Ο Σέρχιο Αγουέρο είναι ο μόνιμος… εφιάλτης της Νιούκαστλ κι αυτό αποδείχθηκε για άλλη μία φορά. Με δικό του χατ-τρικ η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε εύκολα 3-1 και διατήρησε τη διαφορά των 12 βαθμών που τη χωρίζει από τη Γιουνάιτεντ. Ο Αργεντινός έχει πετύχει 14 γκολ στην καριέρα του εναντίον της Νιούκαστλ. .

Με γκολ του Αντονί Μαρσιάλ στο 54ο λεπτό, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε με νίκη (1-0) από την έδρα της Μπέρνλι και παραμένει στη δεύτερη θέση της Premiership μετά από 24 αγώνες. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο είχε αρκετές φάσεις για να ισοφαρίσει, με κορυφαία στιγμή το δοκάρι του Γκούντμουντσον σε απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ (57′).

Η Αρσεναλ νίκησε 4-1 την Κρίσταλ Πάλας πετυχαίνοντας 4 γκολ στα πρώτα 22 λεπτά (!) ενώ η Εβερτον έμεινε στο 1-1 με την Γουέστ Μπρομ στο ντεμπούτο του Θίο Γουόλκοτ, ο οποίος έβγαλε την ασίστ στο γκολ των γηπεδούχων. Δεν έπαιξαν οι «νεοσύλλεκτοι» Έλληνες της Premier League, Ντίνος Μαυροπάνος (Αρσεναλ) και Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ), όμως αγωνίστηκε για πρώτη φορά μετά από 2,5 μήνες και μόλις για δεύτερη στη σεζόν ο Ορέστης Καρνέζης. Ο τερματοφύλακας της εθνικής ήταν βασικός με τη Γουότφορντ στην ήττα 2-0 από την Λέστερ, ενώ εκτός αποστολής έμεινε ο Χοσέ Χολέμπας.

Ο Εντέν Αζάρ είχε τα κέφια του με με δύο γκολ οδήγησε την Τσέλσι στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπράιτον με 4-0, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Premier League. Η

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε πήρε τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Αζάρ (3′, 77′), Γουίλιαν (6′) και Μόουζες (89′) και παραμένει στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.