Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα και ξέσπασε στη Μακάμπι. Οι Ερυθρόλευκοι παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έχοντας αρκετά καλά ποσοστά ευστοχίας συνέτριψαν 94-64 στο ΣΕΦ την ισραηλινή ομάδα. Παράλληλα,ο Γιώργος Πρίντεζης έγινε ο πρώτος παίκτης του συλλόγου σε συμμετοχές στην Ευρωλίγκα (215), καθώς ξεπέρασε τον Μίλαν Τόμιτς.

Ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε 13 πόντους, μοιράζοντας και 7 ασίστ, 12 πόντους πέτυχε ο Μιλουτίνοβ και 11 ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Η Μακάμπι «πέταξε λευκή πετσέτα» στην 3η περίοδο, όταν άρχισαν να μπαίνουν και τα τρίποντα του Ολυμπιακού, μετά τα 1/11 στο πρώτο μέρος. Αυτή ήταν η 13η νίκη της ομάδας του Πειραιά σε 18 αγωνιστικές στη Euroleague και άπαντες στο «ερυθρόλευκο στρατόπεδο» συγκεντρώνονται στο ματς της Πέμπτης (18/1) στη Ρωσία με την Χίμκι. Η ομάδα του Νέβεν Σπάχια, που υπέστη την 9η νίκη της είχε κορυφαίο τον Πιερ Τζάκσον με 13 πόντους.

Μέσα σε 5 λεπτά στην 1η περίοδο, ο Τζαμέλ ΜακΛιν σημείωσε 12 πόντους με 4/5 δίποντα και 4/4 βολές, μάζεψε και 3 ριμπάουντ, αλλά στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, μετά από γκολ φάουλ απέναντι στον Παρακχούσκι, υπέστη μυϊκό σπασμό, κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια και έκτοτε δεν αγωνίστηκε ξανά

Ο Ολυμπιακός είχε 23/46 δίποντα, 9/26 τρίποντα,21/26 βολές, 31-14 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 κοψίματα. Η Μακάμπι τέλειωσε το ματς με 18/46 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 13/22 βολές, 23-12 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 14 λάθη, 5 κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 53-40, 70-51, 94-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 12, Παπαπέτρου 11 (2/3 τρίποντα), Σπανούλης 13 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοφ 12 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 3, Πρίντεζης 6 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 5 (1), Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης 5 (7 ριμπάουντ), Ουίλτζερ 6 (2), Τόμπσον 7 (1)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Νέβεν Σπάχια): Τόμας 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μασούρ 1, Ρολ 6, Κέιν 7 ( 6 ριμπάουντ), Τάιους 10, Ντιμπαρτολομέο 4, Κοέν 2, Σέγκεβ 1, Κόουλ 7 (1) , Παρακχούσκι 4, Ζοσμάν, Τζάκσον 13 (2)