Στους Σέλτικς της Βοστώνης αρέσουν τα δύσκολα και αυτό το έμαθαν και οι φίλοι του ΝΒΑ στο Λονδίνο. Στο καθιερωμένο ετήσιο παιχνίδι στην O2 Arena για την κανονική περίοδο του ΝΒΑ, οι Σέλτικς νίκησαν 114-103 τους Φιλαδέλφεια Σίξερς, κάνοντας επική ανατροπή στην τρίτη περίοδο, καθώς στη δεύτερη είχαν βρεθεί να χάνουν και με 22 πόντους διαφορά (49-27)!

Οι Σέλτικς είχαν αρχίσει την αντεπίθεση από αυτό το σημείο και έτσι στο ημίχρονο η διαφορά είχε μειωθεί αρκετά (57-48). Το ξέσπασμα για την ομάδα της Βοστώνης έγινε στην τρίτη περίοδο, πέρασαν μπροστά με καλάθι του Τάις (69-68) και είχαν συνολικά ένα επιμέρους σκορ 37-22). Στη συνέχεια έφτασαν τη διαφορά στο +17 (102-85) κι όλα είχαν τελειώσει.

Ο Τζέιλεν Μπράουν ήταν ο παίκτης που πάλεψε από τους Σέλτικς στο άσχημο α’ μέρος και τέλειωσε το ματς με 21 πόντους (8/15 σουτ, 4ρ, 2ασ), ενώ στο β’ μέρος ανέβασαν την απόδοση τους οι Ιρβινγκ (20π, 6ριμπ,7 ασ) και Τέιτουμ (16π). Σημαντική ήταν και η βοήθεια των Αλ Χόρφορντ (13π,8 ριμπ, 7 ασ) και Μάρκους Μόρις (19π,8ρ).

Για τους Σίξερς, ο Ρέντικ είχε 22 πόντους, 7 ριμπ, 3 ασίστ. Αρκετή δουλειά έκανε και ο Μπεν Σίμονς (16π), ενώ ο Τζόελ Εμπιντ τέλειωσε το ματς με 15 πόντους, 10 ριμπ και 5 ασίστ.