστ στο τρίτο.

Η Χάντερσφιλντ, πάντως κατάφερε στις καθυστερήσεις να νικήσει τη Γουότφορντ, χάρη στο γκολ του Ινς από ασίστ του Γιόργκεσεν. Βασικός ήταν ο Ορέστης Καρνέζης, που εκτέθηκε πάντως από την άμυνά του στη συγκεκριμένη φάση.