Ο Γιουπ Χάινκες και οι παίκτες της Μπάγερν θα περάσουν τις διακοπές των Χριστουγέννων ευχάριστα και χωρίς άγχος, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα. Η ομάδα της Βαυαρίας χρειάστηκε την επέμβαση του Σβεν Ούλριχ (στις καθυστερήσεις), στην εκτέλεση πέναλτι του Ακολό, για να κρατήσει το 1-0 στη Στουτγάρδη, αλλά πήρε και δώρα!

Πρώτα από την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης που έκοψε βαθμούς από τη Σάλκε (2-2) και χθες από τη Χέρτα που νίκησε 3-2 στη Λειψία, παρότι αγωνιζόταν από το 7ο λεπτό με δέκα παίκτες. Ετσι, η Μπάγερν βρέθηκε στη λήξη του πρώτου γύρου να προηγείται με διαφορά 11 βαθμών!

Σούπερ αγώνας στο Αννόβερο, καθώς το ματς της τοπικής ομάδας με τη Λεβερκούζεν έληξε με το χορταστικό 4-4!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Ντόρτμουντ, με τον Πέτερ Στέγκερ στον πάγκο. Με γκολ του Πούλισιτς στο 89′ επικράτησε με ανατροπή της Χόφενχαϊμ (2-1).

Αλλα αποτελέσματα στη 17η αγωνιστική: Γκλάντμπαχ – Αμβούργο 3-1, Κολωνία – Βόλφσμπουργκ 1-0, Βέρντερ Βρέμης – Μάιντς 2-2, Αουγκσμπουργκ – Φράιμπουργκ 3-3.

Βαθμολογία: Μπάγερν 41, Σάλκε 30, Ντόρτμουντ, Λεβερκούζεν, Λειψία και Γκλάντμπαχ από 28.