Γκολ και θέαμα στην αναμέτρηση της Μπέτις με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν επικράτησε εκτός έδρας με 5-3 για την 24η αγωνιστική της La Liga, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο 45λεπτο. Για τη Ρεάλ σκόραρε δύο φορές ο Ασένσιο (11′, 59′), ενώ τον δρόμο προς τα δίχτυα βρήκαν οι Ράμος (50′), Ρονάλντο (65′) και Μπενζεμά (9+2′). Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Μάντι (34′), Λεόν (85′), ενώ ο Νάτσο σημείωσε αυτογκόλ.

Την απόσταση ασφαλείας από την τρίτη Βαλένθια κράτησε η Ατλέτικο η οποία επικράτησε με 2-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο για την 24η αγωνιστική της La Liga.

Οι Μαδριλένοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Γκαμεϊρό (67′), ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Ντιέγκο Κόστα στο 80′. Η ομάδα του Σιμεόνε είναι η μόνη που (θεωρητικά) απειλεί την Μπαρτσελόνα, αλλά για να κάνει την υπέρβαση θα πρέπει να καλύψει τη διαφορά των 7 βαθμών.