Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 4-1 σημείωσε η Λεβερκούζεν απέναντι στην Χόφενχάιμ για την 19η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος. Η Λεβερκούζεν ήταν ασταμάτητη και άνοιξε το σκορ στο 43′ με τον Μπέιλι. Οχτώ λεπτά αργότερα ο Μπαουμγκάρτλινγκερ έκανε το 2-0. Στο 70′ ο Αλάριο ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ, ενώ ο Αλάι στο 86′ μείωσε σε 3-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Αλάριο. Για την Λεβερκούζεν αγωνίστηκε αλλαγή ο Ρέτσος καθώς μπήκε στο ματς στο 68′.

Σε 4′ γύρισε το παιχνίδι η Φράιμπουργκ και επικράτησε με 2-1 της Λειψίας. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 66′ με τον Βέρμερ, αλλά αυτό το γκολ αφύπνησε τους γηπεδούχους. Στο 72′ ο Χάμπερερ ισοφάρισε, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κοχ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.