Αποφασισμένος να οδηγήσει την Πορτογαλία σε νέα διάκριση είναι ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο σούπερ σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης δεν θέλει να χάνει ούτε σε φιλικά και παρά το γεγονός ότι η ομάδα του βρέθηκε πίσω στο σκορ έως το 90’ από την Αίγυπτο, με δύο δικά του τέρματα στις καθυστερήσεις οι Ίβηρες πήραν τη νίκη και ταυτόχρονα την ψυχολογία που δίνουν τέτοιες ανατροπές.

Οι «Φαραώ» προηγήθηκαν στο 56΄ με τον Σαλάχ, αλλά ο ο Ρονάλντο ισοφάρισε στο 92΄ και τρία λεπτά αργότερα ο αρχηγός της Εθνικής Πορτογαλίας διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Εντυπωσιακή ήταν και η Αργεντινή η οποία επικράτησε με 2-0 της μεγάλης απούσας του Μουντιάλ της Ρωσίας, Ιταλίας. Ο Μέσι δεν αγωνίστηκε, ενώ πολύ πιθανό να μην παίξει και στο επόμενο φιλικό ματς με την Ισπανία.

«Ανώμαλη προσγείωση» για τη Γαλλία, η οποία αν και προηγήθηκε με 2-0 της Κολομβίας, τελικά… κατάφερε να χάσει με 3-2!Σε ένα από τα πιο δυνατά φιλικά της ημέρας Γερμανία και Ισπανία αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1.