Πάλεψαν όσο μπορούσαν οι Μιλγούοκι Μπακς στο Χιούστον, αλλά υπέκυψαν στην κορυφαία ομάδα της σεζόν. Με ηγέτη τον Τζέιμς Χάρντεν (31π.)και άξιο συμπαραστάτη το Κρις Πολ (15π.) οι Ρόκετς επικράτησαν 115-111 και υποχρέωσαν τους Μπακς σε τρίτη συνεχή ήττα. Πλέον, η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο που παραμένει σταθερά κορυφαίος (28π. με 10/22 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη σε 42 λεπτά συμμετοχής) έπεσε στην 8η θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Στη Νέα Υόρκη ο Καρμέλο Αντονι έπαιξε για πρώτη φορά ως αντίπαλος των Νικς, οι οποίοι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση και δεν κάνουν… χάρες! Ετσι, επικράτησαν 111-96 της Οκλαχόμα με τον «Μέλο» να αποθεώνεται από τον κόσμο αλλά να μην πετυχαίνει ούτε πόντο σε όλο το β΄ ημίχρονο. Από την άλλη πλευρά, ο Μάικλ Μπίσλι κάλυψε το κενό του Πορζίνγκις και με το… παραπάνω, καθώς πέτυχε 30 πόντους.

Με νικητήριο καλάθι του Μάνου Τζινόμπιλι, οι Σαν Αντόνιο Σπερς επικράτησδαν 98-96 των Ντάλας Μάβερικς! Ακόμα και στα 40 του, ο Αργεντινός έχει την ικανότητα να κρίνει αγώνες κι αυτό έκανε, απέναντι στην παρέρα του (39χρονου) Ντιρκ Νοβίτσκι που είχε 19 πόντους με 8/13 σουτ!